Od 9. – 13. listopada 2019. održana je zagrebačka Ambienta. Veći broj paviljona, ali i izlagača omogućili su nam da napravimo više tematskih priča s tog sajma. Inovativan modularan namještaj za zaista male prostore pronašli smo kod Dizzconcepta.
Dizzzconcept je hrvatska tvrtka koja se definitivno okrenula vanjskim tržištima. Svjesni su oni da su stanovi u velikim gradovima ograničeni brojem kvadrata i da za takve stanove treba adekvatan namještaj kojeg trenutno nema dovoljno na tržištu.
Foto: DOMnaKVADRAT
Alenka Kostanjević Špiljarić objašnjava nam da se Dizzconcept bavi spacesavingom, odnosno štednjom prostora. Njihov novi projekt Movi prilagođen je upravo tome – kako riješiti problem života u dvadesetak kvadrata.
Foto: DOMnaKVADRAT
„Ova soba ima oko šesnaest kvadrata i predstavlja dnevni boravak u kojem imate kuhinju s televizorom, kauč, te pokretne stoliće. Naravno, stalo bi tu još namještaja, ali ovo je, recimo osnovna stvar“, dodaje Kostanjević Špiljarić.
Foto: DOMnaKVADRAT
Nije sve osmišljeno sada. Dio Movija je kuhinja Pia koja je prilagođena novom prostoru. Naime, prije je imala dugačka vrata koja su sada skraćena da ne zauzima puno prostora. S druge strane kuhinje, u dnevnom prostoru, nalazi se trosjed ukomponiran u regal oko njega. Regal skriva puno spremišta, što otvorenih što zatvorenih. I dok će mnogi reći da kuhinja i dnevni boravak u šesnaest kvadrata i nisu neka inovativnost, evo u čemu je kvaka. Naime, taj se isti prostor jednostavno se može pretvoriti u spavaću sobu.
„Kada smo pomaknuli jedan set ormara, pregradu između dva prostora, dobili smo spavaću sobu, opet veliki prostrani prostor s puno ormara, zaista puno garderobnih ormara, krevet koji se naravno spusti“, objašnjava Alenka Kostanjević Špiljarić.
Foto: DOMnaKVADRAT
Uzglavlje kreveta je isto pomično čime se u spavaćoj sobi prema potrebi, povećavaju kvadrati. Naime, dio nje tako se može koristiti i kao radni prostor.
Foto: DOMnaKVADRAT
Za cijeli je sustav potrebna samo jedna vodilica, na podu ni na stropu nema ništa. Jedini važan preduvjet u cijeloj priči je da je pod na koji se sustav stavlja u potpunosti ravan, te da u domu imate struje. U Movi sustav ugrađen je još jedan sigurnosni element. Ako ormar, dok se pomiče, naleti na prepreku, on se zaustavlja tako da nema opasnosti da u transformaciji sobe strada, primjerice, kućni ljubimac.
Foto: dizzconcept
Za one kojima treba blagovaonski stol, Movi može biti osmišljen da ima i to. Ova je hrvatska inovacija prvi puta izložena prije nešto manje od godinu dana u Bruxellesu, a nakon Zagreba zasigurno će i dalje putovati diljem svijeta. Jer u današnje vrijeme upravo je ovakav modularan namještaj potreban cijelome svijetu.
Priču o inovativnom hrvatskom modularnom namještaju donosimo u suradnji s Dizzconceptom.
Stanovi nepravilnih tlocrta vrlo su izazovni za urediti i često se u njima poseže za namještajem po mjeri. Ipak, mogu se opremiti i već gotovim namještajem, samo ga treba znati kombinirati. U idućim minutama pogledajte kakav je originalan interijer osmislila dizajnerica interijera Majda Postružin.
Odmah na ulazu obuzima nas toplina koju pruža ovaj zanimljivo uređen dom. Ne možemo govoriti o jednom stilu uređenja, već više njih koji se skladno kombiniraju u jednu zaokruženu cjelinu. Dizajnerica interijera Majda Postružin objašnjava nam kako je htjela urediti jedan topli stan za mladu obitelj.
Foto: DOMnaKVADRAT
Kuhinja je uređena u klasičnom stilu s rustikalnim detaljima. Bijele je boje s drvenim radnim plohama uz diskretno provlačenje zlatne boje u njoj. S blagovaonicom i dnevnim boravkom čini jedan zanimljiv otvoreni prostor pun kompromisnih rješenja koja s doimaju kao da su tako originalno smišljena.
Foto: DOMnaKVADRAT
„S obzirom na dosta kose zidove u stanu, malo je bilo problematično posložiti cijelu koncepciju dnevnog boravka. Nekako sam pokušala prilagoditi namještajem tako da sam išla na što uže ormare, da što manje prostora zauzmu, da se probaju uklopiti u te kutove koji baš i nisu onakvi kakvi bi trebali biti“, kaže dizajnerica.
Foto: DOMnaKVADRAT
Upravo za ovakve prostore većina bira namještaj po mjeri, ali i više manjih komada namještaja poslužit će svrsi ako ih dobro ukomponirate s ostatkom. Prostorom dominira smaragdna zelena boja na zidovima.
Zlatne smo detalje primijetili u kuhinji, a oni se dodatno protežu i u dnevnom boravku kroz zanimljiva ogledala kojima se postigla dodatna dinamika u prostoru. Ogledalo sa zlatnim obrubom ponavlja se i u blagovaonici koja svojim skandinavskim stilom odskače od ostatka uređenja, ali svejedno drvenim namještajem postaje dio njega.
Foto: DOMnaKVADRAT
Kupaonicu nas je isto iznenadila hrabrošću
odabira pločica. Djeluje jako izražajno, ali istovremeno i skladno. U čemu je
tajna?
„Tajna je upravo u boji pločica koja je poprilično neutralna, bez obzira na to što su one šarene, ali su sve boje jako pastelne i neutralne i jednostavno nisu naporne za oči. Kad ih vidite svaki put kao da ste ih vidjeli prvi put“, kaže Majda Postružin.
Foto: DOMnaKVADRAT
Stan ima dvije spavaće sobe. Jedna gostinjska, odnosno dječja u neutralnim tonovima sive boje i glavna spavaća soba kojom opet dominira zelena boja u nešto nježnijoj izvedbi. Svaka soba ima i ugradbeni ormar čija su vrata ujedno iskorištena za ogledalo, svako u boji prilagođenoj prostoru u kojem se nalazi.
Foto: DOMnaKVADRAT
Osim zlatnih detalja koji se provlače ovim
stanom još mu jedna stvar daje osjećaj elegancije. Riječ je o štukaturama.
„One se jako puno koriste u zadnje vrijeme
i baš podignu svaki prostor. Mislim da, pogotovo kada dijelimo zidove u dvije
boje, da je jako lijepo staviti štukature jer one daju ekskluzivniji izgled
cijelom prostoru“, dodaje dizajnerica.
Prilikom uređenja prostora mora postojati temeljna ideja,
odnosno koncept koji se bazira na dobrom poznavanju stila u kojem se zadani
prostor uređuje. Za vas smo istražili obalni, nautički, tropski i mediteranski
stil kako bi vam pomogli da prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno
posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Obalni stil uređenja interijera je stil koji miješa klasični dizajn s ležernim, opuštenim ugođajem. Karakterizira ga obilje prirodnog svjetla i nježni tonovi. Bijela boja prevladava zajedno s nježnim bojama pijeska, mora i neba. Prilikom odabira namještaja koristite prirodne materijale poput drva, ratana i pruća. Ležerne lanene i pamučne tkanine idealni su izbor za ovaj stil. Dizajn ojačajte unošenjem grubljih tekstura koje će ovom stilu dati karakter i dozu vjerodostojnosti. Prilikom odabira podova birajte drvene podne obloge ili keramiku i nadopunite ih tepisima izrađenim od prirodnih vlakana poput morske trave, jute ili sisal vlakana. Zidove obojite neutralnom bijelom bojom ili se dodatno poigrajte postavljanjem bijelih drvenih obloga. Zaokružite cijeli dizajn dekorativnim predmetima poput pletenih košara ili školjkama u prozirnim vazama, ali svakako pazite da prostor ostane svijetao, otvoren i prozračan. Ovaj stil traži osjećaj za balans, prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom.
Foto: Pinterest Foto: PinterestFoto: Pinterest
Nautički stil uređenja interijera najlakše će te prepoznati po prugastim uzorcima u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Prugasti dezen možete koristi u tkaninama za prostore, ukrasnim jastucima, zidnim obradama, tepisima, ali budite umjereni i ne pretjerujte. U prostoru prevladava boja pijeska i bijela boja u kontrastu s bogatom akcentnom tamno plavom bojom. Prostoru možete dodati još više karaktera i ritma uravnoteženim dodavanjem crvene boje. Drveni namještaj obično je obojan u bijelu, plavu ili smeđu boju. Zidovi se mogu oblagati drvenim oblogama, obojati bijelom bojom ili nešto hladnijom nijansom plave boje. Drvene podne obloge mogu biti nijansirane bijelom bojom ili pak tamnijom smeđom nijansom. Kod završnog dekoriranja upotrijebite ukrasne predmete poput velikog sidra, kormila, jedrilice, brodskog konopa, teleskopa i sl.
Foto: PinterestFoto: PinterestFoto: Pinterest
Tropski stil uređenja interijera koristi paletu boja inspiriranu prirodnim okruženjem mora, neba i bogate tropske vegetacije. Koristite zlatne tonove, boju pijeska, plavu, zelenu, žutu, crvenu, narančastu i smeđu boju. Osobito je popularna koraljna boja. Nijanse boja su duboke i bogate ili mogu biti nešto smanjenje u intenzitetu i smirenije. Svakako pazite da paletu boja dobro izbalansirate i da ne pretjerujete. Imajte na umu i tkanine koje su nerijetko u cvjetnim uzorcima u nijansama crvene, narančaste, plave i ružičaste. Namještaj je obično izrađen od tikovine, šiblja, ratana ili morske trave. Kao podna obloga koristi se egzotično drvo ili bambus. Dozu topline u prostor unesite biljkama tropske vegetacije, a kao dekoraciju upotrijebite školjke, koralje, drvene statute i sl.
Foto: PinterestFoto: PinterestFoto: Pinterest
Mediteranski stil uređenja interijera crpi svoju inspiraciju iz zemalja sjeverne Afrike, zapadne Azije i južne Evrope i vodi nas u mediteranske zemlje, uključujući Francusku, Španjolsku, Grču, Italiju, Hrvatsku itd. Stil varira od kulture do kulture pa tako za interijere sjeverne Afrike karakteristična je uporaba šarenog tekstila. U Španjolskoj dominira svima poznata terakota keramika i živahni kolorit, a u Francuskoj, Italiji ili pak Grčkoj taj stil je jednostavniji, decentniji i smireniji. Paleta boja temelji se na bojama mora i neba, a ovisno o regiji može uključivati i toplu boju zemlje i pečene gline, boju rđe, žutu boju ili boju lavande. Drveni namještaj često je bojan u nijanse bijele, ljubičaste, maslinaste i žute boje. Podovi mogu biti obloženi drvom, keramikom ili kamenom. Zidovi su u kombinaciji prirodnog kamena ili obojeni u boju poput plave, lavande, bež, zelene ili neutralne bijele boje. Stropovi u interijerima nerijetko imaju drvene grede. Teksture su bogate, prirodne i materijali u prostoru se isprepliću. Prostor dodatno oplemenite predmetima od kovanog željeza, ukrasnim bocama, vazama i vrčevima i svakako ne zaboravite kamene posude s lavandom, ružmarinom, maslinom i drugim mediteranskim biljem.
Kombinacija različitih komada namještaja je u trendu. Međutim, da bi prostor djelovao skladno, treba znati kombinirati takozvani komadni namještaj. Kako to napraviti otkrila nam je arhitektica Izabela Galović Ninić u Lesnini.
Komadni je namještaj priča za sebe, to je komad kojim želimo privući posebnu pažnju u prostoru. Komadni namještaj u interijer uklapamo na dva načina – ili je on prvi komad prema kojemu prilagođavamo sve ostale komade namještaja ili je on detalj koji zaokružuje cijelu priču dajući poseban naglasak prostoru.
Foto: DOMnaKVADRAT
Arhitektica Izabela Galović Ninić kaže da i klub stolić može predstavljati komadni namještaj. Ovakav valjkastog oblika, eklektičan u svom stilu, svojom čistoćom oblika uklapa se u svaki prostor ujedno se ističući u njemu. Njegova je ploča rustikalna, obod industrijski, a crni metal ima čak i elemente minimalizma.
Foto: DOMnaKVADRAT
Komadni namještaj može se kombinirati međusobno i tako stvoriti jedan zanimljivi kutak u domu. Obavezan element u takvom će kutku biti fotelja. Ona je i funkcionalan element kada vam treba dodatno sjedeće mjesto u prostoru.
„Pravilo kojeg se uvijek moramo držati kada povezujemo puno elemenata, je naći poveznicu u boji i materijalu. Ovdje je poveznica crna boja, neovisno o tome što su noge metalne, što su fotelje u materijalu drvo. Ova mala komoda zapravo povezuje i drvo i metal, sve u jednom“, dodaje arhitektica.
Foto: DOMnaKVADRAT
Različiti komadi komadnog namještaja mogu često imati istu namjenu. U ovom slučaju kolica za posluživanje i podna svjetiljka mogu koristiti i za odlaganje stvari.
Foto: DOMnaKVADRAT
Njima je u interijer unesena osobitost po kojem se on pamti, a ujedno je i riječ o vrlo funkcionalnim komadima namještaja.
Foto: DOMnaKVADRAT
Arhitektica nam pojašnjava kako komadni namještaj uklopiti u prostor ako je on jako specifičan i privlači pažnju: „Ovo je jedan takav primjer koji je vrlo izražajan, jedna visoka komoda koja je zapravo jednostavnog oblika u svojoj osnovi, crnoj boji. Međutim, ove njene ručke u zlatnoj boji, u čipkastim geometričnim detaljima daju jednu snažnu izražajnost, i kada ih stavimo u prostor, moramo sve ostalo prilagoditi tom elementu namještaja. To znači da će sve boje biti vrlo umjerene, oblici će biti umjereni, a pažljivo ćemo odabrati poziciju gdje će ona stajati zato što definitivno gdje god da je stavimo, privlačit će pažnju pa je zato bitno da ne stoji negdje gdje je puno elemenata namještaja oko nje, da ne bi se stvorio kaos, vizualna napetost, nego da je ona izdvojena negdje sama s lijepom pozadinom kako bi stvarno došla do izražaja u onom što ona je“, kaže Izabela Galović Ninić.
Foto: DOMnaKVADRAT
Izražajan ili jednostavan, komadni namještaj dat će poseban potpis vašem interijeru i učiniti ga pamtljivim. Uz to, njime možete pokazati i svoju osobnost i urediti prostor u kojem ćete se upravo vi osjećati najugodnije.
Stručne savjete kako komadni namještaj uklopiti u svoj dom donosimo vam u suradnji s Lesninom.
Za pružanje boljeg korisničkog iskustva i ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi kolačiće. Kolačići su anonimizirani te u svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internet pregledniku. Više o kolačićima možete pročitati OVDJE
Hvala vam na pretplati! Molimo vas da pogledate svoje e-mail na kojem smo vam poslali daljnje upute.