Uradi sam
Ideja za blagdansko uređenje stola – uradi sam prekrasnu girlandu
Ukrasi su nam draži ako ih sami izrađujemo. Evo ideje kako izraditi girlandu za stol.
U predblagdansko vrijeme trudimo se potaknuti kreativnost stoga vam donosimo ideje kako lijepo urediti svoje blagdanske domove. Ovoga puta odabir je pao na prekrasnu dugačku girlandu. Evo kako je izraditi.

Za izradu je potrebno: kvalitetne borove grančice, pinus, suho cvijeće, pamuk, češeri, ukrasna traka, kuglice, vruće ljepilo, žica.
Postupak izrade
Cvjetna dizajnerica Dea Gajdek za gotovo metar dugačku girlandu, grančice bora narezala je na otprilike 20 cm dužine.
Skupove od tri do četiri grančice potom je vezala običnom zelenom žicom. Žica se zavrti i spušta niže kako bi se istim postupkom mogao učvrstiti sljedeći skup grančica.

Ako su grane kratke, uzme se jedna veća grana koja se naopačke priveže da se niz može nastavljati. A početnici mogu uzeti i dugačku granu ili šipku oko koje će se graditi girlanda.
Kako bi razigrala girlandu, dodala je grančice pinusa narezene na duljine borovih grančica. Potom ih je razbarušeno stavila na niz i uvrstila žicom.

Nakon toga, ponovno je stavila borove grančice, a kao šećer na kraju prvog dijela dodala eukaliptus i učvrstila ga žicom. To je prvi dio girlande. Drugi se plete istovjetno prvom.
Kada je gotov drugi, dijelovi se spoje žicom. Prazninu na spoju popune se dodatnim borovim grančicama koje učvrstimo. Umjesto grančica može se zavezati i velika mašna.
Ukrašavanje girlande

Ovako ispletena girlanda je spremna za dekoriranje. Prekrasne loptice pamuka uvijek su elegantna i lijepa dekoracija. Njih se zalijepi vrućim ljepilom.
Kuglice se mogu također zalijepiti, no ako želite da budu za ponovnu uporabu, možete ih učvrstiti žicom koju ćete provući kroz ušicu kuglice. Također, njima se dodaju i češeri, a za dodatni zimski ugođaj pobrinut će se biljka tatarika.

Ako se prethodno niste odlučili za veliku mašnu na sredini girlande, malene mašne će biti puni pogodak kao dekoracija. Njih možete napraviti i sami od ukrasne trake.

Sredina mašnice se učvrsti žicom koja se prekrije tkaninom te se dodatnom žicom, zajedno s ostalim mašnicama, umetne u girlandu. Ovakva girlanda će zablistati na stolu, a uz visoke svijećnjake može zamijeniti i adventski vijenac. Ako se poigrate s dekoracijama pričat će različite priče. Ovoga puta prigodnu blagdansku, a sljedećeg- tko zna..
Uradi sam
Kako se riješiti mirisa dima cigareta?
Ako se u nekom prostoru, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.

Miris dima cigareta zasigurno svi dobro poznajete. Neovisno o tome jeste li pušač, živite s pušačem ili ste uselili u prostor u kojem je živio pušač, neugodnog mirisa zasigurno biste se željeli riješiti.
Ako se u nekom prostoru, primjerice dnevnom boravku, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.
Kako se riješiti mirisa dima?
Ovo nije tako jednostavno kao čišćenje kuće. Morate poduzeti nekoliko mjera predostrožnosti kako biste uklonili miris dima cigareta. To uključuje dubinsko čišćenje i osiguravanje čistoće zraka. Ali što je najvažnije, uključuje i sprečavanje da se to ponovi.
Provjetrite prostor
Prvo što trebate učiniti je otvoriti nekoliko prozora. To će omogućiti dimu da napusti zrak ako se uokolo mota. Također će pomoći kod čišćenja kemikalijama poput izbjeljivača koji su štetni za udisanje. Ako je vani dovoljno toplo, možete čak i na neko vrijeme otvoriti vrata.
Obojite zidove
Prvo dobro očistite zidove. U toploj sapunici namočite spužvu i ribajte zidove. Nakon toga ih dobro osušite čistom krpom. Zatim ih ponovno premažite temeljnim premazom ili bojom s mirisima. Ovo je ogroman korak koji stvarno može pomoći.
Možda vam se čini kao dosadan posao prebojavanja zidova, ali to je zaista jedini siguran način da se riješite dima koji se uvukao u zidove.
Zamijenite tepih
Tepih je najgora podloga koju pušač može imati. Ako u svom domu imate tepih, riješite ga se. Čak i ako planirate vratiti tepih, stari tepih mora ići. Nakon godina upijanja dima, ne može se oporaviti.
Druga opcija bila bi dubinsko čišćenje tepiha, ali to nije ni približno toliko učinkovito kao što je potpuno novi.
Prelakirajte podove
Ako imate drvene podove, prelakirajte ih. Pod će biti osvježen, a lak će spriječiti upijanje dima u drvo. Zbog toga podove možete jednostavno normalno očistiti.
Izbijelite pločice
Izbjeljivač je izvrstan eliminator mirisa. Ako imate pločice ili linoleum, možete ih izbjeliti kako biste uklonili velik dio mirisa. Možete čak i očistiti radne površine. Samo pripazite da u otopini imate više vode od izbjeljivača.
Ako se protiv kemikalija u svom domu, uvijek možete koristiti domaća rješenja. Ocat je izvrsno sredstvo za uklanjanje mirisa i sredstvo za čišćenje. Otopine octa mogu se boriti protiv bilo kakvog nereda ili mirisa.
Očistite filtere
Očistite svaki filter u svojoj kući. To znači onaj u klima uređaju, peći, pa čak i akvariju. Učinite to i primijetit ćete trenutnu promjenu u kvaliteti zraka. Očistite filtere i kuću i vjerojatno ćete zauvijek iskorijeniti miris dima.
Uradi sam
Kako ukloniti mrlju s tepiha nakon što ga je pas obilježio?
Postupak je jednostavan, jeftin i efikasan.

Svi oni koji imaju psa za kućnog ljubimca, barem su jednom imali neugodno iskustvo da se pas pomokri po tepihu. Miris je neugodan, a mrlja neizbježna. No, ne morate odmah kupovati novi tepih. Kod kuće imate sve što trebate kako biste tepih istovremeno očistili i dezinficirali. Postupak je jednostavan, jeftin i efikasan.
Prvo je potrebno locirati mjesto na tepihu na kojem se pas pomokrio. To možete učiniti tako da svjetiljkom osvijetlite tepih. Mokru mrlju odmah ćete prepoznati, a i neugodno će zaudarati.
1. Obrišite papirnatim ručnikom
Ako je mrlja svježa potrebno ju je posušiti papirnatim ručnikom. Ručnikom samo tapkajte po mrlji kako je ne biste proširili. Ako nemate papirnatih ručnika, poslužiti može i spužva. Bitno je da bude suha i čista.
2. Mrlju polijte otopinom octa
U posudi pomiješajte jednaku količinu octa i vode. Nanesite otopinu na mrlju i ribajte. Ocat je siguran za tepihe. Osim što uklanja mrlje, uklonit će i neugodan miris.
3. Posipajte sodom
Nakon što ste mrlju izribali otopinom octa i vode, posipajte je sodom bikarbonom i ostavite 15-ak minuta. Pojavit će se mjehurići što je normalna reakcija kada soda dođe u doticaj s octom.
4. Usisajte
Kada se ocat osušio, ostatak sode usisajte usisavačem. Ako mrlja ili miris i dalje postoje, ponovite postupak.