Povežimo se

Arhitektura i dizajn

Genijalna zgrada u srcu vijetnamskog grada

Pogledajte kako se gradi na drugom kraju svijeta.

vijetnamska-zgrada-domnakvadrat

Nedostatak građevnog zemljišta veliki je problem brojnih zemalja, posebice onih čije se stanovništvo mjeri u desecima milijuna. Jedna od takvih zemalja je Vijetnam čiji broj stanovnika doseže 95 milijuna. U nedostatku prostora za gradnju u širinu, primorani su graditi u visinu. Takav slučaj je i u gradu Hue. U moru zgrada spazili smo jednu vrlo zanimljivo konstruiranu.

vijetnamska-zgrada-zid-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Zbog nedostatka svjetlosti i protoka zraka, zgrada je građena tako da izgleda kao da su njeni katovi nepravilno naslagani jedan na drugi. Drugi pak razlog je taj kako bi se stvorio procjep ventilacije i vodonepropusnosti zbog obilnih kiša koje padaju u ovom dijelu Vijetnama. Iz tog su razloga na pročelju zgrade postavljeni stakleni kapci, dok je na stražnjoj strani napravljena fasada s tzv. breeze blocks sistemom.

Dominacija drva

kuhinja-dnevni-boravak-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Prirodni materijali dominiraju interijerom. Apsolutnu prevlast ima drvo od kojeg su izrađeni prozori, vrata, ormari, kuhinja, kreveti.

dječja-soba-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Nadopunjuju ga velike staklene površine koje vizualno povećavaju prostor i omogućavaju prirodnoj svjetlosti da prodrije u unutrašnjost.

spavaća-soba-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Uz drvo, savršeno se uklopio betonski pod koji je hit u modernom uređenju interijera.

betonske-stepenice-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Ništa bez biljaka

Prirodan izgled interijera ne bi bio potpun bez biljaka koje su se uvukle u svaki kutak ove zgrade.

kupaonica-drvo-biljke-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Koristeći prednosti krovnog prozora i ventilacijskog sustava na stražnjoj strani, zasađen je vrt odmah nakon zida koji stvara povjetarac kako bi se stvorio zeleni sloj za kuću.

vertikalni-vrt-vijetnam-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Ovaj vrt djeluje kao prirodna klimatizacija, čineći zrak hladnijim i čišćim prije ulaska u kuću, kao i smanjujući toplinu uzrokovanu sunčevim zračenjem. Također, otvoren zeleni pogled iz spavaćih soba i kupaonica pruža vlasnicima kuća opuštajući osjećaj uronjenosti u prirodu.

pogled-sa-stepenica-vrt-domnakvadrat
Foto: Quang Dam

Osim toga, na balkonu jednog kata postavljen je travnati tepih. Tu mladi roditelji, stanovnici ove zgrade, mogu kvalitetno provesti vrijeme s malom djecom.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Arhitektura i dizajn

La Fábrica – kako je napuštena cementara postala arhitektonska ikona

Bofill ju je zamislio kao “prostor stalne transformacije”, gdje se arhitektura ne doživljava kao statična forma, već kao živi organizam koji raste i razvija se zajedno s onima koji u njemu žive i stvaraju

La Fabrica

U industrijskom predgrađu Barcelone, ondje gdje su nekoć vladali buka strojeva i sivi oblaci prašine, danas se nalazi jedno od najfascinantnijih arhitektonskih ostvarenja 20. stoljeća –  La Fábrica.

Ovaj jedinstveni projekt, djelo vizionarskog arhitekta Ricarda Bofilla, primjer je kako kreativnost i poštovanje prema prošlosti mogu stvoriti prostor koji nadahnjuje i pola stoljeća nakon svoje obnove.

Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija

Napuštenu cementaru Bofill je otkrio 1973. godine. Pokrenuo je radikalnu, višegodišnju transformaciju prostora, odlučan u namjeri da zadrži industrijski karakter, ali mu udahne novi, suvremeni život.

Suživot prirode i industrije

Jedna od najupečatljivijih karakteristika projekta je način na koji su priroda i arhitektura dovedeni u savršeni balans. Zidine koje su nekoć bile simbol industrijskog napretka, danas su prekrivene penjačicama, čempresima i eukaliptusima. Vrt koji okružuje kompleks nije samo dekoracija – on je integralni dio koncepta, zamišljen kao “zeleni filter” između unutarnjeg i vanjskog svijeta.

Unutrašnjost je jednako impresivna. Prostorije su prostrane, s visokim stropovima i velikim prozorima koji propuštaju obilje prirodnog svjetla. Materijali su ostali vjerni izvornoj industrijskoj estetici – beton, metal, sirovo drvo – no sve je oplemenjeno elegantnim detaljima i sofisticiranim interijerima. Posebnu pažnju plijeni stubište, skulpturalno i gotovo monumentalno, koje spaja razine nekadašnjih silosa s lakoćom i stilom.

La Fábrica kao dom, studio i manifest

Iako na prvi pogled izgleda kao umjetnička instalacija, La Fábrica je uistinu dom – i to dom koji se koristi. Bofill je ovdje smjestio svoj privatni život, ali i profesionalni studio, stvarajući prostor u kojem granice između rada i odmora, između umjetnosti i svakodnevice – jednostavno ne postoje. Ova multifunkcionalnost samo potvrđuje osnovnu ideju projekta: prostor se ne treba definirati svojom prošlošću, već mogućnostima koje otvara.

Osim što je dom, La Fábrica postala je i manifest arhitektonske filozofije. Bofill je njome želio dokazati da je svaki prostor vrijedan transformacije, da je svaka zgrada potencijalni medij kreativnosti. Njegov pristup restauraciji – zadržati što se može, redefinirati što se mora – danas se sve više prepoznaje kao održiva i odgovorna praksa u suvremenoj arhitekturi.

Gordana Đerić: Arhitektura nije forma ni trend, već sredstvo za kvalitetniji život

Danas, desetljećima nakon završetka projekta, La Fábrica i dalje izaziva divljenje. Njezina estetika, funkcionalnost i filozofija čine je jedinstvenom pojavom u svijetu arhitekture. I što je najvažnije – pokazuje kako prava ljepota može nastati upravo tamo gdje je drugi najmanje očekuju.

Naslovna fotografija: ArchDaily

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera

Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.

Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.

Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.

Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.

Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.

“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”

Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice