Povežimo se

Uradi sam

Uradi sam – kako obojiti zidove

Toplim vremenom počinje sezona preuređenja interijera. Odlučite li se za bojanje zidova, to je posao koji možete obaviti sami, a sav potreban alat, materijale i stručne savjete, potražite u Pevexu.

Što nam je sve potrebno?

Novi premaz boje na zidovima svakoj će prostoriji udahnuti novi život i dati potrebnu svježinu. To je posao koji možete raditi sami, no treba mu pristupiti pažljivo i prvo pripremiti prostoriju te nabaviti sav potreban alat i materijal.

Od alata nam je potreban zaštitni materijal u koji spadaju zaštitne folije, krep traka, valoviti karton, dok su nam od alata potrebno valjci i četke.

Za velike površine najbolji je valjak od 25 cm, a za manje površine dovoljan je valjak i od 10 cm. Također možemo uzeti i valjak za kuteve.

Najčešće sekratkodlaki valjci uzimaju za ravne površine dok se dugodlaki valjci uzimaju za površine koje nisu ravne.

Odaberite svoje najdraže nijanse, no neka se slažu s namještajem

Prije odabira boje, prvo treba izračunati potrebnu količinu. Većina boja pokriti će deset do dvanaest kvadratnih metara s jednom litrom boje. Mjere prostorije udvostručite kako biste imali dovoljno boje za dva sloja. Kod odabira boje, počnite od svojih najdražih nijansi pazeći da se dobro slažu s postojećim namještajem, a zatim odaberite vrstu boje.

Boju ćemo izabrati prema performansama koje želimo od te boje. Klasične disperzivne boje se dijele na tri segmenta. Klasične disperzivne boje koje su otporne na suho otiranje, kvalitetnije disperzivne boje koje su otpornije na mokro otiranje. 

Boje na bazi lateksa su perive i preporuča se koristiti ih za kupaonice ili kuhinje, a namijenjene su i za zahtjevne zidne površine jer pružaju izvrsnu pokrivenost. Lateks boje podnose sve vrste sredstava za čišćenje kao i dezinfekcijsko sredstvo.

Za visokofrekventne prostore biramo boju sa visokim rangom perivosti, to su boje koje se mogu mokro otirati. Dok nam je za prostorije poput spavaće sobe dovoljna boja na suho otiranje.

Male prostorije ne preferiraju tamne boje

Optimalan odabir boje za interijer bio bi balans između omiljenih nijansi i boje prikladne za veličinu prostorije. Tamnije boje koriste se u većim prostorijama s puno dnevnog svjetla, dok se u manjima mogu koristiti samo kao akcent.

U većoj prostoriji će zelena ili plava boja pridonijeti mirnoj atmosferi, a isti ugođaj će u manjoj sobi dati nježna siva nijansa. Dnevna soba može podnijeti razne palete boja, od pastelnih do neutralnih, ovisno o ukusu i namještaju.

Važno je zaštiti namještaj

Sad kad imamo potrebnu boju i alat, vrijeme je da raščistimo prostoriju. Namještaj treba prekriti, a sve što možete iznesite iz prostorije. Također, obložite pod zaštitnom folijom

Valoviti karton je najbolji za zaštitu podova zato što se ne kliže.

Očistite zidove od nečistoća

Kad ste pomaknuli sav namještaj, možete početi pripremati zidove. Prije svega ih treba očistiti od prašine i paučine te svih onih nečistoća koje mogu spriječiti prianjanje boje i postizanja savršene završne obrade.

Prije bojanja zidova, morali bi prije pregledati zidove i odstraniti sve dijelove koji nisu čvrsti i sve neravnine popuniti sa izravnavajućim masama, a površine je potrebno i impregnirati prije bojanja.

Impregnacija je vezivo koje učvršćuje i ujednačava podlogu. Iznimno je važna kada se zid boja prvi put, ali i kada se mijenja ton.

Nakon što su se zidovi osušili upotrijebite krep traku kako bi zaštitili utičnice, rubne letvice i sva ona područja koja ne želite obojati.

Od stropa prema podu

Kad otvorite limenku s bojom, dobro je promiješajte i ulijte u manju posudu ili pladanj za bojanje.

Za najbolje rezultate, počnite bojati od stropa prema podu, a želite li tamne zidove obojati u svijetlije tonove, preporuča se disperzivna vrsta boje.

Postupak je jednak kao i klasično bojanje. Trebalo bi impregnirati površinu i vjerojatno će trebati dva sloja boje da se vrati boja na bijelo ili u neku drugu nijansu.

Gotovo uvijek se preporuča bojanje u dva sloja te bojanje po dnevnom svjetlu jer ćete tako najbolje vidjeti rezultat. Ovisno o vrsti boje i vremenskim uvjetima, sušenje može trajati četiri do šest sati. Nakon toga skinite zaštitne folije i uživajte u osvježenoj prostoriji.  

pevex.hr

Oglas

Uradi sam

Obojite i ukrasite posude od terakote u par koraka i bez puno muke

Malo kreativnosti će udahnuti novi život u vaše omiljene tegle i posude


Ako volite rukama stvarati nove kreacije, posebno su vam dragi projekti koji su gotovi za nekoliko sati, možete ukrasiti svoje posude od terakote.

Ukrašavanje posuda, svojim biljkama ćete dati i novi dom, a odličan su poklon za vaše prijatelje koji vole cvijeće. Ako nemate stare posude koje biste sad ukrasili, one od terakote nisu tako skupe i mogu se nabaviti u svim centrima. A sad uzmite boju i zabavite se!

Što vam je potrebno?

Akrilna boja je najbolja za posude od terakote jer je jako pigmentirana, a zaštita prije nanošenja boje će osigurati da ona dugo traje. Prije bojanja posude dobro očistite od prljavštine. Evo što vam je potrebno:

Posuda od terakote
Krpa
Stare novine
Veće gumice
Kist za slikanje
Temeljni premaz za sve površine
Boja
Aluminijska folija
Ljepljiva traka
Sprej za sjaj
Skalpel nožić

Sad pratite ove jednostavne korake kako biste uredili stare posude za svoje nove biljke!

Pripremite radnu površinu

Potrebne “alate” stavite na stol kojeg ste prethodno zaštitili i obavezno otvorite prozore ako ste u zatvorenoj prostoriji.

Ne bacajte stari tepih, keramiku, namještaj… Puno je predmeta koji se jako lako popravljaju

Očistite posudu

Prije bojanja morate dobro očistiti posudu od zemlje i prašine, ako je nova, maknite naljepnice koje se na njoj mogu nalaziti. Kada ste ih oprali, obrišite ih suhom krpom i pustite da se potpuno osuše.

Osmislite izgled

Možete se poigrati gumicama koje ćete staviti na posudu kako biste stvorili različite geometrijske uzorke. Ako vam ne treba pomoć i točno znate kako će vaša posuda izgledati, preskočite korak s gumicama i budite kreativni.

Zaštitni sloj

Četkom nanesite zaštitni sloj na područje koje ćete oslikavati i pustite da se osuši.

Ukrašavanje posude

Jednom kad se zaštitni sloj u potpunosti osušio, spremni ste za bojanje. Ako želite samo jednu boju, onda ju nanosite kistom između gumice, a ako ste koristili više gumica, onda pripremite i različite boje. Možda ćete trebati sve ponoviti nekoliko puta ako želite jake boje, ali prethodno nanesena boja se mora dobro osušiti.

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Omotajte posudu aluminijskom folijom

Uzmite komade folije i prekrijte dijelove koje niste bojali, može vam pomoći i traka kako biste zaštitili površinu koja nije bojana.

Sprej za sjaj

Malo se udaljite od posude i nanesite par puta sprej za sjaj na obojene dijelove posude, a on će stvoriti sjajnu površinu ali i štiti boju. Ne zaboravite staviti zaštitnu masku ako ste u zatvorenom prostoru bez prozora.

Sve ostavite da se dobro osuši i vaš posao je gotov!

Nastavite čitati

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice