Gradnja
Ljepota eksterijera uz opločnike Beton-Lučko
Beton je čvrst, postojan i ekološki materijal koji ne zagađuje okoliš, zbog čega nosi titulu najpopularnijeg građevnog materijala.
Beton je čvrst, postojan i ekološki materijal koji ne zagađuje okoliš, zbog čega nosi titulu najpopularnijeg građevnog materijala.
Iako u prošlosti nikad nije smatran vizualno dojmljivim, nove tehnološke mogućnosti obrade učinile su ga atraktivnim elementom vrta, terase i drugih vanjskih prostora.
Betonski opločnici i ostala galanterija
Betonska galanterija nezaobilazni je dio opremanja parkova i trgova, ali i privatnih prostora poput vrtova, terasa i garaža. Zbog svoje česte upotrebe pojedini proizvođači različitim su načinima obrade, bojama kao i dizajnom podigli standard betonske galanterije na višu razinu. Tvrtka Beton-Lučko bavi se proizvodnjom betonskih elemenata dugih 25 godina, a u svojoj širokoj ponudi nudi različite tipove opločnika kao i vrtne, travne i cestovne elemente.
Površinskom obradom i raznolikim bojama beton se vizualno može prilagoditi svakom vanjskom prostoru – od vrtova uređenih u rustikalnom stilu u koje će se uklopiti elementi grubljeg granulata do minimalističke profinjenosti modernih terasa na kojima dominiraju velike ploče glatkih površina.
Površinska obrada opločnika
Razlikujemo nekoliko glavnih načina površinske obrade: glatku, pjeskarenu, pranu, otučenu i brušenu obradu te postupak cijepanja. Otučenom obradom betonski opločnici će dobiti zaobljene rubove i tipičan antički oblik, dok se glatka, jednolična struktura postiže brušenom i glatkom obradom. Postupak površinske obrade kojim se u betonsku površinu usmjerava mlaz čelične sačme koja djeluje abrazivno na mehanički slabije dijelove nazivamo pjeskarenom obradom. Beton obrađen cijepanjem podsjećat će na prirodno lomljen kamen, dok će se ljepota strukture i boje zrna najbolje istaknuti pranom metodom.
Betonski elementi moraju zadovoljiti i visoke sigurnosne standarde pa tako opločnici tvrtke Beton-Lučko imaju protuklizna svojstva koja smanjuju mogućnost ozljede korisnika. Elementi koji će doći u kontakt s padalinama poput mraza, kao i sredstvima za otapanje, moraju imati deklaraciju kojom potvrđuju da su otporna na smrzavanje i djelovanje soli.
Prema zahtjevu kupca, prilikom proizvodnog procesa opločenja je moguće i impregnirati te tako dobiti mokri izgled opločenja ili pak postići jaki hidrofobni i oleofobni efekt.
Betonsku galanteriju u vrtu susrećemo u obliku ograda, palisada, stepenica te vrtnih klupica, posuda za cvijeće i cvijetnjaka, koji vrijeme provedeno u vrtu čine ugodnijim, ali djeluju i na njegov cjelokupni estetski dojam.Palisade rješavaju pitanje visinskih prijelaza u vrtu, a mogu biti u obliku krugova, kuteva i cik-cak oblika.
Gradnja
Inovativna rješenja u uređenju okoliša oko studentskog paviljona u Osijeku
Biciklističke staze, klupe za odmor i druženje
Projektiranje velikih javnih objekata često podrazumijeva i uređenje njihova okoliša. Zbog ranije definiranih parcela to često zna biti zahtjevan posao. Ali uz inovativna rješenja sve je moguće.
Biciklističke staze, klupe za odmor i druženje. Sve je to dio novootvorenog studentskog paviljona u Osijeku. Jer projektiranje zgrade ne zaustavlja se na njoj samoj.
Tulumi – nit vodilja
‘Bilo je interesantno promišljati scenarije ili potencijalne tulume koji će se događati u tom domu, tako da, osim samih soba gdje se tulumi, najčešće odvijaju, imamo i veliki trg koji je ispred doma koji ima prostora za sjedenje i za okupljanje studenata, neću reći klinaca, nego okupljanje studenata, tako da se nadam da će taj cijeli trg i zajedno u kombinaciji sa zgradom zaživjeti kao dobar javni prostor’, kaže Kata Marunica, koautorica projekta, NFO.
Studentski se dom nalazi na starim ostacima Murse što je bilo poprilično ograničavajuće za arhitekte.
Zelena površina iznad retencijskog spremnika
‘Kako je projekt tekao, tako smo zaticali, osim nekih prednosti samih lokacije i one nedostatke, s obzirom da je slaba odvodnja unutar kampusa, iz tog razloga smo imali obavezu napraviti retencijski spremnik unutarnji i vanjski. Mi trenutno sad stojimo na vanjskom dijelu retencijskog spremnika, a unutar zgrade je također jedan veliki spremnik za prikupljanje oborinske odvodne, kako bi dali malo vremena kanalizaciji da kada zapravo prođe taj val kiše, može pokupiti svu vodu’, pojašnjava Goran Rukavina, koautor projekta, NFO.
I zašto iznad retencijskog spremnika ne bi bila zelena površina, kojih u današnje vrijeme nedostaje, pogotovo u gradovima? Ali da bi se to postiglo, treba inovativno rješenje. Projektanti su ga pronašli u ACO-u. Areal travna rešetka riješila je problem.
Parkirno mjesto ujedno je i zelena površina
‘Ovdje je riječ o stabilizaciji tla i stabilizaciji šljunka, ona je proizvod koji je napravljen od 100% reciklirane plastike što je u današnje vrijeme jako bitno, koristimo ga na područjima parkirnih površina gdje želimo čvrstoću podloge ispod, to je plastična rešetka koja se ispunjava sa zemljom i humusom, unutra se sadi trava, te pri korištenju omogućava prolazak teških vozila, do 25 tona i do tone i pol najmanje nosivosti’, objašnjava Ivan Jerman, produkt menadžer u ACO-u.
Ovisno o potrebnoj nosivosti, travna se rešetka ugrađuje na zbijenu posteljicu ili na pijesak. Upravo joj to omogućuje dvostruku namjenu – da parkirno mjesto ujedno bude i zelena površina.
‘One su UV stabilne, što je bitno da s vremenom ne gube svoju boju, one su zelene boje tako da se uklope u travnatu površinu, pa nije potrebno bilo kakvo dodatno održavanje samih travnih rešetki’, dodaje Ivan.
Svakodnevno košenje i navodnjavanje
Rešetke ne trebaju posebnu njegu, ali trava će trebati. ‘Potrebno je svakako travu kositi redovito, ali svakako i tu i tamo navodnjavati, i jako je to bitno u ljetnim mjesecima kad su temperature visoke, zato jer mi ispod nje nemamo veliki sloj zemlje, te ta voda jako brzo ispari, tako da je potrebno to redovito održavati i navodnjavati’, tvrdi.
Ako uz takve površine želite imati i puteljak sa šljunkom, u ACO-u imaju rješenje.
‘Uz samu travnu rešetku imamo nekoliko proizvoda iz tog sustava, jedan od njih je rubnjak koji isto tako može biti od reciklirane plastike, pocinčanog čelika ili inoxa, to su tri materijala, uz to, dolazi i sama šljunčana stabilizacija koja se sastoji od saća od plastike, ispod njih je sloj geotekstila koji omogućava stabilizaciju tog šljunka, da ne bježi i da se ne ispire tijekom vremenskog perioda i tijekom korištenja’, nadovezuje se.
Tri boje rešetki, tri boje pijeska
I ovaj proizvod može podnijeti opterećenje do 40 tona po metru kvadratnom, pa može biti višenamjenski. Postoje tri boje rešetki – siva, bijela i crna. Stoga možete birati i tri boje pijeska, a da se čarobnjak koji sve drži na okupu niti ne primijeti.
Veliki projekti često znaju biti izazovni, ali uz prave partnere oni se savladaju jer ACO stvara rješenja za ekološke uvjete budućnosti.
Gradnja
Evo kako je riješen sustav grijanja i hlađenja u studentskom domu u Osijeku
U Daikinu su izuzetno ponosni što su sudjelovali u projektu
796 kreveta. To u prijevodu znači gotovo osamsto korisnika koji svatko ima svoje navike vezane uz grijanje i hlađenje, odnosno korištenje takvih sustava. U Daikinu su izuzetno ponosni što su sudjelovali u projektu izgradnje novog studentskog paviljona u Osijeku.
Visoko postavljen zahtjev
‘Za nas je zahtjev bio stavljen dosta visoko, jer se radi o projektu koji je primarno stambeni, s razno raznim dodatnim prostorima, s tehničke strane, taj projekt je zahtijevao i pripremu tople vode i arhitekti kad su razmišljali o cijeloj toj priči, razmišljali su na način kako da pripremiti toplu vodu za jedan studentski dom i napraviti na najučinkovitiji mogući način’, kaže Dalibor Borovička, direktor Daikin Hrvatske.
Nadzor cijelog sustava
Dodatni je zahtjev bio centralno uvezivanje i nadzor cijelog sustava. Zato je Daikin trebao ponuditi sva dostupna rješenja pod njihovim brendom.
‘Sustav grijanja i hlađenja su dizalice topline, tu koristimo 32 dizalice topline koje stavljamo u podrumsku etažu i oni služe za grijanje i hlađenje prostora, suport tim dizalicama su solarni kolektori, njih radimo na obližnjem parkingu koji je bio postojeći dio staroga doma i tu energiju unutar toplinske podstanice koristimo zapravo za dogrijavanje vode i na taj način štedimo 40% potrebne energije za toplu vodu, što znate kod ovakvih zgrada koje imaju jako velik broj korisnika kada je zapravo jako velika potrošnja energije za dogrijavanje tople vode’, objašnjava Goran Rukavina, koautor projekt, NFO.
Kompatibilnost je važna
Solarni paneli nisu Daikinovi, ali baš kod kombinacije različitih sustava važno je da budu kompatibilni.
‘Postoji solarni sustav na krovu koji pomaže u pripremi tople vode koji je također kompatibilan s našim sustavima i sve to skupa radi bez ikakvih problema’, objašnjava Dalibor.
Ljeti se topla voda u paviljonu primarno priprema koristeći Daikin VRV sustav s povratom topline. Solarni paneli su sekundarni sustav. Zimi za toplu vodu u objektu brine gradska toplana.
Najzastupljeniji sustav u domu je takozvani VRV sustav, centralni freonski sustav koji kombinira jednu vanjsku jedinicu dizalice topline zrak – zrak i više unutarnjih jedinica, ovisno o konfiguraciji prostora.
Studenti žive dinamičnim životom
‘Tehnologije u našem VRV sustavu kažu da je najučinkovitiji u parcijalnom opterećenju, što u praksi znači da sve sobe koje su okupirane nisu uvijek okupirane u isto vrijeme. Studenti žive razno raznim dinamičnim životom, svatko na svoj način, a mi u principu na taj način s karakteristikama koje VRV osigurava, omogućavamo full hlađenje, na mjestu gdje je ono najadekvatnije, najpotrebnije u tom trenutku, uz maksimalnu učinkovitost koju tehnologija pruža’, govori Dalibor.
A vanjska jedinica koju smo spominjali zapravo uopće nije vanjska, nego se nalazi u podrumu zgrade, pa osim tehničkih uvjeta, zadovoljeni su i estetski. U Daikinu prepoznaju i važnost održive gradnje. A tu proizvođači opreme za grijanje i hlađenje zbog korištenja freona, trebaju posebno paziti. Daikin u svojim najnovijim proizvodima koristi radnu tvar R32 koja je manje štetna za okoliš, ali nisu stali samo na tome.
Spriječena daljnja proizvodnja freona
‘Mi unutar Daikina smo oformili platforme koje omogućavaju recirkulaciju već proizvedenog freona. Dakle, sprječavamo dalju proizvodnju freona koristeći onaj otpadni sa tržišta koji je već iskorišten obnavljajući ga i vraćajući ga natrag u proizvodnju, pa tako unutar naše kuće već postoje VRV sustavi koji nose oznaku loop, loop kao petlja, gdje mi u principu zaokružujemo jedan krug ekonomije iskorištavajući te ajmo reć stare freone iz sustava koji su postojeći i vraćajući ih natrag u proizvodnju’, zaključuje Dalibor.
Primjenom takvih sustava svaki investitor, kako mali, tako i veliki, pomaže smanjenju otiska CO2 u svijetu.
You must be logged in to post a comment Login