Vrt / Eksterijer
Savjeti za planiranje i uređenje vrta
Iako je zima kalendarski u punom jeku, netipično visoke temperature za ovo doba godine možda će vas inspirirati da razmislite o planiranju i uređenju svog budućeg vrta.

Do početka sezone radova u vrtu dijeli nas još barem dva mjeseca. No kao što svaki ljubitelj vrtlarstva zna, dobro je unaprijed razmisliti koje biljne vrste izabrati te u koji ih dio vrta zasaditi. Jedan od najvažnijih elemenata pri oblikovanju vrta svakako je njegova površina, kao i osunčanost koja ovisi o položaju parcele.
Biljni materijal

Biljni materijal potrebno je prilagoditi prostoru, pošto će njegova forma bitno utjecati na cjelokupan doživljaj vrta. Osim cvijeća i grmova, važno je obratiti pozornost i na drveće koje ćemo smjestiti u naš vrt. Kako bismo u budućnosti izbjegli eventualne probleme, drveće treba prilagoditi prostoru pa se tako na manje parcele mogu zasaditi patuljasta stabla.
Prema obliku krošnje razlikujemo okruglo, stupasto i pendulasto drveće, kao i ono neformalnih oblika. Biljke stupastih krošnji sadimo na kutove koje na taj način prikrivamo, odnosno vrtu dajemo mekši, zaobljeniji izgled. Pendulaste vrste najbolje je smjestiti na ulaz u kuću, a odlično se uklapaju i u kamenjare.
Ukoliko raspolažemo s većom površinom, drveće neformalnih oblika preporučljivo je smjestiti uz rub parcele. Sadnjom drvoreda gustih bogatih krošnji uz rub vrta stvorit ćemo i odličnu zvučnu izolaciju, a prostor zaštititi od pogleda iz okoline.
Prostor za odmor

Vrt je naša oaza mira u koju se povlačimo od užurbanog životnog ritma. Jedan dio prostora možemo predvidjeti za vrtnu garnituru, sjenicu ili neki drugi element za odmor. Relaksirat će nas i žubor potočića ili fontane. S obzirom na to da je vrt svojevrsni produžetak dnevnog boravka, stilom ga možete prilagoditi i stilu uređenja objekta.
Moderni minimalistički vs. bogati ladanjski
U moderne domove lijepo se uklapaju minimalistički vrtovi čiju monotoniju razbijaju maštoviti oblikovani topijari i tek poneka trajnica jarkih boja.

Vlasnici domova uređenih u rustikalnom stilu češće se odlučuju za ladanjske vrtove prepune šarolikog cvijeća. No, kojim ćete biljkama opremiti svoju zelenu površinu, ovisit će primarno o vašem ukusu.

Kako bi tijekom cijele godine bio atraktivan, vrt možemo oplemeniti biljem u tegli od terakote, kamena, plastike ili nekog drugog materijala. Biljne vrste osjetljive na temperaturne promjene poput agruma i palmi, tijekom zime sklonite u staklenik ili neki drugi pogodni prostor.
Početak uređenja

Nakon izbora vrste biljaka i njihovog rasporeda, sadnja može početi kada to vremenski uvjeti dopuste, dakle krajem veljače odnosno početkom ožujka. Zbog njihovog velikog korijenovog sustava prvo je potrebno zasaditi drveće, koje će tako imati dovoljno vremena da se adekvatno zakorijeni prije početka ljeta i velikih suša.
Tijekom ožujka možemo krenuti s ostalim poslovima na uređenju vrta poput prekopavanja tla te sadnje grmova i trajnica te ostalog biljnog materijala.
Vrt / Eksterijer
Ideje za proljetno uređenje mini balkona
Pretvorite neugledan mini balkon koji služi kao ostava, u prekrasnu oazu za boravak na otvorenom.

Proljeće samo što i službeno nije stiglo, a pitanje je jeste li pripremili svoj mini balkon za boravak na otvorenom? Ako još uvijek niste, a nemate ni ideju, zasigurno će vam se svidjeti neka od ovih.
Krenimo od poda
Mnogima, a posebice onima koji žive u stanovima, ne sviđa se pod na balkonu. Ako želite nešto toplije i ugodnije, jednostavno preko toga postavite drvene pločice. Jednostavno se postavljaju i miču.
Druga, jeftinija, ali jednako dobra opcija je podna prostirka sa zanimljivim uzorkom.
Sakrijte se od pogleda
Ako imate providnu ogradu, a želite privatnost, postoji mnogo načina za sakrivanje od znatiželjnih pogleda. Mi smo izdvojili dva. Na postojeću ogradu sami možete složiti ogradu od trske ili pak bambusa. Odlično će izgledati, a boravak na malom balkonu učiniti posebno ugodnim.
Sjedeći namještaj
Za mini balkon treba pažljivo birati namještaj. Ako želite maksimalno iskoristiti prostor, klupa koja je ujedno i spremište, bit će pravi pogodak.
Ako želite stolice i stol, birajte one koje ne zauzimaju mnogo prostora.
Ne može bez biljaka
Velike tegle sa cvijećem nisu opcija za manje balkone. Zato ga ukrasite malim lončanicama.
Ako imate prazan zid, na njega smjestite vertikalni vrt.
Dekorativni elementi
Već smo spomenuli podnu prostoriku. Osim nje, svoj mini balkon ukrasite i drugim dekorativnim elementima poput ukrasnih jastučića, pokrivača za hladnije vrijeme.
Svijeće i lampice također su dobrodošle kako bi unijele malo ambijenta.
Bilje
Top pet biljaka za početnike
Stalno govorimo kako je trend priroda u interijeru. Ako ga i vi želite pratiti, a niste baš vrsni u njezi biljaka, donosimo top pet biljaka za početnike koje ne zahtijevaju preveliku brigu.

Čak i najljepše uređeni interijeri nisu potpuni ako u njima nema biljaka. One im daju živost i svježinu, stoga ni ne čudi zašto je priroda u interijeru in. Za početnike najbolje je odabrati sobne biljke niskog održavanja. Odnosno one koje ne zahtijevaju previše njege, kao ni zalijevanja.
1. Sanseverija ili svekrvin jezik

Ne zahtijeva previše brige. Zalijeva se jednom u 20 do 30 dana, ovisno o sobnoj temperaturi i vlazi. Sporo raste, a preporuka je da bude umetnuta u teglu kako bi se mogla riješiti viška vlage.
2. Kaktus

Idealne biljke za početnike su kaktusi i sukulenti koji se zalijevaju jednom u 30-ak dana. Jedino zahtijevaju dosta visoku temperaturu i dosta svjetlosti pa bi bilo idealno kada bi ih pozicionirali u prostore koji imaju zapadni ili južni prozor.
Napomenut ćemo kako je za kaktuse dobro da budu u teglama od teracote. To je materijal koji izvlači višak vlage iz supstrata ili zemlje.
3. Zamioculcas

Prepoznatljiv je po svojim mesnatim listovima, a kažu i da u dom donosi sreću i novac. Ne zahtijeva puno vlage, niti zalijevanja. U prosjeku se zalijeva jednom u 30-ak dana baš kad se isuši sva zemlja.
4. Epipremnum ili zlatni puzavac

Ako želite neku biljku koja će popuniti police, idealan će biti epipremnum, odnosno zlatni puzavac. Radi se o biljci podrasta pa ga možemo kombinirati s drugim biljkama.
5. Monstera deliciosa

U prostrani interijer pun svjetlosti savršeno će se uklopiti monstera deliciosa. Ovisno o temperaturi, zalijevajte ju jednom u 7 do 10 dana. Ona je u prirodi penjačica pa je potrebno staviti potporni stup na koji bi se mogla dalje penjati.