Povežimo se

Uradi sam

Grickanjem celera do boljeg zdravlja

U staroj Grčkoj celer je bio simbol ljepote i veselja, a u Rimu je kasnije označavao pobjedu i pobjedničko slavlje. Iako se u našim krajevima nažalost još uvijek nedovoljno koristi, ova korisna biljka pogodno djeluje na zdravlje i ublažuje brojne tegobe.

OSTALI NAZIVI: šelin, čereviz, selen, celen.

STANIŠTE: celer je široko rasprostranjena biljka, raste na obalnom području, vlažnim livadama i močvarnim područjima. Koristi se kao začin od 18. stoljeća.

IZGLED: celer je dvogodišnja zeljasta biljka, visoka do jedan metar. Korijen je gomoljast i mesnat, stabljika razgranata, a cvjetovi u obliku štita. Listovi su tamnozeleni i sjajni, perasto razijeljeni.

UPOTREBLJIVI DIO: kod te dvogodišnje biljke korijen se bere u listopadu prve godine, a cijela biljka tijekom obje godine.

DJELOVANJE: celer je jako dobar diuretik pa se može kod tegoba s mokrenjem kao sok piti i do tri puta na dan, jedan sat prije jela. Tako uziman sok pomoći će i kod sklonosti reumatizmu i gihtu. Koristi se kao antiseptik, sredstvo za jačanje živaca, kod problema s dišnim i mokraćnim putovima, te kod oboljenja jetre. Redovito uzimanje celera potaknut će uspostavu ravnoteže i pravilne izmjene tvari u organizmu, pa se stoga preporučuje dijabetičarima. Celer potiče izlučivanje štetnih tvari iz organizma , no ujedno i pospješuje izlučivanje menstrualne krvi, pa nije preporučljiv trudnicama. Izbjegavati ga treba kod početnih oboljenja bubrega zbog pojačanog izlučivanja mokraće.

Ako postoje poteškoće pri mokrenju i nemogućnost mokrenja, narežite listove i koijen celera i kuhanjem u vinu ili vodi pripremite gustu kašu. Još toplu zamotajte u krpu i stavljajte obloge.

 

Iz knjige: Mali savjeti 2, Dea Olup

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Iako je zvuk neugodan, često nije u pitanju veliki kvar

Ako svaki dan kad se vratite kući čim stavite ključ u bravu poželite kupiti nova vrata, vjerojatno se ne radi o tako velikom problemu. Škripanje često otkriva samo da se vrata trljaju u okvir.

To je problem koji se lako da riješiti, a sve potrebno vjerojatno imate kod kuće. Evo kako sami možete popraviti vrata koje škripe.

Koristite lak za kosu

Tko bi rekao da nešto što stavljamo u kosu može pomoći i kod problema s vratima. Lak za kosu će napraviti polimer oko šarki za vrata i to će spriječiti nastanak neugodnog zvuka škripanja. Sam postupak ne može biti jednostavniji, uzmite lak i pošpricajte direktno na šarke.Iako je odlična opcija, neće dugo potrajati pa ćete za nekoliko dana postupak ponavljati…

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Koristite sapun

Masnoće i ulja koja se nalaze u sapunu sadrže lubrikant koji će riješiti vaš problem, sve što trebat je koristiti sapun s visokim udjelom masti, namočite ga s malo vode i pređite preko mjesta gdje se zvuk javlja. Nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi višak otpao i kako biste provjerili je li problem riješen.

Koristite maslinovo ulje

Maslinovo ulje je dobro imati pri ruci ako vam škripe vrata, a kako biste olakšali posao, uzmite kapaljku kako ono ne bi završili posvuda već samo na potrebnom mjestu. Ako ste čuli da možete koristiti majonezu, nemojte to raditi jer neće pomoći.

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Koristite vazelin

Vazelin osim za ispucale usne možemo koristi u razne svrhe, a služe kao pomoć kod vrata koja škripe. Baš kao i sve navedene proizvode, uzmite malu količinu vazelina te nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi dospio u svaki potreban kutak šarke. Ako vam vrata jako škripe, potrebno je skinuti šarku i cijelu obložiti vazelinom te ukloniti višak.

Koristite svijeću

Neki tvrde da nema boljeg lubrikanta od parafinskih svijeća, pa zašto ne isprobati? Prije korištenja je potrebno svijeću zapaliti i nakapati vosak po šarkama. Malo izvucite igle u šarkama prije nego nakapate vosak i pazite da se ne opečete.

Kada ste gotovi vratite ih u šarke i nekoliko puta provjerite škripe li vrata i dalje. Ako problem nije riješen, sve ponovite nekoliko puta.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice