Povežimo se

Ljubičasta elegancija ljetnica na balkonima i terasama

Već nekoliko godina za redom kreatori sezonskih modnih smjernica diktiraju sadnju u ljubičastim tonovima, što simbolizira sjaj i dostojanstvo i djeluje smirujuće.

brahkoma-ljubicasta-elegancija-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella

Sezonske ljetnice na balkonima i u lončanicama

Za ukrasne se namjene uzgaja samo nekoliko vrsta ljubičastih cvjetova. Nekoliko se nijansi može naći među omiljenim pelargonijama, uspravnim, kao i visećim. Ljubitelji visećih biljaka mogu saditi bakopu, brahikomu, milijunske zvončiće, portulak, verbenu i viseću petuniju. Među otporne predstavnice koje rastu prema gore spadaju angelonija, japanska mirta i patagonijska verbena. Mogle bi vas očarati i velike sezonske predstavnice – grmasti bosiljak, kleoma, krumpirov grm, tibouchina i abutilon, koje najhladnije godišnje doba prežive na hladnom i svjetlom mjestu i jačaju iz godine u godinu. U polusjenovite zakutke ćemo posaditi fuksije, lobelije, viseće novogvinejske vodenike te obične vodenike.

ljubicasti-balkon-u-cvatu-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

Grmovnice, lukovice i trajnice u vrtu

Iza veličanstvenih magnolija i jorgovana, procvjetaju budleje i hibiskusi. Među penjačicama ljubičaste tonove nalazimo kod ukrasnih pavitina sa mnoštvom baršunasto ljubičastih cvjetova.

ukrasni-lukovi-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

I lukovice cvatu u ljubičastoj boji. Na gredicama se otvaraju proljetni šafrani, mrežaste perunike i tulipani te ukrasni lukovi. Ne smijemo zaboraviti ni mirisne ciklame.

Krajem zime otvore se orijentalni kukurijeci, a proljeće nam u ljubičastim tonovima navješćuju jastučaste aubrecije, zatim uživamo u karanfilima, geranijama. Ljeto nam donosi raskoš ljubičastih božura, dnevnih ljiljana, vučika, tradeskancija, kokotića i ehinacea.

 

plantella-Balkonia-cvet-domnakvadrat

Foto: Plantella

Njega i zaštita ljetnica

Kada kupujete biljke, nabavite  najbolji supstrat i hranjiva kojima ćete vašim ljepoticama održavati najbolju kondiciju najmanje 6 mjeseci u tim njihovim malim domovima. Odlična podloga za mlade biljke balkona je petkomponentna zemlja sa novom formulom Plantella Balkonia koja sadrži sve potrebne elemente za početak razvoja biljaka, najbolje šote i zeleni kompost za dobro zadržavanje vode i poboljšanje strukture te sadrži dovoljno hranjiva i aktivatora cvatnje za barem mjesec dana. Korito prije sadnje do vrha napunite Plantella Balkoniom zemljom. Pazite na dubinu sađenja budući da preduboko posađenim biljkama, naročito uspravnim pelargonijama, donji listovi počnu brzo gnjiliti.

sadnja-ljetnica-za-balkon-plantella-cvet-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Kada se mlade biljčice već sasvim naviknu na novi dom i iscrpe početna gnojiva iz petkomponentne zemlje Plantella Balkonie, počnete ih prignojavati jedinstvenim gnojivom s organskom komponentom Plantella Cvetom. Jednom tjedno vodi za zalijevanje dodajte tekuće gnojivo za cvjetajuće biljke Plantella Cvet obogaćeno vitaminima i morskim algama i na taj način ubrzate razvoj cvjetnih nastavaka te tako osigurate bujniji učinak. Pokusima je dokazano, da Plantella Cvet stvara i više od 30% više korijena i više lisnih grana a s tim i više cvijetova. A i cvtatnja traje duže čak do kasne jeseni. To sve omogućuje ova dodana organska komponenta u gnojivu sa vitaminima i algama. I to ima samo gnojivo Plantella CVET.

ljubicasta-pavitina-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

Biljke redovito jednom tjedno prskamo prirodnim zaštitnim sredstvom na bazi njivske preslice bio plantella natur-f kojim ih štitimo od raznih bolesti i plijesni. Protiv ušiju i drugih štetnika prskamo prirodnim sprayem na osnovi timijana i kleka bio plantella thymi.

Savjet stručnjaka:  01 621 39 66 ili 092 194 16 94

bacc.ing.agr. Milica Sekulić, Unichem Agro d.o.o.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Uredite vrt i terastu kako biste u njima mogli nesmetano uživati

Ako vaš vrt treba malo ljubavi ili tek planirate urediti terasu ili okućnicu, uvijek su vam potrebni alati. Ako se pitate što vam treba kako biste stvotrili i održavali prostor koji volite, donosimo popis alata koji je svakome potreban za održavanje vrta.

Za početak je vrt potrebno vratiti u život nakon hladnog vremena, kiše i vjetra. Evo koji će vam alati pomoći:

Grablje: Osnovni predmet koji vam može puno pomoći i važan je alat za održavanje vrta, posbeno kada kosite i čištite lišće.

Tačke: Ako imate veliki vrt ili okučnicu, pametno ih je imati jer ćete lakše prenositi otpad i materijale.

Metla: Nema bolje pomoći za čišćenje terase i uklanjanja uporne prašine i lišća s podnih obloga. Metlu koju koristite za balkone i terase ipak nemojte koristiti i za čišćenje interijera.

Alat za uklanjanje korva: Ako vam korov uprorno raste u vrtu, alat koji ga uklanja će vam sigurno olakšati muke i pomoći vam da korov uklonite s korjenom.

Za održavanje površina

Gusto zelenilo je odlična pozadina za odmor tijekom dana ili ranu večeru u vrtu, ali kako bi trava i bilje izgledali savršeno, potrebno ju je održavati. Ovi alati će vam pri tome pomoći:

Kosilica: Danas ih je na tržištu puno, a one su intergalni dio održavanja travnjaka. Odaberite onu koja najviše odgovara vašim potrebana i olakšajte si posao održavanja.

Kako odabrati motornu kosilicu

Crijevo za vodu: Travi i cvijeću je potrebna voda i to često, a posao zalijevanja travnjaka ćete puno lakše obaviti ako imate dovoljno dugo crijevo kojim možete zaliti cijelu površinu.

Škare za vrtove: Ako je potrebno rubove travnjaka urediti, najlakše ćete to učiniti škarama koje služe upravo za tu svrhu.

Prozračivać travnjaka: Ovo tajno oružje za održavanje ukrasnih travnjaka jer će omogućiti prozračivanje travnjaka i dopustiti zraku i hranjivim tvarima da prodru do trave.

Za sadnju sjemena

Ako ste zamislili u svom vrtu svježe rajčice i krastvce, morate ih sami zasaditi. Osim dovoljno prostora za njih, potrebni su i određeni alati koji će vam pomoći da se vaš plan ostvari.

Lopatica: Radi se u osnovnom alatu koji je idealan za kopanje malih rupa u koje ćete staviti sjeme.

Lopata: Ona će poslužiti za rad na velikim površinama, ako želite premjestiti puno zemlje i mala vam lopatica ne može pomoći.

Vilica za vrt: Ona će vam poslužiti da uklonite korov, maknete višak zemlje ili poravnate površinu.

Za lakšu rezidbu

Koliko će vaša okućnica biti uredna ovisi i o tome koliko često uklanjate višak grana s vaših stabala. Ta navika neće samo utjecati na izgled vrta već ćete tako ukloniti grane koje nisu zdrave i dopsutiti novima da rastu.

Škare za vrt: Dobro će vam doći za uklanjje ocvalog cvijeća ili viška lišća i granćica.

Jurilica za laku košnju

Škare za rezidbu: Dovoljno su jaki da obrežu tvrde grane drveća i grmlja, ponekad debele i do dva centimetra.

Škare za grane: One imaju dovoljno dugu dršku kako biste lakše mogli dosegnuti i visoke grane.

Škare za živicu: Samo ime otkriva kako će vam poslužiti da se lakše obrežete ali i oblikujete svoju ukrasnu živicu.

Važno je odražvati alate kako bi dugo trajali

Ako se na njima nalazi zemlja, očisite alat nakon rada u vrtu. Sve vrste škara će s vremena na vrijeme zahtijevati da ih naoštirite, a to možete učiniti i sami.

Ne ostavljajte alat na hladnom i kišnom vremenu, pospremite ga u prostoriju koja je natrkivena. Ako nemate posebnu prostoriju za alat, dobro će poslužiti i kutije za pohranjivanje alata.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Kako odabrati motornu kosilicu

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu SOLO by AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. 

Motorne kosilice – klasik među kosilicama

Motorne kosilice su klasik među kosilicama, isključivo zbog komponenti iz kojih su izrađene i namijenjene su za velike površine, za zahtjevne zadatke. Način na koji mi radimo kosilice, ja bih krenuo od samog kućišta koje je prešano iz jednog komada, što nam omogućuje dugi vijek rada. Zbog iznimno visokog kućišta i iznimno širokog kanala izbacivanja, protok zraka je veći od 42 posto, s time punimo zadnji dio košare jer se trava izbacuje pod lukom, s obzirom na klasične kosilice koje guraju ravno travu u koš te nam nema u kanalu zaostataka od trave. 

Donji dio postolja kosilice je zaobljen što nam omogućuje glatko klizanje po površini, nema zapinjanja za travu i čak možemo kositi puno veću travu od nekog uobičajenog, klasičnog košenja di kosimo svakih sedam dana. Dakle, možemo si priuštit da nekad i zakasnimo pa kosimo svaka dva tjedna, rekao je Dejan Vrček, AL-KO prodajni savjetnik. 

Alat za iskusne vrtlare

Prednosti AL-KO motornih kosilica

Jedna od prednosti su ručke koje se jednostavno prilagođavaju svakom korisniku. 

Možemo ju spustiti ako smo niži, možemo ju podići. Ja ću za sebe staviti u ovaj položaj. I ona mi je spremna za korištenje. 

Kosilicu možemo podesiti na 7 razina, to nam je od dva centimetara do 9. Možemo kositi travu koja nam je već malo i prerasla pa možemo koristiti bočno izbacivanje u tom slučaju. Kad nam je niža trava, onda možemo malčirati, možemo sakupljati u koš ili stražnje izbacivat. To ovisi o preferencijama svakog korisnika. Uz to ovaj model nam nudi i mogućnost varijabilnog pogona, on se također može individualno odredit prema svakom korisniku. 

Jedna od funkcija koju možemo obavljati je malčiranje. Možemo ekološki vraćat pokošenu travu na njenu površinu i prihranjivati sami travnjak. Oni su sami po sebi malo zaobljeni da bi mogli vršiti to malčiranje i s druge strane nikad nije potrebno novi nož brusiti jer se udarni rub noža u samom početku košnje se on stvara na način da se miješa zemljom i udarni rub se na taj način stvara i daje nam dugovječnost samom nožu, dodao je Vrček.

Održavanje je ključ za dugovječnost

A za dugovječnost kosilice, bitno je održavanje. Da bi ju očistili, potrebno je podignuti kosište na najvišu razinu košnje, preklopiti ručke i podignuti kosilicu. 

U ovom položaju ćemo ju lako očistiti, naša preporuka je da se čisti ili rukavicom, nekom krpom ili četkom koja neće oštetiti kosište, koje mi u tvornici zaštitimo protiv hrđanja i kiselosti trave tako da kosište bude dugotrajno. Ono što mi preporučamo i na što treba obratiti pozornost je da nikako ne prskamo kosište iz sljedećeg razloga jer često korisnici često nakon što obave košnju, počnu prskati po zagrijanom pogonu, unutar se pogona se stvara kondenzacija i tada nam razrjeđuje mast koja nam je u pogonu i pogon će s vremenom zbog nekvalitetnog podmazivanja moguće da ima i neke probleme zbog toga, tak da moramo paziti na čišćenje kosišta, rekao je Vrček. 

Lakše pokretanje kosilice

Drugi model iz SOLO by AL-KO Premium serije ima dvostruko pokretanje, a to je rezultat jednog zanimljivog podatka. 

Europsko stanovništvo je sve starije, sve više su korisnice žene i omogućava im lakše pokretanje pomoću baterije odnosno pomoću klasičnog starta, objasnio je Vrček za Dom na kvadrat. 

Dejan nam je pokazao i kosilicu iz serije Easy. Karakteristična je po prednjem pogonu što omogućuje jednostavniju košnju oko prepreka u vrtu, kao što je drveće i kretanje po uzbrdici. 

Bilo da se radi o neravnim terenima, o velikim livadama ili velikim okućnicama, bilo da želite sakupljati travu u koš, bilo da želite malčirati, bočno izbacivati, AL KO će vam ponuditi kvalitetno rješenje. 

Jurilica za laku košnju

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice