Povežimo se

Vrt

Čudo od cvijeća koje garantira dobar osjećaj

Živite ljepše uz pelargonije!

Pelargonije svojim šarenim cvjetovima šire pozitivne vibracije tijekom cijele godine, čineći život ljepšim. Ove biljke, jednostavne za njegu, u trenu pretvaraju osunčane balkone, terase i vrtove, ali i interijere u cvjetne oaze sreće. Stručnjaci za dekoraciju Pelargonium for Europe (PfE) dijele svoje ideje za rajske vrtove pelargonija koji vas pozivaju na opuštanje.

Cvjetne terase

Ukrašene lijepim namještajem, jastucima i kućnim dodacima, terase donose dodatni ugođaj životnog prostora ljeti. Bilo da uživate u slobodnom poslijepodnevu sami u udobnoj pletenoj fotelji ili ležaljci, provodite večer s prijateljima i obitelji na nedjeljnom roštilju, pelargonije čine savršenu kulisu za uživanje na otvorenom.

U žardinjerama ili posudama, ovo prekrasno južnoafričko cvijeće stavlja naglasak na šarenilo i opušteno ljetno raspoloženje.
Pelargonije izgledaju fantastično i kao zidni ukrasi. Svojim svijetlim bojama pretvaraju
jednostavne ograde i zidove u atraktivna mjesta. Viseće pelargonije zanimljivo je kombinirati
sa srebrno-nikal lozom (Dichondra argentea). Njihovi prekrasni cvjetovi također čine savršeni
ukras svakog ljetnog stola. Za besorijekoran učinak, sve što trebate je jedna ili više biljaka u
atraktivnim posudama na stolu. Izrezano cvijeće u vazama također izgleda odlično.

Balkoni ispunjeni cvijećem

Pelargonije u tren oka mogu pretvoriti čak i male balkone u cvjetne oaze. Cvijeće koje nije potrebno održavati dobro se nosi s urbanom klimom. Čak ni ljetni toplinski valovi nisu problem za ove izdržljive južnoafričke biljke. Na ekstremnim temperaturama, samo pazite da zemlja nije suha i zalijevajte ih redovito.
Ali čak i ako pelargonije moraju nekoliko dana ostati bez vode, obično prežive bez problema. Mogu pohraniti puno vode u svoje stabljike i lišće. Ovo je velika prednost za sve ljubitelje cvijeća koji su često izvan doma.

Cvjetna oaza pored mora

Yoga retreat uz more i rascvjetale pelargonije u svježim ljetnim bojama stvaraju savršen
ambijent za meditaciju i opuštanje.
Pelargonija lila boje ističe se u ovoj posudi u stilu amfore svojom primorskom patinom.
Kozmetički salon na otvorenom savršeno je mjesto za opuštajući spa tretman. Preparati s
mirisom ulja pelargonija stoje spremni na ručno izrađenom stolu ukrašenom školjkama i
pijeskom. Ovi preparati njeguju kožu i kosu te djeluju umirujuće i balansirajuće.

Ukrasni cvjetni aranžmani od rezanih pelargonija u svježim bojama pružaju
dodatni užitak tijekom ljeta. Ovi cvjetni ukrasi izgledaju fantastično i brzo se mogu napraviti. U staklene vaze jednostavno posložite stabljike bambusa i stabljike hrapave preslice (Equisetum hyemale). Dio stabljika napunite vodom i dodajte rezane pelargonije u jarkim bojama. Školjke koje leže u vodi na dnu vaze naglašavaju ugođaj mora.

Ideje za cvjetno uređenje interijera

Nemaju svi ljubitelji cvijeća sunčanu vanjsku površinu, pa je dobro znati da se pelargonije
mogu uzgajati i u zatvorenom prostoru, pod uvjetom da imaju dovoljno svjetla. Mirisne i
plemenite pelargonije posebno su dobre kao sobne biljke. Niz biljaka koje nije potrebno
pretjerano održavati, doprinose ljetnoj atmosferi. Aranžmani s rezanim pelargonijama ne ovise o uvjetima osvjetljenja.

