Bez kategorije
Katarina Vojković – umjetnica nemirna duha
Kiparica i slikarica Katarina Vojković završava magisterij na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje je diplomirala 2012. godine u klasi profesora Daniela Kovača. Unatoč tome za sobom ima već tri samostalne te više skupnih izložbi i sudjelovanja na kolonijama.
Ozbiljan umjetnički životni put Katarine Vojković započeo je još u osnovnoškolskoj dobi u mjestu Ščitarjevu, nedaleko Velike Gorice i Zagreba. No, to i ne čudi ako kažemo da je odrastala uz majku kiparicu, samouku naivnu umjetnicu Katarinu Parađ – Vojković.
Katarinu mlađu majka opisuje kao umjetnicu nemirna duha, na čiji je umjetnički izričaj utjecala sloboda kojoj teži i u kojoj uživa. Za razliku od majke koja inspiraciju pronalazi u pobožnosti, Katarina istražuje ljudski karakter, patnju i bol koju si ljudi međusobno nanose, a iz čega se razvio i subkulturni način života i seksualnog poigravanja. Bondage-discipline-sado-mazohizam (BDSM) postaje i tema njenog diplomskog rada. A sve je počelo od ciklusa Holokaust u kojem je započela istraživati tematiku patnje i nanošenja boli drugima.
Kao kiparica Katarina Vojković koristi vrlo neobične, ali već korištene materijale, rekli bismo otpad: životinjske kosti, drvo, žicu, staro željezo, hrđave čavle, elektronske elemente iz starih uređaja i računala. Od njih stvara opscene objekte i pomagala koja odražavaju temu njenog umjetničkog izričaja i mistična bića poput skeletne balerine, vilenjaka i vila koje lebde po kući ili neobične skulpture psa koji je čuva u njenoj spavaćoj sobi.
Nasuprot nesputanosti i umjetničkoj slobodi koji je karakteriziraju u kiparstvu, Katarina Vojković kao slikarica iskazuje puno više mirnoće i preciznosti u detaljima.
“Slikarska mladenačka nestrpljivost odvela je Katarinu Vojković do slikarske tematske dvojnosti, odnosno različitosti načina iskaza”, napisao je u predgovoru kataloga koji prati jednu od njenih samostalnih izložbi likovni kritičar Stanko Špoljarić. Njene pejsaže opisao je kao prostore pomalo mističnog karaktera, najčešće s tjeskobnom atmosferom, s “pričom različitih razina iščitavanja”.
Umjetnicu Katarinu Vojković upoznajte u prilogu!
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
You must be logged in to post a comment Login