Povežimo se

Uradi sam

Što učiniti kada dođe do poplave?

poplava-stan-čišćenje-domnakvadrat

Ne morate nužno živjeti blizu neke rijeke da bi došlo do poplave kuće ili stana. Poplavu može izazvati i puknuće cijevi ili začepljeni odvodi. Posljedice mogu biti smrad, vlaga, uništeni namještaj i podovi, a nekada i opasnije. Važno je biti spreman i znati što učiniti. Sastavili smo popis o čemu voditi računa ako vas snađe ovakva nevolja.

1. Pokušajte spriječiti prodor vode

Kako bi se umanjila šteta, pokušajte spriječiti prodor vode u dom. Ako se radi o puknutoj cijevi, pokušajte zatvoriti dovod vode. Ako voda dolazi izvana pokušajte čim prije napraviti branu od vreća napunjenih pijeskom, takozvanim zečjim nasipima. Sve što imalo može spriječiti prodor vode, uvelike će pomoći.

2. Isključite struju

Voda je iznimno opasna jer provodi električnu energiju. Stoga, ako je moguće prije njenog prodora, isključite struju kako biste sačuvali sebe i one koji dolaze u pomoć. Ako je voda prodrla, također se preporučuje isključenje struje, ali po mogućnosti bez da stanete u vodu. U tom slučaju najbolje je posavjetovati se s električarom.

3. Zovite pomoć

Ako je u kuću ili stan prodrla veća količina vode koju ne možete sami izbaciti, u pomoć pozovite vatrogasce koji će vodu ispumpati. Važno je obaviti još neke telefonske pozive. Ako ste u najmu, pozovite najmodavca. Ako ste u vlastitoj nekretnini koja je osigurana, zovite osiguravajuću kuću kako bi se što prije procijenila šteta. Također, dobro je fotografirati nastalu štetu nakon poplave.

4. Počnite s čišćenjem

Čišćenje će biti teško i zahtjevno, posebice ako se radi o većoj poplavi. Ako je došlo do ispuštanja kanalizacije i toksičnih materijala, trebat ćete angažirati stručnjake. Bez obzira hoćete li zaposliti nekoga ili sami obaviti posao čišćenja i saniranja štete, treba se pridržavati određenih koraka. Zapamtite da se ne radi samo o tome da svoju kuću ponovno učinite privlačnom. Dom mora biti čist i siguran kako bi se vaša obitelj tamo vratila.

5. Ispraznite kuću

Svi predmeti koji su oštećeni, poput namještaja bacite, a ono što je sačuvano, spremite na sigurno. Otvorite prozore i vrata kako bi se prostor mogao sušiti. Izbacite tepihe, tople podove. Ako je prodrla veća količina vode, trebat će maknuti i drvene podove poput parketa i laminata. Tu ćete vjerojatno trebati pomoć stručnjaka jer ne znaju svi sami obaviti takve zahvate. Važno je napomenuti kako i u pločice može ući vlaga. One se zbog toga neće dovoljno osušiti što znači da će se lako razviti plijesan. Istovremeno napravite popis svega onoga što je stradalo.

Ako je moguće, koristite ventilatore i ovlaživače kako bi se vlaga što prije povukla jer je to idealna podloga za stvaranje bakterija, gljivica i plijesni.

6. Uklonite oštećene ili vlažne zidne ploče

Trend u uređenju domova što se tiče zidova su zidne ploče. U njih se lako može uvući vlaga pa ih je potrebno ukloniti. Ako imate tapete na zidovima, trebat će ih također skinuti. Zidove koji su samo obojeni, trebat će ponovno bojati. Na ovaj način spriječit ćete pojavljivanje plijesni koja je vrlo opasna za zdravlje. Budite strpljivi jer je za sušenje zidova potrebno i nekoliko tjedana.

7. Ispitajte kvalitetu zraka

Kada je obnova doma nakon poplave završena, za svaki slučaj ispitajte kvalitetu zraka. To je mali trošak za zdravlje vas i vaše obitelji.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Iako je zvuk neugodan, često nije u pitanju veliki kvar

Ako svaki dan kad se vratite kući čim stavite ključ u bravu poželite kupiti nova vrata, vjerojatno se ne radi o tako velikom problemu. Škripanje često otkriva samo da se vrata trljaju u okvir.

To je problem koji se lako da riješiti, a sve potrebno vjerojatno imate kod kuće. Evo kako sami možete popraviti vrata koje škripe.

Koristite lak za kosu

Tko bi rekao da nešto što stavljamo u kosu može pomoći i kod problema s vratima. Lak za kosu će napraviti polimer oko šarki za vrata i to će spriječiti nastanak neugodnog zvuka škripanja. Sam postupak ne može biti jednostavniji, uzmite lak i pošpricajte direktno na šarke.Iako je odlična opcija, neće dugo potrajati pa ćete za nekoliko dana postupak ponavljati…

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Koristite sapun

Masnoće i ulja koja se nalaze u sapunu sadrže lubrikant koji će riješiti vaš problem, sve što trebat je koristiti sapun s visokim udjelom masti, namočite ga s malo vode i pređite preko mjesta gdje se zvuk javlja. Nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi višak otpao i kako biste provjerili je li problem riješen.

Koristite maslinovo ulje

Maslinovo ulje je dobro imati pri ruci ako vam škripe vrata, a kako biste olakšali posao, uzmite kapaljku kako ono ne bi završili posvuda već samo na potrebnom mjestu. Ako ste čuli da možete koristiti majonezu, nemojte to raditi jer neće pomoći.

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Koristite vazelin

Vazelin osim za ispucale usne možemo koristi u razne svrhe, a služe kao pomoć kod vrata koja škripe. Baš kao i sve navedene proizvode, uzmite malu količinu vazelina te nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi dospio u svaki potreban kutak šarke. Ako vam vrata jako škripe, potrebno je skinuti šarku i cijelu obložiti vazelinom te ukloniti višak.

Koristite svijeću

Neki tvrde da nema boljeg lubrikanta od parafinskih svijeća, pa zašto ne isprobati? Prije korištenja je potrebno svijeću zapaliti i nakapati vosak po šarkama. Malo izvucite igle u šarkama prije nego nakapate vosak i pazite da se ne opečete.

Kada ste gotovi vratite ih u šarke i nekoliko puta provjerite škripe li vrata i dalje. Ako problem nije riješen, sve ponovite nekoliko puta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.

Redovno čišćenje

Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice

Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Provjerite nagib

Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.

Provjeravajte filtere

Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje

Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.

Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu

Pregledajte bubanj u perilici

Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.

Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?

Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.

Reagirajte na čudne zvukove

Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.

Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice