Uradi sam
Stanite na kraj mrljama od voća
Sekunda neopreza dovoljna je da voćna salata ili sok u kojem uživamo završe na našoj bluzi ili najdražem paru hlača. No i mrljama od voća može se stati na kraj. Pogledajte kako!
Sve mrlje od voća i voćnih sokova mogu se očistiti solju ili limunovim sokom. Mrlje treba istrljati solju ili nakapati limunovim sokom. Ukoliko je riječ o tvrdokornim mrljama, upotrijebite smjesu soli i limunovog soka. Ostavite da stoji neko vrijeme, a zatim, ako je moguće zbog tkanine, operite u vrućoj vodi.
Mrlje od voća možete dobro očistiti i kiselim mlijekom. Odjeću na kojoj je mrlja potopite u mlijeko i ostavite da se u mlijeku skiseli. Neka stoji barem jedan dan. Na kraju će biti dovoljno da je perete na uobičajeni način.
Borovnice ćete najlakše ukloniti ako cijelu tkaninu namočite u kiselo mlijeko i ostavite da stoji barem jedan dan. Ako mrlja nije sasvim nestala, ponovite postupak.
Breskve ostavljaju tvrdokorne mrlje na odjeći. Pokušajte ih premazati glicerinom i ostavite stajati 5 do 6 sati da bi glicerin djelovao. Nakon toga operite u mlakoj sapunici. Uslučaju da mrlja nije nestala, očistite je amonijakom ili boraksom.
Kupine ne ostavljaju tako jake mrlje i zato će biti dovoljno da ih očistite solju i hladnom vodom.
Naranča – mrlje od naranče najbolje je odmah isprati hladnom vodom, a zatim ih natopiti limunovim sokom i ostaviti 5 minuta. Ako je potrebno, postupak ponovite.
Trešnje – mrlje od trešanja tretirajte kao i mrlje od vina. Isperite ih u vrućem mlijeku, bez deterdženta. Nakon pranja u mlijeku operite tkaninu na uobičajeni način.
Iz knjige: Mali savjeti, Dea Olup
Uradi sam
Bojanje drveta krpom ili valjkom za savršene rezultate
Bojanje drvenih površina ima čitav niz prednosti, od poboljšanja izgleda do zaštite prirodnog materijala. Evo kako izbjeći sitne pogreške zbog kojih završni rezultat nije savršen.
Prvo očistite i pripremite površinu
Bilo da želite osvježiti svoje kuhinjske ormariće, bojite ogradu, terasu ili namještaj, ako to učinite pogrešno, rezultat će biti nepravilna završna obrada.
Kao i kod svakog projekta najbolje je započeti čišćenjem i pripremom površine. Kad je u pitanju drvo, stari premazi skidaju se brusnim papirom granulacije između 80 i 120, a nakon brušenja, površinu temeljito očistite krpom kako biste bili sigurni da nema mrvica.
Dubinsko brušenje moglo bi oštetiti izgled vaše drvene površine, zato se koristi brusni papir.
Koristite balzam za drvo
Prije bojanja, umjesto temeljnog premaza, drvenu površinu namažite balzamom za drvo kako biste osigurali ravnomjerno upijanje boje. To je posebno važno za mekše drvo, poput bora. Nakon što se balzam osuši, vrijeme je za nanošenje prvog sloja.
Nanošenje premaza četkom može biti problematično zbog kapanja boje i ostavljanja dlaka po bojanoj površini. Zato stručnjaci preporučuju da pokušate drvene površine bojiti krpom.
Također, nanošenje premaza na ravnu površinu pomoći će u sprječavanju kapanja. Položite drvo ravno i radite samo na vrhu, zatim pustite da se ta strana osuši.
Iako oduzima više vremena, ovako sprječavamo kapanje na okomite rubove.
Zaštitni gornji sloj
Ovisno o tome gdje se koristi površina koju bojite, razmislite o zaštitnom gornjem sloju. Ormarima i namještaju bi dobro došao, dok vanjska ograda neće trebati završni premaz jer boje za ograde najčešće dolaze s vodonepropusnom zaštitom.
Završni sloj nanesite četkom od prirodne dlake ili pjenastom četkom prateći vlakna drva. Pustite da se osuši tri do četiri sata, a zatim lagano brusnim papirom granulacije 220 izbrusite. Obrišite površinu i nanesite drugi ili treći sloj.
Koliko slojeva boje koristiti?
Tijekom nanošenja više slojeva iste boje drvo će izgledati tamnije nego što očekujete. No, proizvođači uglavnom preporučuju korištenje dva ili tri sloja boje, što znači da vam je toliko potrebno da dođete do nijanse koja je deklarirana na kutiji.
Boju pažljivo odaberite. Drvene površine ili namještaj koji će biti vani zahtjeva bajc otporan na vanjske vremenske uvjete, dok se za unutarnje površine koristi bajc na bazi vode.
Želite li dati novi život starom komadu drvenog namještaja, kist u ruke i neka vas vodi mašta. Revolucija oslikanog namještaja odavno je započela. A postupak je isti – skidanje stare boje brušenjem, nanošenje nove boje, sušenje te zaštitni sloj.
Uradi sam
Uradi sam – kako obojiti zidove
Toplim vremenom počinje sezona preuređenja interijera. Odlučite li se za bojanje zidova, to je posao koji možete obaviti sami, a sav potreban alat, materijale i stručne savjete, potražite u Pevexu.
Što nam je sve potrebno?
Novi premaz boje na zidovima svakoj će prostoriji udahnuti novi život i dati potrebnu svježinu. To je posao koji možete raditi sami, no treba mu pristupiti pažljivo i prvo pripremiti prostoriju te nabaviti sav potreban alat i materijal.
Od alata nam je potreban zaštitni materijal u koji spadaju zaštitne folije, krep traka, valoviti karton, dok su nam od alata potrebno valjci i četke.
Za velike površine najbolji je valjak od 25 cm, a za manje površine dovoljan je valjak i od 10 cm. Također možemo uzeti i valjak za kuteve.
Najčešće sekratkodlaki valjci uzimaju za ravne površine dok se dugodlaki valjci uzimaju za površine koje nisu ravne.
Odaberite svoje najdraže nijanse, no neka se slažu s namještajem
Prije odabira boje, prvo treba izračunati potrebnu količinu. Većina boja pokriti će deset do dvanaest kvadratnih metara s jednom litrom boje. Mjere prostorije udvostručite kako biste imali dovoljno boje za dva sloja. Kod odabira boje, počnite od svojih najdražih nijansi pazeći da se dobro slažu s postojećim namještajem, a zatim odaberite vrstu boje.
Boju ćemo izabrati prema performansama koje želimo od te boje. Klasične disperzivne boje se dijele na tri segmenta. Klasične disperzivne boje koje su otporne na suho otiranje, kvalitetnije disperzivne boje koje su otpornije na mokro otiranje.
Boje na bazi lateksa su perive i preporuča se koristiti ih za kupaonice ili kuhinje, a namijenjene su i za zahtjevne zidne površine jer pružaju izvrsnu pokrivenost. Lateks boje podnose sve vrste sredstava za čišćenje kao i dezinfekcijsko sredstvo.
Za visokofrekventne prostore biramo boju sa visokim rangom perivosti, to su boje koje se mogu mokro otirati. Dok nam je za prostorije poput spavaće sobe dovoljna boja na suho otiranje.
Male prostorije ne preferiraju tamne boje
Optimalan odabir boje za interijer bio bi balans između omiljenih nijansi i boje prikladne za veličinu prostorije. Tamnije boje koriste se u većim prostorijama s puno dnevnog svjetla, dok se u manjima mogu koristiti samo kao akcent.
U većoj prostoriji će zelena ili plava boja pridonijeti mirnoj atmosferi, a isti ugođaj će u manjoj sobi dati nježna siva nijansa. Dnevna soba može podnijeti razne palete boja, od pastelnih do neutralnih, ovisno o ukusu i namještaju.
Važno je zaštiti namještaj
Sad kad imamo potrebnu boju i alat, vrijeme je da raščistimo prostoriju. Namještaj treba prekriti, a sve što možete iznesite iz prostorije. Također, obložite pod zaštitnom folijom.
Valoviti karton je najbolji za zaštitu podova zato što se ne kliže.
Očistite zidove od nečistoća
Kad ste pomaknuli sav namještaj, možete početi pripremati zidove. Prije svega ih treba očistiti od prašine i paučine te svih onih nečistoća koje mogu spriječiti prianjanje boje i postizanja savršene završne obrade.
Prije bojanja zidova, morali bi prije pregledati zidove i odstraniti sve dijelove koji nisu čvrsti i sve neravnine popuniti sa izravnavajućim masama, a površine je potrebno i impregnirati prije bojanja.
Impregnacija je vezivo koje učvršćuje i ujednačava podlogu. Iznimno je važna kada se zid boja prvi put, ali i kada se mijenja ton.
Nakon što su se zidovi osušili upotrijebite krep traku kako bi zaštitili utičnice, rubne letvice i sva ona područja koja ne želite obojati.
Od stropa prema podu
Kad otvorite limenku s bojom, dobro je promiješajte i ulijte u manju posudu ili pladanj za bojanje.
Za najbolje rezultate, počnite bojati od stropa prema podu, a želite li tamne zidove obojati u svijetlije tonove, preporuča se disperzivna vrsta boje.
Postupak je jednak kao i klasično bojanje. Trebalo bi impregnirati površinu i vjerojatno će trebati dva sloja boje da se vrati boja na bijelo ili u neku drugu nijansu.
Gotovo uvijek se preporuča bojanje u dva sloja te bojanje po dnevnom svjetlu jer ćete tako najbolje vidjeti rezultat. Ovisno o vrsti boje i vremenskim uvjetima, sušenje može trajati četiri do šest sati. Nakon toga skinite zaštitne folije i uživajte u osvježenoj prostoriji.
You must be logged in to post a comment Login