Povežimo se

Lifestyle

Božićno drvce može biti uzrok požaru – evo kako to spriječiti

Dobro je znati…

Požari se događaju i toga moramo biti uvijek svjesni. Kako se radi o iznimno opasnoj situaciju za svakog tko se nađe u njegovoj blizini, najvažnije je znati kako se ponašati i zaštiti. U razgovoru sa Sinišom Jembrihom, zapovjednikom Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, otkrili smo kako su najčešći uzroci požara s tragičnim završetcima: pušenje, kuhanje, svijeće, električne instalacije, dječja igra i ljudski nemar.

Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu

Prema Nacionalnom laboratoriju za istraživanje požara, svake se godine prijavi više od 200 požara u kućanstvima povezanih s božićnim drvcima, što rezultira prosječno šest smrtnih slučajeva, 16 ozlijeđenih i preko 16 milijuna dolara materijalne štete.

Između ostalog trebate paziti na položaj svog drvca, jer se svaki slučajni požar može brzo proširiti. I prirodno i umjetno božićno drvce može biti uzrok požaru – evo kako to spriječiti.

Evo kako spriječiti da vaše drvce postane uzrok požara

Iako nitko ne planira da mu božićno drvce izazove požar, nije loše biti spreman unaprijed.

1. Odlučite se za baterijske LED svijeće

Ako koristite svijeće kao ukrase za drvce ili blizu njega, izbjegavajte prave svijeće i obavezno ih ugasite kada idete na spavanje. Neka vam uđe u naviku da gasite sve božićne svijetleće ukrase prije spavanja i prije izlaska iz kuće.

2. Bor postavite što dalje od peći, radijatora i grijalica

Iako može stvoriti ugođaj tijekom hladnih zimskih večeri, božićno drvce nikad ne bi smjelo biti blizu kamina. Pripazite da drvce dodiruje električne utičnice na zidovima.

3. Ne opterećujte strujne krugove

Budite oprezni s preopterećenjem utičnica višestrukim svjetlosnim lancima. U utičnicu priključite samo jedan produžni kabel!

4. Odaberite svježe posječeno drvce

Odvojite vrijeme za pregled drvaca prije kupnje. Izbjegavajte ona koja izgledaju suho jer su sklonija požaru. Ako koristite ovlaživač zraka, možete ga postaviti i u dnevnu sobu kako bi zrak bio vlažan. To pomaže u sprječavanju brzog isušivanja drvca.

Isto tako, bacite bor kad se osuši… Što ga dulje držite u stanu – veća je mogućnost da vaše božićno drvce bude uzrok požaru.

5. Držite kućne ljubimce podalje od vašeg božićnog drvca

Voda koja se nađe na vašem drvcu i struja u kojoj je uključen savršen su par za započet požar. Jeste li sigurni da vaš pas neće obavljat nuždu pored drveta? Božićno drvce za mačke je najbolji poklon grebalica koji im možete pokloniti. Božićno drvce nije igračka za životinjemože ozbiljno ozlijediti vaše ljubimce i ugroziti sigurnost vašeg doma.

Lifestyle

Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

samoposlužne praonice

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu

U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.

“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

samoposlužne praonice

Učinkovitost i dezinfekcija

Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.

Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja

Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi

Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.

Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu

Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.

Nastavite čitati

Lifestyle

Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.

Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.

Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.

1. Očisti prostor, pročisti misli

Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.

Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.

Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost

2. Digitalni detoks – daruj si tišinu

Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira

Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.

Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.

Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.

mentalna higijena

Mentalna higijena je kao pranje zubi – odredite jedan dan u tjednu i provodite ga redovito!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice