Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Robotska kosilica olakšava muke vlasnicima travnjaka i od 2000 kvadrata

Ne smetaju joj ni zapreke ni visoka trava

Imate vrt od 2000 kvadrata, ali ne da vam se kositi? Ne brinite.  Postoji robotska kosilica koja tu površinu pokosi sama,  a ne smetaju joj ni zapreke ni visoka trava.

Oku ugodan i zdrav travnjak postiže se redovitom košnjom. Za nju nije potrebno izdvajati vrijeme namijenjeno odmoru niti koristiti tešku vrtnu mehanizaciju. Dovoljna je samo kvalitetna robotska kosilica.

Joža-Frljužec-dom-na-kvadrat

Prije vrtnog pomagača, potrebne su predradnje

Prednost robotske kosilice je što potpuno autonomno održava travnate površine do 2000 kvadrata. Može kositi nagibe do 45 stupnjeva i travu koja tjedan dana nije košena. Pričamo o visini do 10 centimetara koji se može od prvog pokušaja pokosit, naravno da će u tom periodu robot brže potrošiti baterije i neće imat tu učinkovitost, a kod redovnog održavanja može se podesit da kosi visinu 2,5 i 5,5 centimetara visine’, objašnjava Joža Frljužec, iz AL-KO-a.

robotska-kosilica-dom-na-kvadrat

Prije pokretanja vrtnog pomagača, potrebno je napraviti neke predradnje. Za početak, trebamo odabrat mjesto za baznu stanicu, koja treba biti postavljena u vagi. 

Idealan izbor je pomalo skriveno mjesto na ravnoj travnatoj ili zemljanoj površini u blizini izvora električne energije. Signal koji dobije iz bazne stanice, robota će uputiti u kojem krugu treba kositi.

Potrebna je detaljna priprema

‘Taj krug je ova žica s kojom ćemo omeđiti travnatu površinu, unutar tog kruga će on pokositi svu travu’, pojašnjava.

klinovi-čeki-robotska-kosilica-dom-na-kvadrat

Za njegovo obilježavanje potrebni su klinovi i gumeni čekić. Nakon toga treba obaviti i kalibraciju robota koji će obići kabel, izmjeriti metražu žice kako bi znao gdje mora započeti kositi. Uđe li nakon toga u baznu stanicu, znači da je sve dobro postavljeno.

Slijedi određivanje startnih pozicija i programa košnje. Nakon detaljne pripreme pametni saveznik njegovanog travnjaka spreman je za akciju.

Radi putem aplikacije

‘Nakon što ste postavili robotsku kosilicu na vašem travnjaku i instalirali aplikaciju in-touch na vašem mobilnom telefonu i povezali robota s aplikacijom, samo putem jednog klika pokrenete vašu robotsku kosilicu, koja onda isti čas ide kositi’, dodaje.

robotska-kosilica-dom-na-kvadrat

Kosi 45 minuta i nakon toga se sama vraća u bazu gdje se isto toliko puni. Kosi ukupno tri sata dnevno i to ne samo po suncu, već i po kiši. Tiha je kao šapat, kosi blizu ruba, a ne smetaju joj ni prepreke.

Zaštita za djecu

‘Robot ima isto tako zaštitu za djecu, što znači da ne mogu baš dohvatiti noć, te u slučaju da ga dignu, automatski se isključivaju noževi’, kaže.

robotska-kosilica-dom-na-kvadrat

Ovo je ekološki je prihvatljiv sustav koji ne koristi fosilna goriva. Troši i to vrlo malo električne energije. Odsjeca vrlo male komadiće trave koji služe kao prirodno gnojivo koje travnjak čini bujnim.

‘To vam je dobro pogotovo u ljetnim vrućim vremenima, tako da začuvamo vlagu što znači da bi u jesen opet s prozračivačem trebali prozračiti travnjak kako bi on došao do zraka’, zaključuje.

robotska-kosilica-dom-na-kvadrat

Nema krtica

Travnjak kojeg kosi robotska kosilica neće posjećivati krtice. ‘Vjerojatnost da se pojave krtice, na površini di kosi robot, je jako mala, jer krtice ne obožavaju signal robotske kosilice niti rad robotske kosilice te ga izbjegavaju’, dodaje.

Sigurna zaštita od lopova

Zbog zaštite koje ima, izbjegavat će je i lopovi. ‘Naše robotske kosilice se naravno mogu ukrast, no ne znam što će čovjek raditi s robotom, jer su naši roboti zaštićeni sa zaštitom pina i sa zaštitom puka koji je tvornički postavljen i samo se u tvornici može doći do njega’, dodaje Joža.

AL-KO robotska kosilica savršen je partner zdravog i održavanog travnjaka te vašeg slobodnog vremena.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice