Bez kategorije
Razigrane mozaik pločice
Ukoliko ste se htjeli riješiti svojih starih i razbijenih keramičkih pločica, ne morate ih baciti. S njima možete ukrasiti interijer te tako stvoriti zanimljivi mozaik ili unikatnu zidnu borduru.
Još u staroj Grčkoj i Rimu, mozaik se koristio za ukrašavanje unutarnjih prostora. Ova umjetnička tehnika svoj procvat doživljava u doba Bizanta, kada su kršćani mozaicima dekorirali podove, zidove i stropove sakralnih objekata.
Od tada se redovito koristi i u stambenoj i arhitekturi javnih prostora, a mnogi mozaici i danas svjedoče o vrijednostima povijesnih razdoblja iz kojih potječu. Mozaik se uspješno integrira i u moderne interijere kojima daje živost te posebnu vrijednost.
Mozaik je tehnika slaganja raznobojnih ili jednobojnih komadića kamena, keramike, stakla ili ogledala u pravilnim ili nepravilnim formama, kojima se stvaraju umjetničke slike, zidne dekoracije i plohe raznih uporabnih predmeta. U interijer mozaik unosi poseban ugođaj, a ovisno o motivu koji prikazuje i površini na kojoj je izveden, privlači pažnju i izaziva divljenje.
Komadići odabranog materijala mogu se izravno lijepiti na željenu podlogu ili se prethodno slažu, a potom u cijelosti prenose na zidnu ili podnu površinu koju želimo istaknuti. Osim što vizualno obogaćuje interijer, mozaik je i vrlo jednostavan i praktičan za čišćenje i održavanje.
Mozaici u suvremenim interijerima
U suvremenim stambenim prostorima najčešće ga susrećemo u prostorijama s mnogo vlage, poput kupaonica i kuhinja. U kupaonici se mozaikom mogu prekriti svi zidovi ili naglasiti tek jedan dio njihove površine. Kod prekrivanja većih površina poželjno je kombinirati jednobojne i višebojne elemente u prostoru te tako stvoriti i mirnije i razigranije zone. Veća je živahnost poželjna u prostoru oko tuš kabine ili ležeće kade, kao i oko umivaonika s ogledalom. Razigranost se u na zidovima može postići i postavljanjem valovite ili pravocrtne mozaik bordure na rubovima ploha, kao i stvaranjem raznobojnog okvira oko ogledala.
Primjena mozaika oplemenit će i kuhinjski prostor, u kome se najčešće postavlja iznad radnih ploha i uređaja. Osobito atraktivno izgledat će stranica radnog pulta ili šanka između kuhinje i blagovaonice ukrašena mozaikom u bojama usklađenim s ostalim elementima u prostoru.
Mozaik vrlo efektno odvaja zone različite namjene unutar istog prostora, pa će tako svoju primjenu pronaći i u dnevnom boravku. Primjerice, dio za odmor i gledanje televizije tako možete odvojiti od radne ili hobi zone. Ovakvo vizualno odvajanje postiže se oblaganjem dijela dekorativnog pregradnog zida ili kompletnog zida koji obuhvaća pojedinu zonu boravka.
Izbor materijala
Profinjeni kameni ili stakleni mozaici mogu biti osnovni element dekoracije dnevnog boravka, s estetskim odmakom od jeftinijih keramičkih koji se najčešće koriste u kupaonicama i kuhinjama.
Komunikacijske zone, odnosno hodnici i ulazni prostor u kuću ili stan primjenom mozaika dobit će novu vrijednost. Posebice će ih obogatiti mozaik od komadića ogledala koji će prostor ujedno vizualno proširiti te učiniti svjetlijim. Prostorima za odmor i opuštanje primjerene su umjerene boje mozaika, koje slaganjem tvore određenu formu ili jednobojnu plohu te se elegantno i nenametljivo integriraju među ostale elemente u interijeru.
Zanimljiv mozaik s umjetničkom vrijednošću, lijepo će se uklopiti u bilo koji dio stambenog prostora. Tehnika slaganja sitnih elemenata, profinjena igra na zidu i konačan efekt, potaknut će vizualno uživanje u interijeru.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login