Bilje
Savjeti za njegu sobnog bilja
Sobne biljke povezuju nas s prirodom, a šareni cvjetovi i zeleno lišće i najsumorniji prostor čine ljepšim. Za uspješan rast i razvoj bilja najbitnija je voda, svjetlost i temperatura. Iako svaki cvijet ima neke svoje posebnosti, pogledajte općenita pravila kako njegovati kućno bilje.
Zalijevanje
Čim se supstrat počne sušiti tijekom aktivnog rasta biljke, većinu vrsta potrebno je dobro zaliti. Ipak, supstrat biljke poput ciklame nikad se ne smije potpouno posušiti, već uvijek mora biti blago vlažan.
Količina vode i učestalost zalijevanja ovisit će o temperaturi i vlazi u prostoriji, kao i o tipu tla. Sa zalijevanjem valja paziti, pošto je prevelika količina vode jedan od glavnih razloga truljenja biljke. Nemojte držati biljku u tanjuriću napunjenom vodom duže od dva sata.
Zbog naše sigurnosti voda iz slavine tretirana je kemikalijama, što nije pogodno za neke vrste sobnog cvijeća. Preporučuje se stoga da voda odstoji barem 24 sati u otvorenoj posudi prije no što njome zalijete biljku. Osim što će u tom periodu kemikalije ishlapiti, temperatura vode izjednačit će se s temperaturom u prostoriji, što također odgovara brojnim vrstama.
Svjetlost
Količina svjetla utjecat će na životni ciklus biljke. I dok neke egzotične vrste koje u prirodi rastu u sjenovitim područjima prašume traže manje svjetla, većinu biljaka potrebno je smjestiti na dobro osvjetljeno mjesto. Sunčevo svjetlo neophodno je u procesu fotosinteze, a lončanice koje nemaju dovoljno svjetla imaju blijede listove i slabo rastu.
Biljke u tegli stoga postavite na mjesto gdje ima dovoljno prirodnog svjetla, poput prozorske daske. Ako biljku premještate iz mračnije prostorije u svjetliju, činite to postupno kako bi se cvijet prilagodio novim uvjetima. Ukoliko se odjednom drastično poveća količina svjetla listovi će se osušiti.
Ako su noći hladne, lončanicu nipošto ne stavljajte između teške zavjese i prozora. Biljku je bolje držati na sobnoj temperaturi, s unutrašnje strane zavjese.
Temperatura i vlaga zraka
Količina vode i svjetlosti su najvažniji faktori u životu cvijeta, no ne treba zanemariti niti temperaturu i vlagu zraka. Grijane prostorije, posebice tijekom hladnih zimskih mjeseci, najčešće imaju izrazito suhi zrak.
Za većinu biljaka temperatura u prostoriji ne bi se trebala spuštati ispod 10 stupnjeva. Tropske biljke u pravilu vole više temperature i vlagu zraka od 50-70%. Nažalost, veća temperatura znači i manju vlagu zraka za egzotične vrste pa vlagu treba nadoknaditi, primjerice prskanjem.
Svaka biljka dakako ima svoje specifičnosti pa će tako pojedine vrste negativno reagirati ukoliko se temperatura u prostoriji spusti ispod 15 stupnjeva. Božićna zvijezda u tom će slučaju početi odbacivati svoje listove, listovi gardenije mogli bi požutjeti dok će afrička ljubičica prestati cvjetati.
Bilje
Pevex savjetuje – idealno je vrijeme za sadnju ruža
Najljepši proljetni ukras svakako je proljetno cvijeće. Bilo da ga sadite na balkonu ili u vrtu, dobro planiranje omogućit će vam da intenzivne boje i mirisi budu prisutni sve do ljetnih mjeseci.
Cvjetnice intenzivnih boja
Prvi dani proljeća zovu nas da izađemo iz zimskog sivila i uputimo se u vrtni centar po cvjetnice intenzivnih boja. Pevexovi centri bujaju predivnim sadnicama različitih vrsta, a želite li isprobati nešto novo, pokušajte uzgojiti cvjetnice iz sjeme, čiji je izbor u Pevexu iznimno velik.
Idealno vrijeme za sadnju proljetnica je kasna jesen, najčešće u studenom kada sadimo narcise, tulipane ili zumbule. Sada su vrtni centri prepuni ranunkulusa, klinčića, ivančica ili tratinčica.
Ako nemate puno vremena, odlučite se za biljke na balkonu
Uređenje balkona ovisi o vašoj osobnosti. Po vlastitom ukusu izaberite boje, ali vodite računa o njezi koja im je potrebna.
Sve biljke zapravo možemo saditi i na balkonu i u vrtu, međutim ako imate manje vremena obilaziti svoju okućnicu onda se više bazirajte na balkon i tamo u teglama primjerene veličine posadite određene lukovice, odnosno proljetnice koje želite na svom balkonu.
Balkon voli nježnije cvijeće, a vrt trajnije biljke
Na balkonu uvijek biramo nježnije cvijeće intenzivnijih boja koje traže više pažnje, a u vrtu ili na okućnici biramo trajnije biljke koje će iz sezone u sezonu više cvasti, odnosno rasti bujnije.
Iz Pevexa preporučuju da u ovo doba biramo cvjetnice intenzivnih boja kako bi što više oplemenili svoj životni prostor. Najbolje je odlučiti se za klinčiće, za ranunkuluse, tratinčice ili sedume.
Za sadnju cvijeća na balkonu, savjetuje se izabrati teglu od terakote, jer biljkama pruža idealne uvjete.
Odmah na početku same sadnje dobro je iskoristiti samu teglu, oprati ju, očistiti i dezinficirati od mogućih nametnika i bolesti koje dolaze sa transportom i na taj način osigurati biljci na samo dno tegle dobru drenažu uz pomoć ukrasnog kamenja ili glinenih kuglica.
Za sadnju cvijeća obavezne su dobre rukavice i odgovarajući alat
Za sadnju proljetnih biljaka odnosno biljaka općenito, birajte male ručne alate, što lakše i da vam što bolje leže u ruci, a što se tiče sadnje biljaka u vrtu ili na okućnici, uvijek birate one malo veće, odnosno klasične vrtne alate.
Priprema za sadnju uključuje i nabavu zemlje, odnosno supstrata, a nije svejedno koju ćete izabrati.
Kada govorimo o odabiru supstrata za sadnju proljetnih biljaka, najbolje je odabrati kvalitetan supstrat jer sve te biljke zbog svog intenzivnog rasta i intenzivne cvatnje traže puno hranjiva i prozračnost.
Kada posadimo biljke briga o njima je naredno vrijeme konstantna, moramo ih svakodnevno odnosno svakih nekoliko dana obilaziti, njegovati, zalijevati, obavezno prihranjivati, jer intenzivan cvat očekuje intenzivnu prihranu koju možemo napraviti tekućim gnojivima vrlo kvalitetnih supstanci.
Pravilna briga o cvijeću je najvažnija
Bez obzira sadimo li biljke na balkonu ili na okućnici, potrebno ih je njegovati odnosno prihranjivati svakih tjedan do dva tjedna, ovisno o biljci koju smo posadili. A što se tiče obilaska samih biljaka, dobro ih je pregledati zbog nametnika odnosno pojave bolesti i na vrijeme spriječiti raznim preparatima.
U zavisnosti kakve biljke izaberemo takve ćemo rezultate i očekivati. Počnemo li uzgajati biljke iz sjemena, trebat ćemo malo više strpljenja, a biljke iz lukovica ili gomolja, doći će malo nešto kasnije, dok već gotove primjerke cvatućih biljaka možemo odmah posaditi i imati momentalni učinak.
Želite li na tradicionalniji način oplemeniti svoju okućnicu, Marija preporuča da izaberete ruže. Osobito jer je rano proljeće idealno vrijeme za njihovu sadnju.
Bilje
Biljke koje opraštaju zaborav
Brojni su razlozi zbog koji bi trebali imati sobno bilje. Osim što neke biljke pročišćavaju zrak, dokazano je da zelenilo ublažava stres. Ako nemate vremena brinuti se o biljkama, sestre Bota naučiti će vas koje biljke zahtijevaju manje pažnje i idealne su za početnike.
Nemojte brzati s odabirom biljaka
Odlučite li se nabaviti sobnu biljku, prvo se trebate zapitati koji su uvjeti u koje ćete ju donijeti, kakav je vaš životni prostor, na koju stranu su orijentirani prozori i koliko imate svjetla u stanu.
“Drugo pitanje koje si moramo postaviti je zapravo pitanje o našem životnom stilu i našim životnim navikama, koliko uopće vremena želimo izdvojiti za njegu biljaka i onda ćemo prema tome, ako ne želimo odvojiti puno vremena, izabrati biljke koje se ne moraju često zalijevati i koje su ovako zahvalne”, objašnjava Bojana Bota.
Krenite s jednostavnijim biljkama
Za početak, najbolje je nabaviti biljke koje ne zahtijevaju puno svjetla i vode, pa mogu uspijevati u različitim uvjetima.
To je kao prvo Sanseverija, odnosno Dracena ili popularno nazvana svekrvin jezik. To je biljka koja ima dugačke zmijolike listove, može rasti u vrlo različitim uvjetima, može biti u malo mračnijem kutu, ali i u malo svjetlijem kutu i ne treba ju se zalijevati često, odnosno zalijevamo ju tek kad se zemlja potpuno prosuši.
Sljedeća biljka je Zamia kulkas, koja je jednako kao Sanseverija, može biti u mračnijem i u svjetlijem prostoru i također se zalijeva tek kad se potpuno prosuši.
Treća biljka je Aspidistra odnosno biljka koju zovu i čelična biljka, biljka od lijevanog čelika, za nju se govori da je u povijesti svašta preživjela, i zagađeni zrak za vrijeme industrijalizacije i mračne kutke dvoraca u srednjem vijeku, stoga je to definitivno biljka za mračnije urede u kojima nemate baš osobu koja će se brinuti o vašim biljkama, jer je vrlo izdržljiva.
Žuti listovi nisu razlog za paniku
Za koju god biljku da se odlučite, svakako saznajte koje uvjete ona voli. Ako se pojave žuti listovi, nemojte paničariti.
“Razlog tomu je što su one kod proizvođača stajale u savršenim uvjetima i onda dođu kod nas u dom gdje nisu više toliko savršeni uvjeti. To je zapravo adaptacija biljke na nove uvjete i ne moramo odmah upadati u nekakvu paniku nego si samo osvijestiti da je to jednostavno tako, da će biljci trebat neko vrijeme da se prilagodi novonastalim uvjetima”, objašnjava Danijela Bota.
Koliko često trebamo zalijevati biljku?
Nije dobro odmah biljku ići presaditi jer je presađivanje biljci stres i bolje je pričekati mjesec ili dva mjeseca pa onda to napraviti kad se biljka već naviknula na novi prostor.
Koliko često biljku treba zalijevati ovisi o mjestu gdje smo ju stavili i količini svjetlosti koju dobiva.
“Što ju smjestite na svijetlije mjesto to će se supstrat brže posušiti, ako je ona na nekom malo mračnijem mjestu onda će naravno trebati i duže vremena da se supstrat posuši i duže vremena će biti između dva zalijevanja”, govori Bojana.
Zalijevanje manjim količinama obično je efikasnije od ulijevanja veće količine vode zato se preporuča metoda zalijevanja odozdo.
Ako ste spremni proučiti što koja biljka treba i posvetiti joj više vremena, spremni ste za neku napredniju biljku.
Primjerice, Alokasije traže konstantu vlažnost, vole puno svjetla, znaju biti osjetljive na truljenje korijena i toga moramo biti svjesni kako bismo biljkama pružili sve potrebno.
Sobne biljke su bezvremenski dodatak svakom interijeru i uvijek su bolji izbor od umjetnih.
You must be logged in to post a comment Login