Povežimo se

Bez kategorije

Dizajnersko preuređenje toaleta

Male prostore puno je teže urediti i opremiti, posebno kada je riječ o toaletima. No, za arhitekticu Helenu Alfirević Arbutinu, to je bila adekvatan izazov.

U izvođenju radova joj je pomogla tvrtka TB-INSTAL d.o.o., dok je za armaturu zaslužni bili ABC-interijer i KLUDI. Boja je jedna od vrlo važnih stvari na koje se mora misliti ukoliko se mali toaletni prostor želi učiniti vizualno većim. Stoga bi trebalo izbjegavati tamne i zagasite boje na velikim površinama jer one zatvaraju i smanjuju prostor. Jedna od prvih stvari koju je Helena odlučila inkorporirati u prostor toaleta jesu LOFT tapete koje će interijeru dati šareno i veselo obilježje.

Sljedeće na popisu bilo je ugraditi novi prozor koji će, za razliku od starih, biti mnogo funkcionalniji i prostoru toaleta omogućiti bolje osvjetljenje. Nakon toga, Helena je krenula u potragu za sanitarijama i odlučila se za Špinu, jednu od vodećih hrvatskih tvrtki u opremanju interijera. Cilj joj je bio pronaći umivaonik i školjku koji će se i estetski i funkcionalno uklopiti u prostor toaleta.

Osim unikatnih tapeta i sanitarija, Helena je vodila računa i o rasvjeti, u čemu joj je pomogla tvrtka Ribarić rasvjeta. Posebnu pozornost posvetila je i izgledu prostorije pa se u Gorica staklu odlučila za ogledalo čijim će pametnim pozicioniranjem uštedjeti na prostoru, dati mu dodatni naglasak i vizualno ga povećati. Kad je riječ o pločicama za sanitarne prostore, osnovi uvjet koji se pri njihovom odabiru postavlja je otpornost na razne kemijske utjecaje te jednostavnost čišćenja i održavanja kako bi se osigurala potrebna higijenska razina u takvim prostorijama. Helena se stoga u Kerametalu odlučila na pločice koje će se dizajnom i funkcionalnošću savršeno uklopiti u njen toalet i upotpuniti ga.

Funkcionalnost i estetika odnijele su pobjedu kao glavni faktori u Heleninom pristupu uređenju pa je tako nekad dosadni i beživotni prostor toaleta uspjela pretvoriti u veselu i zanimljivu oazu mira i opuštanja.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice