Vrt
Pametna rješenja za održavanje okućnice
Želite li svoj zeleni raj bez muke, oslonite se na pametna rješenja za održavanje travnjaka.
Vraćamo se životu u prirodi pa je sve poželjnije imati vlastiti vrt. Ako ne onaj s povrćem, onda barem lijepi zeleni travnjak s pokojom voćkom. S obzirom na to da živimo ubrzano i imamo previše obveza koje trebamo stići, često ta želja za lijepim vrtom postane zarastao vrt. Zbog toga je važno koristiti pametna rješenja. Jedan od predvodnika u pametnim rješenjima za vrt je tvrtka AL-KO koja nudi i pametne kosilice.
„Sve ih možete upariti putem aplikacije te ih kontrolirat, upravljat ili naći dijelove putem aplikacije. Primjer, akumulatorsku kosilicu, vidite stanje akumulatora, efikasnost košnje te možete u slučaju kad idete kosit, putem aplikacije automatski gasiti video nadzor ili navodnjavanje. Dok kod robotske kosilice, možete ju komplet upravljati , palit-gasit, programirati, izmijeniti sistem košnje. A na traktorskoj kosilici, vama služi pametna aplikacija kao ekran za sve potrebne funkcije na jednom traktoru“, istaknuo je Joža Frljužec iz tvrtke AL-KO.
Robotska kosilica
Za one koji samo žele svoj zeleni komadić raja bez puno truda možda je najzanimljivija robotska kosilica. Prednost robotske kosilice je što potpuno autonomno održava travnate površine do 2000 kvadrata. Robotska kosilica može kositi nagibe do 45 stupnjeva te može i travu koja tjedan dana nije košena, pokositi.
„Pričamo o nekoj visini do 10 centimetara koja se može od prvog pokušaja pokosit, naravno da će u tom periodu robot brže potrošiti bateriju i neće imat tu učinkovitost, a kod redovnog održavanja onda možete ga podesit da kosi visinu 2,5 i 5,5 centimetara visine“, objasnio je Frljužec za Dom na kadrat.
Dnevno kosi 3 sata, odnosno 3 puta po 45 minuta nakon čega se sama vraća u bazu gdje se isto toliko puni. Kosi i po suncu i po kiši. Tiha je kao šapat, kosi blizu ruba, a ne smetaju joj ni prepreke. Robot ima isto tako zaštitu za djecu, što znači da ne mogu dohvatiti noževe kosilice, a u slučaju da ju dignu, noževi se automatski se isključuju.
Bežična akumulatska kosilica za ‘travnjak rekreativce’
Osim robotske, tu je i bežična kosilica za sve one koji se košnjom žele malo i rekreirati. Pametni dio kosilice aktivira se pritiskom na gumb.
„Jedan dio ove pametne kosilice se nalazi naprijed, di spajamo kosilicu sa našom aplikacijom putem wi-fi-ja. Drugi dio pametne kosilice je što vidimo stanje akumulatora te reguliramo brzinu na ovom takozvanom kokpitu. Treći dio je da putem aplikacije vidimo potrošnju noža te možemo u slučaju da su nam potrebni dijelovi, naručit dijelove te cijelu efikasnost košnje putem aplikacije iščitati te nas aplikacija upozorava kad je slijedeće vrijeme za košnju“, kaže Frljužec.
Travnate površine u svakom pogledu dobro utječu na naše zdravlje. Ukoliko vam je do sad razlog da ih nemate, bio nedostatak vremena ili ste smatrali da se dovoljno ne razumijete u vrtnu mehanizaciju, uz pametna rješenja iz AL-KO-a zasigurno ćete promijeniti svoj stav i oformiti svoje zelene kvadrate za opuštanje i odmor.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.
Vrijeme Božića obilježeno je raznim tradicijama, intimnim trenucima s obitelji i prijateljima, svjetlucavim božićnim ukrasima, darivanjem i raznobojnim božićnim zvijezdama. Sa svojim braktejama u obliku zvijezda, za mnoge ljude ove veličanstvene biljke jednako su dio blagdanskog dekora kao i božićna drvca, svjetlucave lampice, kuglice i drugi adventski ukrasi. Stručnjaci za dekoraciju interijera unutar inicijative Stars for Europe (SfE) govore o tome kako je božićna zvijezda postala božićna biljka i pokazuju kako može doprinijeti predblagdanskoj i blagdanskoj atmosferi ispuniti u vašem domu.
Kako je božićna zvijezda postala božićna biljka
Božićna zvijezda porijeklom dolazi iz Meksika. Tamo raste kao grm do 5m visine. Asteci su uzgajali ovu biljku u svojim vrtovima, ukrašavali njome hramove i od nje proizvodili boju za bojanje odjeće kao i lijek za snižavanje groznice.
Božićna zvijezda postala je božićna biljka nakon španjolskog osvajanja Meksika. Kad su na meksičko tlo stigli misionari, dali su joj ime ‘Estrella de Navidad’ (božićna zvijezda). U 17. stoljeću božićna se zvijezda prvi put pojavljuje u procesiji franjevačkih redovnika kad su je još nazvali i ‘Flor de Nochebuena’ (Cvijet svete noći) čime sve više postaje kršćanski simbol.
Svjetski trijumf
Globalni uspjeh božićne zvijezde kreće početkom 20. stoljeća. Njemački iseljenik Albert Ecke promatrao je kako su brakteje divljih božićnih zvijezda oko njegove farme u prosincu pocrvenjele. To mu je dalo ideju da uzgaja biljke na svojim poljima kako bi njihove stabljike prodavao kao rezano cvijeće uoči Božića. Bio je to početak priče o uspjehu.
Albert Ecke u potpunosti se koncentrirao na uzgoj božićnih zvijezda, a nakon njegove smrti obiteljski posao preuzima njegov sin koji se usredotočio na promicanje božićne zvijezde kao blagdanskog simbola. Davne 1920. godine pokušao je uzgojiti božićnu zvijezdu u posudi, no bez uspjeha. Tek 1950-ih uzgajivačima je uspjelo uzgojiti prve sorte u lončanicama. Od 1960-ih nadalje, kultivirane lončanice sve su više zamjenjivale rezano cvijeće.
Paralelno s uzgojem božićnih zvijezda, obitelj Ecke vodila je vlastite trgovine u Hollywoodu i ulagala puno vremena i energije u marketinške aktivnosti. To je pomoglo božićnoj zvijezdi da postigne veliku popularnost u roku od nekoliko godina pa je ubrzo postala sastavni dio američke božićne kulture. Božićna zvijezda istovremeno se etablirala kao sobna biljka i božićno cvijeće u Europi.
Svestran i dekorativan favorit
Danas postoje stotine sorti božićnih zvijezda u raznim bojama, oblicima i veličinama. Kao lončanice i rezano cvijeće daju poseban blagdanski štih i dodatni sjaj božićnim običajima i tradicionalnim ukrasima.
Rezane i male božićne zvijezde posebno su dobre za kreativne dekoracije iz kućne radinosti. Savjet: Dekoracije i tkanine s vintage šarmom trenutno su u trendu i savršeno pristaju uz božićne zvijezde. Više ideja pronađite ovdje.
Božićna drvca okićena božićnim zvijezdama
Božićno drvce neizostavni je blagdanski simbol, a upravo božićne zvijezde mogu biti savršen prirodni ukras kao rezano cvijeće, ili u obliku kokedama. Da biste napravili kokedame, izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posuda i omotajte korijensku balu mahovinom. Pričvrstite ih finom žicom i okačite na drvce. Savjet: temeljito zalijte korijenske bale biljaka prije omatanja mahovinom.
Ovako postavljene mini božićne zvijezde pažljivo zalijevajte odozgo ili ih pak stavite nakratko u posudu s mlakom vodom, no prije toga obavezno uklonite mahovinu s korijenove bale i zatim ju poslije natapanja ponovno vratite. Božićne zvijezde odličan su ukras i na poklonima. Savjet: rezane božićne zvijezde stavite najprije u cvjetnu cijev napunjenu vodom ili ih omotajte zelenom cvjetnom trakom. Kako biste zatvorili odrezane vrhove, stabljike na nekoliko sekundi uronite u vruću vodu (oko 60°C), a zatim u hladnu.
Malo drugačije božićno drvce
Ako ne želite kupiti božićno drvce, a volite miris jele ili smreke i prirodne materijale, imamo prijedlog. Otiđite tamo gdje se prodaju božićna drvca i uzmite odbačene grane. U posudu najprije stavite granu ili neko tanje deblo da bude osovina vašem DIY drvcu, a potom formirajte okvir stožastog oblika od komada. Zatim zavežite grane za žičani okvir s više žice za namotavanje, napravite kokedame od božićne zvijezde i objesite ih na stablo pomoću užeta. Na kraju pričvrstite rezanu božićnu zvijezdu na vrh drvca u epruveti napunjenoj vodom. Za još savjeta i mnoštvo ideja za božićne dekoracije posjetite https://starsforeurope.com/hr/.