Povežimo se

Planiranje i uređenje

U njihovim rukama svaka okućnica postaje oaza

Bilo da ima bazen ili prekrasno uređen vrt – i okućnica je dio doma. Nju treba pomno planirati i urediti. Kako to napraviti znaju dizajneri vrta. Saznali smo što sve uče i što sve mogu osmisliti.

Kad je okućnica prekrasno uređena kao šećer na kraju dolazi bazen za ljetno osvježenje. Međutim, da bi užitak bio potpun, oko bazena treba biti osmišljeno i sunčalište. Nije to nimalo lak zadatak, ali budući dizajner iz Učilišta Profokus Davor Polutnik uspješno ga je savladao.

kuća-s-bazenom-domnakvadrat

Pritom mu je od pomoći bilo iskustvo koje je ranije stekao u građevini. No, kako bi izvršio zadatak, najviše mu je koristilo znanje o krajobraznoj arhitekturi stečeno u Učilišti Profokus.

Prilagođavanje željama

Polaznici programa dizajna vrtova u Učilištu Profokus uče kako se prilagoditi stvarnim željama investitora i stvarnim projektima. Upravo zato kao zadatak dobivaju osmisliti projekte za stvarne klijente.

atrij-prije-preuređenja-domnakvadrat

U ovom je slučaju polaznik trebao oživiti jedan atrij u užem centru Zagreba i u njemu organizirati zonu za spremišta, edukaciju i odmor koji će moći koristiti svi stanari zgrade.

Cijeli atrij je osmislio i popločio novim opločenjem, a to su betonske ploče većih dimenzija sive boje koje će dati jednu čistinu prostora i povećati prostor. S druge strane je koristio povišene gredice i žardinjere u kojima je smjestio ukrasno bilje.

atrij-ideja-uređenja-profokus-domnakvadrat
Render: Marsel Pongrac

Drvena obloga s klupa za sjedenje od istog je materijala kao i letvičasta nadstrešnica, te spremišta.

Biljni materijal je pomno biran, a najvažnije je bilo da nije zahtjevan za održavanje. “Najvažniji element u tome je japanski javor kao i ukrasne trave koje će omogućiti prozračnost i jedan kontrast u prostoru”, naglasila je voditeljica obrazovanja odraslih u Učilištu Profokus Lidija Marošević.

Interaktivni program

U Učilištu Profokus, uz dizajnere vrta i interijera školuju se i stručnjaci na području mode, ljepote, te zdravlja. Prilikom stvaranja programa za dizajn vrtova i pejsažne arhitekture cilj im je bio ljubav prema eksterijeru i vrtu podići na jednu novu razinu. Njihov interaktivni program polaznicima pruža potrebna znanja i vještine za tržište rada u samo godinu dana.

Uz stručne mentore polaznici uče projektiranje, 2D i 3D vizualizaciju, dobivaju znanja iz dendrologije i botanike. Ovo sve traženije zanimanje dizajnera vrtova uključuje ne samo projektiranje okućnica i vrtova, već projektiranje razno raznih atrija, terasa, bazena, balkona, te se stavlja veliki naglasak na povezivanje interijera s eksterijerom.

A kako to izgleda kad se spajaju interijer i eksterijer, provjerili smo na projektu jednog bivšeg polaznika Profokusa.

skica-boravak-matej-kušević-profokus-domnakvadrat

Krajobrazni arhitekt i dizajner interijera Matej Kušević za zadatak je imao dnevni boravak pretvoriti u otvoreni prostor. To se postiglo jednoličnim opločenjem boravka i vanjskog prostora. Dijeli ih staklena stijena kroz koju se pruža pogled prema moru.

Postignut je i dodatni učinak na način da su napravljene lamerilane grede koje su od istog materijala kao i dijelovi namještaja u interijeru.

skica-vila-matej-kušević-profokus-domnakvadrat

Spajanjem interijera i eksterijera mogu se povećati često ograničeni unutarnji prostori, bilo da je riječ o vrtu ili tek malom balkonu. Onda ni spavanje pod ljetnim zvjezdanim nebom, a da ste još uvijek u svojem domu, nije nemoguće.

profokus logo
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

5 najčešćih pogrešaka pri kompostiranju

Pokazat ćemo vam kako to učiniti kako treba i dobiti plodan
humus

Evo kako se to radi: Napravite kompost

Domaći kompost je nešto praktično: vlastiti otpad se reciklira, dobiveni humus vraća dragocjene hranjive tvari u vrt i formira vlastiti biološki mikrokozmos. No postoje mnoge pogreške koje možete učiniti prilikom kompostiranja. Ovdje saznajte 5 najčešćih pogrešaka. Pokazat ćemo vam kako to učiniti kako treba i dobiti plodan humus bogat hranjivim tvarima.

Pogrešno mjesto

Mjesto na suncu nije dobro mjesto za kompost. Umjesto toga potražite sjenovito mjesto. Ali ono ne smije biti ni previše vlažno. Idealno je, da jednom godišnje kompost prekopate ali ne između listopada i početka ožujka. U to vrijeme male životinje poput ježeva i kukaca koje su korisne za kompost traže zaštitu od hladnoće. Kompost možete naravno i sami izraditi, na internetu imate pregršt savjeta kako to učiniti. Kompostere naravno možete pronaći i u online trgovini AL-KO.

Korištenje pogrešnih materijala za kompost

Ne smiju se svi organski materijali bacati u kompost. Ostaci mesa ili kostiju mogu privući štakore. Otpad od bilja koji je tretiran pesticidima kao što su npr. ruže, nije prikladan za kompostiranje. U kompost se također ne smije odlagati stari korov, korov sa sjemenjem jer ćete ga kasnije raširiti po vrtu, ostaci hrane koji mogu privući bube poput npr. kuhane hrane, debeli papir tj. debeli karton. U komposteru su dobrodošli ostaci voća i povrća, trava, korov i druge biljke bez sjemena, talog čaja i kave, ljuske jajeta, usitnjeni papir i karton, suho lišće, grane, kore drveta.

Bacajte uvijek jedno te isto na kompost

Neka vam ne postane navika bacati isti otpad na točno isto mjesto jer se otpad može optimalno razgraditi samo ako se dobro promiješa. Bilo grubo, fino, mokro ili suho: sve se može kombinirati. Inače, proces razgradnje najbolje funkcionira u najtoplijem dijelu hrpe, tj. za “sporotruleće” poput ljuski jaja i slično: od sredine.

Presuh ili prevlažan kompost

Težak je zadatak pronaći sredinu između prilično suhe i vlažne kompostne hrpe. Znakovi suše su mravi. Rezultat bi mogao biti da sadržaj ne trune ispravno. Mnogi vodiči predlažu zalijevanje svakog novog sloja ali budite oprezni: postoji rizik da kompost postane pre vlažan. Čak ni previše svježeg otkosa travnjaka ne bi trebalo ići izravno u kompost, već ga treba ostaviti da se suši jedan dan prije nego što se umiješa. Otkos sadrži puno vlage i može se kondenzirati u slojevima. Mogući nedostatak kisika uzrokuje truljenje smjese. Ustajao miris može biti znak prekomjernog vlaženja.

Previše suhog lišća u kompostu

Praktično rješenje za jesen je odlaganje suhog lišća u kompost ali to nažalost nije dobra ideja. Stručnjaci savjetuju punjenje komposta s najviše 20 posto lišća. Nekim vrstama lišća nije mjesto na hranjivom humusu budući da lišće nekih vrsta drveća presporo truli. To su na primjer hrast i orah. One “doštene” vrste lišća unaprijed usitnite kako bi se malo smanjilo vrijeme potrebno da materijali istruli i pretvori se u
humus.

alko-garden.hr

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih

Postoje brojni mitovi o njezi vrta i travnjaka. Otkrivamo što se krije iza njih.

1. Nove travnjake ne treba gnojiti

Raširen je mit o negnojenju svježe posijanog travnjaka u prvoj godini. Na taj način se biljke u početku mogu dobro ukorijeniti i ne razmaze se previše hranjivim tvarima. Međutim, praksa pokazuje vrlo različite rezultate: tijekom sezone sjetve, mlade biljke travnjaka su posebno ugrožene jer je travnjak još uvijek neravan i korov ima dovoljno prostora za klijanje. Stoga se pobrinite da novi travnjak bude gust što je prije moguće. Za to je vrlo važna dobra opskrba hranjivim tvarima. Najbolje je posipati brzodjelujuće početno gnojivo odmah nakon sjetve, a zatim gnojiti svakih četiri do šest tjedana normalnim gnojivom za travnjak kako biste dobili zdrav i gust travnjak.

2. Travnjak morate vapniti svake godine kako mahovina ne bi imala šanse

Vapno pomaže neutralizirati kiselost u tlu. Međutim, kiselo tlo nije jedini razlog za razvoj mahovine. Ostali razlozi su da travnjak nema dovoljno sunca, da je tlo pregusto, da je pokošeno preduboko ili da je pogrešno pognojeno. I naravno, vapnjenje tu ne može ništa. Najbolja metoda protiv mahovine na travnjaku je rahljenje i prozračivanje, barem jednom godišnje. S prozračivačem i njegovim različitim valjcima, oboje je brzo i jednostavno. Ako sumnjate da je vaš travnjak kisel, najbolje je napraviti test tla. Vapnenje ima smisla kod pH vrijednosti manje od 5.

3. Što je travnjak dublje pokošen, imam manje posla

Nažalost, to je pogrešno, jer preduboko košenje oštećuje travnjak. Kao rezultat toga, korijenje trave je izloženo, meta je za bolesti i, posebno ljeti, može biti toliko isušeno na suncu da travnjak posmeđi i umre. Preporučamo “pravilo trećine” kada kosite travnjak: ono kaže da se travnjak skraćuje samo za jednu trećinu, ostaju dvije trećine. Dakle, ako je travnjak visok 6 cm, odrezat ćete samo 2 cm, a ostat će 4 cm.

4. Manje gnojidbe znači i manje košnje

Ako se travnjak redovito gnoji, to dovodi do bržeg rasta. To ujedno znači: kosite češće! Pa trebamo li smanjiti gnojidbu? Ni to nije rješenje. Jer ako se zanemari redovita gnojidba, to dovodi do nedostatka hranjivih tvari. Nakon određenog vremena travnjak postaje mrljast, zarasta i izgleda zapušteno. Međutim, obnavljanje travnjaka zahtijeva više truda od redovite košnje.Ako ne želite sami kositi, najbolje je nabaviti Robolinho® robotsku kosilicu. On se potpuno automatski brine za redovitu košnju.

5. Malčiranje zamjenjuje gnojidbu

Malčiranje je savršena dopuna gnojidbi. Travnjaku vraća prirodne hranjive tvari i štiti ga od isušivanja. Prilikom košnje, pokošene vlati trave se vrte u kućištu kosilice, posebnom oštricom se fino usitnjavaju i otpuhuju natrag u travnjak kao prirodno gnojivo.

Za to su prikladne kosilice s funkcijom 3inONE ili 4inONE ili posebne kosilice za malčiranje. Najjednostavnije je s Robolinho® robotskom kosilicom. Potpuno automatski kosi travnjak i istovremeno vrlo fino sjecka pokošenu travu zahvaljujući svom jedinstvenom sustavu noževa za malčiranje. Sitna pokošena trava ostaje na travnjaku i djeluje poput prirodnog gnojiva. Mali savjet: malč košnja najbolje funkcionira na niskoj travi.

6. Savršen travnjak kroz prozračivanje

Kod prozračivanja travnjak se rahli valjkom za prozračivanje. To poboljšava rast travnjaka jer može bolje apsorbirati kisik, hranjive tvari i vlagu. Travnjak možete prozračiti nekoliko puta godišnje jer je to poput osvježavanja travnjaka. Međutim, to nije dovoljno za njegovan i bujan travnjak. Stoga ne zaboravite redovito kositi i, osobito ljeti, zalijevati travnjak.

7. Bolje je ne zalijevati travnjak usred dana

Ovo vjerojatno znate iz iskustva: ako biljke s velikim lišćem zalijevate na podnevnom suncu, zaostale kapi vode mogu uzrokovati lokalne opekline na lišću. Međutim, to nije slučaj s travnjacima. Vlati trave su vrlo uske i stoje okomito na sunce, tako da sunčeve zrake nemaju veliku površinu za napad.

Međutim, voda za navodnjavanje vrlo brzo ispari na ljetnim podnevnim vrućinama, pa je potrebno više vode. Stoga preporučujemo zalijevanje travnjaka ujutro ili predvečer. U idealnom slučaju, za to koristite kišnicu i ispumpajte je iz bunara, spremnika za kišnicu ili cisterne vrtnom pumpom.

8. Zelene reznice i vrtni otpad moraju se zbrinjavati uz velike troškove

Svaki lijepo uređeni vrt također treba ostati u formi. Stoga biste trebali redovito podrezivati ​​živice, grmlje i drveće. Ali što učiniti sa svim isječcima? Rješenje je vrlo jednostavno: usitnite grane, grančice i zelenilo pomoću sjeckalice i upotrijebite nasjeckani materijal i malč u vrtu kao pokrivač za gredice protiv korova: kao sklonište za male životinje poput ježeva ili kao dno ili drugi donji sloj na kompostu.

9. Zadnja košnja travnjaka je u listopadu

Stav da je zadnja košnja uvijek u listopadu samo je djelomično točan, budući da se rast travnjaka ne temelji na kalendarskom mjesecu, već na vremenu. Gotovo je tek kada travnjak prestane rasti i/ili kada temperature trajno ne dosegnu više od 5-10 stupnjeva. Tada je vrijeme da kosilicu ili robotsku kosilicu pripremite za zimu.

10. Na travnjaku može ostati malo jesenjeg otpalog lišća

Obavezno uklonite jesenje lišće s travnjaka. Postoje različiti razlozi za to: travnjak ne spava zimski san, on nastavlja rasti i zimi kada temperature to dopuštaju. Ispod sloja lišća ne dobiva dovoljno svjetla i kisika. Rezultat su žute mrlje na travnjaku. Osim toga, može doći čak i do truljenja ako vlaga ne može izaći. To također oštećuje travnjak. Najlakši način za uklanjanje lišća s travnjaka je puhač za lišće ili usisivač za lišće.

Malo lišća u vrtu, npr. ispod grmlja, može poslužiti kao zimovalište za ježeve.

alko-garden.hr

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice