Povežimo se

Bilje

Kako njegovati cvatuće biljke tijekom ljeta

Pravilna njega cvatućeg bilja tijekom ljeta uključuje zalijevanje, prihranu i zaštitu od raznih štetočina. Koja gnojiva koristiti, kada zalijevati i još mnoge druge savjete za ovo ljeto, pitali smo Plantellinu savjetnicu, Milicu Sekulić.

Dohrana bilja je od velike važnosti

Da bi naše cvatuće ljepotice bile zanosne do kasne jeseni, moramo biti aktivni tijekom cijeloga ljeta, a zbog visokih temperatura, vrtne poslove obavljamo u rano jutro ili u večernjim satima, kad su aktivni i komarci.

Zato postoji efikasno sredstvo koji se nanosi, a to je losion protiv komaraca i krpelja s kojim zaštitimo kožu.

Osim što ljeti biljke zalijevamo, iznimno je važna dohrana. Cvatuće biljke ljeti dohranjujemo visoko kvalitetnim Plantella gnojivima svakih deset dana i poželjno je o tome voditi evidenciju. Ako prestanu cvjetati krajem srpnja, to znači da nismo dodali dovoljno hranjiva koja omogućuje cvatnju tijekom cijele sezone. 

“Iz Plantelline palete imamo specijalna tekuća gnojiva koja su namijenjena za sve cvatuće biljke kao što je Plantella cvijet. S tim tekućim gnojivom koje je na bazi algi, aktivatora cvatnje i ima 11 vitamina sadržano u sebi, provociramo cvatnju tokom cijelog ljeta i njime zalijevamo sve biljke koje cvjetaju”, objašnjava Milica.

Namjenska hranjiva

“Imamo i Plantella list kojim njegujemo biljke koje ne cvjetaju, znači sve one zelene, dekorativne, kao što su razne puzavice, bršljani, a ako imamo specijalne Pelargonije, Surfinije, za to imamo namjenska hranjiva koja isto tako razrijedimo u vodi, zalijemo, i biljke onda cvjetaju cijelu godinu.”

Imate li različite vrste posađene u istu posudu, tada se preporuča upotrijebiti Plantella Cvijet i rezultat neće izostati. Kako bi i vaše hortenzije ostale lijepe cijelo ljeto redovito ih prihranjujte Plantella specijalnim gnojivom za rododendrone.

Cvjetovi će biti intenzivnije boje, a list tamno zelen. Tako će vaše biljke cvjetati cijelo ljeto.

Pravilno zalijevanje

Biljke treba znati zaliti. Osim što ne treba svaka vrsta istu količinu vode, a neke od njih vole sušna ljetna razdoblja, biljke bi trebalo zalijevati mlakom vodom.

“Kako sada često zalijevamo biljke, zemlja se ispire i odlazi kroz svu tu vodu i slegne se u samim tim posudama u kojima su cvatuće biljke i potrebno je svako malo nadodati friške zemlje”, objašnjava Milica.

Visokokvalitetna zemlja

Plantella Balkonia je visokokvalitetna pet komponentna zemlja s hranjivim tvarima i aktivatorima cvatnje dugotrajnog djelovanja, a s dodatcima Perlita dovoljnog je kapaciteta da zadrži vlagu, ali dovoljno ocjedita da ne stvara preveliku količinu vlage u zoni korijena. Ova se zemlja može koristiti za cvatuće i zeleno bilje posađeno u vrtu i u teglama, a briga oko njih minimalno se razlikuje.

“Razlikuje se jer u posudama imamo kontroliranu sredinu gdje vidimo sve što se događa u takvoj posudi”, napominje Milica.

Na što treba paziti?

Cvijeće nije dobro zalijevati po lišću, a to je osobito važno za ruže koje traže više pažnje.

“Ruže traže posebnu njegu, to znači da ako želimo da cvatu i da tijekom cijelog ljeta izgledaju lijepo, moramo se brinuti da ih dohranjujemo isto tako pravovremeno. Dodajemo Plantella mineralno gnojivo za ruže koje se jednostavno rasporedi oko samog grma ili pojedinačno posađenih ruža i prilikom zalijevanja se gnojivo otpusti i prihranjuje, ima točno određena mineralna gnojiva sadržana u samom gnojivu.”

Ruže često napadaju lisne uši i ostali štetnici, zato koristimo Bio Plantella Kenyatox Verde koji je prirodni insekticid  od dalmatinskog Buhaća, a dodatno možemo postaviti Bio Plantella ljepljive žute pločice u obliku leptirića koje će bilje štititi od nametnika.

Oglas

Bilje

5 cvjetnih trajnica koje se sade u svibnju – u njihovoj ljepoti ćete dugo uživati

Ako želite ukrasiti vrt trajnicama, svibanj je mjesec za radove u vrtu

Trajnice su odličan odabir jer se lako održavaju i nude vam šarenilo boja u vrtu nekoliko godina, a ne samo jednu sezonu. Neke od njih je moguće saditi direktno u zemlju, a neke zahtijevaju pripremu. Za vas smo odabrali nekoliko zanimljivih opcija, sigurni smo da će vas oduševiti.

1. Rudbeckia hirta – crnooka pupavica

Ona pripada rodu zeljastih trajnica i  grmolikog je oblika te može narasti do 3 metra u  visinu. Cvjetovi su slični suncokretu, a cvate cijelo ljeto. Trebalo bi ju prethodno zasaditi u zatvorenom prostoru nekoliko tjedana prije sadnje u tlo, važno je da je prošla opasnost od mraza. Opcija je i da se sadi direktno u zemlju kada je tlo već jako toplo. Možete naravno i kupiti mladu biljku i bez straha ju premjestiti u zemlju.

Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem

Neka raste na osunčanom mjestu, ne zaboravite im davati dovoljno vode i očistiti biljku od suhog lišća kako bi cvala cijelo ljeto.

2. Pakujac (Aquilegia)

Ovo je predivan cvijet koji dolazi u raznim bojama privlači ptice u vaš vrt, a najbolje se osjeća na osunčanom mjestu. Mogu se saditi direktno u zemlju, nisu zahtjevne – potrebno ih je zalijevati i odstranjivati suho lišće i cvjetove.

3. Kokotić (Delphinium)

Kokotić je cvijet iz porodice žabnjaka (Ranunculaceae) i porijeklom je iz  visokog gorja u Africi. Njihova predivna boja je najljepši ukras vrtu, a u cvatu ćete uživati cijelo ljeto.

Ove je trave lako uzgajati i održavati – odabrate najbolju za vašu okućnicu

Mogu se kupiti kao sadnice ili ih možete samo iz sjemena uzgojiti u kući te presaditi u zemlju kada je dovoljno topal. Odlično izgledaju u povišenim gredicama. Dobro je znati da sjeme posađeno direktno u zemlju u svibnju neće dati cvijet do proljeća iduće godine.

4. Vučika (Lupinus)

Ova nezahtjevna i otporna trajnica oduševljava svojim velikim cvjetovima koji podsjećaju na svijeću. Cvjetaju nekoliko mjeseci a odličan su dodatak povišenim gredicama. Ako želite u svoj vrt privući ptice i pčele, ovo je idealan cvijet za vas. Kako nisu tako osjetljive na temperaturu, idealno je vrijeme za njihovu sadnju.

5. Sporiš (Verbena bonariensis)  

Može se saditi u povišenoj gredici, tegli ili zemlji onda kada smo sigurni da mraza više neće biti.

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Bilo da ste prvo sjeme pripremili za sadnju u malim posudama u zatvorenom prostoru početkom proljeća ili ste kupili sadnicu ona će vaš vrt ukrasiti ljubičastim, bijelim ili ružičastim cvijetom.

Nastavite čitati

Bilje

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Begonije ne zahtijevaju puno brige, ali neka pravila se moraju slijediti

Ove ljetnice će dugo krasiti vaš vrt, a čak ih možete posaditi i u kući jer jako vole toplinu. Raste kao povijeni grm pa se stoga često sadi u viseće košare ili visoke tegle niz koje se onda spuštaju vitke grane s uskim listovima i mnoštvom cvjetova, odlično će izgledati i u povišenim gredicama. Vole kiselije tlo i sjenu, a zanimljivo je da korijen ove biljke može biti otrovan za neke životinje.

Pravilna njega begonija

Postoje određena pravila koja biste trebali slijediti ako želite da begonija svojim cvatom cijelo ljeto krasi vaš vrt.

1. Begonija ne voli direktno sunce pa ju je najbolje zasaditi u sjeni.

2. Potrebno je redovno zalijevanje zemlje.

3. Dobro uspijeva na organskom tlu koje je propusno.

Svjetlost

Ako ih sadite vani, onda im omogućite rast u sjeni, ali malo sunčevih zraka im neće škoditi. AKo ih sadite u kući, najbolje će napredovati na indirektnom suncu. Previše svjetlosti može oštetiti osjetljive peteljke biljke, a i boje cvijeta neće biti tako jarke.

Zemlja

Begonije vole porozno i bogato tlo koje je kiselo. Zemlja na bazi treseta, puna organskih tvari je najbolji odabir za begoniju. Dobra drenaža tla je neophodna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Zalijevanje

Begonije je potrebno zalijevati jednom tjedno, a to učinite kada je površina zemlje (oko 1 cm) suha. Važno ih je umjereno zalijevati jer u suprotnom možete oštetiti korijen.

Temperatura i vlaga

Begonije će u unutarnjim prostorima rasti najbolje ako je temperatura uvijek oko 15 stupnjeva. Trajnocvjetna begonija u vrtu bi trebala dobro podnositi hladnije temperature tijekom noći, ali će mirovati kada dani i noći postanu hladniji.

Kako je u pitanju tropska biljka, ona voli vlagu, ali pazite da bude ispod 50 posto. Ako raste u kući u kojoj je zrak suh, do nje stavite posudu s vodom ili koristite ovlaživač zraka.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Gnojivo

Potrebe za gnojivom se mogu razlikovati, pa će tako begonije rizomatoznih korijena koje se sade u zatvorenim prostorima biti zadovoljne s otopinom od vode i gnojiva koja se dodaje vlažnom tlu u proljeće. Tako će se i potaknuti cvat biljke.

Gomoljaste begonije vole malo više dodataka pa dodajte organsko gnojivo otprilike dva puta mjesečno tijekom ljeta.

Sadnja u tegle i presađivanje begonija

Begonije jako dobro rastu u teglama i u vrtu, a posuda od terakote s dobrom drenažom je odličan odabir. Kako ova biljka raste i širi se, pametno je presaditi ju u veće posude kako bi imala prostora.

Mirisi cvjetajućih grmova

Postupak je jednostavan: nježno izvadite korijenje i stavite u novu posudu te dodajte malo vode.

Česte bolesti begonije

Općenito govoreći, begonija nema puno neprijatelja u vidu nametnika, može doći do truljenja korijena ako se pretjerano zalijeva. Nametnici koji mogu prijetiti begoniji su često kukci, puževi i paukove grinje.

Kako brinuti i pelargonijama saznajte ovdje

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice