Povežimo se

Dekoracije i detalji

Evo kako odabrati odgovarajuće čaše za vino i šampanjac te servis za novogodišnju večeru

Savjeti koji su dobrodošli!

Čekate li novu 2025. godinu kod kuće, to će sigurno biti u najboljem društvu. Za dobru atmosferu potrebna nam je dobra glazba, mrvica nostalgije, prisjećanje svih onih lijepih trenutaka iz godine na izmaku te nezaobilazni hrana i piće. A danas ćemo izabrati sve što nam je potrebno za njihovo posluživanje prema savjetima Martine Pikl, prodajne savjetnice Lesnine.

Martina, molim te, pomogni mi izabrati čaše za vino, čaše za šampanjac i jedan lijepi servis za moju novogodišnju večeru. 

Može, evo možemo krenuti od čaša, ovdje imamo u ponudi nešto malo drugačije, nešto inovativno, jedan set od Villeroy and Boch, to je iz linije Manufacure Rock, kristal staklo tako da je izuzetno kvalitetno, set vam je od 4, imate čaše za pjenušac, čaše za bijelo, čaše za crno vino. Ali isto tako i čašice za rakiju, vodu, viski, što god. 

Ovo je fenomenalna kombinacija, mrvicu je drugačija od običnih čaša, a uz njih možemo kombinirati i servis

Iz iste linije imamo tako i liniju tanjura u bijeloj, u ciglenoj boji i u crnoj. To je Manufacture linija, kombinacija je kamena škriljevca i porculana. E sad, tu imamo dosta širok izbor kombinacija, ovisno šta ćete posluživati, evo ovako od jednog plitkog tanjura, dubokog, imate tanjure za tjesteninu, gurmanske tanjure, znači dosta širok ovako izbor. Ovisno šta vam se sviđa. 

Malo posebniji tanjuri, ali ih svejedno možemo koristiti za svaki dan?

Posebno se ističe ova linija koja je nešto malo svečanija. Ovo su neke karakteristične boje koje definitivno možete tokom cijele godine koristiti. Iznimno dobra kvaliteta, dodatak kamena samu strukturu tanjura dodatno učvršćuje. Ne ostaju vam od noževa tragovi, normalno koristite perilicu, iznimno dobra kvaliteta. 

Baš sam te to htjela pitati, kako zapravo održavati takav servis koji zaista izgleda posebno?

Potpuno isto kao i normalan tanjur od porculana. Mislim dosta su ljudi uvijek skeptični zbog ove grublje teksture, da će ostati trgovi, recimo od rajčica ili nečeg tako možda intenzivnijeg, ali pranjem u perilici je on kao nov, svaki put. 

Moja obitelj jako voli kavu i kavu pijemo u apsolutno svako doba dana, pa vidim da zapravo uz Manufacture Rock možemo imati i iste takve šalice

Možete, s tim da u principu njihova linija prvenstveno donosi šalice koje su od borosilikatnog duplog stakla, veće i manje. Ovo je jedan od noviteta, ova veličina, isto tako postoji u crnoj i u bijeloj, ali prvenstveno su vam šalice iz te linije ovakve. Fenomenalne šalice. Tanjurići su sa duplim dnom tako da što god stavite neće vas peći.

Uglavnom, jedino tanjuriće sad iz te linije imate jednim dijelom u boji cigle ili bijeli i crni. Evo, to je po želji kako god kome odgovara. Čaše osim što postoje u crnoj boji, postoji i varijanta u bijeloj. Isto tako i za pjenušac, bijelo, crno vino, viski, male za rakijicu i za vodu.  

Ja ću se onda odlučiti za crnu varijantu čaša za vino, čaše za šampanjac i ipak mi se nekako najviše sviđaju ti crni tanjuri u kombinaciji sa ovim bakrenim za novu godinu. Najbolja varijanta koja postoji.

Dekoracije i detalji

Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo

Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

bojanje jaja

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje

Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.

Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama

2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci

Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.

Bojanje jaja
Bojanje jaja

Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje

3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora

Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.

Kako obojati pisanice sodom

4. Pisanice u vinu i ubrusima

Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.

Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način.  Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

Pisanice u vinu i ubrusima

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje

Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje

Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.

„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.

Sva lica raskošnih magnolija

„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.

Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.

Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.

Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević: Obogatite svoj uskrsni stol!


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice