Povežimo se

Gradnja

Iverpan kroz humanitarni projekt unio vesele boje u dječje vrtiće

Iverpan je za tri zagrebačka vrtića izradio vrlo poseban namještaj

Potres koji je zadesio Zagreb prije gotovo četiri godine, teško je oštetio mnoge javne objekte, a među njima nažalost i vrtiće. Da bi razveselili djecu i odgajateljicama olakšali rad, Iverpan je za tri zagrebačka vrtića izradio vrlo poseban namještaj. Iverpan je pokrenuo humanitarni projekt kojim su unijeli vesele boje u dječje vrtiće.

“Tako smo kontaktirali grad Zagreb da nam nakon potresa kaže koja su tri vrtića najviše stradala i onda smo krenuli u suradnju sa dizajnerima i stolarima da osmislimo namještaj koji bi bio posebno prilagođen potrebama tih vrtića i svaki vrtić je izrazio nekakve svoje želje što im zapravo treba, pregrade za grupe, stolići, stolovi, a svi su tražili da im napravimo i garderobice.”, navodi Mladen Jambrović, direktor u Iverpanu.

Izrada namještaja koji će djeci biti zanimljiv

Tri odvojene grupe sastavljene od dizajnera i stolara za tri su vrtića radili zanimljive pregrade i garderobe kućice, a svatko je radio još jedan poseban element.

Zadatak je bio dizajnera, pojašnjava Jambrović, da osmisle namještaj koji je stvarno multifunkcionalan i jednostavan za korištenje odgajateljima, da ga sele, da ga miču jer nažalost, u našim vrtićima je premalo prostora pa onda moraju više stvari raditi na istome prostoru. Važno je bilo i da je on djeci prihvatljiv, zanimljiv, zgodan, obojen, šaren…

Jedna je grupa radila modularne stolove i stolce koji se mogu pretvoriti u zmiju, a istovremeno služiti i kao spremište za igračke.

“Tu su i penjalice skrivalice, jer znamo da se djeca u toj dobi imaju potrebu i osamiti, pa je onda osmišljen dio namještaja koji je mogao biti za igru, gdje su se djeca mogla na siguran način penjati, a isto tako je postojao i prostori gdje su se mogli osamiti.

Treći projekt koji su radili posebno su zapravo bile nekakve police koje su se mogle naslagivat jedna na drugu i brzo mijenjati, a da stanu i mali stolići za djecu. Posebni su po tome što su djeca mogla iskazati i svoje vlastito raspoloženje jer je na rubovima tih stolića su bili smajlići ili oni koji su tužni ili oni koji su ravnodušni pa su onda klinci mogli reći, e danas sam sretan pa ću uzeti sretnu stolicu ili danas nisam baš sretan i tako opet pokazat odgajateljima u kakvom su oni stanju, a kad se naslažu te stolice jedna na drugu onda dobijete zanimljive police na koje se mogu spremiti nekakve stvari.”, pojasnio je sugovornik.

MDF – materijal pogodan za svaki prostor

Sav namještaj rađen je od novog materijala koji je kroz ovaj projekt predstavljen domaćem tržištu, a riječ je o MDF-u koji je rađen od sitnih borovih čestica, a sva bojila (njih devet ukupno) su iz prirode.

“Dakle, uzeti su određeni ili cvjetovi ili materije koje su mrvljene i iz toga su dobivene boje, pomiješane su zajedno s tim borovim česticama tako da je cijelom svojom površinom ista boja. Ako radite nekakve izreze, utore, onda dobivate i dalje tu boju, a ne kao kod klasičnog MDF-a, koji je prelakiran, čim ga izrežete dobijete običnu boju drveta.

Ono što mu je velika prednost je njegova gustoća i činjenica da je i na površini i u centru razlika između te gustoće relativno mala što kod običnog MDF-a nije. Pa onda prilikom obrade na CNC stroju zna doći do krhanja, pucanja i tako dalje. Tako da smo pokazali svima da se s ovim mogu raditi najluđe šare i najluđe stvari. On dolazi u različitim debljinama, od 5 milimetara, 8 milimetara, 12, 16 i 19, pa onda postoji mogućnost da spajate ploče pa jednu crvenu i žutu od 5 milimetara spojite ili dvije crvene i jednu žutu pa dobijete kao bajaderu s time da onda kad s CNC-om radite izbija i jedna i druga boja.”, ističe Jambrović.

MDF u boji ima vrlo malo umjetnih smola i nema štetnih isparavanja, zbog čega je pogodnim za dječje vrtiće, no, zbog svojih fantastičnih svojstava, praktički da nema prostorije u kojoj ne nalazi primjenu. Funkcionalnost je vrhunska, a mašta dizajnera je ona koja će reći što će taj MDF zapravo predstavljati u prostoru.

Gradnja

Kvalitetni materijali, brzina gradnje i unaprijed definirani troškovi… Ovo su glavne prednosti montažne gradnje

Istra je predvodnica luksuznog turizma u Hrvatskoj, a on zahtjeva i luksuzan smještaj. Istra je uvijek bila otvorena prema novim načinima gradnje ali uz poštivanje tradicionalnih elemenata.

Koncept montažne gradnje, zbog svojih brojnih prednosti, ima sve više poklonika, a Dom projekt jedan je od pionira ovakve gradnje na domaćem tržištu.  

“Dom projekt od 93 godine se bavi gradnjom kuća sa drvenom nosivom konstrukcijom, kako je sazrijevalo tržište u Hrvatskoj, tako su i rasli zahtjevi na naše objekte pa su od nekadašnjih samo prizemnica su počele raditi katnice, stambene zgrade, javni objekti i tako dalje, a naravno sa sazrijevanjem turističke, turističkog tržišta pogotovo u Istri, rasla je i potreba objektima luksuznijeg karaktera s obzirom na strane goste. 

Luksuzne kuće su u principu one pored kojih ćete uvijek zastati kad prolazite pokraj i očarati se njenom ljepotom. Čini je suvremena arhitektura, moderna koncepcija, rasporeda prostorija, veliki otvoreni prostori unutra. Čini je također oprema unutarnja i vanjska, poput sauna, bazena i slično, sustava grijanja, hlađenja i na kraju vanjsko oblikovanje pročelja, obloga kamenom, velike staklene stijene koje daju puno svjetlosti unutra i omogućavaju jedan udoban boravak u takvom objektu. “, ističe mag. ing. aedif. Elis Hajdarovac, direktor Dom projekta.

Montažna gradnja traži iste preduvjete kao i klasična gradnja, građevinsku i lokacijsku dozvola, a oko oblikovanja kuće pomoći će vam stručnjaci iz tvrtke Dom projekt. 

“Arhitektonsko oblikovanje koje izađe ili iz našeg projektnog ureda ili ga dobijemo od privatnog investitora je ustvari jedan od osnovnih preduvjeta da bi mi to u konačnici učinili lijepim ili luksuznim. Materijale koje koristimo za vanjsko oblikovanje uvijek dolaze u suradnji sa privatnim investitorom, ustvari tako se rađaju neka luksuzna rješenja.”, pojasnio je Mladen Štefanac, voditelj prodaje Dom projekta.

Istra kao predvodnica elitnog turizma u Hrvatskoj, zahtjeva i luksuzan smještaj, a nije rijetkost da su takvi objekti građeni predgotovljenim načinom.

Dom projekt gradi objekte prema željama naručitelja, kombinirajući tradicionalne elemente s modernom arhitekturom. 

“Specifičnost istarskog podneblja je što je uvijek Istra bila područje gdje se najviše gradilo ovakvim načinom gradnje. Bila je dosta otvorena po tom pitanju i dolaskom, odnosno povećanjem broja noćenja, razvojem turizma, naravno da je porasla i potreba za što kvalitetnijim i što luksuznijim smještajnim kapacitetima, pa su se tako najprije ovdje nekako odlučili za gradnju luksuznijih objekata u ovakvom predgotovoljenom načinu gradnje. Ono što karakterizira takve objeke u Istri su na primjer, obloga pročelja sa kamenom, šareni crijep kao pokrov na krovu i tako dalje, grilje ili škure kao vanjski neki detalji, uglavnom, nastoji se uz onaj tradicionalni dio opet koji se njeguje, dodavati moderne note takvim objektima i rezultati su izvrsni. 

Mi imamo evo nedavno jedan objekat koji je različit u odnosu na sve ostale, pod navodnicima, montažne gradnje kako je zovemo na tržištu, gdje su otvorene galerije, kosi stropovi, otvoreni krovovi, velike klizne stijene, moderna arhitektura uklopljena u ovu istarsku arhitekturu i detalje sa pravim kamenom, sa drvenim gredama, kamenim aertama i to je ustvari ono što čini Dom projekt prepoznatljiv na ovom tržištu.” pojasnio je Štefanac.

Osim opreme, vanjskog oblikovanja, što čini objekt luksuznim je njegova lokacija pa je tako u biti Istri skoro svaka naša kuća koju gradimo na neki način luksuzna. 

“Tvrtka Dom projekt s obzirom na velike zahtjeve i rješenja koja dolaze od privatnih investitora, vrlo često je inovator na tržištu, što se tiče arhitektonske gradnje. I puno puta je nešto napravila kao probno ili prvo, znači među prvima mislim da smo radili na tržištu obiteljske kuće za privatne investitore, sa ravnim krovom u ovim sistemima gradnje. Dugi niz godina već radimo i među prvima mislim da smo gradili kuće koje vidite na našoj web stranici, kompletno obložene sa kamenom, ne dekorativno nego pravim kamenom. “, zaključuje.

Kvalitetni materijali, brzina gradnje i unaprijed definirani troškovi, prednosti su montažne gradnje kojom možete izgraditi dom kakav ste oduvijek sanjali. 

Nastavite čitati

Gradnja

Kako odabrati veličinu i boju opločnika? Stručnjak donosi i savjete kako ih uskladiti s fasadom

Prilikom gradnje ili renovacije okućnice, arhitekti biraju i opločnike. No, želite li ih odabrati sami, komercijalist Betona Lučko, Matej Brakus, donosi savjete kako ih uskladiti s fasadom te koju veličinu opločnika izabrati. 

U tijeku je renovacija mog dvorišta i vrta i trebam tvoju pomoć kako odabrati opločnik. Znači, nemamo arhitekta, nego bi htjeli sami izabrati kakve opločnike možemo staviti na parkirna mjesta, a kakve na ostalim dijelovima? 

Mi vam možemo pomoći tako što ćemo vam sugerirati koju debljinu opločnika i koje uopće možete stavit da nema nikakvih problema tehnički, ali sa nekom prvotnom idejom vi dolazite ovdje, mi ne projektiramo, samo vam možemo dati nekakav savjet, ali opet je to do vašeg subjektivnog odabira. Vi kažete kakvu imate fasadu, mi vam malo možemo sugerirati, ali kažem, to je sve na vama. Bitno je obratiti pažnju da ako je parking, da bi bila dobra debljina 8 centimetara manji format, a ako je veći format, automatski moraju biti deblje ploče. Znači, bitno je samo da naglasite na početku kakvo će opterećenje ići preko tih samih opločnika. 

Što znači manji, a što znači veći opločnik, koje su to dimenzije?

Pa na primjer, neke klasik, to je format koji već jako dugo postoji i uvriježen je na tržištu, to su formati 30 20, 10 10, i slični, a sad veći formati bili možda ploča 80 40, čim je naziv ploča, automatski je veće pa trebaju biti deblje. 

Reci mi, za parkirno mjesto smo rekli da mora biti deblji opločnik, može li on biti isti kao i ovaj koji će biti oko kuće, isti dizajn?

Vi možete staviti deblju ploču tamo gdje će ići pješak, a imamo i neke programe koje imamo u debljem i u tanjem formatu, tako da može se nastaviti isti dizajn.  

Što bi se dogodilo u slučaju da ja baš evo imam neki poseban zahtjev, baš mi se ne sviđa ništa, nego bi ja sad htjela imat nešto ludo?

Snaga Betona Lučkog je što jako udovoljavamo zahtjevima projektanata i možemo izvesti gotovo svaku njihovu zamisao, ali to bi se onda kod nas trebalo doći sa projektom, trebalo bi se razgovarati, ako su neke baš jako velike ploče kao što smo radili na Spomeniku Domovini, moraju biti armirane, minimalna debljina je onda 8 ili više jer je ploča, na primjer, dva i pol metra dužine i tako dalje. Onda vas spojimo sa našom tehničkom podrškom i tu razgovaramo. 

Što se tiče boja, kako tu Beton Lučko stoji, što sve možete ponuditi?

Ako su neke količine iznad 300 kvadrata, onda u principu sve boje koje smo do sad proizveli možemo ponuditi u bilo kojem formatu, ali ako je neki projekt, mi čak napravimo, nosimo uzorke, baš napravimo onako kako projektant želi i on si izabere koja mu boja odgovara. 

Hoćemo onda ti i ja pogledati, što bi mi mogao preporučiti za kuću koja ima fasadu boje terracotte?

U sivim tonovima ne možete pogriješiti i to je najjednostavnije, a sad ovisi koliko ste, koliko možete birati, na primjer, evo boja je možda interesantna crveno žuto smeđa u ovom programu, možda se može iskombinirati ona vulkano ondje dalmatina.   

Ovo je standardni program. To je standardni program, da. Razlikuju se opločnici koji će se stavljati na kontinentalnom dijelu Hrvatske i u priobalnom dijelu? 

U principu ne, ali nekako uvijek ljudi traže te neke bijele, tople tonove kao što je ova prana ili pjeskarena, jer to nekako može podsjeća na brački kamen i tako cijeli taj dizajn.

Intervju: Jasmina Franjić

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice