Povežimo se

Gastro

Tjestenina s morskim plodovima

Ovaj je pojam širok u obje svoje domene budući da ima mnogo vrsta tjestenine i morskih plodova.

Tjestenine su: špageti, rezanci, makaroni svih vrsta, različite duljine i širine, od penne rigatte do canellona veličine 10 cm i širine 2 cm, pa zatim sitne i sitno rezane tjestenine do lasagna.

Morski plodovi koji obično ulaze u sastav ovoga jela jesu: škampi, prstaci, mušule, vongole i rezane sipe i lignje. Međutim, često nećete naći ni polovicu ovoga, jer mnogi koriste talijanske konzerve ili smrznute plodove iz uvoza, pa tako nema mogućnosti izbora već kako je konfekcirano.

Najčešće idu špageti s prstacima, škampima i mušulama.

Tjestenina se kuha tako da se u puno vode stavi dosta soli, jer je tjestenina tvrda i veoma malo upija sol, a puno vode je potrebno da se kasnije ne prekuha tjestenina. U kipuću vodu dodajte tjesteninu i dobro pogledajte koliko je napisano da treba kuhati. Proizvođači tjestenine su različiti, zato je važno pogledati vrijeme kuhanja (tempo di cottura).

Kada je vrijeme isteklo, ocijedite tjesteninu, ne do kraja jer uzaludno bacate škrob. Stavite u posudu malo ulja ili margarina u koju ćete odložiti tjesteninu prije nego je spojite s umakom morskih plodova.

Morske ste plodove pripremili kao i na buzaru škampe, znači treba vam ulje, češnjak, bijelo vino, rajčica, lovor, zatim sol i na koncu kuhanja celer i peršin.

To sve lijepo izmiješajte u posudi prikladne veličine, obrišite bridove, a po vrhu tjestenine izvucite svakako plodove da se vide. Izvucite bolje uzorke prstaca, mušula i škampi.

Parmezan vi nikada ne stavljajte, to čini gost prema svojemu ukusu. Ako je pravi parmezan i ako nije promijenio boju u žutu, jelo vam dobiva preko dvadeset posto na kvaliteti. Parmezan to čini i s drugim jelima.

Neka jela možete dobro spremiti i po pravom talijanskom tradicionalnom receptu, ali ako nemate pravi parmezan ili grana padano, sve vam je uzalud.

Zato prije nego se odlučite pripremati pojedina jela, zavirite što imate, a što nemate, da ne bi kao lude djevice počeli tražiti ulje jer vam se svjetiljka gasi, a parmezan ili ulje daleko od vas, a gost ante portas (pred vratima).

 

Tjestenina s morskim plodovima Dom2

 

Sve vrste tjestenina idu sa različitim plodovima mora (frutti di mare). Tjestenine kao špageti, makaroni, makarončići, rezanci, fuzili, leptirići ili bilo koja domaća tjestenina, a ona je najbolja, idu sa svim plodovima mora kao što su: škampi, mali jastozi, mogu i veliki ali su preskupi, školjke kao mušule, dagnje, vongole, kamenice (one mogu i sirove ili kao ukras ovom receptu), sipe, lignje, hobotnice, prstaci i još toliki drugi plodovi koje kuhari znaju ukomponirati i život nam uljepšati barem za onaj trenutak za stolom.

Ja sam osobno plodove mora uvijek gledao ukomponirati gledajući subraću koja će blagovati ili goste koji će doći. Po njihovim apetitima i poznavanju ovoga jela sam se ponašao i nikada nisam pogriješio. To jednako radim i sa brudetom jer svi ne znaju jesti tolike vrste riba i morskih plodova.

Dakle! Plodove mora operemo u tekućoj vodi i posušimo ih i polažemo u posudi vreloga miješanoga ulja. Pirjajući ih u većoj posudi dodajemo češnjak i kapulu da se užute. Na ovo ćemo dodati peršin i malo sosa rajčice. Slijedi dobra čaša ili pola litra bijega vina. Čekamo da vino ispari, odnosno ukuha, pa ćemo dodati sol, papar ili feferon po potrebi.

Tjesteninu smo skuhali u bogatoj i osoljenoj vodi. Ne smije se prekuhati. Ocijedimo tjesteninu i stavimo je s malo margarina u plodove mora i polako izmiješamo, odnosno pomiješamo. Ovo se sve treba ujediniti i tjestenina dokuhati i poprimiti aromu plodova mora.
Sada možemo dok je sve zajedno dodati ribanoga parmezana, ali moje iskustvo govori da je bolje ostaviti da svatko sebi stavlja parmezan. Parmezan mora biti parmezan a ne bilo kakva mljevena kora naše jedne poznate firme koja sramoti i kvari sve tjestenine. Radije ga ne stavljajte nego koristiti takav upaljeni i štetni «parmezan». Koliko god ima vrsta tjestenina i plodova mora toliko ima i vrsta dobrih pića uz ovo. No Talijani piju samo dobro vino uz ovakav dobar ukus.

U nas u samostanu rijetko dođe ovaj recept, ali ga sigurno zalijemo čašicom lijepe i dobre Žilavke ili Blatine iz Zadrina podruma.

 

Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi

Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gastro

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Jesen je idealno vrijeme za konzumaciju svježeg šipka jer je tada u punoj sezoni, što znači da je najsočniji i najbogatiji hranjivim sastojcima

Sezona šipka (nara) je u punom jeku. Traje od rujna do prosinca, pa je sada važno znati kako jesti šipak kako biste mogli uživati u svakom sočnom zrnu. Jesti šipak u jesen donosi brojne zdravstvene prednosti jer je ovo voće prepuno hranjivih tvari i antioksidansa koji jačaju imunitet i štite tijelo od sezonskih bolesti. Čišćenje šipka može zvučati zamorno, ali jednom kad se probijete kroz njegovu debelu crvenu koru, sočni užitci čekaju. Autorica kuharica i stručnjakom za voće podijelili su svoje bogato znanje o šipku.

Šipak 101

Šipak (Punica granatum) je listopadni grm ili malo drvo koje potječe iz antičke Perzije (današnji Iran) i susjednih zemalja, s vremenom se proširivši na Arapski poluotok, Afganistan i Indiju. Danas se ovaj plod veličine bejzbolske lopte uzgaja u umjerenim i tropskim klimama, uključujući Indiju, Iran, Afganistan, Čile, Španjolsku, Izrael, Tursku, Kaliforniju i Arizonu.

Vrste: “Šipak imaju preko 100 sorti, s različitim razinama kiselosti, slatkoće i boje kore, ovisno o regiji,” kaže Leila Taghinia-Milani Heller, autorica knjige Perzijske gozbe: Recepti i priče s obiteljskog stola.

Boja: Iako je crvena najčešća boja kore, neki kultivari se razlikuju, pa vanjska boja može biti burgundska, ružičasta, bijela ili ljubičasta.

Šipci obično sadrže oko 600 jestivih sjemenki, okruženih crvenkastim sočnim mesnatim zrncima, koja se nazivaju arili. “Arili su plod oko manje bijele sjemenke,” kaže Alex Jackson, potpredsjednica prodaje i nabave u Frieda’s Branded Produce, veleprodajnoj tvrtki specijaliziranoj za neobično voće. Da biste došli do sočnih dijelova, morate ukloniti arile iz guste bijele spužvaste strukture zvane žila, koja se nalazi ispod kore. Ovo može biti izazovno jer su arili raspoređeni u brojnim komorama.

Kako očistiti šipak

Uklanjanje zrna je preduvjet za uživanje u svim blagodatima šipka. “Većina ljudi misli da je najbolji način prepoloviti ga i udarati drvenom žlicom kako bi zrno ispalo, no postoji praktičniji (i lakši) način za otvaranje i vađenje arila,” kaže Jackson. Evo kako ona to radi:

  1. Operite šipak pod hladnom tekućom vodom.
  2. Izrežite kvadrat na vrhu, probijajući kroz kožu.
  3. Povucite krunu i uklonite kvadrat, što otkriva unutrašnjost.
  4. Napravite rezove niz strane, od krune prema dnu.
  5. Napravite pet do šest segmenata, zatim izvadite dijelove.
  6. Uklonite žilu prstima.
  7. Zatim možete lako odgristi arile i uživati, ili ih izvaditi žlicom i koristiti u receptima ili kao grickalicu za kasnije.

Hellerina tehnika je malo drugačija. Ona predlaže rezanje kruga na vrhu i dnu, zatim rezanje duž prirodnih rebara. “Šipak režem na način sličan kako gulim naranču,” kaže ona.

Kako jesti šipak

Arili šipka donose osvježavajući okus i mješavinu kiselkastog i slatkog u razna jela, kaže Heller. “Šipci su bitan dio perzijske kuhinje, posebno u sjevernom Iranu, kao i u regijama poput Kashana, Isfahana i pustinjskih područja gdje rastu u izobilju.”

I dok ih možete kuhati, upozorava da se okus može izgubiti pri visokim temperaturama. Evo nekoliko načina kako iskoristiti ovaj crveni dragulj:

  • Dodaci za mliječne proizvode: Jogurt i labneh su sjajan izbor. “Moje omiljeno jelo je pečeni patlidžan s labnehom na vrhu, ukrašen šipcima, začinskim biljem, balzamikom i maslinovim uljem,” kaže Jackson.
  • Prilozi: Šipak daje poseban okus kus-kusu, rižinim jelima i kuhanom povrću.
  • Salate: Arili se često koriste kao slatki, sočni i hrskavi sastojak u salatama.
  • Meso: Dobro se slažu s perzijskim jelima od janjetine i piletine. “Slatkoća šipka nadopunjuje bogatstvo mesa, obogaćujući okus jela,” kaže Heller.
  • Variva i juhe: Sjemenke se odlično slažu s perzijskim varivima, poput variva od patlidžana, oraha i šipka, kao i piletine s orasima i šipkom, poznatog kao fesenjoon.

Voće i povrće iz vrta koje morate oprati prije kuhanja ili jela

Nastavite čitati

Gastro

Ukusno i zdravo: Pripremite vegetarijanske lazanje u fritezi na vrući zrak

Isprobajte recept vrhunskih kuharica!

Posjetili smo jedinstven studio koji kreira foto i video sadržaj vezan uz gastronomiju, a njihove su nam dvije kuharice pokazale kako se u fritezi na vrući zrak rade lazanje.

Flavorific je studio za kreiranje foto i video sadržaja, u kojem se kroz dinamične videe i stvarno vrhunske fotografije, u Philipsovom slučaju i kroz recepte, pomaže brendovima da ispričaju neku svoju priču i da se povežu sa svojom publikom.

“Kod nas u studiju stvarno svaki dan je dinamičan, zanimljiv, drugačiji, posebno zadnje vrijeme u zadnjih nekoliko mjeseci otkad smo počeli koristiti robote za snimanje, znači svaki put kad uđem u studio nešto leti po zraku, nešto bacaju, a sve s ciljem kako bi uhvatili taj neki savršeni trenutak koji najbolje priča priču za brend.”, izjavila je direktorica Flavorific studia, Ana Car.

Priprema vegetarijanskih lazanja

Jelena Markota, voditeljica Flavorific kuhinje otkriva kako se priprmaju vegetarijanske lazanje.

“Prvo narežemo gljive, a tek onda krečemo dalje.” Jedan zeleni pesto napravila je stilistica hrane i kuharica Nataša Rajčević, a otkriva kako je za izradu pesta potrebno malo bosiljka, malo špinata, bademi, parmezan, maslinovo ulje.

Nina Tumov, Philips, marketing menadžerica za Philips kuhinjske uređaje ističe: “Philipsov blender serije 7000 je naš blender s brojnim mogućnostima s kojim možemo napraviti različite stvari, od smoohtija do različitih umaka, namaza kao i juhe. Sam blender ima 6 predefiniranih programa, a različite sekvence miješanja garantiraju najbolje rezultate.”

Nakon što smo napravili pesto, uzet ćemo brašno, tekućinu kako bismo napravili tjesteninu, također u uređaju za izradu tjestenine.

“Uređaj za izradu tjestenine namijenjen je ljubiteljima tjestenina, s njim se mogu napraviti različite vrste tjestenina, sve od onih običnih do bezglutenskih, a možete se igrati s različitim bojama i teksturama. S uređajem dolazi 10 različitih nastavaka, sve od debelih i tankih špageta, školjkica, makarona, mogućnosti su bezbrojne. Uređaj ima ugrađenu vagu i u njega se stavlja brašno, zatvori se i sam izračuna potrebnu količinu tekućine koju treba dodati, stisne se start, ulije se tekućina, tri minute miješa i nakon toga počne istiskati tjesteninu, a vi ju samo trebate odrezati na željenu dužinu i staviti kuhati.”, navodi Tumov.

Nakon priprema tijesta i ostalih potrebnih komponenti, vrijeme je za slaganje lazanja. Jelena je uzela posudu za pečenje i u nju stavila malo ulja.

Na prvi sloj tijesta koji se stavlja u posudu za pečenje, dodaje se malo pesta, pa malo sira i pirjanih gljiva sa špinatom.

Ovaj se proces ponavlja sve dok imate tjestenine, a zadnji sloj se mora prekiriti sirom, te ga dodati malo i pred kraj pečenja. Ove su se lazanje stavile peći u Philipsov airfryer.

“Naša najnovija friteza na vrući zrak serije 7000 je naša najbolja friteza na vrući zrak i najveća je na tržištu, dovoljno je velika da se u njemu ispeče pile od 2 kilograma, ima automatske programe pa treba samo izabrati vrstu hrane, količinu i kako želite da bude pečeno, a ona sama prilagođava temperaturu i brzinu zraka. Ako se poveže s aplikacijom, jer je to pametni uređaj, dobije se mnogo dodatnih programa i uz njega dolazi sonda za meso koja će osigurati najbolje pečene odreske.” ističe Nina Tumov.

Ana Car naglašava kako u slučaju Philipsa, njihovu priču najbolje pričaju njihovi autorski recepti za globalno tržište. “Ti recepti popraćeni su sa stvarno predivnim fotografijama hrane, videima koji onda vas kao korisnika baš ono pozivaju da te recepte probate, da ih isprobate u svojoj kuhinji i da vidite kako ti uređaji zapravo vama mogu poboljšati život.”, zaključila je.

Mi vam za kraj preporučamo da isprobate recept ovih vrhunskih kuharica!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice