Dekoracije i detalji
Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi
Oni mogu postati antikni predmet koji vrijedi čak i milijun dolara!
Perzijski tepisi mogu postati antikni tepisi čije vrijednosti dosežu čak i do milijun dolara. No, antikni tepih nije svaki stari tepih, a da bi i doživio visoke godine, važno ga je pravilno održavati.
Posjedujete li perzijski tepih, iznimno je važno pravilno ga održavati. Strogo je zabranjeno isprašivanje tepiha udaranjem kao i kemijsko čišćenje. Želite li ga sačuvati, preporuča se svakih mjesec i pol dana ga okretati i hodati po drugoj strani.
Ukoliko je prljav, najbolje ga je odnijeti stručnjacima u Behruz tepisi gdje će svaki perzijski tepih biti tretiran sredstvima koja neće oštetiti mustru niti tkaninu. A ako je došlo do oštećenja, moguće ga je popraviti.

Popravak perzijskog tepiha
Kako navodi vlasnik trgovine Behruz Tepisi i stručnjak za orijentalne tepihe, Hamid Hajeb, za popravak tepiha koji su stariji, pa i oko 150 godina, može se popraviti.
“Bez ikakvih problema možemo i sa strane koja je vrlo neuredna, šivati i praktično novo vunu tu raditi. A i rese su kao što vidite vrlo neuredne i uništene, tu možemo do jednog dijela otvoriti čvorove i nakon toga zaštitimo da dalje jednostavno ne ide.
Da dođemo do određenog dijela kojeg treba popraviti prvo moramo stvoriti uvijete za popravak. Uvjet je da ovaj dio rasparimo i da dobijemo od potka rese, imamo i takozvane proteze ali na takav skupi tepih, antikni tepih, montirati odnosno šivati protezu, nije zahvalan potez. Trebali bismo jednostavno raspariti ovaj dio, kao što ja radim, jednostavno čvor po čvor maknuti i kada dobijemo određeni centimetar ovdje od potka, onda jednostavno možemo napraviti zaštitu i to će biti krasno.
Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer
Sve ovisi o tepiha do tepiha, ali najmanje bi tepih trebao imati nekih dva centimetara resa, da bi sebe pokazao i nipošto ne bi preporučio, pogotovo perzijski tepih, da se mašinom sašije i uništi ovaj dio jer on svoj vrijednost gubi i nipošto ne smijete to raditi.

Popravak perzijskog tepiha ponekad traje i tri mjeseca
Za popravak takavog tepih bi trebalo otprilike neka 3 mjeseca. Nakon pranja, dezinfekcije i klofanja, što mi nikada ne radimo da ne oštetimo tepih, otprilike 3 mjeseci za popravak treba. Međutim za restauracije koje ja osobno ne radim, to su posebni majstori koji to isključivo u Iranu rade, za takav tepih otprilike između godine do 3 godine treba za restauriranje. No, onda to i dosta košta.
Za izravnavanje nakon popravaka jednostavno možemo češljati i nepravilnu vunu jednostavno vrlo pažljive možemo šišati i izravnati, da bude potpuno ravno. “
Popraviti perzijski tepih znači popraviti funkcionalna oštećenja dok će se restauracijom sačuvati umjetnički i vrijednosni integritet tepiha.
“Popravak ovog dijela gdje je poptuno izlizan više ne smatramo popravkom, nego restauriranjem. Ovaj dio niti ne smije se popravljati zato što jednostavno ne možemo mi pomlađivati tepihe i bolje da ne radimo to, jer svaki antik tepih jednostavno mora imati svoju znakove da i pokazati da to antik.
Točno se vidi da vi ne možete iscufati tako da uništite tepih. Tako da, rese sa strane se popravljaju, ali ovaj dio gdje je iscufan odnosno trošen je, ostane ovakav kakav je.”

Nije svaki stari tepih antikni tepih vrtoglave vrijednosti
Za to je potrebno zadovoljiti neke uvjete. “Kada nepoznata osoba kao ja koja i zna izraditi tepih njega izradi i prodaje, taj tepih ne može biti antikni tepih jer ja nisam kao umjetnik proglašen. A nije tepih potpisan. U Iranu postoje obitelji koje već 50, 100, 200 godina imaju tradicije, a neki će tepisi nakon 50, 60 godina, biti i četiri puta skuplji. Sad možete za 25.000 eura kupiti, a za 70 godina ide do 100 000 ili 200 000.”, zaključio je sugovornik.
Perzijski tepisi odlična su investicija i umjetnički dodatak svakom domu.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Dekoracije i detalji
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.
„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.
„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.
Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.
Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.