Vrt
Vanjske pločice za sjaj eksterijera
Bez obzira na stil vašeg dvorišta, radi li se o čistim linijama tipičnim za suvremeni dizajn ili vijugavim stazicama, vanjske pločice vitalni su dio krajobraza koje nadopunjuju vaš stil uređenja.
Pločice za eksterijer razlikuju se od pločica za interijer
Estetika je uvijek prvi kriterij za odabir, ali treba voditi računa da su odabrane pločice predviđene za korištenje u eksterijeru. Vanjske pločice imaju drugačiju završnu obradu, odnosno protukliznost od pločica za unutarnje prostore.
Unutarnje i vanjske pločice možemo prepoznati po teksturi koja ih prepoznaje na oko ili na dodir.
Proizvođači keramike otišli su korak unaprijed i izradili pločice koje na oko izgledaju iste, imaju protukliznost, unutra i vani.
Otporne na vremenske uvjete
Vanjske pločice moraju se nositi s različitim vremenskim uvjetima i s ekstremnim temperaturama, moraju biti izdržljivije od onih koje ste postavili u interijeru.
Pri odabiru vanjskih pločica svakako moramo obratiti pažnju da te pločice budu prilagođene podneblju u kojem živimo. Pločice za jako osunčane terase birat ćemo u svjetlijim tonovovima gdje će se prilagoditi cijelom ambijentu. Tamnije pločice jače će apsorbirati svjetlost sunca i bit će zagrijane i teže će biti po njima hodati ljeti.
Kontinuitet prostora
Sve češće se koristi takozvani produljeni stil uređenja, gdje se isti dizajn pločica prelijeva iz interijera u eksterijer pružajući kontinuitet prostora. Velik izbor različitih dimenzija omogućuje različite kreacije u oblikovanju.
Proizvođači pločica krenuli su sa novim trendom da u jednoj seriji imaju nekoliko završnih obrada pločica. Unutarnji interijer kreće sa najmanjom protukliznosti da je lakše čistiti, a vanjski dio se nastavlja sa većom protukliznošću.
Kamen i drvo su skupi, no postoji alternativa
Kamen i drvo uvijek su najprirodniji odabir za vanjske prostore, no ti su materijali skuplji te je njihovo održavanje prilično zahtjevno. Zato je pokrenut trend vanjskih pločica u imitaciji betona, cementa, drveta, metala i kamena. Njihovo postavljanje u eksterijeru nadopunjuje osjećaj pripadanja prirodi. Praktično se pokazalo i korištenje pločica većih dimenzija te debljine dva centimetra.
Pločice debljine dva centimetra predviđene su za postavljanje na nosače kako bi se ispod njih mogla razvući razne instalacije, odnosno mogu se koristiti za sezonske terase, koje se nakon sezone lako demontiraju i skinu, te odmaknu kao da ih nije niti bilo. Te debele pločice postavljaju se na sve ravne površine kao što su pijesak, trava, šljunak, a mogu se i lijepiti kao i sve druge pločice na ljepilo, ako prostor zahtijeva takvu pločicu.
Pločice u bazenima
Pravilan odabir pločica iznimno je važan i kod uređenja eksterijera s bazenom. Pločice će vodi dati onaj efekt svjetlucavosti i povećati vizualnu privlačnost.
U svijetu bazena postoji široki spektar izbora pločica, od klasičnih mozaika koje smo navikli viđati u bazenu u plavo zelenim tonovima. Sve više su moderne pločice većih dimenzija u boji pijeska, brončanim nijansama koje u dodiru sa vodom stvaraju sjajan efekt i doživljaj uz bazene.
Pločice na fasadama
Postavljanje pločica na fasadu osim što daje vrlo efektan vizualni dojam, zadovoljava i funkcionalnost u izolaciji.
Sve više dizajnera odlučuje se na lijepljenje pločica po fasadama iz dekorativnog razloga. Ali te fasade keramičkih pločica imaju svoju funkcionalnost. One se mogu lakše oprati i održavati nego zidovi sa fasadama s time da i vašu kuću bolje štite od vjetra, vlage, plijesni i svega čemu su fasade izložene svakodnevno.
Pločice eksterijeru daju elegantan i privlačan izgled, a utječu i na dojam kompletnog vašeg prostora. Kod odabira pločica uvijek pazite da su namijenjene za vanjsko postavljanje, a u Top2Floor-u pronađite inspiraciju iz bogatog asortimana.
Sobno bilje
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
Svaka prostorija zaslužuje najbolje
Sobne biljke unose život i energiju u vaš dom, dodajući teksturu i ljepotu svakoj prostoriji. Svaka prostorija nudi posebne uvijete, ovisno o svjetlu, vlazi i tome koliko ljudi kroz nju prolazi.
Evo vodiča za najbolje kombinacije biljaka za različite prostorije u vašem domu:
Kuhinja
Kuhinje obično imaju puno svjetlosti i visoku „prohodnost“, pa je važno odabrati biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Evo nekoliko odličnih kombinacija biljaka za kuhinju:
• Zmajevac (Dracaena marginata): Ova visoka, uska biljka uspijeva u svijetloj, indirektnoj svjetlosti. Njezini crvenim rubovima ukrašeni zeleni listovi čine elegantan, lako održiv dodatak u kuhinjskom kutu.
• Fikus (Ficus lyrata): Još jedna visoka biljka s sjajnim, rebrastim listovima. Najbolje raste na indirektnoj svjetlosti, a dodaje teksturu i sofisticiranost prostoru.
Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima
• Slonovsko uho (Elephant Ear): Za hrabar, tropski ugođaj, biljka “ušni list” je savršena. Njezini veliki, lepezasti listovi najbolje rastu u prostoru punom svjetlosti i vlažnosti, što je čini idealnom za kuhinje.
• Aloe Vera: Ova svestrana biljka može se držati na osunčanoj radnoj plohi i koristi se za liječenje manjih opeklina i posjekotina, dodaje tako funkcionalnost i ljepotu.
Kupaonica
Kupaonice su često pune vlage, što ih čini savršenima za biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Odaberite biljke koje će cvjetati u kupaonici:
• Afrička ljubičica (Saintpaulia ionantha): Ova biljka voli umjerenu i indirektnu svjetlost i dodaje boje s cvjetovima i mekim listovima.
• Orhideje (Orchidaceae): Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili stol.
• Sretni bambus (Dracaena sanderiana): Idealna je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje.
• Petoprsta paprat (Adiantum pedatum): Poznat po svojim nježnim listovima, uspijeva u vlažnom okruženju kupaonice.
Spavaća soba
Spavaće sobe su prostori namijenjeni odmoru, pa je važno odabrati biljke koje promiču opuštanje i zdravlje. Potražite biljke koje su lako održive i smanjuju stres:
• Mirni ljiljan (Spathiphyllum wallisii): Ova biljka nudi i lišće i cvjetove, dodajući spokoj u svaku spavaću sobu. Najbolje raste na slaboj do umjerenoj svjetlosti.
• Biljka pauk (Chlorophytum comosum): Lako održiva biljka koja uspijeva na indirektnoj svjetlosti. Njezini “paučasti” izdanci dodaju pokret i teksturu, stvarajući umirujuću atmosferu.
Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt
• Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka je gotovo neuništiva, uspijeva na slabom svjetlu i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini idealnom za spavaću sobu bez stresa.
Dnevni boravak
Dnevne sobe i boravak često pate od nedostatka svjetlosti. Razmislite o kombiniranju biljaka s zanimljivim teksturama i bojama:
• Kraljevska begonija (Begonia rex-cultorum): Poznata po svojim hrabrim listovima i živopisnim bojama, ova biljka uspijeva u slaboj do djelomičnoj sunčanoj svjetlosti i dodaje dramatičan izgled prostoru.
• Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata): Ova otporna biljka može podnijeti nisko svjetlo i nepravilno zalijevanje, čineći je savršenom za dnevne sobe koje zahtijevaju minimalno održavanje.
• Zaltni puzavac (Epipremnum aureum): Brzo rastuća biljka koja podnosi nisko svjetlo, pothos se može obučiti da se penje ili pada s polica ili visećih košara.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.