Vrt
DOZNAJEMO ZA VAS Sve što trebate znati o teglama
Ljubitelji bilja često se nađu u nedoumici, koju teglu izabrati. Iako je ponuda po trgovinama raznolika, razlike u materijalima i tehnikama izrade tegla često im zadaju slatke brige. Upravo se zato naša redakcija u nekoliko navrata posvetila teglama te od stručnjaka doznala sve što je potrebno.
Eko tegle
Raznoliko cvijeće, ukrasno biljke pa i mini voćke možete posaditi u tegle od kave i od drveta. Wow efekt postići možete eko teglama od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto kave. Ovu talijansku inovaciju prepoznala je i u Hrvatsku uvezla tvrtka Cortum.
„Prilikom proizvodnje kave ostaju ljuskice koje se melju i dodaju u materijal polipropilen reciklirani. Tegle od kave dolaze u dvije nijanse, espresso i druga je late“, kazao nam je direktor tvrtke Cortum Kristijan Burek.
Eko tegle od drveta imaju isti omjer kao i od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto drva. Eco tegle, svakom će interijeru ili eksterijeru dati dodatan dašak prirodnosti.
Modularne tegle
Ako ste jedan od onih koji svoj maleni vrt imaju na balkonu, sigurno ste se našli u nedoumici s izborom tegli. Mi smo zbog vas popričali sa stručnjakom.
‘Na vašem balkonu ili terasi, možete si napraviti, u skladu s vašim eksterijerom, vrlo zgodan povrtnjak. Ja sam u ovom slučaju pripremila modularne plastične tegle koje su vrlo lagane i lako prenosive. One se u pravilu pune kvalitetnim supstratom. Dakle, u većini vrtnih centara imate mogućnost nabave bio supstrata koji je pogodan za bio uzgoj povrća’, pojašnjava Dubravka Mišolongin, dipl. ing. argonomije.
Dodaje kako je osim povrća, u modularne tegle, kao što su ove – tvrtke Cortum, možete posaditi i voće, primjerice jagode ili ribizl. U manjim posudama od prirodnih materijala dobro je posaditi i začinsko mediteransko bilje koje će obogatiti mnoga jela ili koktele.
Tegle od terakote
Tko god želi postići prirodan dojam u svojem vrtu ili pak na terasi i balkonu, birat će prirodne materijale. A što može biti prirodnije od onoga što dolazi iz prirode. Takozvana terakota je skupni naziv za predmete izrađene od gline pečene na visokoj temperaturi. I zato je ona idealan izbor za teglice.
‘Jako je dekorativna kad se stavlja kao akcent s formama tipa spiralnih ili na štapu kod ulaznih vrata. Lijepe su i kombinacije viših, nižih posuda, tanjurastih u koje možete posaditi neke zanimljive sukulente. Niže bilje, kao što je recimo lavanda, pinus mugo, predivna juka, agrumi izgledaju najljepše u terakoti, zatim maslina i neke mediteranske biljke koje s terakotom dobiju na vrijednosti’, kaže Dubravka Mišolongin.
Sobno bilje
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
Svaka prostorija zaslužuje najbolje
Sobne biljke unose život i energiju u vaš dom, dodajući teksturu i ljepotu svakoj prostoriji. Svaka prostorija nudi posebne uvijete, ovisno o svjetlu, vlazi i tome koliko ljudi kroz nju prolazi.
Evo vodiča za najbolje kombinacije biljaka za različite prostorije u vašem domu:
Kuhinja
Kuhinje obično imaju puno svjetlosti i visoku „prohodnost“, pa je važno odabrati biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Evo nekoliko odličnih kombinacija biljaka za kuhinju:
• Zmajevac (Dracaena marginata): Ova visoka, uska biljka uspijeva u svijetloj, indirektnoj svjetlosti. Njezini crvenim rubovima ukrašeni zeleni listovi čine elegantan, lako održiv dodatak u kuhinjskom kutu.
• Fikus (Ficus lyrata): Još jedna visoka biljka s sjajnim, rebrastim listovima. Najbolje raste na indirektnoj svjetlosti, a dodaje teksturu i sofisticiranost prostoru.
Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima
• Slonovsko uho (Elephant Ear): Za hrabar, tropski ugođaj, biljka “ušni list” je savršena. Njezini veliki, lepezasti listovi najbolje rastu u prostoru punom svjetlosti i vlažnosti, što je čini idealnom za kuhinje.
• Aloe Vera: Ova svestrana biljka može se držati na osunčanoj radnoj plohi i koristi se za liječenje manjih opeklina i posjekotina, dodaje tako funkcionalnost i ljepotu.
Kupaonica
Kupaonice su često pune vlage, što ih čini savršenima za biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Odaberite biljke koje će cvjetati u kupaonici:
• Afrička ljubičica (Saintpaulia ionantha): Ova biljka voli umjerenu i indirektnu svjetlost i dodaje boje s cvjetovima i mekim listovima.
• Orhideje (Orchidaceae): Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili stol.
• Sretni bambus (Dracaena sanderiana): Idealna je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje.
• Petoprsta paprat (Adiantum pedatum): Poznat po svojim nježnim listovima, uspijeva u vlažnom okruženju kupaonice.
Spavaća soba
Spavaće sobe su prostori namijenjeni odmoru, pa je važno odabrati biljke koje promiču opuštanje i zdravlje. Potražite biljke koje su lako održive i smanjuju stres:
• Mirni ljiljan (Spathiphyllum wallisii): Ova biljka nudi i lišće i cvjetove, dodajući spokoj u svaku spavaću sobu. Najbolje raste na slaboj do umjerenoj svjetlosti.
• Biljka pauk (Chlorophytum comosum): Lako održiva biljka koja uspijeva na indirektnoj svjetlosti. Njezini “paučasti” izdanci dodaju pokret i teksturu, stvarajući umirujuću atmosferu.
Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt
• Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka je gotovo neuništiva, uspijeva na slabom svjetlu i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini idealnom za spavaću sobu bez stresa.
Dnevni boravak
Dnevne sobe i boravak često pate od nedostatka svjetlosti. Razmislite o kombiniranju biljaka s zanimljivim teksturama i bojama:
• Kraljevska begonija (Begonia rex-cultorum): Poznata po svojim hrabrim listovima i živopisnim bojama, ova biljka uspijeva u slaboj do djelomičnoj sunčanoj svjetlosti i dodaje dramatičan izgled prostoru.
• Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata): Ova otporna biljka može podnijeti nisko svjetlo i nepravilno zalijevanje, čineći je savršenom za dnevne sobe koje zahtijevaju minimalno održavanje.
• Zaltni puzavac (Epipremnum aureum): Brzo rastuća biljka koja podnosi nisko svjetlo, pothos se može obučiti da se penje ili pada s polica ili visećih košara.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.