Šareni središnji dio stola donosi osjećaj svježine, veselja i pri tom odaje moderan dojam pa
je preporuka kombinirati do pet različitih vaza u pastelnim nijansama, uz jarko narančastu.
One su ispunjene s pelargonijama odgovarajućih boja te granama bambusa.
Dodatno, trakice i plave vezice daju posudama šarmantan izgled.
Mirisne pelargonije nude razne arome, od jabuke i limuna preko đumbira, metvice i
čokolade do ruže ili jorgovana. Kreativni kuhari mogu ih koristiti za oplemenjivanje salata,
slastica, čajeva, koktela ili limunada.

Eterična ulja također čine neke mirisne pelargonije prirodnim lijekom protiv
komaraca. Sorte s mirisom limuna posebno štite od štetočina, a mogu se koristiti ne samo na
balkonu ili terasi, već i u spavaćoj sobi.
Detaljni savjeti o svim aspektima njege pelargonija dostupni su u specijaliziranim
trgovinama. Njihovo korištenje je besplatno uz odobrenje od strane inicijative “Pelargonium for Europe”. Preostale tekstove i slike možete pronaći na www.meine-geranien.de.

Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe marketinška je inicijativa europskih uzgajivača pelargonija Dümmen
Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta
Flowers. Inicijativa je osnovana 2016. godine s ciljem promicanja prodaje pelargonija u
Europi i osiguravajući ih dugoročno. Kampanja se za sada provodi u 22 zemlje. U Bugarskoj,
Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj EU podupire aktivnosti u sklopu
kampanje “Stars Unite a Europe in Bloom”.

Vrt

Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu

Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu

Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.

Deset vrtnih poslova za prosinac:

1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.

Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.

Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.

2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.

Hortenzije: Pomozite im da prežive zimu i nagradit će vas u proljeće

3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.

4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.

5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.

Božićna zvijezda: Uz ove savjete ona će dočekati i iduću zimu

6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.

7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.

9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.

10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.

Nastavite čitati

Lifestyle

Simbol zvijezde u božićnoj tradiciji

Božićne zvijezde za dodatni sjaj božićnoj raskoši

Vrijeme Božića obilježeno je raznim tradicijama, intimnim trenucima s obitelji i prijateljima, svjetlucavim božićnim ukrasima, darivanjem i raznobojnim božićnim zvijezdama. Sa svojim braktejama u obliku zvijezda, za mnoge ljude ove veličanstvene biljke jednako su dio blagdanskog dekora kao i božićna drvca, svjetlucave lampice, kuglice i drugi adventski ukrasi. Stručnjaci za dekoraciju interijera unutar inicijative Stars for Europe (SfE) govore o tome kako je božićna zvijezda postala božićna biljka i pokazuju kako može doprinijeti predblagdanskoj i blagdanskoj atmosferi ispuniti u vašem domu.

Kako je božićna zvijezda postala božićna biljka

Božićna zvijezda porijeklom dolazi iz Meksika. Tamo raste kao grm do 5m visine. Asteci su uzgajali ovu biljku u svojim vrtovima, ukrašavali njome hramove i od nje proizvodili boju za bojanje odjeće kao i lijek za snižavanje groznice.

Božićna zvijezda postala je božićna biljka nakon španjolskog osvajanja Meksika. Kad su na meksičko tlo stigli misionari, dali su joj ime ‘Estrella de Navidad’ (božićna zvijezda). U 17. stoljeću božićna se zvijezda prvi put pojavljuje u procesiji franjevačkih redovnika kad su je još nazvali i ‘Flor de Nochebuena’ (Cvijet svete noći) čime sve više postaje kršćanski simbol.

Svjetski trijumf

Globalni uspjeh božićne zvijezde kreće početkom 20. stoljeća. Njemački iseljenik Albert Ecke promatrao je kako su brakteje divljih božićnih zvijezda oko njegove farme u prosincu pocrvenjele. To mu je dalo ideju da uzgaja biljke na svojim poljima kako bi njihove stabljike prodavao kao rezano cvijeće uoči Božića. Bio je to početak priče o uspjehu.

Albert Ecke u potpunosti se koncentrirao na uzgoj božićnih zvijezda, a nakon njegove smrti obiteljski posao preuzima njegov sin koji se usredotočio na promicanje božićne zvijezde kao blagdanskog simbola. Davne 1920. godine pokušao je uzgojiti božićnu zvijezdu u posudi, no bez uspjeha. Tek 1950-ih uzgajivačima je uspjelo uzgojiti prve sorte u lončanicama. Od 1960-ih nadalje, kultivirane lončanice sve su više zamjenjivale rezano cvijeće.

Paralelno s uzgojem božićnih zvijezda, obitelj Ecke vodila je vlastite trgovine u Hollywoodu i ulagala puno vremena i energije u marketinške aktivnosti. To je pomoglo božićnoj zvijezdi da postigne veliku popularnost u roku od nekoliko godina pa je ubrzo postala sastavni dio američke božićne kulture. Božićna zvijezda istovremeno se etablirala kao sobna biljka i božićno cvijeće u Europi.

Svestran i dekorativan favorit

Danas postoje stotine sorti božićnih zvijezda u raznim bojama, oblicima i veličinama. Kao lončanice i rezano cvijeće daju poseban blagdanski štih i dodatni sjaj božićnim običajima i tradicionalnim ukrasima.

Rezane i male božićne zvijezde posebno su dobre za kreativne dekoracije iz kućne radinosti. Savjet: Dekoracije i tkanine s vintage šarmom trenutno su u trendu i savršeno pristaju uz božićne zvijezde. Više ideja pronađite ovdje.

Božićna drvca okićena božićnim zvijezdama

Božićno drvce neizostavni je blagdanski simbol, a upravo božićne zvijezde mogu biti savršen prirodni ukras kao rezano cvijeće, ili u obliku kokedama. Da biste napravili kokedame, izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posuda i omotajte korijensku balu mahovinom. Pričvrstite ih finom žicom i okačite na drvce. Savjet: temeljito zalijte korijenske bale biljaka prije omatanja mahovinom.

Ovako postavljene mini božićne zvijezde pažljivo zalijevajte odozgo ili ih pak stavite nakratko u posudu s mlakom vodom, no prije toga obavezno uklonite mahovinu s korijenove bale i zatim ju poslije natapanja ponovno vratite. Božićne zvijezde odličan su ukras i na poklonima. Savjet: rezane božićne zvijezde stavite najprije u cvjetnu cijev napunjenu vodom ili ih omotajte zelenom cvjetnom trakom. Kako biste zatvorili odrezane vrhove, stabljike na nekoliko sekundi uronite u vruću vodu (oko 60°C), a zatim u hladnu.

Malo drugačije božićno drvce

Ako ne želite kupiti božićno drvce, a volite miris jele ili smreke i prirodne materijale, imamo prijedlog.  Otiđite tamo gdje se prodaju božićna drvca i uzmite odbačene grane. U posudu najprije stavite granu ili neko tanje deblo da bude osovina vašem DIY drvcu, a potom formirajte okvir stožastog oblika od komada. Zatim zavežite grane za žičani okvir s više žice za namotavanje, napravite kokedame od božićne zvijezde i objesite ih na stablo pomoću užeta. Na kraju pričvrstite rezanu božićnu zvijezdu na vrh drvca u epruveti napunjenoj vodom. Za još savjeta i mnoštvo ideja za božićne dekoracije posjetite https://starsforeurope.com/hr/.  

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice