Interijeri
Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti
Plijesan u domu je zdravstveni i graditeljski problem koji otkriva nedovoljnu izoliranost i pretjerano vlaženje zidova. Raste na tamnim i vlažnim prostorima. U prirodi, ona je važan dio ekosustava, ali kad se pojavi u kući, može izazvati alergije i infekcije. Ako i vi u domu imate plijesan, evo kako je možete ukloniti.
Razmnožavaju se posvuda
Plijesni, poput većine gljivica, mogu rasti svugdje gdje ima vlage i organskog materijala za hranjenje. Može nastati na tlu, na biljkama i u domovima.
Crne mrlje na zidovima nisu samo estetski već i zdravstveni problem. Nastaju zbog pojave plijesni, koja se pak pojavljuje zbog prevelike količine vlage u prostoriji. Spore plijesni mogu rasti na bilo kojoj površini koja ima dovoljno vlage.
Plijesan se pojavljuje najčešće u vlažnim i slabo prozračenim prostorijama kao što su kuhinje, kupaone, podrumi, dnevne sobe, spavaće sobe. Mogu se pojaviti na zidovima, stropovima, podrumima, čak i na namještaju.
Neugodan miris prvi je pokazatelj problema
Čovjek treba vlažnost zraka između 40 i 60 posto. Niska vlažnost uzrokuje iritaciju sluznice, dok previsoka izaziva bolesti organa za disanje. Ako je vlaga u zraku 80 posto, onda nastaje plijesan. Većina plijesni proizvodi neugodan miris koji je prvi pokazatelj problema, a na površinama se prvo pojavljuje u obliku nejasne i sluzne mrlje koja se povećava i s vremenom se pretvara u crnu mrlju.
Plijesan se pojavljuje prilikom visoke razine vlage u zraku. Redovitim prozračivanjem površina i odstranjivanjem viška vlage iz zraka se može spriječit pojavljivanje plijesni i vlage.
Tri su glavna razloga za nastanak plijesni
Prvi je previše vlage u prostoriji zbog nedovoljne cirkulacije zraka, drugi je oštećenje uslijed kojeg negdje propušta voda i treći je građevinski propust i oštećenje, kao najveći i ozbiljan problem.
Hidroizolacija je jako važna jer može spriječit pojavljivanje plijesni i vlage. Kvalitetna hidroizolacija čuvat će strukturu cijele građevine i spriječiti pojavu plijesni. Posebnu pažnju treba posvetiti kupaonici, jer je redovno izložena vlazi i vodi.
Najbolji način da pronađete izvor plijesni je pronaći mrlje od vode
Neki dijelovi doma izuzetno su osjetljivi na razvoj plijesni i trebalo bi im posvetiti više pažnje kod čišćenja. To su uglavnom kupaonice, osobito tuš kabine, brtve na vratima hladnjaka i prostor oko klima uređaja. Za sprječavanje rasta plijesni najvažnije je identificirati i kontrolirati problem s vlagom i vodom.
Vlage se možemo riješiti pomoću odvlaživača zraka i redovitim prozračivanjem prostorija.
Isušivač će najbolje raditi u potpuno zatvorenoj prostoriji, zato dobro zatvorite sve otvore. Površinu koja treba isušivanje oslobodite predmeta da bi zrak nesmetano cirkulirao i pripazite da bude adekvatne snage za prostor koji isušuje.
Plijesni se možemo riješiti pomoću sredstava protiv plijesni i gljivica premazima i onda nakon toga kad se osuši sa antikorozivnim premazima protiv bakterija.
Možete ju i sami čistiti, ali…
Čišćenje plijesni možete napraviti sami samo ako su zahvaćene manje površine. Ako je plijesan prodrla u žbuku, morat ćete skinuti taj sloj, da se plijesan ne bi ponovno proširila. Zaštitite se rukavicama, maskom, a po potrebi i zaštitnim odijelom.
Draco clean 600
Sad možemo koristiti sredstvo Draco clean 600, odstranjivač plijesni i algi, koji možete pronaći u Pevexu. Nakon što to nanesemo i kad odradi svoje, možemo antikorozivni premaz Draco shield 600 nanijeti na zidove.
Naneseno sredstvo protiv plijesni i algi treba ostaviti da djeluje, najmanje 15 minuta, a zatim tretirano mjesto temeljito osušite. Sredstvo možete nanijeti u više navrata, ako u prvom nije sve nestalo.
Crne mrlje na fugama i pločicama su nakupine plijesni u savršeno vlažnom okruženju za razmnožavanje. Njih također možete našpricati sredstvom protiv plijesni. Nakon odstranjivača plijesni i sušenja, svakako dezinficirajte tretirane površine. Odstranjivači ne oštećuju zidove, ali nemaju dugotrajan učinak zato bi ga trebalo ponoviti barem jednom ili dva puta godišnje, no svakako pokušajte naći izvor vlage.
pevex.hr
Uređenje i opremanje
Vodič za odabir idealnog kreveta za vašu sobu
Odabir pravog kreveta jedna je od najvažnijih odluka koju možete donijeti kada je riječ o udobnosti i kvaliteti vašeg sna
Vaš krevet je nesumnjivo jedan od najvažnijih komada namještaja u svakom domu. To je mjesto za kojim svi čeznemo na kraju dugog dana – mala oaza udobnosti koja vas grije tijekom noći. Odabir kreveta nije odluka koju treba donijeti na brzinu.
Kada kupujete krevet, postoji mnogo praktičnih stvari koje treba uzeti u obzir kada razmišljate o tome kako odabrati krevet. Na primjer, tražite li najveći mogući krevet? Je li moderan okvir neophodan? Možda vam treba nešto s ugrađenim prostorom za pohranu.
Kako odabrati krevet
Prije nego što dođete do zabavnih stvari poput odabira boje ili stila kreveta, prvo morate razmotriti sljedećih pet stvari prilikom kupnje kreveta: prostor u koji dolazi kreve, veličina kreveta, organizacija spavanja, čvrstoća, prostor za pohranu i stil
1. Prostor
Okvir kreveta jedan je od najvećih komada namještaja u vašoj spavaćoj sobi. Budući da su okviri kreveta obično veći od madraca – za razliku od divana, koji su istih dimenzija kao madrac – važno je provjeriti ukupnu širinu, duljinu i visinu okvira kreveta, posebno ako imate malu sobu.
Za razliku od divana, okviri kreveta uključuju uzglavlje i podnožje kao standard. Uključite ovo u svoje mjere kada razmišljate o tome kako odabrati krevet.
Nije važno samo razmotriti dimenzije i površinu, već i visinu okvira kreveta. Ljudi često zaboravljaju razmišljati o visini, a ona može značajno utjecati na izgled i dojam spavaće sobe.
Visoki okvir može dodati dozu elegancije i učiniti da soba izgleda veća, dok niski okvir stvara miran prostor koji podsjeća na japanski stil uređenja interijera.
Koju veličinu kreveta odabrati?
Idealna veličina kreveta često ovisi o prostoru u sobi. Iako je veći krevet udobniji, super king-size krevet ne bi bio praktičan izbor za malu sobu. S druge strane, većina glavnih spavaćih soba imat će dovoljno prostora za king size ili dvostruki krevet.
Kreveti za male sobe
Što se tiče veličine, jednokrevetni ili mali dvokrevetni krevet vjerojatno je najbolja opcija za malu sobu. Odabir okvira kreveta s prostorom za pohranu ili s dovoljno prostora ispod kreveta za pohranu predmeta pomoći će u maksimalnom iskorištavanju prostora.
Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite
Kreveti za visoke osobe
Preporučujemo da krevet bude 10 cm dulji od vaše visine. Okviri king size ili super king size kreveta duži su od dvokrevetnih.
2. Organizacija spavanja
Organizacija spavanja također je ključan faktor. Bez obzira živite li sami ili dijelite krevet s partnerom, važno je da vam je udobno i da imate dovoljno osobnog prostora.
Bez obzira na vaše potrebe, veći krevet uvijek će vam pružiti bolji san. Veći kreveti nude više prostora i udobnosti, omogućujući vam da se ispružite i uživate u kvalitetnom snu.
3. Čvrstoća
Okviri kreveta izrađuju se s dvije vrste baze, koje se zovu letvice, a one određuju ukupnu čvrstoću kreveta.
Postoje dvije vrste okvira kreveta koji koriste letvice:
- Čvrste letvice: Ova opcija je čvršća i pruža bolju podršku, povećavajući čvrstoću kreveta. Rigidne su i čvršće od zakrivljenih letvica, te ne pružaju “popuštanje”. Odaberite čvrste letvice ako preferirate tvrđi krevet.
- Zakrivljene letvice: Lagano su zakrivljene, pružajući prirodnu fleksibilnost. Manje su čvrste od čvrstih letvica i pružaju nježniju podršku. Također mogu pomoći u produljenju vijeka trajanja madraca.
4. Prostor za pohranu
Još jedna praktičnost o kojoj treba razmisliti je dodatni prostor za pohranu. Kombinacija udobnog kreveta s prostorom za pohranu odjeće i dodatnih pokrivača može biti korisna ako nemate mjesta za više ormara.
Prostor za pohranu ispod kreveta osobito je koristan ako je vaša spavaća soba mala. Dok većina okvira kreveta standardno ne uključuje pohranu ispod, neki modeli je imaju ugrađenu.
5. Stil
Na kraju, tu je faktor stila. Zanima li vas okvir obložen tkaninom? Ili možda više volite prirodne materijale, poput klasičnog okvira od masivnog drveta, šejker kreveta ili modernog metalnog okvira?
Vrste okvira kreveta
Okviri kreveta dolaze u širokom rasponu stilova, materijala i boja. Drveni okvir kreveta klasičan je dodatak vašoj spavaćoj sobi i stvara topao i privlačan izgled.
Metalni okviri kreveta popularan su izbor. Čvrsti i elegantni, unose sofisticiran izgled u vašu spavaću sobu i jednako su prikladni za tradicionalni ili moderni dekor. Dostupni su u različitim bojama i stilovima po pristupačnim cijenama, što ih čini dobrim izborom ako imate ograničen budžet.
Tapecirani kreveti u trendu su i dostupni u širokom spektru boja. Tapecirani okvir kreveta izvrstan je izbor ako tražite moderan središnji komad za vašu spavaću sobu. Savršen za suvremene i tradicionalne ukuse, tapecirani kreveti mogu unijeti više udobnosti u sobu nego metalni ili kožni okviri.
Kožni krevet unosi hladan, sofisticiran dojam u bilo koju spavaću sobu. Kao elegantan središnji komad, možete birati između umjetne ili prave kože, u raznim bojama. Kožni kreveti obično nude više opcija za pohranu nego drveni ili metalni kreveti, a pritom su i izdržljivi.
Jedan od najpopularnijih stilova na tržištu, divan kreveti dolaze s ladicama u koje možete pohraniti razne predmete. Idealni su ako nemate drugo mjesto za dodatne poplune, ručnike ili sezonsku odjeću. Možete birati između platform divana (s čvrstom bazom) ili divana s oprugama (s više elastičnosti).
Ako vam treba dodatni prostor za pohranu, vrijedi razmotriti otomanski krevet. Pomoću plinsko-hidrauličnog sustava, prostor za pohranu može se otvoriti podizanjem madraca, otkrivajući veći prostor unutar kreveta.
8 stvari koje nikada ne biste trebali spremati ispod kreveta
Uređenje i opremanje
Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite
Tepih nije samo dekorativni dodatak već ključni element koji pridonosi funkcionalnosti, udobnosti i estetici doma
Odabir tepiha za vaš prostor nije mala odluka. Tepisi mogu lako povezati prostoriju i stvoriti sklad, pa ih ne treba uzeti olako—no često nisu ni jeftini. “Budući da tepih može biti značajna investicija za prostoriju, važno je odabrati onaj koji će trajati i koji ćete s vremenom i dalje voljeti,” kaže Holly Hickey Moore, osnivačica Holly Hickey Moore Interior Design. Moore i drugi dizajneri interijera dijele svoje omiljene vrste tepiha koje uvijek odolijevaju testu vremena.
1. Vuneni tepisi
Mnogi dizajneri preferiraju tepihe izrađene od vune. “Vuna je prirodno vlakno koje je izdržljivo, otporno na mrlje i elastično, što ga čini praktičnim izborom za gotovo svaki prostor,” kaže Moore. Još bolje, dodaje, postoji mnogo različitih vrsta vunenih tepiha za odabir, s obzirom na sve veličine, oblike i stilove dostupne na tržištu.
Laura Umansky, osnivačica Laura U Design Collective, također voli raditi s vunenim tepisima, opisujući ih kao “najboljeg prijatelja dizajnera kada je riječ o ravnoteži stila i izdržljivosti.” Umansky naglašava vrijednost tih tepiha za ukrašavanje područja s velikim prometom, ističući da se vuna lako vraća u prvobitni oblik, otporna je na mrlje i jednostavna za čišćenje.
2. Antički ili vintage ručno tkani tepisi
Zašto ne unijeti tepih s pričom u svoj prostor? “Antički ili vintage ručno tkani vuneni tepih stvara prekrasan temelj za prostoriju i bolje će izdržati test vremena od tepiha koji su moderni ili napravljeni od jeftinih materijala koji nisu perivi ili izdržljivi,” kaže dizajnerica interijera Tara McCauley. Ipak, dizajnerica ne bira bilo koji tepih koji spada u ovu kategoriju. “Uvijek tražim onaj koji ima barem tri boje, kako bih mogla izgraditi shemu usklađenih boja i uzoraka oko njega,” objašnjava.
Slijedite “pravilo broja tri” koje će vam osigurati savršeno uređen dom
Taylor Fusco, osnivačica Tay Fusco Design, koristi vintage turske tepihe na različite načine u domu. “Bilo da se radi o upečatljivom tepihu za kuhinju, hodnik ili velikom tepihu za dnevni boravak, gotovo uvijek pronađemo način da ih uklopimo u naše dizajne,” kaže. “Ne samo da su boje obično apsolutno zadivljujuće, već činjenica da su ti tepisi jedinstveni čini da se naši klijenti osjećaju kao da dobivaju nešto posebno, nešto s poviješću.”
3. Svileni tepih
Ako tražite izrazito sofisticirani detalj, odlučite se za svileni tepih. “Svilenkasti tepisi su vrhunac luksuza,” kaže Umansky. “Postoji nešto čarobno u načinu na koji svila hvata svjetlost, stvarajući nježan, elegantan sjaj koji transformira prostoriju.” Ove vrste tepiha su mnogo više od pukih funkcionalnih predmeta. “Vlakna su nevjerojatno fina, omogućujući detaljne, složene uzorke koji se osjećaju više kao umjetnost nego kao podni prekrivač,” dodaje Umansky.
Omiljena “millennial” siva još uvijek je hit boja, iako je generacija Z ne podnosi
4. Tepisi od prirodnih vlakana i ravno tkani tepih
Elana Mendelson smatra tepihe od prirodnih vlakana, poput jute, kao i ravno tkane tepihe, poput kilima i dhurrie tepiha, među svojim favoritima. “Bilo da se koriste sami ili kao osnova za živopisnije uzorke, ovi tepisi donose organski, zemljani osjećaj u prostor, poboljšavajući njegovu udobnost i estetsku privlačnost,” kaže osnivačica Elana Designs. “Njihovi odvažni uzorci i žive boje mogu ukotviti prostor, čineći ih idealnima za slojevitost ili dodavanje boje bez preopterećenja prostorije.”
5. Ručno tufani i ručno čvorani tepisi
Ručno tufani tepisi predstavljaju povoljniju alternativu ručno čvoranim tepisima. “Dolaze u raznim uzorcima i bojama, omogućujući kreativnost u dizajnu, dok održavaju meku, udobnu teksturu pod nogama,” kaže Marie Cloud, koja ih često koristi u svojim projektima. Osnivačica Indigo Pruitt Design Studia dodaje, “Njihova izdržljivost ih čini savršenima za dnevne sobe ili spavaće sobe, gdje želite i stil i udobnost.”
Ako vam budžet dopušta ručno čvorani tepih, razmislite o vunenom. “Oni doslovno mogu trajati cijeli život i prenositi se s generacije na generaciju,” kaže Rebecca Bridges, osnivačica House of Drennan. “Ručno čvorani tepisi su prava umjetnička djela za vaš dom i na njih treba gledati kao na investiciju.”