Lifestyle
Najbolji božićni filmovi za sve ljubitelje uređenje interijera!
Ovisno o tome koliko ste entuzijastični oko blagdana, možda već planirate započeti maraton božićnih filmova
Postoji li nešto što pruža više utjehe i nostalgije od božićnog filma? Najbolji božićni filmovi donose čuda (posebno na 34. ulici), zvuk pucketanja vatre, plesanje premijera i – uvijek, baš uvijek – snijeg. U tih blaženih 90-ak minuta, stvarno je prekrasan život. Osim što su savršeni lijek za loš dan, ovi filmovi nepogrešivo donose blagdanski duh.
Gledanje božićnih klasika postalo je neizostavni dio blagdanske tradicije. Kao ispijanje kuhanog vina, obilazak božićnih sajmova i kićenje božićnog drvca (uz nezaobilazne pjesme Michaela Bubléa).
1. Home Alone i Home Alone 2
Na prvo mjesto svakako zaslužuje biti Sam u kući. Premda smo ga vjerojatno pogledali svaki Božić bar malo, koliko ste stvarno pratili uređenje interijera Kevinovih?
Film Sam u kući posebno odiše blagdanskim duhom jer su sve prostorije u kući Kevina McCallistera – pa čak i odjeća koju glavni likovi nose – u crvenoj i zelenoj boji. Ova posvećenost blagdanskoj paleti boja nastavlja se i u filmu Sam u kući 2, i u luksuznoj sobi s baldahinom u hotelu Plaza. Iako su i drugi božićni filmovi smješteni u New Yorku, nijedan nas nije natjerao da poželimo provesti božićno jutro u Manhattanu kao raskošni hotelski apartman u filmu Sam u kući 2.
2. Čudo u 34. ulici
Božić jednostavno nije Božić bez Richarda Attenborougha u ulozi Djeda Božićnjaka u kultnom filmu Čudo u 34. ulici. Ovo je šarmantna priča o djevojčici koja otkriva čaroliju Božića kada se pravi Djed Božićnjak pojavi u New Yorku kao njezin dadilja. Uz dirljivu priču, imamo priliku zaviriti u spektakularne njujorške nekretnine i ukusno uređene interijere iz 1990-ih, a sve kulminira ostvarenjem božićnog sna kada jedan lik drugome pokloni prostranu kuću u predgrađu.
3. Kako je Grinch ukrao Božić
Ovo je pomalo neočekivan izbor, ali… Filmska verzija Grincha iz 2000. godine prepuna je maštovitih, pretjeranih interijera i arhitekture (ako se svijet Dr. Seussa uopće može opisati kao ozbiljna arhitektura).
Ako obratite pažnju na nježne zakrivljene linije i skulpturalne oblike prozora, kreveta, okvira vrata, pa čak i rasvjetnih tijela, mogli biste gotovo pomisliti da je u kreiranju koncepta sudjelovao Jean Royère. Kada se Cindy Lou nalazi u poštanskom uredu, odvažni uzorci tapeta i zakrivljene police za razvrstavanje ne bi izgledali neprimjereno u dječjoj sobi. Možda malo pretjerujemo, ali oblici i sanjivi detalji potiču nas da razmišljamo izvan okvira i budemo kreativniji. Inspiracija se može pronaći posvuda, čak i u Whovilleu.
4. Zapravo ljubav
Voljeli ga ili ne, Božić jednostavno nije potpun bez godišnjeg gledanja filma Zapravo ljubav. Ovo je film Richarda Curtisa, pa ne čudi što je pun interijera kojima se možemo diviti. Čak i danas izgledaju poput arhetipskih londonskih domova u kojima smo se oduvijek zamišljali kako živimo.
Vidimo ga samo u jednoj sceni, ali savršena spavaća soba na međukatu Sarahinog, pretpostavljamo, malog stana, sa svojim blagim svjetlom lampi, udobnim stolicama za čitanje, nenametljivo posloženom galerijom slika na zidu i pokrivačem s uzorkom na krevetu, izgleda kao idealno mjesto za skrivanje tijekom kišnog vikenda. Još jedan vrhunac je nevjerojatno stilizirana kuća Liama Neesona, arhitekta, koja privlači pažnju i danas svojim ležerno posloženim policama za knjige, zidovima prepunim umjetnina i kuhinjom punom karaktera. Tu je i umjetnički studio koji je ujedno dom Andrewa Lincolna te šarmantna kuća Keire Knightley. Čak i ako niste ljubitelj božićnih filmova, Zapravo ljubav vrijedi pogledati samo zbog interijera.
5. Ljubav i praznici
Ljubav i praznici je zlatni standard evocirajućih božićnih filmskih interijera, a ovo je jedan od onih koje bismo zaista voljeli rekreirati kod kuće. Koliba Kate Winslet u Surreyju, koja izgleda kao da je iz bajke (nažalost, ne postoji – to je bio set), ispunjava sve kriterije u potrazi za idealnom engleskom seoskom kućicom.
To je filmski ekvivalent zagrljaju ili toploj šalici kakaa. Od samostojeće kade do otvorenih kamina u svakoj prostoriji i eklektične kombinacije udobnog, bezvremenskog namještaja. Naravno, ovo je film Nancy Meyers, pa ne očekujemo ništa manje od savršeno osmišljenog doma iz snova. Čak i u manje spominjanoj, ali jednako poželjnoj kući Judea Lawa, njegov radni kabinet i udobna dječja soba njegovih kćeri su prostori u kojima bismo rado živjeli. Ako želite detaljno istražiti besprijekorne interijere svake prostorije u Rosehill Cottage, to smo već učinili.
Lifestyle
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom
Prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje, a pravilno uređenje doma može smanjiti stres, anksioznost i poboljšati mentalno zdravlje
Tin Pongrac, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje, gostovao je u emisiji Dom na kvadrat i pojasnio kako prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje.
„Jako je bitno da interijer uredite baš onako kako vama odgovara. Ipak su to naša utočišta gdje tražimo sigurnost od vanjskih stresova, a ako nam u vlastitom domu nije ugodno, to može pojačati stres i anksioznost te posljedično uzrokovati depresiju,“ istaknuo je Pongrac.
Boje i njihov utjecaj na emocije
Jedan od ključnih elemenata u uređenju interijera su boje. Njih treba birati prema vlastitoj osobnosti kako bi se stvorio prostor koji pruža ugodu. Utjecaj prostora na mentalno zdravlje ogleda se u odabiru boja koje mogu stvoriti osjećaj smirenosti, sreće ili energije u vašem domu.
Izbor boja i materijala: Ključ uspješnog uređenja interijera
„Iako je plava, po svojoj definiciji, hladna boja, ako vas podsjeća na more, to će za vas imati oporavljajući učinak. U psihoanalizi to se zove transfer, odnosno povezivanje prošlih pozitivnih iskustava s trenutnim okruženjem. Tako, primjerice, plava boja može evocirati sjećanja iz djetinjstva i potaknuti pozitivne emocije,“ objasnio je Pongrac.
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje: Svjetlost kao ključni faktor
Na depresiju velik utjecaj ima i svjetlost. Nedostatak dnevne svjetlosti može dovesti do sezonske depresije, što je posebno izraženo u skandinavskim zemljama tijekom zimskih mjeseci.
„Depresija je ozbiljna bolest, ali se danas uspješno liječi kombinacijom lijekova i psihoterapije. Ipak, ugodno okruženje može značajno pridonijeti boljem stanju. Savjetovao bih da u svom domu osigurate dovoljno dnevne svjetlosti i prilagodite rasvjetu prema svojim preferencijama,“ rekao je Pongrac.
Blue Monday: Kako se boriti protiv najdepresivnijeg dana u godini
Treći ponedjeljak u siječnju poznat je kao Blue Monday, koji se često naziva najdepresivnijim danom u godini. Razlozi su kombinacija hladnog vremena, manjka dnevne svjetlosti, postblagdanske letargije i neispunjenih novogodišnjih odluka.
Kako se boriti protiv Blue Mondaya?
Pongrac savjetuje da fokus stavite na male stvari koje donose radost.
„Osigurajte dovoljno svjetlosti u prostoru, okružite se bojama koje vas smiruju i sjetite se važnosti kretanja na otvorenom, čak i tijekom hladnih dana. Glazba, mirisi i stvaranje osobnog kutka za opuštanje također mogu pomoći u prevladavanju osjećaja tuge,“ istaknuo je.
Glazba i mirisi kao saveznici mentalnog zdravlja
Glazba također može imati snažan emocionalni učinak. Pongrac naglašava kako je ključno birati ono što vas opušta i čini sretnima.
„Ugodan psihički transfer može pružiti glazba. Važno je slušati ono što vam odgovara, bilo da je to heavy metal, LO FI ili klasična glazba. Nema pravila, bitno je da vas opušta i donosi pozitivne emocije,“ dodao je.
Mirisi, koji evociraju sjećanja i povezuju nas s ugodnim iskustvima iz prošlosti, također mogu igrati važnu ulogu u smanjenju anksioznosti i depresije.
Stvorite svoj kutak za opuštanje
Ako se svi ukućani ne slažu s odabranim stilom uređenja, Pongrac predlaže kreiranje osobnog prostora:
„Najbolje je urediti jedan kutak za sebe i tamo pronaći svoje utočište tijekom teških zimskih dana. To može biti vaša oaza mira u domu,“ zaključio je Pongrac.
Lifestyle
Kako uštediti na grijanju: Ključni savjeti za toplinsku učinkovitost
Saznajte ključne savjete za toplinsku izolaciju i smanjenje troškova energije u vašem domu
Trošak grijanja bitna je stavka u kućnom budžetu, zbog čega uvijek tražimo način kako racionalizirati potrošnju. Jedan od najvećih problema je gubitak topline kroz dotrajalu stolariju.
„Kad predlažemo mjere energetske obnove kod zgrada, prvo i osnovno je ugradnja nove stolarije i toplinska izolacija zgrade. Zbog toga što su uštede ogromne, iznose od 50 do 80 posto, ovisno o faktoru oblika zgrade. Naravno, povezana je s jednom značajnom investicijom, ali kasnije se u svakom slučaju isplati,“ rekla je dipl. ing. stroj. Marina Malinovec Puček iz Instituta Hrvoje Požar.
Period povrata investicije zamjene stolarije je do 15 godina, ali se ostvaruje cijeli niz dobrobiti.
Toplinska izolacija i njene prednosti
„Prije svega, moguće je prijeći na niskotemperaturna rješenja sustava grijanja, primjerice dizalice topline i plinske kombinacijske uređaje. Također, osnovna uloga toplinske izolacije je održavanje temperature unutarnjih stijenki što višom. Time tijelo koje se nalazi u prostoru odaje manje topline zračenjem prema hladnim površinama, što povećava osjećaj ugode,“ pojasnila je Malinovec Puček.
Gubitak topline događa se i zbog nepravilno postavljenih ogrjevnih tijela. Radijatori se uvijek trebaju postavljati uz vanjske zidove, ispod prozora, kako bi spriječili prodor hladnoće.
Kako uštediti na grijanju uz pravilno održavanje
Jedan od važnih koraka uštede je pravilno održavanje ogrjevnih tijela.
„Važno je da radijatori nisu zaklonjeni zavjesama ili namještajem. Također, prije početka sezone grijanja potrebno je izbaciti zrak iz radijatora kako bi pružali maksimalnu toplinsku učinkovitost,“ savjetuje Malinovec Puček.
Osim toga, ugradnja programabilnih termostata može donijeti znatne uštede. Omogućavaju različite temperature u prostorijama, sniženje temperature tijekom noći ili kada niste kod kuće te grijanje po zonama. Na ovaj način, prostore koji se ne koriste možete minimalno zagrijavati.
Dodatni savjeti za smanjenje troškova grijanja
Prozračivanje prostora ključno je za kvalitetan zrak, ali treba biti kratko i intenzivno.
„Ne preporučuje se otvaranje prozora na kip jer to povećava potrošnju energije. Umjesto toga, prozore otvarajte potpuno na 5 do 10 minuta, dva do tri puta dnevno,“ dodala je Malinovec Puček.
Još jedan način kako uštediti na grijanju je postavljanje tepiha i tapeciranog namještaja koji djeluju kao dodatna izolacija. Iako tepisi nisu zamjena za toplinsku izolaciju poda, oni mogu značajno povećati osjećaj topline u prostoru. Za dodatnu uštedu možete razmisliti o sustavima pametne kuće koji automatski prilagođavaju grijanje.
Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?
Primjenom ovih savjeta ne samo da ćete uštedjeti na grijanju, već ćete i smanjiti štetni utjecaj na okoliš.