Povežimo se

Bez kategorije

Vlaga u prostoru – potreba ili problem?

Uz čistoću i temperaturu zraka, za održavanje idealne klime u prostoru važan je postotak vlage u zraku. U prostoru u kome se boravi vlage bi trebalo biti između 40-60%, a zlatna sredina uz temperaturu od 21 do 23 celzijeva stupnja čini idelalnu mikroklimu doma.

U želji da gubitke topline učinimo što manjima, a time i izdatke za grijanje i klimatiziranje životnog prostora, najviše pažnje posvetit ćemo kvaliteti fasade i stolarije. No, kao posljedicu njihove zamjene, zbog smanjene ventilacije, u interijeru bi mogli dobiti neugodne, pa čak i opasne sustanare – gljivice i plijesni, koji osim ružnih mrlja na zidovima mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.

Najčešće, uslijed grijanja prostora u zimskim mjesecima zrak u interijeru postane prekomjerno suh, a on uzrokuje probleme s alergijama, astmom ili suhom kožom. Opasnost od prekomjerne vlažnosti zraka u interijeru kod nas je relativno mala, no gljivice nisu rijedak problem. Pojavljuju se često uz rubove prozora, u kupaonici i u kutovima sobe, na spoju zida i stropa.

Uzrok može biti neuređen i termički nedovoljno izoliran tavan zbog kojeg dolazi do značajne razlike u temperaturi između životnog i tavanskog prostora. Problem može stvoriti loša vanjska fasada, pa čak i zamjena drvene stolarije koja diše, novom nepropusnom PVC-stolarijom. Osim uštede na troškovima grijanja zamjena stolarije može dovesti do promjene mikroklime u interijeru i problema s gljivicama.

U prilogu vam donosimo savjete za uspješno uklanjanje gljivica i plijesni na zidu i rješavanje problema vlage u stanu.

Osim čišćenja i dezinfekcije zidova, kao privremenog rješenja, ono što sami možemo napraviti je postaviti uređaj za mjerenje temperature i vlažnosti zraka, koji će pokazati je li u prostoru potreban aparat za ovlaživanje ili odvlaživanje zraka.

U životnom ili radnom prostoru treba održavati kvalitetnu mikroklimu. Postotak vlage treba pratiti, a prostoriju u kojoj se boravi tri puta dnevno prozračiti na 5-10 minuta. Dugotrajno prozračivanje može pretjerano isušiti zrak, a iz prostorije odvesti poželjnu toplinu, uz povečane troškove grijanja. Prozračivanje je učinkovita metoda kojom ćemo u prostoru promijeniti klimu koja pogoduje nastanku plijesni i gljivica.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice