Gastro
Sarma
Sarma je jedno lijepo tradicionalno zimsko jelo. Kažem zimsko jer je kalorično i teško, pa se stoga više jede po hladnom, pogotovo burevnom vremenu.
No, ne zaboravimo da je sarma i svečano jelo. Naći ćete ju na našim stolovima od rane jeseni do kasnoga proljeća. Ovo je bilo ranije dok je sarma ovisila o dobu kiseljenja zelja – kupusa. Međutim, danas možemo naći kupus i u hladnjaku i u svako doba godine u trgovini, pa tako i nalazimo sarmu na našim stolovima. Dobro došla i dobro ostala među nama, ali je ipak bitno naglasiti da bi dobro bilo da se prečesto ne pojavljuje.
Dakle, priprema se od listova kiselog kupusa i začina koje danas imamo u «fantu» i telećega, junećeg ili mladoga svinjskog mesa, ali i sva mesa pomiješana idu dobro. Jedna vrećica fanta je za pola kg mesa. Međutim, možemo mi našu izvanrednu sarmu napraviti i bez fanta.
Uzmimo potrebnu količinu mljevenog mesa, operimo kupus hladnom vodom, samo gornje listove i polako ga ljuštimo i slažemo list na list. U mljeveno meso stavimo mljevenog češnjaka, malo kapule također mljevene, soli i papra po volji, mirodijsko bilje i rižu po volji. Može se staviti ostupani ječam jer on se sporo kuha kao i kupus, ali s tim da on više nabuja od riže. Poseban okus sarmi daje mali dodatak sušene pancete ili dimljenoga pršuta. To sve pomiješajmo i ostavimo desetak minuta da se ujedine mirisi.
Poslije toga uzmite list kupusa, odrežite korijen, peteljku, ako je debela i strši. Po veličini lista otprilike jednu polovicu pokrijte sastavom te od peteljke malo savijte prema vrhu lista, zatim sa strane oba kraja prevratite, pa onda nastavite rolati. Kada ste tako zavili sarmu, stavljajte ju u posudu i to tako da je spoj okrenut prema dolje. Nastavite!
Ako vam je meso svježe i nije zamrzavano, možete napraviti sarme za nekoliko puta, to znači zaviti ju i staviti u zamrzivač. Dok sam sam živio, tako bih napravio barem za desetak puta. Lakše je sarmu skuhati nego je napraviti, a zamrzivač u kući je da pomogne a ne da zauzima prostor.
Pri kuhanju pazite da ne ključa jako i da ne bude mnogo vode da sarma ne šeta po loncu. Može se ubaciti malo rajčice i na kraju zaprška od bijelog brašna umiješana u malo ugrijanom ulju. Uz sarmu ide kuhani krumpir.
Vina sama putuju stolu čim očuju da se kuha sarma.
Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi
Autor knjige: Fra Franjo Mabić
Korištenje ostataka potiče kreativnost u kuhinji i često rezultira raznovrsnijim jelima. Također, umjesto brzih i nezdravih opcija, blagdanski ostatci hrane brzo mogu postati uravnoteženi obroci s više svježih sastojaka.
Blagdanska sezona često ostavlja za sobom ostatke hrane – od piletine i puretine do raznih sireva s bogatih pladnjeva. Umjesto da ti ukusni sastojci završe u smeću, iskoristite ih za pripremu novih, kreativnih jela koja će vas oduševiti svojim okusima i jednostavnošću pripreme. Evo tri ideje kako transformirati ostatke u ukusne obroke koje će vaša obitelj i prijatelji obožavati:
1. Salata od rezanaca s ostatcima piletine
Ako vam je ostalo piletine, pretvorite je u laganu, ali hranjivu salatu koja će osvježiti vaš stol. Kombinirajte usitnjene ostatke piletine s kuhanim rezancima, dodajte hrskavo povrće poput mrkve, paprike i krastavaca te malo svježeg začinskog bilja, poput korijandera ili metvice. Pospite kikirikijem za dodatnu teksturu i bogatstvo okusa.
Sve to prelijte začinjenim azijskim preljevom, napravljenim od sojinog umaka, sezamovog ulja, soka limete i malo meda. Ova salata ne samo da će iskoristiti ostatke već će vam pružiti pravi gurmanski užitak.
Izvor: ALLRECIPES
2. Mac and cheese s ostacima sireva s pladnja
Ostaci sireva s blagdanskog pladnja mogu se pretvoriti u savršeno kremasti mac and cheese. Pomiješajte sireve koje imate, poput cheddara, camemberta, gorgonzole ili bilo kojeg tvrdog sira, kako biste dobili bogatu mješavinu okusa.
Pripremite tjesteninu po izboru, napravite bešamel umak, i u njega postupno umiješajte sireve dok se ne otope. Zatim sve pomiješajte s tjesteninom, stavite u posudu za pečenje, pospite još malo naribanog sira i pecite dok ne dobije zlatnu, mjehuričavu koricu. Ovo je idealno jelo za hladne dane koje donosi utjehu i toplinu.
Izvor: BBC GOOD FOOD
3. Bruschetta s puretinom, mozzarellom, sušenim rajčicama i bosiljkom
Preostala puretina može postati zvijezda mediteranskog predjela. Tanko narežite komadiće puretine i posložite ih na kriške tostiranog kruha. Dodajte kriške mozzarelle, nekoliko sušenih cherry rajčica te svježe listove bosiljka.
Po želji, sve nakapajte s malo maslinovog ulja i balzamičnog octa. Zapečeni kruh s topljenom mozzarellom i aromatičnim sastojcima čini ovu bruschettu izvrsnim izborom za brz i ukusan obrok ili predjelo koje će oduševiti vaše goste.
Izvor: DELICIOUS MAGAZINE
Zašto je važno koristiti ostatke?
Korištenjem ostataka hrane ne samo da doprinosimo smanjenju bacanja hrane i očuvanju okoliša, već i štedimo vrijeme i novac. Uz ove kreativne recepte, jednostavno je pretvoriti ono što već imate u ukusne obroke. Osim što smanjujete otpad, uživate u raznovrsnim jelima koja donose nove okuse i inspiraciju u vašu kuhinju.
Napravite najfinije vanilin kiflice, po receptu tete Jasne
Dajte mašti na volju i iskoristite blagdanske ostatke na najbolji mogući način – stvarajući ukusne trenutke s obitelji i prijateljima!
Gastro
Napravite najfinije vanilin kiflice, po receptu tete Jasne
Ovaj recept za vanilin kiflice postat će vaš omiljeni
Vanilin kiflice su neizostavni dio božićnih blagdana u Hrvatskoj. Njihova nježna aroma vanilije i maslačna tekstura simboliziraju toplinu doma i zajedništvo.
Iako postoji bezbroj recepata na internetu, mnogi od nas dobili su savršen recept koji se prenosi s generacije na generaciju. Ovo su najfinije vanilin kiflice, po receptu tete Jasne.
Mala povijest vanilin kiflica
Hrvatska je dugo bila dio Austro-Ugarske Monarhije, a vanilin kiflice (njem. Vanillekipferl) su klasičan primjer kolača iz tog doba. Ovaj recept potječe iz austrijske kuhinje, ali je brzo postao popularan diljem monarhije, uključujući Hrvatsku. Blizina i kulturna razmjena među zemljama srednje Europe omogućila je širenje ovog recepta.
Okus vanilin kiflica privlači sve generacije – nježno su slatke, orašaste i aromatične zahvaljujući vanilin šećeru, što ih čini savršenim desertom uz kavu, čaj ili kao dio božićnog stola.
Osim što su jednostavne za pripremu, ove kiflice mogu dugo trajati ako se pravilno skladište. To ih čini praktičnima za blagdane, kada se unaprijed pripremaju veće količine kolača.
Ovog Božića nezaobilazni su medenjaci
Napravite najfinije vanilin kiflice, po receptu tete Jasne
sastojci:
- 35 dkg glatkog brašna
- 12 dkg mljevenih oraha
- 10 dkg šećera u prahu
- 2 paketića vanil šećera
- 1 cijeli maslac
- 1 bjelanjak
priprema:
Od bijelanjka i pola mjere šećera u prahu umutite snijeg, druga će vam polovica trebati za posipanje pećenih vanilin kiflica. U snijeg postepeno dodajte maslac, vanil šećer, brašno i mljevene orahe.
Smjesu zamjesite rukom i ostavite u frižideru pola sata.
Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva.
Od smjese napravite kuglice, koje ćete razvaljati u vanilin kiflice. Pripazite da su sve približno iste veličine. Pecite otprilike 10 minuta, a kada su gotove pospite šećerom u prahu i ostavite ih na papiru za pečenje kako bi se stvrdnule.
Poslužite ih s toplim ili hladnim mlijekom, što je jednostavan i ukusan način da ih djeca uživaju.
Vanilin kiflice često bude nostalgiju jer su povezane s djetinjstvom, obiteljskim okupljanjima i blagdanima. Mnogi ljudi ih povezuju s uspomenama na bake koje su ih s ljubavlju pripremale.
You must be logged in to post a comment Login