Bez kategorije
Roche Bobois – estetika na francuski način
Od namještaja za moderne, minimalističke prostore do kreacija koje u interijer unose identitet egzotičnih zemalja, Roche Bobois već je preko 50 godina ime za kvalitetan, sofisticirani namještaj.
Priča o renomiranom francuskom brendu Roche Bobois započela je još 1960. godine kada su braća Bobois i Chouchan, oduševljeni skandinavskim dizajnom, odlučili uvoziti i plasirati takve proizvode na francusko tržište. Godinu dana kasnije firma doživljava uzlet kada ugledni časopis Elle objavljuje proizvode brenda u svojoj tiskovini, nakon čega se prodaja naglo povećala, a Roche Bobois postaje vodeće ime francuskog dizajna namještaja.

Stil koje se lako uklapa u svaki interijer
Dizajn luksuznih sofa karakteriziraju čiste, moderne linije koje se s jednakom lakoćom uklapaju u suvremene, minimalističke interijere, kao i u razigrane prostore obogaćene cijelom paletom boja. Bilo da je riječ o profinjenim monokromatskim, kožnim sofama ili namještaju čije žarke boje i raznoliki dezeni u interijer unose notu globalnog stila, Roche Bobois uspješno spaja trendove s bezvremenskim klasicima.

Ono čime se brend posebice ponosi je jedna od njihovih kolekcija koja prezentira moderan namještaj, koji pritom nije nužno minimalistički. Mnoge komade namještaja tako karakteriziraju elementi kultura i običaja dalekih zemalja. Inspirirani mistikom Orijenta i egzotikom Južne Amerike, Roche Bobois osmislio je interijere koji svojim žarkim koloritetom moderan prostor čine vizualno toplijim i privlačnijim. Etno detalji, intenzivne boje, floralni motivi i prugasti dezeni tako vas iz udobnosti vlastitog doma vode na put oko svijeta, dok ambijent upotpunjuje mnoštvo jastučića i niski klub stolići.

Dugogodišnja tradicija stvaranja atraktivnog namještaja koji u životnom prostoru stvara suptilnu, no jasno prisutnu atmosferu, ne bi bila moguća bez dizajnskih imena poput Carla Zerbara, Maurizia Manzonija, Phillippe Bouixa i Vladimira Kagana.

Kultni komadi namještaja
Jedan od kultnih proizvoda firme svakako je Mah Jong modularna sofa dizajnera, slikara i kipara Hansa Hopfera, koja je nedavno proslavila četrdeset godina proizvodnje. Kako joj i samo ime kaže, specifičnom ju čine brojne mogućnosti oblikovanja koje pruža, čime je revolucionariziran način na koji su ljudi do tad opremali svoje domove. Hopfer je klijentima tako pružio potpunu slobodu oblikovanja prostora, gdje svaki pojedinac kupnjom zasebnih komada kreira ambijent po svojim željama i potrebama. U nekoliko poteza sofa se pretvara u udoban krevet ili pak u više fotelja i taburea, a svaka je komponenta ručno šivana.

Brend je ostvario i uspješne suradnje s poznatim dizajnerskim imenima iz svijeta mode, Jean-Paul Gaultierom, Kenzom, Manuelom Ungarom i drugima koji su kreirali unikatne navlake za Mah Jong sofu, čime je kultna modularna sofa ogrnuta u novo ruho, ali je pritom zadržala svoju prepoznatljivost. Gaultier je Mah Jong “obukao” u modro-bijeli mornarski uzorak, dok je Kenzo sofu ukrasio cvjetnim motivima i proljetnim bojama koje prostor čine prozračnim i lepršavim.

Elegantne kožne sofe najčešće se izrađuju od kravlje kože dok su noge izvedene od kromiranog metala ili čelika s finišem od nikla, a osim visoke estetike, brend ne zanemaruje niti komfor i ergonomiju svojih proizvoda. Bobois ističe i kako je briga za okoliš vrlo važno načelo firme, posebice u njihovoj “Legend” kolekciji, stoga presvlake mnogih komada namještaja krase prirodne tkanine.

Modularnost pojedinih komada namještaja, maštoviti uzorci i kvalitetni materijali pružaju mnogobrojne mogućnosti prilagodbe svakom interijeru, a uz provjeren spoj komfora i visoke estetike francuskog dizajna, Roche Bobois nametnuo se kao jedno od vodećih imena europskog dizajna.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login