Gradnja doma
Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?
Više od 70 izlagača iz cijele regije okupljeni na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje.
Modular Homes Expo
Modular homes expo je prva europska izložba montažnih i modularnih objekata. Prva ove vrste u Hrvatskoj, u regiji i u Europi. U svojoj prvoj godini u Areni Zagreb imala je 30.000 posjetitelja bez ozbiljne reklame, ove godine očekujemo još bolji rezultat. Ovo je polako postala i platforma na kojoj se okupljaju i uspostavljaju različite vrste suradnje među dionicima, odnosno među izlagačima i među digitalnim graditeljima i možda nas u nekim godinama koje slijede očekuju još novosti od cijelog produkcijskog tima, rekla je Katarina Antešić, organizatorica sajma.


Svakog dana održano je nekoliko panela stručnih tematika, a sajam je nudio i edukativan aspekt za posjetitelje koje je najčešće zanimala razlika između montažne i modularne gradnje.
Razlika između montažne i modularne gradnje
Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima vrlo visoki stupanj završenosti objekta u samoj tvornici, što dodatno ubrzava i montažu na samome terenu, dok je klasična montažna gradnja vrsta gradnje gdje se svaki element na temelju posebno sastavlja na gradilištu, objasnila je Antešić.
Montažna kuća
Montažna kuća napravljena je od tvornički izrađenih panela koji se na gradilištu spajaju u cjelinu. Iako mogu biti i betonski paneli, većina proizvođača koristi drvne konstrukcije.

Svi materijali koje mi koristimo prilikom gradnje su prirodni materijali, rađeni su od prirodnih elemenata. Nosiva konstrukcija kao takva je drvena nosiva konstrukcija, koriste se KVH grede, izolacija unutar objekta je mineralna, odnosno kamena vuna koja se također radi od prirodnih materijala, koriste se gips kartonske ploče, znači sve su to elementi koji sastavljeni čine jedno prirodno okruženje za investitora unutar kojeg će živjeti, rekla je Vedrana Novak iz Domusplusa.

Modularna kuća
Modularne kuće najčešće su napravljene od čelika, zato što je taj materijal vrlo zahvalan za transport, što je i njihovo jedino ograničenje.

Modularna gradnja znači najjednostavnije znači građenje u modulima. To su predgotovljeni moduli koji se dostavljaju, koji se sastavljaju u tvornici i dostavljaju na direktno na gradilište.
Ograničenja su u modulima, znači modul mora se moći transportirati tako da se projektiraju moduli koji su prilagođeni transportu, onda slaganjem tih modula se mogu dobiti razne kombinacije i razna tlocrtna rješenja, rekla je Marija Laginja Gaćina, vlasnica tvrtke za izgradnju modularnih objekata.

Prednost montažne i modularne gradnje
Prednost montažne i modularne gradnje u odnosu na klasičnu je brzina izvedbe. Useljenje u ovakve objekte moguće je unutar nekoliko mjeseci.
Osim same brzine gradnje, tu imamo naravno i energetsku učinkovitost, pogotovo u današnje vrijeme kada su režije kao takve i energenti kao takvi iznimno skupi, materijali koje koristimo, izolacija koju koristimo omogućuje da je potrošnja energije unutar samog objekta iznimno, iznimno niska, pogotovo ukoliko se to spoji još sa nekakvim fotonaponskim panelima i sa dizalicama topline koje mi kao takve standardno ugrađujemo, dodala je Novak.
Za obje vrste gradnje, potrebno je na lokaciji napraviti temelje na koje će se objekt postaviti te dovesti sve potrebne priključke. Montažna gradnja u Hrvatskoj ima sve više korisnika dok se modularna tek treba etablirati.
Modularna gradnja u Hrvatskoj je na početku, iako ima velikih firmi koje su već zastupljene i europskom i na svjetskom tržištu, ali ima još puno prostora za razvitak raznih rješenja i solucija koje mogu poboljšati razvoj modularne gradnje u Hrvatskoj.
U Europi i svijetu je to veliki hit. Dogodio se prije nekoliko godina veliki bum i stvarno šta se događa je da se građevina vraća u tvornice jer se u tvornicama mogu kontrolirati procesi, može se napravit vrhunska kvaliteta i onda se smanjuje rizik jer se gotovi modul dostavlja na gradilište gdje se samo spaja, pojasnila je Laginja Gaćina.

Financijska usporedba
Posjetitelje je zanimalo i koliko se cjenovno razlikuje montažna gradnja od klasične.
Ono što moramo uzeti u obzir kada radimo usporedbu klasičnog i montažnog načina gradnje je ustvari da uspoređujemo jednako vrijedne materijale. Znači, ako uspoređujemo izolacijska svojstva kamene vune kao materijala od 15 centimetara u klasičnoj i u montažnoj gradnji, to je onda pravilna usporedba, recimo. I u tom pogledu cijene su otprilike tu negdje. Sama financijska usporedba nije nešto što radi prevagu našim investitorima, već su i kvaliteta gradnje i kvaliteta materijala koje kao takve koristimo, izjavila je Novak za Dom na kvadrat.
Izlagači montažnih kuća
Iako je na sajmu sudjelovalo više od 70 izlagača izdvojili smo nekoliko vrhunskih proizvođača montažnih kuća.
Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Stela haus koristi najkvalitetnije materijale koje danas možemo naći na tržištu. Počevši od industrijskog drveta, kamene vune visokih toplinskih svojstava, fermacel ploča više…
Luksuzne montažne kuće DOMUSplusa

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja. Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim više…
Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena, a interijer je više…
Partas niskoenergetske CLT montažne kuće

Drvo je oduvijek bio vrlo cijenjeni materijal u građevinskoj industriji, a danas prednjači u montažnoj gradnji. Inovativni materijal CLT ili cross laminated timber više…
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.
Prozori i vrata
Izolacija prozora ključna je jer povećava udobnost i štedi energiju
Prozori uvelike utječu na kvalitetu života

Prozori nisu samo estetski dodatak domu. Oni imaju važnu ulogu u zaštiti od vanjskih utjecaja poput buke, hladnoće i toplinskih ekstrema. Kvalitetna izolacija prozora povećava udobnost stanovanja i smanjuje potrošnju energije, što osjetno utječe na obiteljski budžet.
Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore
Zašto je izolacija prozora toliko važna?
Mario Barišić, prodajno-tehnički savjetnik iz Gealana, objašnjava koliko prozori utječu na svakodnevni život, osobito u urbanim sredinama.
– Izolacija prozora je nešto što dosta utječe na našu kvalitetu života. S obzirom na današnje vrijeme i veliku buku, pogotovo u urbanim sredinama, bitno je da kad dođemo u svoj dom budemo izolirani i da se možemo posvetiti malo sebi. Dobar profil s kvalitetnim staklima puno pomaže u rješavanju tog problema i povećava ugodnost u domu.

Kako funkcionira zvučna izolacija prozora?
Izoliranost prozora odnosi se na njihovu sposobnost sprječavanja prolaska zvuka i topline. Barišić napominje da su prozori često najslabija točka objekta, a ako nisu kvalitetni, buka lako prolazi kroz staklo ili okvir.
– Debljina stakla ima veliki udio u prozoru i određuje kolika će biti zvučna izolacija. Standardna vrijednost koju postižemo ugradnjom PVC profila s trostrukim staklom je oko 32-34 dB, što je dovoljno za većinu objekata. No, imamo rješenja koja omogućuju izolaciju i do 60 dB.

PVC stolarija – spoj izolacije, dizajna i dugovječnosti
Osim što prozori osiguravaju toplinsku i zvučnu izolaciju, dizajn je danas jednako važan kriterij pri odabiru stolarije. Gealan prozori zahvaljujući Acryl Color tehnologiji nude dugotrajnost, otpornost i vizualnu prilagodbu zahtjevima investitora ili arhitekata.
– Acryl Color nudi dodatnu sigurnost i čvrstoću jer je znatno tvrđi od osnovnog PVC profila. Omogućuje i male korekcije ako dođe do oštećenja prilikom transporta ili montaže jer se površina može ispolirati. Usto, puno je otporniji na sunčevo zagrijavanje i hladnoću, pojašnjava Barišić.

Sigurnost i održivost prozora za suvremene domove
Kad govorimo o sigurnosti, često razmišljamo o alarmnim sustavima, no Barišić ističe da su prozori također važna zaštita doma.
– Prozori su najslabija točka objekta. Naši profili dizajnirani su tako da predviđaju ugradnju sigurnosnih okova, čime sigurnost ne postaje dodatna opcija, već standard.
Gealan također ulaže u održivost, pa se u proizvodnji koristi minimalno 30% recikliranog materijala, a razvijaju se i PVC profili izrađeni dijelom iz biomase, čime se značajno smanjuje CO2 otisak.