Povežimo se

Uradi sam

Adventski vijenac za velike blagdanske stolove

Najveseliji dio godine je pred nama, a tada uvijek prorade mašta i kreativnost. Pripreme za Božić započinju izradom adventskog vijenca koji nas vodi kroz 4 tjedna Došašća.

Adventski vijenac sastoji se od kruga koji simbolizira vječnost, zimzelenih graničica koje označavaju život te četiri svijeće koje su znak svjetlosti i spasenja. Adventski vijenac za velike blagdanske stolove napravio je florist Andrija Šebek.

adventski-vijenac-andrija-sebek-dom-na-kvadrat

Izrada adventskog vijenca koji će biti primjećen

Za izradu adventskog vijenca treba vam slamnati vjenčić, vikler žica i naravno bor koji je izvrsne kvalitete i izvrsne izdržljivosti. I lagano s vanjske strane treba dodavati grane i plesti ih vikler žicom. Andrija je koristio bor nobelix, koji je kaže, dosta je popularan. Lijepe je boje, izvrsnog mirisa i može trajati cijeli adventski ciklus.

Kombinirao je veće i manje grančice. „Manje grane idu u sredinu, veće grane idu uzduž izvan koluta. Bitno kod vjenčića je da bude sve lijepo opleteno da nema ispod koluta borove grane da bi to bilo sve lijepo stabilno za naš advent“, objasnio nam je Andrija.

Moderne verzije adventskog viječića obavezno imaju detalje poput trendi kuglica i cimeta, a elegantno izgledaju kada se stave na povišeni stakleni podložak. Idealno za velike blagdanske stolove.

Unutar vijenca potrebno je umetnuti cvjećarsku spužvu i učvrstiti je silikonskim ljepilom. Ona će biti podložak za svijeće koje moraju biti kvalitetne. „Bitno kod svijeća je da izgaraju prema unutra kako ne bi došlo do izlijevanja svijeća ili do nedaj Bože do nekog požara“, savjetuje Andrija.

Satenskom trakicom svijeće treba čvrsto povezati i staviti ih u sredinu adventskog vijenca. Uzmite još borove grančice koje su vam ostale tijekom pletenja. Svijeće pričvrstiti tim borovim grančicama s čijih ste rubova očistili iglice. Birajte malo jače grane da drže svijeće i svakako maknite višak iglica. Grančice upiknite pored svjeće, u spužvu.

Dekoriranje adventskog vijenca

Preostaje još najljepši dio izrade adventskog vijenca – dekoriranje. Zlatne grančice eukaliptusa, izvrsno idu uz sivkaste svijeće. Andrija je koristio i bijeli umjetni šipak.

Velika mašna zlaćane boje koju sami možete napraviti, vijencu će pružiti dašak glamura. Miris adventskom vijenčiću, uz borovinu dat će i cimet. A poseban sjaj, prozirne staklene kuglice i one u prljavo rozoj boji.

roze-kuglice-dom-na-kvadrat

„Roza boja je danas dosta popularna, roza i gold boja. I u namještaju i u samom Božiću. Da nije sve samo klasično crveno. Da malo razbijemo tu klasiku“, objašnjava Andrija.

I za kraj na dva mjesta dodajte umjetne bijele smrznute grane, dočarat će zimski ugođaj. Bit će ovo adventski vijenac koji će svakako biti primjećen. Tradicija izrade adventskog vijenca kakvog danas poznajemo seže u 19. stoljeće. Njegov izgled se s novim trendovima pomalo i promijenio, no radost izrade ostala je ista.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice