Povežimo se

Uradi sam projekti

Ručno rađene furnir lampe

Lampe sa sjenilima od listova furnira stvaraju lijep ugođaj i smanjuju svjetlosno zagađenje.

Ambientalna rasvjeta čija svjetlost prolazi kroz organsku materiju

„Drvena sjenila imaju na neki način ulogu pretvaranja hladne LED svjetlosti u vrlo ugodnu i oku prihvatljivu svjetlost. Svjetlost ove vrste koja prolazi kroz organsku materiju, stvara u kući vrlo vrlo ugodnu atmosferu, čak nalik na peć ili nekakv kamin“, kazao nam je njihov dizajner i tvorac Luka Kovač iz Samobora.  Ovo je ambientalna rasvjeta koja će vam pružiti dovoljno svjetlosti, a da vas pritom neće opteretiti.

furnir-lampe-luka-kovac-dom-na-kvadrat

Luka Kovač fasciniranost prirodnim materijalima i zaljubljenost u rad rukama te kreativan rad općenito, pretočio je u dizajn rasvjetnih tijela pred dvije godine. Nakon što je godinama radio kao restaurator, u svojoj maloj kućnoj radionici počeo je proizvoditi lampe sa sjenilima od listova furnira. Neke u kombinaciji s postoljem od keramike, a neke u kombinaciji s drvom.

Prvu svjetiljku Luka je napravio za sebe, jer je htio rasvjetno djelo koje daje ujedno daje dovoljno svjetlosti i stvara kućni, topao ugođaj. Pokazao nam je kako napraviti najjednostavniji oblik furnir lampe.

Skica, nacrt i odabir materijala

Kaže kako je kod svakog dizajna važno početi sa skicom i poslije to razviti u nacrt sa mjerama.

„Svaka lampa sastoji se od baze, tijela i sjenila. Ja sam u ovom slučaju napravio nacrt baze, sjenila i tijela i to ćemo kombinirati u jedno rasvjetno tijelo“, objašnjava Luka.

Bitno je odabrati i materijale od kojih ćete lampu izraditi. „Za sjenilo odabrao sam javorov list furnira, za bazu odabrao sam hrast i za tijelo odabrao sam lipu. Razlog zbog kojeg sam odabrao javorov list je zbog njegove lijepe razvedenosti samih godova, hrast je dosta težak i masivan stoga je dobar za bazu, a samo tijelo od lipe, obzirom da je lipa vrlo lagano drvo, pogodna je za oblikovanje“, ističe Kovač.

prenosenje-nacrta-na-drvo

Također, odabrao je i kablove za struju lampe, rustikalnog dizjana kako bi se naglasila prirodnost samih materijala lampe.

Rezanje i šmirglanje

Vrlo važan korak je prenošenje nacrta na drvo. Krenuti treba od baze. Nakon toga, vrijeme je za rezanje. Luka je to napravio na stolarskom stroju, a može se napraviti i ubodnom pilom.

rezanje-dom-na-kvadrat

List furnira za sjenilo treba izrezati skalpelom, a dio baze lampe u koje će biti umetnuto tijelo, izbiti dlijetom i čekićem.  Nakon grube obrade, vrijeme je za brušenje.

Prije šmirglanja tijela lampe bitno je na njemu napraviti još utor kako bi sjenilo moglo stajati na mjestu.

Luka savjetuje, utor napravite multialatom.

šmirglanje-dom-na-kvadrat

Prije sastavljanja lampe, bitno je izbušiti rupice na tijelu. Dakle, konkretno četiri rupice kroz koje ćete provući kablove za struju. Svakako koristite borer veličine 10. I još treba na krajeve lista furnira staviti tanke letvice izrezane od dva, kako bi moglo sve sjesti u utor. Za ljepljenje tankih letvica koristite superljepilo.

Sastavljanje lampe

Prva faza sastavljanja je lijepljenje stalka sa bazom. Uzmite drvofix i u tankom sloju nanesite u utor na bazi. Nakon stavljanja ljepila, utaknite stalak u bazu lampe i pričekajte otprilike sat vremena da se osuši.

ljepljenje-lampe-dom-na-kadrat

Kad ste sigurni da je ljepilo dovoljno stegnulo, provucite kablove za struju kroz rupe na stalku. Krenite od gornje rupice. Ukoliko niste vični spajanju struje, najbolje da taj dio prepustite električaru ili prijatelju koji se u to razumije. Na kraju list furnira umetnite u utore na stalku.

Za izradu ove jednostavne lampe od prirodnih materijala bit će vam potreban jedan dan, a ugođaj koji pruža njena svjetlost opuštat će vas godinama.

funira-lampa-luka-kovac-dom-na-kvadrat
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Kućni popravci i održavanje

Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda

Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

popravak rupe u zidu

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.

Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice

U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.

Priprema alata i materijala

Prije nego što krenete s radovima, pripremite:

  • kit za zidove ili glet masu,
  • špatulu,
  • brusni papir (fina granulacija),
  • temeljni premaz (ako je potreban),
  • boju za zid

Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci

Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.

1. Popunjavanje male rupe

Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.

2. Popravak veće rupe

Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:

  • nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
  • nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom

Brušenje i završna obrada

Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka

Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.

Uradi sam – kako obojiti zidove

Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?

Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Kako rashladiti prostor bez klima uređaja?

Ovim jednostavnim savjetima rashladite svoj dom bez paljenja klima uređaja

Kako rashladiti prostor bez klime

Kako rashladiti prostor bez klime postaje jedno od najčešćih pitanja tijekom sve toplijih ljeta. Globalno zatopljenje više nije apstraktan pojam – temperature redovito prelaze 35 stupnjeva, a sve češći toplinski valovi traju danima. Mnogi domovi nemaju klima uređaj, a oni koji ga imaju često ga izbjegavaju koristiti zbog visokih računa za struju. Srećom, postoje provjereni i jednostavni načini kako rashladiti prostor prirodno, bez dodatnih troškova i uz manji utjecaj na okoliš.

Klima uređaji: Kako ih pravilno ugraditi, održavati i koristiti, a pritom uštediti

Korištenje ventilatora, prozora, zavjesa i odvlaživača zraka na pravi način može učiniti vaš prostor ugodnim kada temperature porastu.

1. Zatvorite prozore i spustite rolete tijekom najtoplijeg doba dana

Zatvorite prozore tijekom najtoplijeg dijela dana kako biste spriječili ulazak toplog zraka. Koristite guste zavjese ili rolete koje blokiraju sunčevu svjetlost.

Nabavite folije za prozore. Smanjenjem količine topline koja ulazi kroz prozore, folija pomaže poboljšati energetsku učinkovitost i može vam uštedjeti novac na hlađenju doma.

Kako rashladiti prostor bez klime

2. Dodajte vanjska sjenila

Vanjska sjenila mogu biti jednako učinkovita kao rolete ili zavjese – iako čekanje da drvo naraste nije odmah rješenje za vrući dan. Ipak, ako možete postaviti tendu na izvlačenje koja će zasjeniti najsunčanije dijelove vašeg doma usred ljeta, a time možete smanjiti temperature unutar kuće, omogućujući vašim ventilatorima i sustavu hlađenja da rade učinkovitije.

Kako rashladiti prostor bez klime
Rolete, škure, žaluzine, tende… Kako zaštititi svoj dom od sunca?

3. Strateški otvarajte prozore

Kad sunce zađe, otvorite sve prozore i omogućite protok svježeg zraka. Idealno je stvoriti propuh – otvorite prozore s dvije suprotne strane stana kako bi se prostor brzo rashladio.

Propuh: Istina ili mit?

4. Kako rashladiti prostor bez klime uz pomoć ventilatora i ledene vode

Ventilator sam po sebi ne snižava temperaturu, ali u kombinaciji s posudom punom leda ili zamrznutim bocama vode ispred njega može simulirati efekt klime. Hladan zrak koji kruži prostorijom brzo će donijeti olakšanje.

5. Isključite električne uređaje

Električni uređaji generiraju toplinu, stoga isključite one koje ne koristite. Koristite energetski učinkovite žarulje, poput LED žarulja, koje manje zagrijavaju.

6. Izbjegavajte korištenje pećnice

Tijekom najtoplijih dana izbjegavajte korištenje pećnice kako biste održali temperaturu u kuhinji podnošljivom. Iskoristite vanjski roštilj za kuhanje ili odaberite recepte koji zahtijevaju minimalno kuhanje. Ako ne možete izbjeći zagrijavanje kuhinje, koristite ventilacijsku napu kako biste izbacili što više topline i pomogli u odvlaživanju zraka.

Kako ispeći savršenu pizzu kod kuće – u pećnici, pizza peći ili na roštilju!

7. Koristite ventilacijsku napu

Ako ne možete izbjeći korištenje pećnice, možete koristiti ventilator iznad nje kako biste izvukli topao zrak van. Isto vrijedi i za ventilator u kupaonici – možete uključiti ventilator u kupaonici kako biste izvukli topao, ljepljiv i vlažan zrak iz vašeg doma.

8. Održavajte krevet hladnim

Spremite svoje satenske, flanelne i svilene posteljine za ovu sezonu i odaberite lagane, svijetle plahte od mješavine pamuka i lana. Primijenite isti pristup za sezonsku posteljinu (zamijenite teže plahte onima koje hlade i upijaju vlagu) – i ne zaboravite zamijeniti svoje jastuke s perjem za jastuke od heljdinih ljuski ili verzije s rashladnim gelom.

ljetna posteljina
Ljetna posteljina i madrac: Kako pripremiti spavaću sobu za toplije noći

9. Naoružajte se biljkama

Biljke poboljšavaju kvalitetu zraka uklanjanjem toksina i proizvodnjom kisika, što može pomoći da se prostor čini svježijim i ugodnijim.

Biljke prirodno isparavaju vodu kroz svoje listove procesom poznatim kao transpiracija. Kada biljke isparavaju vodu, taj proces pomaže u hlađenju zraka oko njih, slično kao što isparavanje znoja hladi ljudsko tijelo.

10. Prilagodite svoje aktivnosti

Nemojte peglati veliku količinu robe po najtoplijem vremenu. Preporučamo ostaviti taj zadatak za neki hladniji dan. Izbjegavajte kuhanje – ljetno doba nudi pregršt voća i povrća, a ako baš morate kuhati, skuhajte jelo večer prije.

Kako prepoznati savršenu lubenicu i dinju? Ovi će vam trikovi pomoći!

Dok čekate da se temperatura u vašem domu spusti, rashladite se tako što ćete ostati hidratizirani, nositi lagane tkanine poput pamuka ili lana, i – ako je stvarno nepodnošljivo – iskoristite klima uređaje u knjižnici, kinu ili društvenom centru.

Znati kako rashladiti prostor bez klime postaje ne samo korisna vještina, već i način kako odgovoriti na izazove koje sa sobom nosi globalno zatopljenje. Male promjene u svakodnevnim navikama mogu rezultirati ugodnijim domom i nižim troškovima. Isprobajte ove metode, prilagodite ih svom prostoru i podijelite ih s onima kojima bi također mogle pomoći!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice