Podne i zidne obloge
Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer
Odabir orijentalnog tepiha nadilazi estetiku
Nakon što smo naučili da postoje gradski i nomadski perzijski tepisi, izrađeni od svile ili vune, danas ćemo naučiti kako ih smjestiti u interijer.
Odabir orijentalnog tepiha nadilazi estetiku, već se radi o postizanju sklada i funkcionalnosti svake prostorije. Stručnjak za orijentalne tepihe Hamid Hajeb, vlasnik trgovine Behruz tepisi, navodi kako za spavaću sobu ne bi preporučio tepihe koji su jednobojni jer ih je teže uskladiti u prostor.
“Osim toga, općenito na jednobojnom tepihu se vidi svaka mrvica pa je bolja opcija svileni tepih kojeg možete dugoročno koristit. I sasvim drugačije prostor može biti. On ne mora biti uopće po odgovarajućoj dimenziji, može stajati u koso ili sa strane kao jedan poseban predmet u prostoru i tako krasno izgleda.”.

Svileni i vuneni tepisi
Gospodin Hamid za dnevnu sobu odabrao je svileni tepih sa sjeverozapada Irana.
“Takav tepih bih preporučio za obitelji koje se u dnevnoj sobi izuvaju, a ako im to nije navika, onda bih preporučio manje-više vuneni tepih ili miješana vuna i svila. Znatno su ustvari otporniji za dnevne sobe jer ipak u dnevnoj sobi dosta “prometa”.
Orijentalni tepih svakako uskladite s namještajem u prostoriji
“Ovaj stil namještaja je u stvari modernistički. Ako je engleski stil, vi možete ustvari bilo koje tepihe uzeti, ali savjet je da ako jedan ima više boje, drugi tepih može imati manji intenzitet boja, kako bi se lakše uklopio u prostor.”

U velikim prostorijama, mogu se kombinirati tepisi različitih izrada i materijala.
“Ako u dnevnoj sobi imate nomadski tepih, stavite i jedan koji to nije i tako će on više doći do izražaja.”, pojasnio je sugovornik.
U manje prostore možete staviti kombinaciju tepiha i čilima, a za blagovaonice preporučuju se tepisi sitnijeg uzorka jer su zahvalniji za održavanje.

Tepisi za blagovaone ne bi smjeli biti niti premaleni ni preveliki
“Premali ili preveliki tepih neće lijepo izgledati u prostoru. Kada se stolice povuku prema stolu, uvijek prednje dakle dvije noge od stolaca mora biti na tepih, a dvije izvan njega.
Sasvim je dovoljno tepih koji ima uzorke bude otprilike pola metara sa svake strane veći. Normalno, takav tepih koji ima što više uzoraka nešto je i skuplji, jer umjetnik koji je to napravio, više je morao vunu mijenjati i automatski više vremena gubio pri izradi.”, zaključio je sugovornik.

Perzijski tepisi poznati su po svom dizajnu i finoj izradi. Oni svakom prostoru donesu dozu topline koja dom čini domom
Podne i zidne obloge
Podno grijanje – sve što trebate znati prije ugradnje
Podno grijanje više nije luksuz već dugoročna isplativa investicija

Podno grijanje sve je češći izbor u novogradnji i renovacijama – ne samo zbog uštede energije i ravnomjerne raspodjele topline, već i zato što prostor ostaje estetski čist, bez vidljivih grijaćih tijela. No da bi sustav ispravno funkcionirao, ključno je krenuti s kvalitetnim projektiranjem.
Zašto odabrati podno grijanje?
Razlozi za odabir podnog grijanja prilično su jednostavni:
- ravnomjerna raspodjela topline po prostoru
- smanjenje potrošnje energije
- čisti estetski izgled bez vidljivih grijaćih tijela
- veći osjećaj udobnosti i topline pod nogama
No kako bi podno grijanje pokazalo svoj puni potencijal, ključne su tri stvari: kvalitetan sustav, precizno projektiranje i stručno postavljanje.

Projektiranje kao temelj učinkovitosti
„Projektiranje je najvažnija i najbitnija stvar kod podnog grijanja,“ ističe Ivica Družijanić, projektni menadžer iz tvrtke TECE. Proces započinje prikupljanjem fizike zgrade i drugih ulaznih parametara koje projektanti unose u softver. TECE pritom nudi podršku kroz izračune i izvedbeno rješenje, prilagođeno svakom prostoru.
Čepasta podloga – stabilna i precizna
Na gradilištu se prvo ugrađuju ormarići za razdjelnike koji distribuiraju toplu vodu kroz sustav. Nakon toga slijedi polaganje čepaste podloge – termoizolacijske ploče s ispupčenim čepovima koji drže cijevi na mjestu. Podloga je ojačana plastičnom folijom kako bi zadržala formu bez pucanja prilikom gaženja.
Razmaci između čepova osiguravaju pravilno polaganje cijevi, što je ključno za ravnomjerno zagrijavanje prostora.

Fleksibilne cijevi i završna obrada
Cijevi se polažu prema unaprijed izrađenom proračunu. U ovom slučaju koristi se TECE Floor soft paired cijev, koja se ističe fleksibilnošću i dobrim tehničkim svojstvima. Nakon polaganja cijevi slijedi glazura, a potom i završna obloga koja mora biti prikladna za podno grijanje.
Pametan sustav iza zida: TECEflex za dugovječnost kupaonice
Upravljanje – ključno za udobnost
U završnoj fazi postavlja se regulacija – ovisno o željama korisnika, može biti manualna, digitalna, upravljana putem aplikacije ili bežična, pomoću radiosignala, što je praktično ako instalacija električne energije nije unaprijed predviđena.
Na taj se način osigurava kontinuirano i ispravno funkcioniranje sustava grijanja uz mogućnost individualne prilagodbe.
U čak 90 posto novogradnje danas je primijenjen sustav podnog grijanja koji više nije luksuz već dugoročno isplativa investicija koja donosi uštede i udobnost.
Pravilnim projektiranjem i ugradnjom, podno grijanje pruža najugodniji osjećaj topline i predstavlja dugoročno isplativo rješenje za svaki prostor.
Podne i zidne obloge
Ljeto je idealno vrijeme za obnovu fasade – evo što trebate znati

Topli, suhi dani čine ljeto savršenim periodom za obnovu fasade, jednog od ključnih elemenata svakog objekta. Osim što utječe na estetiku kuće, fasada ima važnu funkciju zaštite – štiti zidove od vlage, toplinskih gubitaka i atmosferskih utjecaja. Redovito održavanje i obnova fasade produžuje njezin vijek trajanja i doprinosi energetskoj učinkovitosti doma.
Zašto je ljeto idealno za obnovu fasade?
Ljetni mjeseci nude stabilne vremenske uvjete, bez previše kiše i s višim temperaturama koje omogućuju ravnomjerno sušenje materijala poput žbuke i boje. To je posebno važno kod radova na toplinskoj izolaciji i završnoj obradi, jer prevelika vlaga ili nagle temperaturne promjene mogu narušiti kvalitetu izvedbe.
Koliko često treba obnavljati fasadu?
Fasada se u prosjeku obnavlja svakih 15 do 20 godina, no ovaj period ovisi o materijalu, kvaliteti izvedbe i izloženosti vanjskim utjecajima. Redovita vizualna provjera može na vrijeme otkriti znakove starenja – pukotine, mrlje od vlage, ljuštenje boje ili pojavu algi i gljivica.
Savjeti za održavanje fasade
- Redovito čišćenje: Površinsko pranje vodom pod pritiskom uklanja naslage prašine, čađe i mikroorganizme.
- Sanacija pukotina: Male pukotine treba odmah zatvoriti prije nego se prošire i uzrokuju veće štete.
- Zaštita od vlage: Kod starih objekata poželjno je provjeriti stanje hidroizolacije i odvodnih sustava.
- Obnova boje ili premaza: Premaz protiv algi i gljivica produljuje svjež izgled i štiti površinu.
Koje vrste fasada postoje?
Fasade se razlikuju prema materijalu, načinu izvedbe i funkciji. Ovo su najčešće:
- Staklene fasade: One omogućavaju da poslovni prostori budu puni prirodnog svjetla, a istovremeno djeluju jako elegantno.
- Ventilirana fasada: Slojevita fasada s prozračnim međuprostorom između izolacije i vanjskog sloja (npr. obloge od keramike, metala ili drva). Omogućuje regulaciju vlage i veću dugotrajnost.
- Drvene fasade: Popularne kod obiteljskih kuća i objekata u prirodi. Osim estetske vrijednosti, zahtijevaju redovitu impregnaciju i zaštitu od vremenskih utjecaja.
- Fasade od prirodnog kamena: Dugotrajne i otporne, ali skuplje. Često se koriste kod luksuznijih projekata i objekata s tradicionalnim štihom.
- Dekorativne fasade: Kombinacija raznih materijala i uzoraka (beton, staklo, metalne perforacije) u suvremenim arhitektonskim rješenjima.

Obnova fasade je investicija u dugotrajnost i učinkovitost vašeg doma
Obnova fasade nije samo estetsko pitanje – to je investicija u dugotrajnost i učinkovitost vašeg doma. Ljetni mjeseci nude idealne uvjete za takve radove, stoga je pravo vrijeme da razmislite o obnovi, osobito ako primjećujete znakove starenja. Kvalitetan materijal, stručno izvođenje i redovito održavanje osigurat će da fasada vašeg doma ostane lijepa i funkcionalna dugi niz godina.
Moglo bi vas zanimati i… Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac