Povežimo se

Vrt

Pravilna briga o pelargoniji ljeti – uz ove savjete ona će cvjetati obilnije i dulje od drugog ljetnog cvijeća

Pelargonijama ukrasite dom i uz malo mašte stvorite oazu za opuštanje

Iako svi željno iščekujemo trenutak godišnjih odmora, ponekad je dovoljan i onaj jednostavniji odmor – odmor za oči. Još uvijek stignete osmisliti vlastitu oazu mira i opuštanja, mjesto na kojem se odmaraju sva osjetila, a još idealnije je ako su to vaši balkoni, terase ili vrtovi. Stručnjaci inicijative Pelargonium for Europe (PfE) predstavljaju utočišta za odmor uz pelargonije koje se lako njeguju i otkrivaju zašto je ova biljka idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane rado provode u opuštanju.

Osjetite dašak Mediterana uz pelargonije

Sam pogled na pelargonije razigrat će vašu maštu i potaknuti vas da razmišljate o odmoru. To i ne čudi, budući da je ovo balkonsko cvijeće rasprostranjeno u osunčanim regijama južne Europe. Zahvaljujući južnoafričkom podrijetlu, mogu izdržati intenzivno podnevno sunce. Čak ni ekstremna vrućina i privremena suša neće utjecati na pelargonije. U kombinaciji s drugim biljkama koje vole sunce i toplinu, poput palmi ili limunovih stabla, dočaravaju mediteranski ugođaj koji se može mjeriti s bilo kojom destinacijom za odmor na jugu.

Kako njegovati cvatuće biljke tijekom ljeta

Da biste u svom vrtu, na balkonu ili terasi stvorili pravo utočište za odmor, cvjetnu raskoš pelargonija upotpunite vrtnim namještajem od ratana, dodacima od rafije, šarenim jastucima i atraktivnim prekrivačima koji će vanjskom dnevnom boravku dati svježinu i opušteni boho izgled. Ako svemu tome možete dodati i vlastiti bazen, sigurni smo da ćete imati odmor za pamćenje!

Namještaj i ukrasne tegle koje možete sami izraditi

Oni koji najljepše doba godine radije provode kod kuće, često ulažu puno vremena i ljubavi u uređenje vlastitog doma. Komadi namještaja iz kućne radinosti i tegle za biljke više su od pukog ukrasa. Oni vaš vanjski prostor čine jedinstvenim i stvaraju privlačnu i ugodnu atmosferu. Najbolja stvar u vezi toga je to, što sve možete dizajnirati po vlastitom ukusu.

Od starog ormara ili viška dasaka možete ručno izraditi natkrivenu klupu koja podsjeća na tradicionalne primorske klupe, a primjer možete vidjeti na slikama. Nudi zaštitu od vjetra i vremenskih nepogoda, čineći je savršenim mjestom za ugodan odmor u vašem vrtu. Šarene pelargonije u posudama i košarama uparene s ukrasnim dodatcima, ispunit će očekivanja pravog odmora.

Rezane pelargonije, postavljene u vaze na polici ili u ručno rađeni zidni izlog, daju dodatnu dozu čarolije. Ovakva dekoracija izgleda sofisticirano, a zapravo je vrlo jednostavna za izradu. Vrućim ljepilom pričvrstite epruvete na okrugle mramorne diskove, napunite epruvete vodom, u njih stavite rezane pelargonije i sve zajedno pričvrstite na zid pomoću nosača za tanjure.

Brine vas rezanje cvjetova pelargonija? To nije problem, naprotiv, potiče biljku da proizvede nove cvjetove.

Kako pravilno ukloniti uvenule cvjetove pelargonije?

Uz malo boje i kreativnosti vašoj staroj natkrivenoj klupi udahnite novi život. A, ako vam ponestane inspiracije, pogledajte na slici kako nijanse crvene mogu razigrati vaš vrtni kutak i učiniti ga mjestom u kojem ćete poželjeti provesti svaki slobodan trenutak.

Visoki učinak uz minimalno održavanje

Pelargonije su idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane radije provode opuštajući se umjesto u vrtlarenju. Ove biljke cvjetaju obilnije i dulje nego bilo koje drugo ljetno cvijeće te su iznenađujuće otporne i jednostavne za održavanje. Dovoljno svjetla, redovito zalijevanje i puno hranjivih tvari je sve što je potrebno pelargoniji da nastavi proizvoditi novo cvijeće od proljeća do jeseni.

Što se događa sa svom tom ljepotom ako želite otići na nekoliko dana, a nema nikoga tko bi se brinuo o vašim biljkama? S pelargonijama nećete imati problem. Budući da mogu pohraniti dovoljno vlage u svoje stabljike i lišće, lako mogu izdržati bez vode nekoliko dana. No, naravno, redovito zalijevanje potiče stvaranje novih cvjetova.

Automatski sustavi za navodnjavanje smanjuju količinu potrebnog zalijevanja i osiguravaju da se vaše pelargonije održavaju u najboljem mogućem stanju, iako ste dugo odsutni. Stavljanje pelargonija privremeno u hlad, također smanjuje njihovu potrebu za vodom. U slučaju duljeg izbivanja, a da pritom ne posjedujete automatski sustav za navodnjavanje, pelargonije možete orezati prije samog odlaska. Njihov će izgled privremeno trpjeti, no nakon nekog vremena izrast će i pružiti vam ljepotu kao i na samome početku.

Autor fotografija: „Pelargonium for Europe“

Sobno bilje

Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu

Svaka prostorija zaslužuje najbolje

Sobne biljke unose život i energiju u vaš dom, dodajući teksturu i ljepotu svakoj prostoriji. Svaka prostorija nudi posebne uvijete,  ovisno o svjetlu, vlazi i tome koliko ljudi kroz nju prolazi.

Evo vodiča za najbolje kombinacije biljaka za različite prostorije u vašem domu:

Kuhinja

Kuhinje obično imaju puno svjetlosti i visoku „prohodnost“, pa je važno odabrati biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Evo nekoliko odličnih kombinacija biljaka za kuhinju:

• Zmajevac  (Dracaena marginata): Ova visoka, uska biljka uspijeva u svijetloj, indirektnoj svjetlosti. Njezini crvenim rubovima ukrašeni zeleni listovi čine elegantan, lako održiv dodatak u kuhinjskom kutu.

• Fikus (Ficus lyrata): Još jedna visoka biljka s sjajnim, rebrastim listovima. Najbolje raste na indirektnoj svjetlosti, a dodaje teksturu i sofisticiranost prostoru.

Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima

• Slonovsko uho (Elephant Ear): Za hrabar, tropski ugođaj, biljka “ušni list” je savršena. Njezini veliki, lepezasti listovi najbolje rastu u prostoru punom svjetlosti i vlažnosti, što je čini idealnom za kuhinje.

• Aloe Vera: Ova svestrana biljka može se držati na osunčanoj radnoj plohi i koristi se za liječenje manjih opeklina i posjekotina, dodaje tako funkcionalnost i ljepotu.

Kupaonica

Kupaonice su često pune vlage, što ih čini savršenima za biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Odaberite biljke koje će cvjetati u kupaonici:

• Afrička ljubičica (Saintpaulia ionantha): Ova biljka voli umjerenu i indirektnu svjetlost i dodaje boje s cvjetovima i mekim listovima.

• Orhideje (Orchidaceae): Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili stol.

• Sretni bambus (Dracaena sanderiana): Idealna je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje.

• Petoprsta paprat  (Adiantum pedatum): Poznat po svojim nježnim listovima, uspijeva u vlažnom okruženju kupaonice.

sretni-bambus-biljka-domnakvadrat

Spavaća soba

Spavaće sobe su prostori namijenjeni odmoru, pa je važno odabrati biljke koje promiču opuštanje i zdravlje. Potražite biljke koje su lako održive i smanjuju stres:

• Mirni ljiljan (Spathiphyllum wallisii): Ova biljka nudi i lišće i cvjetove, dodajući spokoj u svaku spavaću sobu. Najbolje raste na slaboj do umjerenoj svjetlosti.

• Biljka pauk  (Chlorophytum comosum): Lako održiva biljka koja uspijeva na indirektnoj svjetlosti. Njezini “paučasti” izdanci dodaju pokret i teksturu, stvarajući umirujuću atmosferu.

Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt

• Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka je gotovo neuništiva, uspijeva na slabom svjetlu i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini idealnom za spavaću sobu bez stresa.

Dnevni boravak

Dnevne sobe i boravak često pate od nedostatka svjetlosti. Razmislite o kombiniranju biljaka s zanimljivim teksturama i bojama:

• Kraljevska begonija (Begonia rex-cultorum): Poznata po svojim hrabrim listovima i živopisnim bojama, ova biljka uspijeva u slaboj do djelomičnoj sunčanoj svjetlosti i dodaje dramatičan izgled prostoru.

• Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata): Ova otporna biljka može podnijeti nisko svjetlo i nepravilno zalijevanje, čineći je savršenom za dnevne sobe koje zahtijevaju minimalno održavanje.

• Zaltni puzavac (Epipremnum aureum): Brzo rastuća biljka koja podnosi nisko svjetlo, pothos se može obučiti da se penje ili pada s polica ili visećih košara.

zlatni-puzavac-domnakvadrat

Nastavite čitati

Vrt

Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu

Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu

Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.

Deset vrtnih poslova za prosinac:

1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.

Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.

Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.

2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.

Hortenzije: Pomozite im da prežive zimu i nagradit će vas u proljeće

3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.

4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.

5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.

Božićna zvijezda: Uz ove savjete ona će dočekati i iduću zimu

6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.

7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.

9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.

10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice