Povežimo se

Gastro

Pura i lučnica

Doslovce prevodim upustvo za uporabu koje stoji na vrećici kukuruzova-purina brašna jednoga sjeverno talijanskoga proizvođača domaćega brašna

Preporuča se za 1000 grama kukuruzova brašna staviti litra vode i dvije žlice krupne kuhinjske soli. Stavite sol u vodu, ali onda prije nego će voda uzavreti, a da vam se ne bi stvarali ugrušci brašna i tako ostali nekuhani, polako poput kiše sipajte brašno u vruću vodu i miješajte polako dokle god sipate brašno.

Imajte na umu da se pura sada treba još kuhati ili krčkati 30 do 40 minuta. Tek tada je spremna biti prilog ili glavno jelo ako je u pitanju s lučnicom.

Kaloričnost pure po mjernoj jedinici je 338 Kcal, a prebogata je karbohidratima (75,5), proteinski osrednja (7,6) i veoma nike masnoće (0,7). Međutim ako je služimo s lučnicom, onda treba kalorijski dodati još maslo, sol, češnjak i jogurt, odnosno kiselo mlijeko. Ovdje su već kalorije u veliko porastu i obilju.

Naš stari, domaći način

Najbolja pura je, svakako, domaća od domaćega kukuruza. Danas je uistinu rijetka, ali ako vam se posreći, onda radite ovako:

– litra vode neka ključa,
– na ovu litru vode ide 30 g soli,
– 30 g margarina, a može ga zamijeniti i žlica ulja
– 200 dkg purina domaćega brašna,
– tri komada bijeloga kruha (potpomaže miješanje i kasnije probavljanje).

Na svaki novi litru vode povećaju se i ostale mjere. Pura se stavlja u kipuću vodu i neprestano miješa i pazi da ne zagori. Miješa se uvijek puračem ili drvenom kašikom odozdo sa dna prema gore. Kuhanje mora trajati najmanje od šesdeset do sedamdeset i pet minuta.

 

pura Dom2

 

Za kuhanje domaće pure poželjan je bakrač ili gusani lonac.Ovakva pura je jednako dobra za lučnicu ili kao prilog gulašima ili divljači,kao i brudetima ili fiš paprikašima.

 

pura Dom2

 

Instant ili brza pura je već jedamput prokuhano brašno pa vrućoj pari. Izgubilo je puno od svojih izvornih sastojaka okusa i nutritivnih vrijednosti. Zato se i brzo kuha što se nema što u njoj skuhati. otpirilo je već s onom vrućom parom.

Bijela pura

Kao što postoji žuta pura, tako postoji i bijela pura koja se nije mogla začinjati, barem koliko ja znam, kašom, čvarcima ili lojem. Jedan od razloga je to što je bijela pura bila blagdansko jelo, dakle svečano jelo, pa se stoga moralo izbjeći onaj svagdanji jelovnik. Trebalo je biti majstor i napraviti, umiješati, umijesiti bijelu puru. Kao što svaka žena nije znala napraviti rodilji bijelu kašu s maslom kojom se isključivo desetak dana hrani, tako nije svaka znala napraviti bijelu puru. Jednako je važilo i za razvijanje pite, odnosno tijesta za pitu. Bijela pura bi se pravila tako da se stavi voda u gusani ili zemljani lonac kao i za žutu puru. Redovito se doda i krumpira izrezanih na kocke, jer je krumpir uvijek bio jeftiniji nego brašno, a dodavao se i u žutoj puri. Prosije se brašno i primakne blizu lonca koji vrije s već kuhanim krumpirima, naravno posoljenima, i polako se, šaku po šaku, sipa u lonac i neprestano puračom miješa da se ne stvaraju bubuljice bijeloga brašna i tako pura ostaje sirova. Brašno se sipa dok se procijeni gustoća pure. Tada se pokaže tko je majstor, jer sada tek treba miješati i ujediniti, odnosno miješanjem skuhati puru i ne dopustiti da zagori. Tu trebaju i mišići i umijeće, ali i paziti da te para ili brid lonca ne opeku.Tko ti daje za pravo pokvariti nedjeljno raspoloženje onima koji čekaju sedam dana da se najedu bijele pure?!

Začin je jednak – lučenica, odnosno, lučnica, kako se gdje zove.

 

pura Dom2

 

Na više mjesta iza domovinskoga rata kada sam prvi put pošao na nekakav odmor, sam pitao imaju li srdelu, ono iz želje. Jer, ako naručite srdelu i jastoga, onda valjda shvaćaju tko si i da želiš potrošiti. Međutim, odgovor je bivao da su oni restoran od imena i da nemaju srdelu – sirotinjsku ribu. Bivao sam uvijek ponovno ljut, a time sam ljutio i moje mlađe i starije kolege, jer su mi dobacivali ono: “seljače”. Međutim, došao sam na svoje u jednom puno boljem restoranu (Victoria) gdje mi je gazdarica odgovorila da se oni srdele ne stide, jer ih je srdela othranila. Bilo mi je drago i bio sam ponosan, pa sam često na odmoru odlazio u taj restoran. Isto je i s našom purom i zato je se danas ne smijemo stidjeti.

 

pura Dom2

 

Osim toga je i korisna i danas treba biti jednako važna. Samo što je rijetkost danas da netko zna skuhati i pripremiti onu staru puru. Stara domaća pura se pripremala tako da se u lonac stavilo obilato vode uz dodatak soli i ostavilo da voda provrije. Poslije se sipalo kukuruzno brašno mljeveno na vodenici ili žrvnju, pa bi se pura probila puračom i ostavilo da tako vrije-krčka dobar sat. Nakon tolikoga vrenja bi se odlio višak ove vode koja se zove kaša, da se može nadoliti ako bude suha, ali i zato da bi se s čvarcima ili uprženim lojem mogla kasnije počiniti pura. Pura bi se miješala dugo dok se sve ne ujedini, a miris je domaćinu kazivao kada je gotova. Osim kaše pura se začinjala i luč(e)nicom koja se pripremala s uprženim maslom na tavi, pa kada se maslo malo ohladi, dodao bi se češnjak satrven i uvaljan u sol i sjedinio bi se s maslom. Poslije toga se po volji ulije kiselo mlijeko ili jogurt ili ovisi o tome koliko ima osoba.Ta i takva krema ili umak se može služiti za više jela kao što su ona s roštilja, te pite i sl. Danas instant pura ima upute i nema problema za umiješati je, samo ne zaboravite kocku margarina i to ćete dobiti bez ikakva napora.Danas pametari kažu da pura zavarava glad. Neka govore. Pura je naša i ostaje naša!

Domaća pura se također može kuhati i kuha se tako da se odlije purina tekućina i stavi na prženu pancetu ili čvarke i time se začinja, pa se stoga i zove pura s kašom ili pura s čvarcima.

Ovako se pravila i pura s medom. Med bi se razblažio i zagrijao s vodom i tako se začinja pura i zove se pura s medom. Jednako se tako danas čini i s maslom. Domaće se maslo uprži i pura se uvalja i prelije domaćim prženim maslom. Miris i okus osvajaju, ali imajmo na umu da previše masla nije nimalo dobro našemu organizmu.

Kukuruzni kruh se pravio i zvao se kukuruza. Zamijesi se tanka pogača i peče kao i svaki drugi kruh bez kvasca. Neki stavljaju sirove čvarke u tijesto ili čak sušeni dimljeni ovčji loj kao čvarke. Danas je to uglavnom samo da se vidi kako je bilo nekada i kako se nekada “lijepo” jelo. Ovo se nekada jelo svaki drugi dan u dva oblika…

Pura na patki

Ako postoji stari fratarski recept, onda je ovo recept fratra koji je živio na selu i lovačkim šalama izazivao one što žive u samostanu.

Ovo je pripadalo lovcima među kojima su se nalazili često i naši stari ujaci kao što i danas ima pokoji i “ekolog i lovac”. Naime, recept se samo ovako zove, a njegov pravi naziv bi bio “pura s peradi” jer patka se koristi samo kao mamac u naslovu. Jednako dobro može poslužiti domaće pile, kokoš ili pijevac, kao i divlja ili pitoma patka. To je prvenstveno lovački recept kojega je dobrano koristio i ujak-fratar.

Po sebi je jednostavan recept, ali i uistinu slastan. Skuhajte bilo koje od navedene peradi, uklonite kuhano meso, dodajte soli po potrebi i «uspite» puru da se kuha, ako se radi o domaćoj puri od domaćega brašna, kuhajte barem sat vremena sa puračom u sredini pure. Poslije toga miješajte znalački i pazite na vodu-kašu da uzmete pravu mjeru. Pazite pura mora biti kuhana, a po želji mekša ili tvrđa, odnosno prospitija. Ako je palenta ili instant pura onda vam kaže na vrećici ili omotu da polako “sipate” u kipuću vodu i miješate par minuta dok ne dobijete željenu gustoću, odnosno vlašiju ili prospitiju puru.

Ovakvu puru možete jesti ili bolje reći samo probati, a možete je počiniti uprženim maslom, ali ne previše da ne izgubi onaj ukus i miris peradi, odnosno divljači. Također se s ovom purom sprema i lučnica kao i za svaku, recimo klasičnu puru.

No, ova pura je dobra uz kiseli kupus ili kalju, a ako imate priliku onda je najbolja kao prilog uz jela – gulaše od divljači.Ako ste imali divlju patku onda možete jedan dio skuhati da napravite puru, a drugi dinstati ili napraviti umak ili još bolje gulaš i tako pridodati onaj komad koji ste kuhali za puru. To je ono lovačko i izazovno. To je onda pura u dvostrukom umaku. Božićni objed.

Ako probate samu puru s patke gasite se kiselim mlijekom, a ako je patka ponijela puru u gulaš ili koji dobri umak onda su vam prijatelji proizvođači dobrih crnjaka ili plavaca. Njih, hvala Bogu, imamo na pretek. Tako pliva patka preko Save i ovamo i tamo, a k tome zapjeva i gangu i bećarac i združi tolike, čak i slabije prijatelje.

 

Recept iz knjige: STARA HERCEGOVAČKA KUHINJA

Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gastro

Pripremite pitu od sira, bundeve ili čokolade – bez paljenja pećnice!

Za ove recepte inspirirane jeseni ne treba vam pećnica

Jesen je konačno stigla! Što znači da se napokon možemo ušuljati pod dekicu i uživati u plodovima koje nam je donijela. Kada poželite fini jesenski desert predlažemo ove brze deserte bez pečenja. Dovoljno samo pomiješati sastojke i voila – desert je gotov!

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Pita od bundeva ( koja se ne peče )

@babyhandsbakes No Bake Pumpkin Pie 🎃 Ingredients 15 oz. Pumpkin puree 6.8 oz. Vanilla Instant Pudding Mix {2 boxes 3.4 oz. each} 8 oz. Cool Whip 1 tsp. Pumpkin Pie Spice 1 Graham Cracker Pie Crust Instructions Thaw Cool Whip in refrigerator for 4 hours. Once Cool Whip has thawed, mix together Pumpkin, Pumpkin Pie Spice, Cool Whip, and Vanilla Pudding Mix. Pour mixture into Graham Cracker Pie Crust, replace the lid that came with the crust onto the pie, and freeze for 2 – 3 hours before serving, so it can firm up. After 2 – 3 hours, remove from freezer, slice, top with whip cream, and sprinkle a dash of Pumpkin Pie Spice on top #pumpkinpie #nobake #fallrecipes #easyrecipe ♬ Bloom (Bonus Track) – The Paper Kites

Sastojci:

cca 450mL pirea od bundeve
200 mL mješavine za instant puding od vanilije
cca 250mL tučenog vrhnja
1 žličica mješavine začina za pite od bundeve ( mješavina cimeta, đumbira, muškatnog oraščića, pimenta i klinčića)
gotova kora za pite ( ili ju možete napraviti sami od keksa i putra, kako je opisano u receptu ispod)

Priprema:

Pomiješajte bundevu, začine za pitu od bundeve, tučeno vrhnje (odnosno šlag) i smjesu za puding od vanilije.
Ulijte smjesu u koru za pitu i zamrznite 2 – 3 sata prije posluživanja kako bi se stvrdnula.
Nakon 2 – 3 sata izvadite iz zamrzivača, narežite, prelijte šlagom i po vrhu pospite malo začina za pitu od bundeve. Uživajte!

Cheesecake s pistacijom bez pečenja

@foodbyarii No bake piastachio cheesecake eid recipe🌙 20cm+ 200g biscuits 120g butter filling: 170g cream cheese 250ml whipped cream 1 whipped cream powder 60g powdered sugar 2 tbsp pistachio top: 170g melted pistachio cream #pistachio #cheesecake #dessert ♬ Nature Sounds – Birds – Nature Recordings & Nature And Bird Sounds

Sastojci:
200g keksa
120 g maslaca
punjenje:
170 g krem ​​sira
250 ml vrhnja za šlag
1 šlag u prahu
60 g šećera u prahu
2 žlice pistacija
glazura:
170g otopljene kreme od pistacija

Pogledajte proces u videu, stavite u frižider na par sati i oduševite svoje goste!

Čokoladni tart bez pečenja

@healthylivingjames Easiest No-Bake Chocolate Tart 🍫 🛒 Ingredients:⁣ ▪️ 300ml coconut milk (from a can, roughly 3/4 can) ▪️ 210g chocolate of choice ▪️ 300g ground almonds ▪️ 1/2 cup cacao powder (55g) ▪️ 1/3 cup maple syrup (85ml) ▪️ 3 tbsp coconut oil, melted 1️⃣ Add the coconut milk to a pot over a low heat, once warm add the chocolate and stir until melted. Take off the heat and allow to sit whilst you make the base 2️⃣ To a large mixing bowl add the ground almonds + cacao powder + maple syrup + coconut oil and mix until it combines 3️⃣ Pour into a tart tin and press down (aim for roughly 0.3mm thickness all around) 4️⃣ Now pour the chocolate sauce into the base and place in the fridge for 3-4 hours until the chocolate has firmed up (you can speed this up by placing in the freezer for 1-2 hours) 5️⃣ Finally top with whatever you want and slice #vegan #glutenfree #tiktokbaking #chocolate #dessert #chocolatetart ♬ original sound – James Wythe

Sastojci:
300 ml kokosovog mlijeka (iz limenke, otprilike 3/4 limenke)
210g čokolade po izboru
300g mljevenih badema
1/2 šalice kakao praha (55 g)
1/3 šalice javorovog sirupa (85 ml)
3 žlice kokosovog ulja, otopljenog

Priprema:
Dodajte kokosovo mlijeko u lonac na laganoj vatri, kad se zagrije, dodajte čokoladu i miješajte dok se ne otopi. Skinite s vatre i ostavite da odstoji dok pripremate podlogu.

U veliku zdjelu za miješanje dodajte mljevene bademe + kakao prah + javorov sirup + kokosovo ulje i miješajte dok se ne sjedini.

Izlijte u kalup za torte i pritisnite (pokušajte da bude oko 0,3 mm debljine).
Ulijte čokoladni preljev u podlogu i stavite u hladnjak na 3-4 sata dok se čokolada ne stegne (ovo možete ubrzati stavljanjem u zamrzivač na 1-2 sata).
Na kraju nadjenite čime god želite, narežite i uživajte.

Nastavite čitati

Gastro

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Jesen je idealno vrijeme za konzumaciju svježeg šipka jer je tada u punoj sezoni, što znači da je najsočniji i najbogatiji hranjivim sastojcima

Sezona šipka (nara) je u punom jeku. Traje od rujna do prosinca, pa je sada važno znati kako jesti šipak kako biste mogli uživati u svakom sočnom zrnu. Jesti šipak u jesen donosi brojne zdravstvene prednosti jer je ovo voće prepuno hranjivih tvari i antioksidansa koji jačaju imunitet i štite tijelo od sezonskih bolesti. Čišćenje šipka može zvučati zamorno, ali jednom kad se probijete kroz njegovu debelu crvenu koru, sočni užitci čekaju. Autorica kuharica i stručnjakom za voće podijelili su svoje bogato znanje o šipku.

Šipak 101

Šipak (Punica granatum) je listopadni grm ili malo drvo koje potječe iz antičke Perzije (današnji Iran) i susjednih zemalja, s vremenom se proširivši na Arapski poluotok, Afganistan i Indiju. Danas se ovaj plod veličine bejzbolske lopte uzgaja u umjerenim i tropskim klimama, uključujući Indiju, Iran, Afganistan, Čile, Španjolsku, Izrael, Tursku, Kaliforniju i Arizonu.

Vrste: “Šipak imaju preko 100 sorti, s različitim razinama kiselosti, slatkoće i boje kore, ovisno o regiji,” kaže Leila Taghinia-Milani Heller, autorica knjige Perzijske gozbe: Recepti i priče s obiteljskog stola.

Boja: Iako je crvena najčešća boja kore, neki kultivari se razlikuju, pa vanjska boja može biti burgundska, ružičasta, bijela ili ljubičasta.

Šipci obično sadrže oko 600 jestivih sjemenki, okruženih crvenkastim sočnim mesnatim zrncima, koja se nazivaju arili. “Arili su plod oko manje bijele sjemenke,” kaže Alex Jackson, potpredsjednica prodaje i nabave u Frieda’s Branded Produce, veleprodajnoj tvrtki specijaliziranoj za neobično voće. Da biste došli do sočnih dijelova, morate ukloniti arile iz guste bijele spužvaste strukture zvane žila, koja se nalazi ispod kore. Ovo može biti izazovno jer su arili raspoređeni u brojnim komorama.

Kako očistiti šipak

Uklanjanje zrna je preduvjet za uživanje u svim blagodatima šipka. “Većina ljudi misli da je najbolji način prepoloviti ga i udarati drvenom žlicom kako bi zrno ispalo, no postoji praktičniji (i lakši) način za otvaranje i vađenje arila,” kaže Jackson. Evo kako ona to radi:

  1. Operite šipak pod hladnom tekućom vodom.
  2. Izrežite kvadrat na vrhu, probijajući kroz kožu.
  3. Povucite krunu i uklonite kvadrat, što otkriva unutrašnjost.
  4. Napravite rezove niz strane, od krune prema dnu.
  5. Napravite pet do šest segmenata, zatim izvadite dijelove.
  6. Uklonite žilu prstima.
  7. Zatim možete lako odgristi arile i uživati, ili ih izvaditi žlicom i koristiti u receptima ili kao grickalicu za kasnije.

Hellerina tehnika je malo drugačija. Ona predlaže rezanje kruga na vrhu i dnu, zatim rezanje duž prirodnih rebara. “Šipak režem na način sličan kako gulim naranču,” kaže ona.

Kako jesti šipak

Arili šipka donose osvježavajući okus i mješavinu kiselkastog i slatkog u razna jela, kaže Heller. “Šipci su bitan dio perzijske kuhinje, posebno u sjevernom Iranu, kao i u regijama poput Kashana, Isfahana i pustinjskih područja gdje rastu u izobilju.”

I dok ih možete kuhati, upozorava da se okus može izgubiti pri visokim temperaturama. Evo nekoliko načina kako iskoristiti ovaj crveni dragulj:

  • Dodaci za mliječne proizvode: Jogurt i labneh su sjajan izbor. “Moje omiljeno jelo je pečeni patlidžan s labnehom na vrhu, ukrašen šipcima, začinskim biljem, balzamikom i maslinovim uljem,” kaže Jackson.
  • Prilozi: Šipak daje poseban okus kus-kusu, rižinim jelima i kuhanom povrću.
  • Salate: Arili se često koriste kao slatki, sočni i hrskavi sastojak u salatama.
  • Meso: Dobro se slažu s perzijskim jelima od janjetine i piletine. “Slatkoća šipka nadopunjuje bogatstvo mesa, obogaćujući okus jela,” kaže Heller.
  • Variva i juhe: Sjemenke se odlično slažu s perzijskim varivima, poput variva od patlidžana, oraha i šipka, kao i piletine s orasima i šipkom, poznatog kao fesenjoon.

Voće i povrće iz vrta koje morate oprati prije kuhanja ili jela

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice