Povežimo se

Interijeri

Kako do najjeftinijeg grijanja?

Niska primanja i visoki iznosi na računima mnoge su natjerali na jeftinije oblike grijanja.

Bez obzira koji energent koristite, značajne uštede mogu se ostvariti i “pametnim” načinima grijanja. Ako se temperatura spusti za samo 1 stupanj, može se uštedjeti 5 posto energije. Ušteda od nekoliko stotina kuna znači i mogućnost grijanja dodatan mjesec.

 

DRVA

Drva su jedan od rijetkih energenata za kojim potražnja raste već nekoliko sezona. Potvrđuju to i prodavači drva koji kažu da je prodaja bolja nego prošle godine, a razlog su upravo troškovi struje, lož ulja ili plina, koji su čak i dvostruko veći. Za grijanje stana od 100 četvornih metara drvima potrebno je 900 kuna na mjesec. Jedna od mana ovoga načina grijanja je potreba za skladištem za drva te nečistoća jer drva sa sobom nose prašinu, sitne ostatke od drva pa u blizini uvijek treba imati metlicu.

Drva za ogrijev Dom2

PIROLIZA

Sljedeći način učinkovitog rješenja za grijanje jest i piroliza, jedna od tri osnovne faze procesa izgaranja drva. Piroliza je proces toplinskog raspadanja drveta pri temperaturama većim od 100°C uz oslobađanje plinova “zarobljenih” u materijalu koji izgara. Kod pirolitičkih kotlova na drvo, faza pirolize je naglašena zahvaljujući posebnoj konstrukciji kotla, regulaciji i ugrađenom ventilatoru. Kotlovi na pirolizu najčešće imaju dvodjelno ložište i ventilator s promjenjivim brojem okretaja koji dobavlja potrebnu količinu zraka. Mana ovog načina grijanja svakako jest početni veći novčani ulog, no mnogi su se uvjerili da se na kraju ulog ipak isplatio. Također, mana pirolitičkih kotlova jest to da drvo mora imati vlažnost od oko 15-20% što znači da je drvo potrebno nabaviti barem 12 mjeseci unaprijed radi sušenja. Uz to, potrebno je često ložiti i čistiti peć, zbog visokih temperatura izgaranja ograničen je vijek trajanja kotla, osim kod skupih kotlova automatska regulacija je teško izvediva ili nemoguća.

Pirolitički kotao Dom2

PELETI

S druge strene, peleti su jeftiniji od svih ostalih energenata. Drveni peleti su proizvod u obliku valjčića od visokoprešanog usitnjenog drveta. Pelet se proizvodi iz ekološki čistih domaćih vrsta drva. U prosjeku, jedan kilovatsat energije dobivene iz mazuta stoji 0,70 kuna, iz loživog ulja 0,60, plina 0,40 kuna, a iz peleta – 0,25 kuna. Korištenjem peleta u kućanstvu koje mjesečno plaća 1.500 kn za grijanje plinom može se uštedjeti 30 posto ili oko 500 kuna. No, njihova je mana to što im se cijena iz godine u godinu povisuje. Prema njemačkom Institutu za pelete, tona peleta 2009 u prosjeku koštala je 221 euro. 2012 godine je cijena porasla na 236 eura, što ukazuje na porast cijene od nešto manje od sedam posto u četiri godine. Za usporedbu, cijena ulja i plina je samo u posljednjoj godini porasla za 11,2 (lož ulje) odnosno 7,7 posto (plin). Također, nabavna cijena peleta za grijanje je relativno visoka. Postrojenja su obično nekoliko tisuća eura skuplja nego postrojenja za grijanje na ulje, iste snage.

Peleti Dom2

LOŽ ULJE

Prema nedavnom istraživanju, u Njemačkoj je preko 5,8 milijuna kućanstava u 2012 godini koristilo grijanje na lož ulje. Moderna grijanja na ulje sa kondenzacijskom tehnologijom spadaju među najučinkovitije tehnologije grijanja uopće. Sustavi sa kondenzacijskom tehnologijom vode toplinsku energiju i ispušne plinove opet natrag u grijanje, prije nego izađe iz dimnnjaka. Ako je kondenzacijski kotao pravilno podešen, moderno grijanje na ulje u kombinaciji sa sustavima, koji su prije 15 do 20 godina bili dostupni na tržištu, mogu smanjiti potrošnju energije za više od deset posto. Ozbiljni nedostatak kod grijanja na lož ulje je u velikim oscilacijama cijena. U posljednjih deset godina se je cijena utrostručila.

 

PLIN

Prednosti plinskog grijanja su brojne: plinski grijač zauzima malo prostora, jer za razliku od ulja i peleta ne treba spremnik. Ako u kući nemate podruma, je plinsko grijanje već samo zbog toga što ne treba prostor dobar izbor. Grijanje na plin svakako je vrlo učinkovito, a troškovi kupnje su također relativno niski. Ipak, nedostaci su složenost mjerenja potrošnje energije za veći broj korisnika u zgradi, visoki investicijski i pogonski troškovi te toplinski gubici u cijevima i kanalima. Prema podacima Energetskog instituta Hrvoje Požar, broj domaćinstava koja koriste plin od 2010. do 2012. smanjio se za oko 16.500.

Radijator Dom2

TOPLINSKE PUMPE

Toplinske crpke su prilikom kupnje prilično skupe, ali zato vrlo učinkovite. Radni troškovi i troškovi održavanja su niži nego kod grijanja na lož ulje ili plin. “Najučinkovitije su toplinske crpke sa niskom temperaturom grijanja, npr. podno grijanje” to je preporuka. I ugradnja toplinske crpke dobiva državnu potporu.

Toplinska pumpa je ekološki najprihvatljiviji i energetski najjeftiniji način grijanja prostora i sanitarne vode. Toplinska pumpa proizvodi toplinu iz održivog izvora energije i okolnog zraka, te uz dodatnu električnu energiju zagrijava vodu do temperature od 55ºC i više. Za rad uređaja (kompresor) potrebno je dodati 20-30% energije (električne), a 80-70% se dobije od održivog izvora energije.

Toplinska pumpa Dom2

SOLARNI PANELI

Prednost solarnog grijanja u odnosu na druge načine grijanja je u njegovoj ekološkoj prihvatljivosti, a također i u njegovoj autonomnosti (primjenjivo je i tamo gdje nema komunalne infrastrukture). Cijena solarnog sustava je nešto skuplja od klasičnih sustava grijanja. Koliko skuplja, opet je teško reći jer to ovisi više stvari (tip i broj kolektora, vrsta i volumen spremnika), no generalno, solarni sustavi povrate uloženi novac u razdoblju od 3-20 godina. Primjerice, uz investiciju u cijeli sustav od oko 30.000 kuna, tako se godišnje može uštedjeti oko 3 200 kuna.

Solarno grijanje Dom2

Kako biste osigurali da vaša kuća ima minimalne toplinske gubitke, potrebno je kavalitetna toplinska izolacija doma tj. potrebno je adekvatno izolirati zidove, krov i podrum te ugraditi prozore i vrata sa što manjim koeficijentom prolaza topline. S obzirom na to da cijena energenata raste, preporuka stručnjaka jest razmotriti i primjenu obnovljivih izvora energije kako biste smanjili troškove za grijanje, a ujedno doprinijeli očuvanju okoliša.

Foto: sunandclimate.com, money.aol.co.uk, mendotahearth.com

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Skandinavski stil u interijeru- jednostavan, funkcionalan i održiv

“Ljepše stvari za svakodnevni život”, tako glasi švedski slogan koji sažima cjelokupnu filozofiju poznatog skandinavskog stila u dizajnu interijera. 

Skandinavski stil, također poznat kao nordijski stil, predstavlja estetski minimalistički i funkcionalni pristup dizajnu interijera, koji potječe iz skandinavskih zemalja – Danske, Norveške, Švedske, Finske i Islanda. Ovaj stil postao je izuzetno popularan diljem svijeta zbog svoje jednostavnosti, čistoće i udobnosti.

Skandinavski stil može varirati u nijansama i detaljima, ali općenito se temelji na jednostavnosti, funkcionalnosti i ljubavi prema prirodi. Ovaj stil je omiljen zbog svoje sposobnosti stvaranja mirnog, ugodnog i svijetlog okoliša u domu.

dnevni boravak u skandinavskom stilu

Počeci skandinavskog stila

Skandinavski dizajnerski pokret u svom sadašnjem obliku pojavio se početkom 20. stoljeća i cvjetao je u pet nordijskih zemalja od 1930-ih nadalje. Podrijetlom iz danskog Selskabeta za Dekorativ Kunst, koji je 1914. godine pokrenuo svoj časopis Skønvirke (doslovno “Graciozan rad”), naslov je kasnije postao naziv novog danskog stila umjetnosti i obrta koji je konkurirao suvremenim trendovima poput secesije – često rezervirano za društvenu elitu – dok je Skønvirke promovirao lokalne zanate i pristupačan, demokratski dizajn.

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Međunarodno priznanje i svoju zvjezdanu razinu popularnosti nije dosegao sve do 1950-ih, kada je nagrada Lunning dodijeljena izvrsnim skandinavskim dizajnerima između 1951. i 1970. godine. Povijest skandinavskog dizajna i njegov koncept od tog su vremena predmet znanstvenih rasprava, izložbi i marketinških agendi. Mnogi ističu ideale demokratskog dizajna koji su bili središnja tema pokreta i odražavaju se u retorici oko suvremenog skandinavskog i međunarodnog dizajna.

blagovaonica u skandinavskom stilu

Obilježja skandinavskog stila

  • Svijetla i prostrana atmosfera: Skandinavski interijeri obično koriste svijetle boje za zidove, poput bijele, svijetlosive ili svijetloplave, kako bi stvorili osjećaj prostranosti i svjetline. To je posebno važno s obzirom na duge i tamne zimske dane u skandinavskim zemljama.
  • Prirodna svjetlost: Velika pažnja se posvećuje prirodnoj svjetlosti. Prozori su često veliki i bez teških zavjesa kako bi omogućili da što više svjetla prodre u prostoriju.
  • Minimalizam: Skandinavski stil poznat je po svojoj minimalističkoj estetici. Namještaj je često jednostavan, bez suvišnih ukrasa ili kompliciranih detalja. Čiste linije i jednostavni oblici su ključni.
  • Upotreba prirodnih materijala: Drvo je čest materijal u skandinavskom dizajnu, posebno svijetle vrste drveta poput breze i javora. Osim toga, koriste se i drugi prirodni materijali kao što su lan, vuna i koža za tekstil i dekoraciju.
  • Toplina i udobnost: Unatoč minimalističkom izgledu, skandinavski interijeri su poznati po svojoj toplini i udobnosti. Dodaci kao što su mekani jastuci, udobni tepisi i topli pokrivači često se koriste za stvaranje ugodnog ambijenta.
  • Funkcionalnost: Skandinavci cijene funkcionalnost i praktičnost u dizajnu. Namještaj i prostori su često oblikovani tako da su jednostavni za upotrebu i da maksimiziraju korisni prostor.
  • Kontrasti: Skandinavski stil često koristi kontraste kako bi dodao karakter prostoru. To može uključivati ​​kontrast između svijetlih i tamnih elemenata, kao i upotrebu kontrastnih boja i tekstura.
  • Minimalistička umjetnost: Skandinavski dizajn često uključuje umjetnost koja odražava minimalističku estetiku, kao što su apstraktni slikarski radovi ili jednostavne grafičke kompozicije.
  • Zelenilo: Biljke se često koriste za dodavanje svježine i živosti prostoru. Lončanice i zelene biljke često su prisutne u skandinavskim interijerima.
  • Održivost: Skandinavci su često osviješteni o pitanjima održivosti pa se u skandinavskim interijerima često koriste ekološki prihvatljivi materijali i proizvodi.

Boje skandinavskog stila

Dok interijeri u skandinavskom stilu variraju i mogu uključivati ​​različite utjecaje poput industrijskog ili boho stila, obično imaju sličnu nordijsku paletu boja. Skandinavski interijeri i dizajn namještaja imaju bijele, prljavo bijele i sive nijanse uz prigušene plave i zelene boje. Tamniji akcenti također mogu stvoriti hrabre kontraste boja. Budući da ti interijeri općenito imaju obilje drvenih podova i drvenog namještaja, nijanse uključuju bež i krem ​​nijanse, kao i prigušene smeđe boje.

uređenje u skandinavskom stilu

Namještaj u skandinavskom stilu

Namještaj u skandinavskom stilu odlikuju minimalizam i praktičnost. Dizajneri često koriste puno drvo za izradu stolica, stolova i drugih predmeta namještaja u nordijskom stilu. Prirodni materijali poput kože, lana i Kvadrat tekstila nadopunjuju drvene površine. Funkcionalnost igra ključnu ulogu u cijelom skandinavskom dizajnu namještaja. Razmislite o pametno skrivenom skladištu, modularnim policama ili fleksibilnom dizajnu.

Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla

dnavni boravak i spavaća soba u skandinavskom stilu

Prostorije doma u skandinavskom stilu

Dnevni boravak

  • Dnevni boravak u skandinavskom stilu obično je svijetao, prostran i minimalistički uređen, s naglaskom na udobnosti i funkcionalnosti.
  • Najčešće ima drvene podove blijede prirodne boje i bijele zidove. Veliki prozori koji preplavljuju unutrašnjost prirodnim svjetlom i minimalna upotreba jednostavnih dizajna pomažu stvoriti svijetli i prozračni prostor. Tamniji akcenti, upečatljiva rasvjeta i dizajnerski namještaj također su prisutni u dnevnim sobama inspiriranim nordijskim stilom.
dnevni boravak u skandinavskom stilu

Kuhinja

  • Skandinavska kuhinja je oličenje jednostavnosti i funkcionalnosti. Kao i svaki nordijski dizajn, kuhinje izrađene u ovom stilu mogu se pohvaliti svijetlim nijansama, drvenim površinama, čistim linijama i praktičnim značajkama. Elegantni metalni stolci, tamni ormarići i uzorci pločica također mogu stvoriti žarišnu točku, zajedno s nekim dobro odabranim kuhinjskim posuđem i dodacima.
  • Kuhinja u skandinavskom stilu treba biti funkcionalna, ali istovremeno stvoriti ugodno okruženje za pripremu hrane i druženje. Ovaj stil naglašava čistoću i jednostavnost, ali se može prilagoditi osobnom ukusu i potrebama svakog domaćinstva.
kuhinja i blagovaonica u skandinavskom stilu

Spavaća soba

  • Spavaću soba u skandinavskom stilu karakterizira jednostavan, udoban i minimalistički dizajn koji promovira opuštanje i miran san. Ovaj stil se oslanja na svijetle boje, prirodne materijale i funkcionalnost kako bi stvorio ugodno okruženje.
  • Čini se da je koncept hygge posebno skrojen za spavaće sobe. Naravno, skandinavski dizajn spavaće sobe ima niz elemenata koji pružaju vrhunsku udobnost. Prirodni tekstil, topli presvlaci, drveni podovi i plišani tepih mogu lako pretvoriti spavaću sobu u hygge raj. Dekorativni detalji, zidne slike, biljke i prirodno svjetlo upotpunjuju spavaću sobu u nordijskom stilu.
spavaća soba u skandinavskom stilu

Kupaonica

  • Kupaonica u skandinavskom stilu obično kombinira jednostavan dizajn, funkcionalnost i prirodne elemente kako bi stvorila svijetlu, prozračnu i ugodnu atmosferu.
  • Poput spavaćih soba i kuhinja u nordijskom stilu, dizajn skandinavske kupaonice fokusiran je na jednostavnost i funkciju. Bijeli zidovi i/ili bijele pločice pojavljuju se uz drvene ormare ili svijetli namještaj s drvenim detaljima. Posude za biljke, otvoreni sustavi polica i minimalistički zidni svijećnjaci također se obično nalaze u skandinavskim kupaonicama.
kupaonica u skandinavskom stilu

Popularnost skandinavskog stila

Skandinavski dizajn utjecao je na arhitekte i dizajnere interijera gotovo cijelo stoljeće, znatno prije zlatnog doba nordijskog dizajna 1950-ih. Spajajući minimalističku estetiku s funkcionalnošću i udobnošću, ovaj je stil i danas jedan od najpopularnijih. Svestran i bezvremenski, skandinavski namještaj i rasvjeta nude jednostavan način za stvaranje elegantnog i ugodnog životnog prostora.

Upravo zbog svoje jednostavnosti i minimalizma, skandinavski stil odlično se slaže s drugim stilovima, a takve kombinacije donose nove zanimljive pravce u svijet dizajna interijera. Jedan od njih je tzv. japandi -još pročišćeniji pravac inspiriran tradicionalnim japanskim dizajnom. Volite li jednostavnost i funkcionalnost, japandi je upravo ono što ste čekali. S druge strane tkanine, materijali, boje – sve su to nadogradnje koje krase neo nordijskih stil uređenja.

Dio privlačnosti nordijskog dizajna leži u tome koliko aspirativno djeluje na ljude. Čista priroda i svjetlina izazivaju osjećaj mira koji mnogima nedostaje u svakodnevnom životu. Nakon stresnog dana na poslu, ideja o povratku u dom lišen glomaznog namještaja i nereda čini se posebno privlačnom.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako ukopiti pametnu tehnologiju u vašu modularnu kuhinju?

Je li vaša pametna kuhinja uistinu pametna? Olakšajte si posao tehnologijom

Modularne kuhinje su danas iznimno popularan odabir, a taj tren neće biti prolazan kao mnogi drugi. Pametna kuhinja je potreba u kućanstva jer je sigurno puno efikasnija ali i trajnija. Kombinacijom funkcionalnosti i sigurnog kuhanja, modularne kuhinje su napravljene da olakšaju život.

Danas napredak tehnologije omogućava da kuhinju opremite tako da vam najlakša obaveza u danu postane kuhanje. Evo nekoliko prijedloga:

Pametni kuhinjski ormari

Ladice i elementi bez ručke su odličan odabir za vašu modularnu kuhinju. Danas se sve više ljudi odlučuje upravo za tu opciju jer će kuhinja izgledati profinjenije i bez viška detalja, a sigurno ćete i sav posao obavljati brže. Mehanizam za otvaranje vrata na dodir je odlična opcija i veliki trend, osigurava i manje čišćenja.

“Zelena” tehnologija u kuhinji

Bilo bi savršeno da svi možemo jesti povrće netom ubrano iz vlastitog vrta, ali nažalost nemamo svi tu mogućnost. Ako vam nedostaje prostor u kući za zeleni kutak, možete sami pretvoriti kuhinju u mali kućni vrt. Postoje pametne kutije za sadnju koje će same zalijevati biljke i stimulirati rast pomoću LED lampi.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ambijentalna rasvjeta na policama

Danas tehnologija nudi puno više od samih aparata za kuhinju i sve se više oslanja na estetiku. Kako biste prostor učinili elegantnim i ugodnijim mjestom za boravak, instalirajte LED lampice u kutove elemenata ili ispod njih.

Tako ćete riješiti i problem sa žicama, jer se traka s LED lampicama jednostavno lijepi ispod kabineta.

Pametan hladnjak

Ovo je možda i najvažniji aparat za kuhinju, a danas oni čine puno više od hlađenja hrane. Tržište je preplavljeno novim tehnologijama za kuhinju koji će optimizirati vaš posao. Danas možete samo jednim pritiskom prsta na hladnjak pročitati recept s interneta,slušati glazbu ili pogledati popis namirnica u hladnjaku.

Ako vas zanima što još može pametan hladnjak, zanimljivo je znati da se može iz hladnjaka pretvoriti u zamrzivač u trenu – ako vi to želite.

Pametna ploča za kuhanje

Danas ploče za kuhanje mogu biti i nevidljive i u sebi imati skrivenu napu. To su samo neke od mogućnosti koje vam mogu olakšati prirpemanje hrane za obitelj. Osim što su funkcionalne, vašoj će kuhinji dodati dozu elegancije.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice