Povežimo se

Uradi sam

Napravite sami jesenski vijenac

Izrada ukrasnog vijenca jednostavan je postupak koji nije rezerviran samo za osobe vješte s rukama i dekoracijama. Može biti veći ili manji, a izbor dekoracija je neograničen.

Ukrasni vijenci su sve popularniji zato što ih možemo koristiti svuda u interijerima. Jako su lijepi ukrasi na ulazima u domove, različitih su dimenzija, a mogu biti izrađeni od različitih materijala. Ukrasni vijenci osim što služe kao dekoracija, simbol su dobrodošlice u vaš dom. Dizajnerica cvjetnih aranžmana Nikolina Karan objasnila je kako izraditi jesenski vijenac.

Budite kreativni

Kod izrade vijenca ne postoje ograničenja. Možete koristiti sve vrste materijala kojeg pribavite – od svježeg, suhog cvijeća, do raznih ukrasa. Slobodno pustite mašti na volju.

Najprije birajte bazu. Ona može biti slamnati obruč ili ju možete sami složiti od šibe. Danas je mnogo toga dostupno u dućanima s različitim repromaterijalima i možete pustiti mašti na volju, kaže Nikolina.

Nikolina Karan, dizajnerica cvjetnih aranžmana

A jednom kada ste odabrali bazu, ona služi kao polazna točka za pokazati kreativnost. Mogućnosti su beskonačne.

Poigrajte se s materijalima

Pribavite sav potreban materijal i bacite se na posao. Vjenčić ne mora biti vezan uz prigodu. Detalji iz prirode kao npr. češeri sada u ovo jesensko doba, šipak, umjetne gljive. Poslužite se onome što vam se nađe pri ruci. Trebat će vam i dobar alat čiju osnovu čine kliješta za rezanje grana i vruće ljepilo.

Kada krećete s izradom, fokus vam treba biti na cvijeću ili na detaljima za koje želite da najviše dođu do izražaja. U ovom slučaju to su bili suncokreti. Potom vijenac popunjavajte ostalim ukrasima po želji. One za koje želite da su manje upečatljivi slažite na dno, a one jačih boja koje želite istaknuti – na sami vrh vijenca.

Previše ukrasa?

Oni koji se na pothvat izrade vijenca odlučuju po prvi put vjerojatno se pitaju može li se pri ukrašavanju pretjerati, kao i postoje li pravila za raspored ukrasa? – “Sve boje i svi materijali su dozvoljeni i zaista nema krivih koraka. Jedino bitno je da je sve dobro fiksirano, a vezano uz pozicije i vrste materijala koje ćete koristiti, zaista nema nikakvih strogih pravila koje je potrebno slijediti”, naglašava Nikolina.

Kada je vijenac gotov, a želite ga primjerice objesiti na zid, dodajte mu ukrasnu vrpcu po želji na koju ćete ga objesiti.

Kada uređujete prostor u kojem boravite, nerijetko mu želite dodati i onu završnu, osobnu notu, koja se uglavnom postiže detaljima i dekoracijama. Još ako ih izradite sami, kao u ovom slučaju vjenčić, on će zaista biti originalan i krasit će vaš dom daškom kreativnosti kojeg ste sami unijeli.

Oglas

Uradi sam

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Sve što vam treba već je u vašem domu!

Žohara se teško riješiti jednom kada se uvuku u dom, a mogu se smjestiti ispod umivaonika, odvoda, u kuhinjskim elementima. Bez obzira koliko često čistite kuću, oni su tu!

Ako ste imali problem s naseljavanjem žohara u vaš dom, sigurno znate kako se oni dobro snalaze u raznim okolnostima i otporni su na gotovo sve. Osim korištenja raznih sredstava koje možete nabaviti u trgovini, neki će tvrditi da najbolju pomoć možemo potražiti u kuhinji.

1. Lovorov list

Usitnite nekoliko lovorovih listova i posipajte ih po ormarima ili tamo gdje ste opazili žohare. Malo lišća možete i skuhati u vodi te dobivenom tekućinom poprskati njihova skloništa i kutke.

lovorov-list-domnakvadrat

2. Ulje peperminta

Eterična ulja danas je lako pronaći, a tko je znao da su korisna na toliko načina? Ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih esencijalnih ulja u borbi protiv žohara. Napravite smjesu od slane vode i ulja od metvice i poprskajte je po mjestima gdje su viđeni. Razliku ćete primijetiti nakon kontinuirane primjene.

3. Ulje nima (neema)

Neem, poznatije kao sveto drvo, neizostavan je dio indijskih kućanstava. Njegov prah prirodni je lijek za mnoge bolesti, a s obzirom i na antiparazitska svojstva, koristi se i u suzbijanju štetočina. Ulje ili prah Neema sadrže snažne komponente koje mogu ubiti žohare.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Ako ga koristite u obliku ulja, u boci s raspršivačem pomiješajte malu količinu ulja neema i prskajte ga na mjestima gdje ste primijetili ove štetnike. Međutim, ako koristite neem u prahu, sve što trebate jest posipati ga navečer na mjestima gdje ste ih primjetili i ponoviti postupak ujutro.

4. Šećer i soda bikarbona

Ova metoda je klasični primjer tehnike ribe i mamca. Smjesa sode bikarbone i šećera učinkovit je način suzbijanja razmnožavanja ovih štetnika. Šećer djeluje kao mamac za privlačenje žohara, a soda će ih ubiti. Samo trebate prepoznati njihova skrovišta i tamo posuti smjesu.

Riješite se hrđe s metalnih predmeta uz pomoć krumpira, sapuna, limuna ili octa …

5. Krastavac

Iako korištenje krastavca za odbijanje žohara nije svima poznat savjet, neki vjeruju kako je miris krastavca neugodan žoharima. Možete ga narezati i staviti na mjesta gdje ste žohare primijetili, možda vam pomogne pri rješavanju ovog problema.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako jednostavno ukloniti panj i uništiti korijen? Donosimo nekoliko učinkovitih rješenja

Možda ste s lakoćom srušili drvo, ali to ne znači da je sav posao iza vas…

Svojom veličinom fascinira, ali malo nas zna da se njegovo korijenje može protezati i metrima u tlo i tako zauzimati veliku površinu nevidljivu oku.

Korijenje može nastaviti rasti i kada stablo više nije živo, a ako već dopiru do temelja vaše kuće, možete biti u velikom problemu. Problem možete riješiti prirodnim putem ili korištenjem alata i pripravaka, ovisi što vama više odgovara…

Kamena sol

Iako ovaj postupak neće djelovati tako brzo, ipak može uspješno uništiti korijen drveta tako što će ga lišiti vode.

Potrebna vam je kamena sol, voda i bušilica.

Prvo je korak napraviti nekoliko dubljih rupa na dnu panja, blizu tla. Kako kamena sol može biti štetna za okolnu vegetaciju, budite pažljivi i nemojte bušiti prevelike rupe.

Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem

Zadnji je korak napuniti ih kamenom soli te zaliti vodom do vrha. Ovaj proces ponavljate nekoliko puta u nekoliko mjeseci i kroz vrijeme će sol uništiti korijen.

Ako vam ovi savjeti nisu zanimljivi, uvijek možete sami iskopati korijen uz pomoć snage ili stroja. Posao je mukotrpan ali čete se panja tako sigurno riješiti. 

Ručno vađenje korijena

Ovaj bi vas način mogao dovesti do najbržeg rezultata, ali može biti fizički zahtjevno, posebno ako je panj velik. Potrebna vam je lopata i pila te poluga, ali i drugi alati, opet ovisno o veličini panja.

Za početak provjerite da se u zemlji blizu korijena ne nalazi nešto što možete uništiti lopatom.
Uzmite lopatu i napravite udubine oko panja tj. korijena. Uzmite polugu i njome malo podignite korijenje koje je čvrsto u tlu. Sada možete guranjem naprijed- nazad ili u strane olabaviti bazu. Ručnom pilom odrežite korijenje oko panja.

Preostalo korijenje opet polugom malo odvojite od zemlje kako biste ih lako odrezali i izvadili.

Ako je korijenje jako dugačko, olakšajte si posao tako da ga prerežete nekoliko puta.

Rezanje korijena

Intervalno rezanje korijena je sigurno lakši put, ali sav posao neće biti tako brzo gotov jer će ipak proći neko vrijeme prije nego se korijen sam raspadne.

Vrelom vodom možete uništiti korov u vrtu? Evo što o tome misle stručnjaci.

Za početak provjerite u koju se stranu širi korijenje, uzmite lopatu i napravite njome malo mjesta oko korijena kako bi vam stao u nju potreban alat.

Ovisno o veličini panja, možda ćete trebati pilu, ručnu pilu ili sjekiru. Alatom je potrebno duboko zarezati korijen ili ga prerezati na što više mjesta, a ako je potrebno podignite ga od zemlje kako biste lakše obavili posao. Kada ste gotovi, možete ostake ukloniti ili jednostavno sve ostaviti da samo trune.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice