Bez kategorije
Filteri za vodu
Bez vode nema života. Potrebna je svakom živom biću kako bi preživjelo. Nažalost, podaci govore da je svega 0,25% od ukupne količine vode na Zemlji tek uvjetno upotrebljivo za piće.

Voda je danas onečišćena već u crpilištima, naknadnom obradom i u distribuciji te time potencijalno opasna za zdravlje. Kao alternativa ponuđena nam je voda u bocama, a u posljednje vrijeme i kućni uređaji za filtraciju vode. No, nude li nam oni zaista spas ili je riječ o marketinškoj obmani?
Prednosti i mane filtriranja vode
Filtriranje i prokuhavanje može biti vrlo korisno za uklanjanje štetnih tvari iz vode, no loše je što iz nje izvlači i korisne minerale poput kalcija, koji vodi za piće daje ugodan okus, neophodan je za kosti i zube i važan za rad srca i mišića. Nasuprot tome tvrda voda, bogata kalcijem, stvara kamenac na perilicama i time skraćuje njihov radni vijek.
Proizvođači sugeriraju da je filter za vodu neophodan dio svake suvremene kupaonice i kuhinje, koje će poštedjeti taloženja kamenca na površinama sudopera, umivaonika i na posuđu. Elegantni uređaji, čiji se rad bazira na mehaničkom pročišćavanju vode, a lako se i jednostavno namještaju ispod kuhinjskog sudopera ili pored slavina, tako postaju beskrajan izvor čiste vode.
Kako se voda filtrira
Vodu propuštaju četiri filtera. Prvi sedimentni iz vode odstranjuje hrđu, zemlju, pijesak i druge sedimente veće od 5 mikrona. Drugi karbonski sa punjenjem aktivnog ugljena, apsorbira spojeve klora i flora, pesticide, herbicide i druge organske spojeve. Glavni je filter onaj koji postupkom obrnute osmoze oslobađa vodu od spojeva poput teških metala, virusa, bakterija i svih preostalih nečistoća.
Završni, ugljeni filter ima ulogu završnog pročišćavanja vode i poboljšavanja njenog ukusa. Proizvođači tvrde da se tako dobivena voda za piće pokazala učinkovitom u liječenju raznih civilizacijskih bolesti, poput alergija, visokog tlaka, kolesterola u krvi i dijabetesa.
Uređaji za filtriranje vode koji se postavljaju na kuhinjske slavine i tuševe, neutraliziraju utjecaj mikroorganizama, hlapljivih organskih spojeva i klora na koži. Priključenjem filtera većeg kapaciteta na glavni vodovodni priključak, pročišćena voda može se distribuirati po cijelom domaćinstvu.
Stručnjaci ističu da se glavnina promidžbe malih kućanskih aparata na temelju reverzne osmoze temelji na obmani potrošača te da je pijenje tako obrađene vode, s uklonjenim kalcijem i magnezijem, zdravstveno opasno. Korisnici bi zbog toga morali biti upućeni da je ove biogene elemente potrebno nadoknaditi iz drugih izvora, primjerice putem namirnica bogatih kalcijem i magnezijem ili u tabletama.
Stručnjaci također upozoravaju i na marketinški utjecaj kod ponude vode u plastičnim bocama. Pod utjecajem svjetlosti i temperature polimeri iz PET ambalaže rastvaraju se i ulaze u vodu, dok se smrzavanjem vode u plastičnoj boci tijekom ljeta otpuštaju poprilične količine vrlo opasne tvari, dioksina.
Odluka o izboru vode u boci, kupnji filtra za vodu ili korištenje vode iz gradskog vodovoda, kao i odluka o vašem zdravlju, na kraju, ipak je u vašim rukama.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login