Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Sjenice za ugodnije ljeto

Osvježenje u doba ljetnih vrućina, najbolje je potražiti u ugodnoj hladovini vrtnog paviljona ili intimnoj vrtnoj sjenici.

vrt-sjenica-domnakvadrat

Kao što i sam naziv kaže, ‘sjenica‘ služi da bi u vrtu stvorila sjenu, odnosno pružila nam zaštitu od sunca ili iznenadne ljetne kiše. Sjenice su rado viđeni element u vrtu, primarno zbog toga što omogućavaju boravak na otvorenom i onda kad vremenski uvjeti nisu idealni.

Sjenica će se odlično uklopiti u prostor vrta ukoliko je obrasla ružama ili glicinijom te će tako dodatno ukrasiti ambijent i pružiti zaštitu od neželjenih pogleda i vjetra. Osim toga sjenica u vrtu omogućit će nam mnoge ugodne trenutke, uz dobru knjigu ili u društvu prijatelja uz roštilj i večernje druženje. Kako bi u vrtnom paviljonu ili sjenici proveli što ugodnije trenutke, njezino postavljanje potrebno je pomno isplanirati.

Izbor pozicije za sjenicu je važan

Sjenicu možemo smjestiti u centralni, kutni ili bočni dio vrta, ovisno o terenu i rasporedu biljnih vrsta. A vrlo se često nadovezuje na pečenjare, krušne peći i slične elemente u vrtu. Svojom veličinom i namjenom nameće se kao središnji objekt u eksterijeru, no sjenica je češće smještena u nekom kutu dvorišta, kako bi iz nje imali bolji pogled na vrt.

Sjenica se mora uklopiti u arhitekturu vrta pa se i njeno postavljanje mora planirati, kao i uređenje cvjetnih gredica, šetnica i vrtnih staza koje do nje vode. Razlikujemo više vrsta sjenica – od onih s otvorenim bočnim stranama, do poluotvorenih sjenica, dok su one s potpuno zatvorenim zidovima karakteristične za botaničke vrtove, dok ih u privatnim vrtovima ne susrećemo tako često.

Hedonizam na otvorenom – ljuljačke i ležaljke za opuštanje!

Drvo ili beton

U manjim eksterijerima, konstrukcija sjenice najčešće je izrađena od drva, s drvenim pokrovom ili crijepovima. Sjenice mogu biti i od betonskog ili čeličnog konstruktivnog dijela s dodatkom drveta, a materijali koje koristimo uvelike ovise o arhitekturi okoline i ambijentu koji želimo postići. Dodatak mnogih paviljona i sjenica su prozračni zastori i sjenila, koja dodatno sprječavaju prodor sunca.

Ako je vrtni paviljon fizički vezan uz neki od okolnih objekata – kao njegov dodatak, ljetna terasa ili zimski vrt – nazivamo ga vrtnim paviljonom. Ovaj naziv zaslužuju i prostrane sjenice, samostalno smještene u parkovima, u kojima se održavaju pjesnički recitali, glazbeni nastupi, tribine i druge javne manifestacije na otvorenom.

Sjenice, paviljoni i cvjetne pergole nemaju zadani oblik, već ih se može prilagoditi potrebama korisnika, pa tako mogu poslužiti i kao nadstrešnica za zaštitu automobila od padalina. Osim što je multipraktična, takva je nadstrešnica zasigurno vizualno atraktivnija od betonske garaže.

Bilje kao završni detalj

Ako ste svoju sjenicu odlučili oplemeniti cvijećem, neka to budu penjačice. Najromantičniji izgled pružit će joj veličanstvena ruža penjačica, a elegantno će djelovati obrasla i klematisima ili bijelom glicinijom. No, pritom treba imati u vidu da je sjenica prvenstveno namijenjena ljudima, a ne biljkama.

Oslikana u omiljene boje, okićena cvijećem i ukusno uređena, sjenica ili vrtni paviljon postat će omiljeno okupljalište svih članova obitelji, od prvog toplog proljetnog dana, pa sve do hladne jeseni.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice