Bez kategorije
Otporne podne obloge – tepisoni
Tražite li trajnu, otpornu i prilagodljivu podnu oblogu koja se lako održava, odlučite se za kvalitetan tepison koji može biti jednako atraktivan i ugodan kao i tepih.

Tekstilne podne obloge česti su ukras interijera, jer osim svoje dekorativne funkcije, umanjuju buku te čine prostor ugodnijim zadržavajući toplinu. Tepisoni postavljeni od zida do zida jednostavni su za održavanje, a otporni su i na habanje. Malu će prostoriju vizualno povećati, dok će veće prostore povezati.
Tepih ili tepison
Tepisoni, za razliku od tepiha, nisu zadanih dimenzija, pa se njima mogu prekriti i velike površine. Moguće ih je i međusobno povezati bez vidljivog spoja, čime će zadovoljiti potrebe korisnika interijera svih kvadratura, jer će se tepison maksimalno prilagoditi prostoru.
Kako bi ga se učvrstilo na podu, postavlja se uza zid, ispod zidne lajsne, a od njega samoga se može izraditi i obrub koji će zaštititi zid od mehaničkih oštećenja.

Kako odabrati tepison
Tepisone dijelimo prema namjeni koju će imati u prostoru, kao i vrsti materijala od kojih su izrađeni – umjetnih ili prirodnih vlakana. Najčešće se izrađuju od poliamidnih, poliakrilnih kao i polipropilenskih vlakana, a potonja su posebno pogodna za hodnike zbog svoje velike moći upijanja. Tepisoni izrađeni od takvih vlakana upit će od jedne do dvije litre tekućine po kvadratnom metru.
Ukoliko su podstavljeni podlogom od filca, osim odlične toplinske i zvučne izolacije, tepisoni će pružiti i dobru amortizaciju. U dnevnim boravcima sve popularniji postaju takozvani “čupavci” kod kojih visina vlakana doseže i do 20 milimetara. U javnim prostorima, zbog praktičnih razloga ipak prevladavaju tanji tepisoni, visine oko 5 milimetara.
Održavanje tepisona
Vijek trajanja tepisona produžuje se ukoliko je za podlogu zalijepljen cijelom površinom. Primjenom vlakana različite duljine, nastaju tepisoni reljefne strukture, a osim jednobojnih, izrađuju se i oni s različitim vrstama tiskanih ili tkanih uzoraka.

Tepison postavljen u javnim prostorima trebalo bi svakodnevno usisavati, a oprati barem jednom godišnje. Redovitim čišćenjem produljit će se njegov vijek te ukloniti sitni pijesak koji se putem obuće unese u prostor. Pijesak će se u protivnom uvući u strukturu tepisona te trenjem oštetiti njegovu podlogu. U domaćinstvu, gdje se ne hoda u cipelama, svakodnevno usisavanje nije potrebno.
Dobrim izborom tepisona, u svom ćete domu ili poslovnom prostoru postići željeni dojam topline i ekskluzivnosti.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login