Lifestyle
Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!
Iako je dašak boje brz i pristupačan način da osvježite svoj dom, određene površine bolje je ostaviti netaknute

Dok je bojanje zidova i ormarića sjajan način da uz mali budžet unaprijedite izgled i dojam vašeg prostora, postoje neke stvari u vašem domu koje nikada ne biste trebali bojati. Znajući koje kućanske predmete i elemente izostaviti iz DIY projekata bojanja može vam uštedjeti puno vremena i novca na duge staze.
Ove boje zidova mogu drastično povećati vrijednost vaše kuće – saznajte koje!
Kade
Zamjena kade je skupa, osobito ako je razlog isključivo estetski. Iako biste mogli biti u iskušenju da je obojite, to bi bila velika pogreška. “Boja će se s vremenom početi ljuštiti zbog vode, a naći ćete se kako plivate u česticama boje,” kaže dizajnerica interijera Anaïs Chaumien.
Slavine
Ako želite promijeniti izgled kupaonice ili kuhinje, bojanje slavine nije način za to. “Zbog učestale upotrebe slavina i njihovog čestog kontakta s vodom, preporučuje se da ih nikada ne bojite,” kaže Gary McCoy, voditelj trgovine Lowe’s. Ne samo da će se boja brzo oljuštiti, već bi se čestice boje u kuhinjskoj slavini mogle završiti u vašoj vodi i na posuđu, što predstavlja sigurnosni rizik, ali i kozmetički problem.
Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati
Električni uređaji
Ako želite zabavne i šarene kuhinjske aparate, prepustite to proizvođačima. McCoy ne preporučuje bojanje kućanskih aparata, jer oni obično nisu napravljeni od materijala na koji boja dobro prijanja, što znači da se neće zadržati na površini.

Predstavljena ekskluzivna suradnja GEMMA B&D i SMEG-a
Drveni podovi
Jedan od najbržih načina da trajno oštetite drvene podove je da ih obojite. “Ako imate sreće da imate drvene podove, istaknite ih,” kaže Chaumien. Odaberite premaz koji naglašava njihovu prirodnu ljepotu ili ih prekrijte nečim što ih neće oštetiti, poput velikog tepiha.
Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove
Posuđe
Iako vam se bojanje posuđa može činiti kao zabavan način da osvježite dosadan set, to može biti opasno. Tradicionalna boja sadrži kemikalije koje mogu biti toksične ili vas razboljeti ako ih unesete s hranom ili pićem, kaže McCoy, pa nikada ne biste trebali pokušavati bojati svoje posuđe. Osim toga, posuđe i kuhinjski pribor često su izloženi visokim temperaturama i pritisku vode, što će neizbježno dovesti do ljuštenja boje.

Kvake, ručke i šarke
Ako želite promijeniti izgled kvaka, ručki i šarki, zamijenite ih umjesto da ih bojate. “Materijal od kojeg su izrađeni ti predmeti nije porozan, što znači da ne bi dobro upio boju i lako bi se oljuštio,” kaže McCoy. Postoji mnogo pristupačnih i lijepih opcija okova koje možete zamijeniti za postojeće.
Kožni i tapecirani namještaj
Iako je istina da postoje stručnjaci obučeni za pravilno bojanje kože i drugih materijala koji se koriste za tapeciranje namještaja, neiskusni DIY majstori to ne bi trebali pokušavati. Nepravilno bojanje tih materijala može ih uništiti, a to je često trajna promjena na vašem namještaju, kaže McCoy. Ako stvarno želite bojati svoj namještaj, preporučuje konzultaciju s iskusnim stručnjakom.
Lifestyle
Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu
U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.
“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

Učinkovitost i dezinfekcija
Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi
Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.
Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu
Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.
Lifestyle
Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.
Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.
1. Očisti prostor, pročisti misli
Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.
Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.
Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost
2. Digitalni detoks – daruj si tišinu
Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira
Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.
Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.
Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.
