Vrt / Eksterijer
Vodič za odabir prave kosilice
U lijepom se vrtu najljepše živi i opušta – pronađite uređaj kojim ćete svoj vrt pretvoriti u oazu mira koju zaslužujete.
Radovi u vrtu i oko kuće se lagano zahuktavaju. A kako biste ih s lakoćom odradili, potreban je pravi alat. Prije odabira i kupnje kosilice važno je znati sljedeće.
Koliko dugo želite kositi?
O veličini površine ovisi hoćete li odabrati manji ili veći uređaj. Jer trajanje košnje određuje rezna širina uređaja. Općenito vrijedi: što je veća radna širina, to ćete brže biti gotovi s košnjom. Rjeđe ćete morati prazniti prihvatnu košaru jer je kod većih uređaja najčešće i ona veća. A ako se želite udobno smjestiti za vrijeme košnje, potrebna vam je robotska kosilica.
Kakav je vaš vrt?
Mali vrt s travnjakom, vrt srednje veličine s gredicama i usponima ili velik i kompleksan – kako god izgledao vaš vrt i kakve god zahtjeve u pogledu komfora imate, provjerite s proizvođačem koja vam kosilica treba. Tiha akumulatorska kosilica, mala električna kosilica, benzinska kosilica s mogućnošću bezstupanjskog podešavanja pogona kotača ili robotska kosilica.
Želite li travu skupiti, izbaciti sa stražnje strane, malčirati ili izbaciti bočno?
AL-KO benzinske kosilice majstori su svog zanata – čak i kada govorimo o malčiranju i bočnom izbacivanju. Mnogi se modeli mogu za tren oka prenamijeniti bez alata montiranjem nastavka za malčiranje ili bočno izbacivanje. Pritom uvijek vodite računa o funkcijama 3U1 ili 4U1.
Kakav je vaš travnjak?
Želite li kositi „pametno“ i „jednim prstom“? U tom slučaju su robotske kosilice idealne. Putem aplikacije koja je dostupna čak i na pametnom satu, možete jednostavno optimizirati procese i automatizirati postupke te pristupiti svojoj robotskoj kosilici s bilo kojeg mjesta.
Želite li akumulatorski uređaj? Odlična odluka ukoliko tražite i druge uređaje na akumulatorski pogon. U tom slučaju možete koristiti jedan akumulator za mnogo uređaja. Pazite na sigurnost i tražite kosilice koje imaju sigurnosni ključ za sprječavanje nenamjernog pokretanja kosilice. Jednim punjenjem akumulatora možete kositi travnjak veličine teniskog terena. Akumulatorske kosilice vam nude beskompromisni užitak u košnji – bez ispušnih plinova, bez buke, bez vibracija i bez kabela!
Tražite li kosilicu za srednje i velike površine koje su snažne i izdržljive? Gdje nemate pristup strujnoj mreži? U tom slučaju izaberite benzinske kosilice kojima možete kositi srednje i velike vrtove. Posebno obratite pozornost na kvalitetu kućišta, upravljačke elemente koji moraju biti lako dostupni te da imate mogućnost centralnog podešavanja visine rezanja. Bitna je i veličina prihvatne košare te da se lako prazni. Kotači moraju biti lakohodni a idealno je ako su veliki za dobro prianjanje prilikom košnje.
Tražite li lagane, praktične i posebno povoljne kosilice? Izaberite električnu. Uvijek su odmah spremne za pokretanje, lako se održavaju i servisiraju te rade bez emisija.
Želite li beskrajno zadovoljstvo na velikim travnjacima? Izaberite traktorsku kosilicu. Doživite užitak vožnje i košnje tim snažnim uređajima te prilikom kupnje provjerite, postoji li možda dodatni pribor kojim svoju traktorsku kosilicu možete pretvoriti u čistač snijega ili rasipač sjemena. Neki modeli nude mogućnost priključivanja dodataka poput vrtnog valjka ili prikolice.
U lijepom se vrtu najljepše živi i opušta – pronađite uređaj kojim ćete svoj vrt pretvoriti u oazu mira koju zaslužujete.
Vrt / Eksterijer
Kako i koje biljke treba zaštititi od zime
S padom temperatura, biljke ulaze u fazu mirovanja ili prestaju s aktivnim rastom vegetacije, stoga je nužno poduzeti korake kako bismo ih zaštitili od mogućeg smrzavanja.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine kaže da je biljku potrebno zaštitit kako ne bi došlo do oštećenja korijenovog sustava, da biljka ne bi doživjela šok i smanjila vegetaciju za sljedeću godinu, a možemo je zaštititi sa prirodnim materijalima, kao što su sijeno, mahovina, lišće ili agrotekstil.
Zaštita bilja agrotekstilom
Citrusi i masline koji tijekom cijele godine rastu u teglama zahtijevat će posebnu zaštitu, a najbolje ih je pokriti agro tekstilnim vrećama.
Agrotekstil je idealan materijal za zaštitu bilja jer ima propusnost svijetla oko 90 posto što je odlično jer sama biljka može imati svoju vegetaciju za tu sezonu. Osim toga propušta vodu, što je jako važno da se koristi materijal koji je vodopropustan kako ne bi došlo do oštećenja ili ozeblina samog lista i biljke koja se nalazi ispod materijala te je odličan termoizolator, objasnila je Radoš.
Zaštita bilja prirodnim malčom
Unatoč prednostima agrotekstila, neke vrste biljaka ipak preferiraju prirodni malč koji se se može napraviti čak i od suhog lišća. Važno je napomenuti da lišće ne bi trebalo biti od orahovog drva jer je otrovno. Također, debljina malča ne smije biti veća od 10 centimetara kako bi se očuvala optimalna ravnoteža u tlu.
Biljke koje trebaju prirodni malč su biljke koje imaju manji, odnosno kraći korijen, to su najčešće cvjetajuće trajnice ili povrtnice, a biljke koje ne štitimo od zime su one koje traže prodor svjetlosti i hladnoću, poput ružmarina, kadulje, lavande te cvjetove ljiljana i kadife, dok biljke u teglama zahtijevaju drugačiji pristup zaštititi od zime, rekla je Radoš za Dom na kvadrat.
Zaštita biljaka u teglama zimi
Biljke koje su u teglama, ako je moguće, najpoželjnije ih je premjestiti u zatvoren prostor, ukoliko to nije moguće, važno je zaštititi teglu baš kao što štitimo biljku i to zato da ne bi došlo do smrzavanja zemlje. To možemo sa jutenim vrećama ili postavljanjem stiropora, što je jako dobar način izolacije, nastavila je Radoš.
Prije nego što biljku unesemo u zatvoreni prostor, važno je postepeno je prilagoditi novim uvjetima. Mora biti smještena blizu prozora kako bi imala dovoljno svjetlosti, no izbjegavamo postavljanje blizu radijatora ili propuha.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine objasnila je da je balkonsko bilje osjetljivije od većih trajnica, zato što se nalazi u manjim posudama te lakše dolazi do smrzavanja korijena, zato je važno obratiti pozornost na to, njih prije zaštititi ili ako je moguće, unijeti u prostor. Ako ih unosimo u prostor koji je na primjer hodnik, važno je da je svejedno njima dovoljno svjetla i da nije prehladan prostor, kaže Radoš.
Zdravlje biljaka zimi
Redovito uklanjajte suhe ili oštećene dijelove kako biste smanjili rizik od bolesti koje se mogu pogoršati tijekom zime. I ne zaboravite na prihranu biljaka kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari.
Biljke tijekom treba prihraniti sa gnojivima kako one ne bi prekidale svoju vegetaciju i mogle lijepo rasti i tijekom proljeća, ali ih isto tako ne smijemo zaboraviti zalijevati. Tijekom zimskih mjeseci potreba za vodom je nešto manja, ali ne nikakva. Ako vidite da biljka nije upila sve od zadnjeg zalijevanja, najbolje je preskočiti jednu rundu zalijevanja, savjetuje Radoš.
Redovita njega i zaštita od zime pomoći će očuvati zdravlje vaših biljaka i pripremiti ih za iduću sezonu.
vrtni centar Šestine
Uradi sam
Rješenje za sve one kojima biljke ne uspijevaju
Vertikalni vrt od umjetnog bilja moderan je način integriranja zelenila u interijere koji nadilazi prostorna ograničenja i održavanje.
Vertikalni vrt je dekorativna instalacija bilja koja će nam odglumiti nekakav komadić prirode ili u prostoru koji jednostavno želite podići na neki način i oplemeniti sa zelenilom, rekla je Ana Mikola iz Anna Art Studia, specijaliziranog za izradu vertikalnih vrtova od umjetnog bilja.
Bilje koje odgovara lokaciji
Umjetne biljke koje se koriste za izradu vertikalnih vrtova dolaze u širokom rasponu vrsta što omogućava dizajnerima stvaranje vizualno privlačnih instalacija prilagođenih podneblju u kojem se nalaze.
Ako radimo na Mediteranu, na Jadranu, sigurno neću napraviti tropski vertikalni vrt. Koristit ću lavandu, ružmarin, sukulente i tako dalje da to ipak nekako bude prilagođeno mjestu gdje se nalazi sam vertikalni vrt. Ovdje po kontinentalnom djelu isto tako ovisi o objektu gdje se nalazi. Ako je priča egzotičnija, onda će biti i palmi i paprati i orhideja, svega onog što bi bilo tropsko, a ako je negdje vani bit će trave, pampasa i slično, rekla je Mikola za Dom na kvadrat.
Izrada vertikalnog vrta
Biljke pričvršćene na okomitu strukturu prilagođavaju se i veličini prostora, što ih čini svestranom opcijom za različite primjene i jednostavno se postavljaju.
Vertikalci se izrađuju tako da se prvo napravi pocinčana mreža koja ne hrđa, nakon toga ide prazan panel u obliku buksuza ili nekakve živice i to je naša zelena ploha, a nakon toga se složi lišće koje daje dubinu i tek onda ide šaranje biljem koje slažem po potrebi, objasnila nam je Ana koja za svoje vrtove inspiraciju pronalazi u prirodi.
Trajanje i održavanje vertikalnih vrtova
Umjetni vertikalni vrtovi bujni su i zeleni tijekom cijele godine. Ako nisu postavljeni na direktnom suncu, uz minimalno održavanje, njihova trajnost je beskonačna.
Nema održavanja, onaj praško za prašinu je zapravo sasvim dovoljno. On ne skuplja prašinu toliko, ali ako je vani postavljen, atmosferilije naprave svoje, ali unutar prostora on je jako zahvalan i stvarno s onim mali praškom počistite prašinu, a nema buba, nema Smrdljivih Martina niti paukova.
Vertikalni vrtovi od umjetnog bilja skladan su spoj moderne tehnologije izrade i prirode, a pružaju održivo i estetski ugodno rješenje za unošenje zelenila u interijer.
You must be logged in to post a comment Login