Povežimo se

Bez kategorije

Kako dolazi do trovanja ugljikovim monoksidom i kako ga spriječiti?

Čak i male količine CO mogu dovesti do trovanja.

trovanje-ugljičnim-monoksidom-domnakvadrat

Ugljikov monoksid (CO) plin je bez okusa i mirisa, a trovanje njime može dovesti i do tragičnih posljedica. Zbog toga ga zovu i tihim ubojicom. Nastaje izgaranjem drva u kaminu, plina u plinskim pećnicama i plinskim bojlerima, ali i izgaranjem goriva u automobilima zbog čega je izuzetno opasno paliti automobil u zatvorenoj garaži.

Do trovanja najčešće dolazi zbog neispravnih plinskih instalacija i neredovitog servisiranja i održavanja plinskih bojlera. Posebno su opasni oni koji se nalaze u kupaonicama i prostorijama u kojima se dulje boravi.

Simptomi trovanja

Simptomi trovanja dijele se na one uzrokovane kratkotrajnom izlaganju ugljikovom monoksidu te dugotrajnom. Kratkotrajno izlaganje uzrokuje glavobolju, vrtoglavicu, mučninu i visoki krvni tlak. Posljedice se mogu osjetiti i nakon nekoliko dana, a u tom slučaju osobi prijeti opasnost od infarkta.

Bitno je znati da čak i male količine ugljikovog monoksida mogu dovesti do trovanja. Ako je koncentracija CO u prostoriji iznad 1%, izložena osoba se može onesvijestiti već nakon nekoliko udisaja, a smrt nastupiti vrlo brzo.

Kako ga spriječiti?

Kako bi se spriječio ovakav scenarij, od iznimne je važnosti redovito servisiranje kućanskih aparata koji rade na plin, te pregledavanje i čišćenje dimnjaka. Preporuka je da to rade ovlaštene osobe i to jednom godišnje, što se tiče servisiranja. Čišćenje dimnjaka radi se češće.

Kako biste bili dodatno sigurni, preporuka je ugradnja CO detektora. Detektori će na vrijeme dojaviti da se razina CO u zraku popela na opasnu razinu i moći ćete preventivno djelovati.

Na što treba posebno paziti?

Posebnu opasnost kriju atmosferski plinski bojleri, posebice u Zagrebu nakon potresa koji je oštetio brojne dimnjake. Posebno su opasni dimnjaci od opeke koji izvana izgledaju neoštećeno. Naime, atmosferski bojler zrak za izgaranje uzima iz prostorije u kojoj je smješten. Ako je dimnjak neispravan, može doći do povrata dimnog plina iz dimnjaka u prostoriju i posljedično do trovanja.

Također, u stanu u kojem se nalazi ovakav bojler opasnost, osim dimnjaka, predstavljaju i kuhinjske nape, ventilatori i PVC stolarija. Napa stvara podtlak, ako radi istovremeno kad i bojler, može doći do povrata dimnih plinova iz bojlera i dimnjaka. Ventilator također stvara podtlak, dok PVC stolarija onemogućava dovod svježeg zraka izvana u prostoriju.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice