Gradimo siguran dom
Za zdrav dom birajte vrhunske izolacijske materijale
Kod kupnje stana mnogi će reći da je najvažnija lokacija. Međutim, kvalitetni materijali zbog kojih ćete kasnije uštedjeti na režijama, nisu zanemarivi. Uz to, takvi stanovi imaju i kvalitetnu klimu. Priču o njima donosimo vam u suradnji s ROCKWOOL Adriatic-om d.o.o.
370 stanova i nekoliko poslovnih prostora koji zajedno čine 47.000 kvadrata iznad zemlje. Riječ je o projektu Meandar u zagrebačkom Središću.

„Prema današnjim standardima riječ je o vrlo visokoj kvaliteti“, objašnjava nam projektant projekta Djivo Dražić i dodaje: „Investitor je odlučio ponuditi kupcima višu kvalitetu u smislu izbora najkvalitetnijih materijala – aluminijska vanjska stolarija s troslojnim staklom vrlo visokog energetskog učinka, toplinskoj izolaciji se posvetila naročita pažnja, postignut je energetski razred A i to su praktički standardi koji danas sve više na tržištu se primjenjuju i kupci sve više traže takve standarde.“

Da traže visoke standarde gradnje, potvrdila nam je i jedna od stanarki novog kompleksa: „Danas su kupci sve više osviješteni. Ne gledaju samo nekakve paketiće u koje je nešto upakirano, nego i od čega se to sastoji. Dakle, vrlo mi je bilo bitno kakva je izolacija, materijali, od čega je to napravljeno, jer u konačnici sve to utječe na kvalitetu stanovanja i na troškove života u krajnjoj liniji“, rekla nam je Eva Mijatović.

Da bi se sve to postiglo, na ovom je projektu kao izolacijski materijal korištena ROCKWOOL-ova kamena vuna. Njezine su prednosti višestruke: zbog toplinskih svojstava ona štedi energiju, a osigurava i bolju kvalitetu u unutrašnjosti domova zbog bolje zvučne izolacije, te paropropusnosti. Međutim, za ovako velike stambene prostore možda je najvažnije naglasiti jednu drugu prednost kamene vune.

„Kamena vuna ne gori. Ona je razreda A1 što znači najviši stupanj negorivosti i njezina je protupožarnost do iznad 1000 ˚C. Tako da odabirom kamene vune za svoju fasadu vi dobivate i zaštitu sebe, svoje obitelji i zgrade od požara“, objasnio nam je Dubravko Vuković iz ROCKWOOL Adriatic-a d.o.o.

U ROCKWOOL Adriatic-u d.o.o., proizvođaču protupožarne toplinske i zvučne izolacije od kamene vune objašnjavaju nam da je kamena vuna postojan i prirodan materijal, nastao taljenjem kamena i izrazito je dimenzijski stabilna. To znači da će uvijek biti istih dimenzija, neovisno o vremenskim uvjetima zbog čega se neće pojavljivati pukotine na fasadi. Zbog estetike, ali i dodatne izolacije zgrada nema balkone i terase već zatvorene lođe. A osim estetike, vrlo je važna i unutarnja klima u stanovima. I tu izolacijski materijal igra veliku ulogu.

Dubravko Vuković nam i to pojašnjava: „Paropropusnost je jako bitna zbog toga što normalnim životom u stanu vi generirate određenu vlagu. Odabirom materijala koji bi zatvorio zgradu vi zapravo zatvarate tu vlagu. Kamenom vunom vi omogućavate normalno prozračivanje vaših zidova.“

Ljudi s godinama prepoznaju kvalitetu pa se sve više informiraju o materijalima ugrađenima u njihove buduće domove. Investitor u ovom projektu Damir Šimunović kaže da je gradnja kvalitetne zgrada važna zbog trajnosti a i zbog toga kako će biti stanarima koji u toj zgradi budu živjeli: „Dakle, niži troškovi režija, ugodnije stanovanje, manje buke, apsolutno sve ono što je potrebno za kvalitetan život.“

Jer namještaj i raspored stana uvijek možete mijenjati, a kvalitetni materijali od kojih je zgrada izgrađena jamstvo su da će ona ostati u nasljeđu i mlađim generacijama. Priču o kamenoj vuni kao vrhunskom izolacijskom materijalu donosimo vam u suradnji s ROCKWOOL Adriatic d.o.o.

Gradimo siguran dom
Moderna opeka – prijatelj sigurne gradnje
U proteklih smo godinu dana spoznali važnost sigurne gradnje, jer kad se tlo počne tresti, najopasnija je gradnja koja nije nije takva. Zato smo odlučili provjeriti kako se to sigurno gradi.

Opeka je jedan od najstarijih građevinskih materijala na svijetu. Njime se gradi već tisućama godina. Iako tradicionalna, razvojem tehnologije, razvijala se i ona.
Tradicionalni materijal kao što je cigla, jednostavniji je i brži za korištenje. S druge strane, jako se puno radilo na posebnim elementima kao što su protupotresni blokovi u kojima se izvodi kompletno vertikalni serklaž koji su na osnovi cigle, ali ispunjeni betonom i armaturom”, izjavila je arhitektica Martina Kinkela.
Konstrukcija otporna na potrese

Ova je kuća koncipirana kao dvojni objekt, i dograđena je do postojeće kuće. Zbog toga, ali i oblikovanja konstrukcije, investitor, a u ovom slučaju i izvođač radova odabrao je Wiernerbergerovu ciglu Porotherm. Vertikalni serklaži na ovoj kući nisu u potpunosti vidljivi, ali to ne znači da ih nema.
“Radi se o armiranom ziđu gdje je svaki završetak zida ispunjen armiranim betonom. Zajedno sa horizontalnim serklažima čine jedinstvenu konstrukciju otpornu na potrese i na sve horizontalne sile”, pojasnio je investitor i izvođač radova Mario Klokočki.
Osim što je riječ o sigurnoj gradnji, gradnja ovakvim sustavom koji u sebi ima izolaciju je i puno brža. Izvođači procjenjuju – barem 30 – 50%. Posao je manje prljav i manje zahtjevan, što je posebno važno s obzirom na današnji nedostatak radne snage.

U povezivanju konstrukcije, umjesto klasičnog morta, koristi se ljepilo. Konstrukcija je sigurno jer ljepilo ne gubi na kvaliteti kao što je to slučaj s mortom, naveo je Klokočki.
Zdrava gradnja
A osim sigurne gradnje, protekle smo godine spoznali i važnost zdrave gradnje. Zdrava klima u domu vezana je uz prirodne materijale što opeka zasigurno jest. Ova je još dodatno ispunjena izolacijskim materijalom koji je paropropusan.
Kuće sve traženije
Promjenu zahtjeva stanovanja primjećuju i projektanti. Razlog su korona kriza i potresi. Svojevrsni kompromis mogu biti i stanovi s balkonima ili terasama ili pak prizemni stanovi s vrtom koji su sve više traženi. Međutim, sve to ne može zamijeniti sigurnost i komociju kuće s okućnicom. Građene tradicionalnim materijalom prilagođenim modernim potrebama stanovanja.
Gradimo siguran dom
Sve što trebate znati o dizalicama topline
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije.

Održivo korištenje energije imperativ je u današnjoj gradnji. Dapače, bez toga da vam značajan dio energije dolazi iz obnovljivih izvora, ne možete ni graditi po zakonu. Izvrsno rješenje mogu biti dizalice topline. Saznali smo sve što treba znati o njima.
Što su dizalice topline i kakve mogu biti?
Dizalice topline se dijele u tri grupe – zemlja/voda, voda/voda i zrak/voda. Ove prve koriste toplinu iz dubine zemlje ili veće zemaljske površine. Za dizalice topline voda/voda koristi se voda u bunaru, a za korištenje treće grupe ne trebate nikakve posebne uvjete na terenu.
Prema istraživačkoj agenciji BRG u Hrvatskoj se ugradilo preko 80% dizalica topline na bazi zrak voda. Upravo zato što je zrak sveprisutan. U Hrvatskoj je ugrađeno negdje oko 2 000 komada dizalica topline prošle godine, dok ih se primjerice, u susjednoj Sloveniji godišnje ugrađuje čak četiri puta više.

Vjerujemo da će se broj ugrađenih dizalica topline i kod nas povećati jer riječ je o sustavu s niskom potrošnjom energije i velikom učinkovitošću.
“Vanjska jedinica u sustavima grijanja dizalica topline okolni zrak koristi za prijenos energije u unutarnju jedinicu. Energija iz zraka se akumulira, služi za dogrijavanje plina koji cirkulira, koji je pothlađen. Ta energija se sa tim plinom prenosi na unutarnju jedinicu, a sa unutarnje jedinice na vodu u sustavu grijanja”, pojasnio je prodajni inženjer u Boschu Nebojša Stojadinović.

Nekadašnji sustavi znali su biti bučni. Buka je kod ove dizalice topline na 30 – 40 dB. Čisto za usporedbu, ptičji je pjev na razini od 50 dB.
Pametni sustav
U ovakvom sustavu energiju koju trebate za grijanje cijelog objekta dobivate 25% iz struje, a 75% je obnovljivi izvor. U ovom je slučaju dodatan benefit što je sustav povezan na solarne kolektore na krovu kuće.

U ovom sustavu je implementiran solar insite, patentno zaštićen algoritam po kojem radi cijela automatika gdje ona prepoznaje je li sustav grijanja u indirektnoj ili direktnoj podršci grijanja.
To znači da sustav kaže kompresoru da ne treba raditi kapacitetom od 70 – 80% za sunčanog dana jer će solarni prinos pomoći sustavu grijanja, pa će biti dovoljno da on radi na 30 – 40%.
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije, a posljedično tome i toplinske. Korištenjem ovakvih sustava pridonosite energetskoj efikasnosti i dekarbonizaciji planeta, ne trebate platiti priključak plina ili unaprijed skladištiti gorivo poput ulja ili drva, a ako je dobro podešena, dizalica topline se lako održava. Sve su to razlozi zašto bi ovakav sustav grijanja trebalo ozbiljno uzeti u obzir.