Gradnja
Izolacijom potkrovlja do 20 posto uštede
Lana Klingor Mihić prije nekoliko je godina uređivala potkrovlje obiteljske kuće te ga pretvorila u predivan prostor za druženje i kuhanje. Jedna od najvažnijih stavki bila joj je dobra izolacija. Evo kako je to postigla.
Tavan kao mjesto za život
Mogu li tavanski prostori, koji često završe kao pretrpana spremišta za stvari kojih se ne želimo riješiti, a koje vjerojatno više nikada nećemo koristiti, postati vaš omiljen kutak?
Za ugodan i siguran boravak u potkrovlju, toplinska, zvučna i protupožarna izolacija je ključna, a toga je itekako bila svjesna i Lana Klingor Mihić kada je uređivala svoje potkrovlje.
Kako izbjeći vrućinu u potkrovlju?
Lana je htjela svjetlost, odnosno puno krovnih prozora. Osim toga, bila je svjesna činjenice da su potkrovlja jako vruća pa je često jedino rješenje klima uređaj, više njih.
Istražujući što im sve treba od materijala, Lana je došla do Knauf Insulationa koji se pokazao kao idealno rješenje jer pruža toplinsku i protupožarnu izolaciju.
Prilikom planiranja debljine izolacije, građevinska razvedenost prostora predstavljala je veliki izazov. Na kraju, svaki se trud višestruko isplatio.
“Tu smo kombinirali zaista različite debljine izolacije, trudili smo se da ukupna izolacija bude što veća zato što je to preduvjet za uštedu energije i za zaštitu od velikih vrućina. Bilo je jako izazovno, ali i super zabavno i na kraju krajeva mislim da je postignut super rezultat”, prisjeća se Lana.
Klima im nije trebala
U nekoliko godina klimu su palili svega tri puta jer je izolacija savršeno funkcionirala.
Nije svaka izolacija ista i ulaganje u kvalitetnu izolaciju znači dugotrajno rješenje uz brojne benefite, od kojih je ušteda energije za grijanje i hlađenje samo jedan od njih.
“Dobrom izolacijom potkrovlja uštedjet ćete na energiji, kako na energiji grijanja, tako i na energiji hlađenja. Naravno, sve ovisi o konstrukciji samog potkrovlja, ovisi kako vam je izoliran i drugi dio kuće, kakva vam je stolarija. Međutim, egzaktni izračuni su da sigurno možete uštedjeti 20 % ovakvom izolacijom.”
Što je mineralna vuna?
Knauf Insulation mineralna vuna napravljena je po takozvanoj ECOSE® tehnologiji veziva gdje se umjesto formaldehida koriste materijali iz prirode koji se kombiniraju s visokim postotkom recikliranog materijala, a kako bi se dobili potpuno održivi proizvodi.
Brojni certifikati potvrđuju njenu izvrsnost, među kojima se ističe zlatni certifikat ‘Indoor Air Comfort Gold’ koji jamči visoku kvalitetu zraka u prostoru gdje je ova izolacija ugrađena.
Višestruki benefiti
Knauf Insulation folije vrlo su važan dio sustava izolacije potkrovlja zato što štite prostor od kondenzacije, reguliraju mikroklimu i vlažnost zraka. Ono što je bitno jest da materijal bude prirodan, a Knauf Insulation ECOSE proizvodi vrlo su specifični i unikatni po tom pitanju.
Knauf Insulation izolacija od mineralne vune zbog svoje vlaknaste strukture je i izvrsna zvučna izolacija, negoriva je pa sprječava širenje požara. Proizvodi od kamene i staklene mineralne vune nemaju rok trajanja i kroz vrijeme ne gube svoja svojstva, što znači da će Lanino potkrovlje biti savršeno izolirano sve dok građevina postoji.
Gradnja
Prednosti gradnje CLT pločama
Naselje Green Village u Velikoj Mlaki sastoji se od 17 objekata izgrađenih od CLT ploča. Iako se ovakav sustav gradnje u Europi koristi već petnaestak godina, Green Village prvi je primjer takve gradnje kod nas, a odabran je zbog brojnih prednosti.
Josip Šebalj iz J. u A. Frischeis objasnio nam je da su se CLT ploče počele razvijati ranih 2000-tih u zapadnijoj Europi, Švicarska, Njemačka, Austrija, a kod nas ima sve više upita za CLT gradnju i ja to vidim kao veliki bum u budućnosti što se tiče gradnje.
Gradnja CLT pločama
Naselje Velika Mlaka je cijelo izgrađeno od CLT-a u smreci, zidovi su 100 milimetara debljine, pet slojeva, međukatna konstrukcija je 160 milimetara debljine. Projekt je krenuo sa izgradnjom prije otprilike dvije godine i trenutno je u završnoj fazi, nastavio je.
Investitor Alojzije Barbarić kaže da je CLT ploče odabrao zbog brzine gradnje te ugodnog boravka u tim objektima zato što su to sve prirodni materijali. Drvo se koristi kao konstrukcija, radimo ju od CLT ploča to su križno lamelirane ploče koje imaju statički proračun kvalitetan, odnosno visoku otpornost na potres i što je jako važno toplinsku izolaciju. Sam taj sustav parira debljini zida Porotherm termo bloka od 40 centimetara, što znači da je jako učinkovita u smislu ovaj toplinske izolacije.
Što su CLT ploče i kako se koriste
CLT ili cross laminated timber, odnosno križno lamelirano drvo, inovativni je materijal u građevinskoj industriji, a važna odlike su mu čvrstoća i stabilnost.
CLT ploče križno lamelirano drvo, lijepljeno u više blokova pod visokim pritiskom, koriste se u namjeni izgradnja kuća, izgradnja visokih zgrada. Dolaze nam u debljinama od 80 milimetara, širine tri metra 20, dužine do 20 metara, kaže Josip Šebalj iz J. u A. Frischeis.
Korištenjem drva kao glavnog materijala, ovaj način gradnje doprinosi smanjenju emisije ugljičnog dioksida i troškove izgradnje.
Bolja alternativa armiranom betonu
Kad uđete u objekt ili kuću koja je napravljena od CLT-a, apsolutno je drugačija klima. Tu dolazimo do te vrlo dobre izolacije i CLT vole nazvati zdravijom, boljom alternativom armiranom betonu; ima istu nosivost, a manje je težine, objasnio je Šebalj.
Objekti u naselju Green Village imaju energetski certifikat A plus, što znači da je postignuta najviša razina energetske učinkovitosti. Da bi se stekao ovaj certifikat, bilo je nužno zadovoljiti nekoliko ključnih uvjeta tijekom samog procesa gradnje, počevši od kvalitetne toplinske izolacije, stolarije i fasade.
Implementacija obnovljivih izvora energije doprinosi održivom razvoju i smanjenju ukupne potrošne energenata te zdravijim interijerima za život.
Visok standard energetske učinkovitosti
Konstruktivni elementi su debljine 10 centimetara, a izvana imamo još dodatni Etix sustav stiropor 10 centimetara sa završnim slojem akrilom. S unutarnje strane imamo taj instalacijski prostor od 5 centimetara koji se popunjava sa mineralnom vunom te gips ploče, objasnio je investitor kako je dobivena kvalitetna toplinska izolacija.
Podno grijanje je jako učinkovito u ovom sustavu gradnje gdje imamo kvalitetnu toplinsku izolaciju i ugrađene prozore sa troslojnim IZO staklom, tako da je tu minimalna potrošnja grijanja u zimi i hlađenja kroz ljetni termin, kaže Barbarić.
Ivana Pavušek u kući živi već nekoliko mjeseci, a kaže da je iskustvo življenja odlično. Stvarno je puno toplije nego u betonskoj kući, prostor vrlo brzo zagrije, a koristimo samo jedan ventil konvektor za grijanje skoro cijele kuće i što je najvažnije održava se ta toplina kroz cijelu kuću kroz cijeli dan, kaže Ivana.
Ovi objekti predstavljaju primjer kako visoki standardi energetske učinkovitosti mogu biti integrirani u modernu gradnju s ciljem očuvanja resursa i stvaranja održivih zajednica.
Gradnja
Inovativnim materijalima do savršene arhitekture
Park kneževa izgrađen je s vizijom stvaranja visokih arhitektonskih vrijednosti, što je omogućeno korištenjem inovativnih građevinskih materijala.
Saint Gobain je radio ovdje sa jako puno materijala od gips kartonskih radova, gips kartonskim materijalima, isto tako sa posebnim akustičnim materijalima te visoko vrijednim materijalom poput gips vlaknastih ploča gdje smo ih koristili u podrumima i garažama gdje smo morali postići visoke zahtjeve vlago otpornosti i gdje se moralo izbjeći određeni sustav da se ne bi pojavila plijesan, objasnio je Mario Matijević iz Saint Gobaina.
Gips vlaknaste ploče Glasroc X
Pouzdana i lagana alternativa cementnim pločama, Glasroc X sadrži specijalne aditive za otpornost na vlagu i plijesan, zbog čega primijenjenu nalazi u različitim dijelovima ovog objekta, a zaslužan je i za specifičan izgled eksterijera.
Konkretno radi se o gips vlaknastim pločama, Glasroc X kojeg smo koristili na stupovima gdje su arhitekti zamislili da se dobije imitacija rimskog stupa, a mi smo znali da ako odrežemo laserski na 4 centimetra ploče, da ta ploča neće puknut, a opet biti vidljiva , zalijepili smo ih za betonski stup i jednostavno obojali fasadnom bojom i to izgleda zaista prekrasno i otporno je na udarce, ispričao je Matijević.
Matej Biškić iz Biškić gradnje kaže da je gradnja je trajala nekih godinu dana, a da su od inovativnih materijala tvrtke Saint Gobain koristili gips kartonske ploče, pocinčane profile za pregradne zidove, stropove i obloge, te raznovrsne ploče koje su bile pogodne za vanjske ili unutarnje uvjete te za akustiku.
Ecophon akustična izolacija
Konkretno, koristili su se akustični materijali poput Ecophon-a, to su materijali koji upijaju zvuk u prostorima gdje imamo ili jako veliku jeku ili hoćemo upiti određeni zvuk u određenim parametrima, a dolaze u različitim oblicima ovisno o akustičnom zahtjevu, nadodaje Matijević.
Echophon u različitim oblicima i veličinama arhitektima daje slobodu u kreiranju prostora, a inovativni građevinski materijali skraćuju vrijeme izvođenja radova.
Sam pristup tvrtke Saint Gobain nama olakšava cijelu situaciju odnosno završavanje odnosno i sudjelovanje na određenim projektima gdje bez njih mi teoretski ne bi mogli, pogotovo ne u rokovima, a kamoli ne kvalitetno završiti projekt Park Kneževa, kaže Ivo Biškić iz Biškić gradnje.
Saint Gobain kontinuirano radi na dekarbonizaciji građevinske industrije omogućavajući održiviju gradnju, zdravije životne prostore i modernu arhitekturu.