Povežimo se

Dekoracije i detalji

10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu

Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu

Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?

Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.

U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.

Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.

Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.

Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.

1. Mirni ljiljan

Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.

Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.

2. Bambus

Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.

Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.

Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!

4. Sanseverija

Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.

Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.

5. Zamija

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. 

6. Aloe vera

Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje.  Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.

7. Paprati

Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.

Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.

8. Orhideje

Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?

Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu

9. Zračne biljke

Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.

10. Maslina

Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.

Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.

Dekoracije i detalji

Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo

Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

bojanje jaja

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje

Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.

Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama

2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci

Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.

Bojanje jaja
Bojanje jaja

Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje

3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora

Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.

Kako obojati pisanice sodom

4. Pisanice u vinu i ubrusima

Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.

Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način.  Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

Pisanice u vinu i ubrusima

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje

Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje

Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.

„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.

Sva lica raskošnih magnolija

„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.

Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.

Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.

Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević: Obogatite svoj uskrsni stol!


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice