Vrt
Vježbanje na otvorenom: Trenerica otkriva kako vrt pretvoriti u prostor za aktivnosti
Dobro uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima

Uređenje vrta za vježbanje može transformirati vašu vanjsku oazu u funkcionalan i inspirativan prostor za tjelesnu aktivnost. Priprema prostora nije samo stvar estetike, već i praktičnosti.
Pristojno uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima. Može biti i motivacija – kad taj svoj vrt lijepo sredite i pripremite za vježbanje, šteta bi bila ne iskoristiti luksuz koji ste si omogućili za dobar trening.
Odabir pravog mjesta
Procjena prostora: Prvi korak u pripremi vrta za trening je procjena dostupnog prostora. Pogledajte svoj vrt i odredite koje područje je najpogodnije za vježbanje. Idealno bi bilo da to bude ravna i prostrana površina, no čak i manji vrtovi mogu biti prilagođeni za vježbanje.
Ako imate ograničen prostor, razmislite o tome kako ga maksimalno iskoristiti. Na primjer, vježbe poput sklekova, čučnjeva ili planka ne zahtijevaju puno prostora, dok bi za trčanje ili sprintove trebali osigurati duži prostor, primjerice stazu uz rub vrta.
Površina tla: Površina na kojoj ćete vježbati vrlo je važna. Trava je prirodan i ugodan izbor jer pruža mekšu podlogu koja smanjuje pritisak na zglobove, posebno kod skakanja ili trčanja. No, trava može biti skliska kada je mokra, stoga je važno redovito održavati travnjak. Ako nemate travnatu površinu, ili ako želite dodatno osiguranje, možete razmisliti o postavljanju gumene podloge ili vanjskih prostirki koje će omogućiti sigurno i udobno vježbanje.

Osiguranje privatnosti
Ograde i živice: Privatnost je jedan od ključnih elemenata ugodnog vježbanja na otvorenom. Ako je vaš vrt izložen pogledima susjeda ili prolaznika, razmislite o postavljanju ograde ili živice. Drvene ograde ili paneli mogu biti estetski ugodni, a ujedno pružaju dobru zaštitu od pogleda. Ako preferirate prirodniji izgled, živica je odličan izbor. Biljke poput tuje ili bambusa brzo rastu i stvaraju gusti zeleni zid koji će vas odvojiti od okoline.
Visoke biljke i pergole: Osim živice, možete koristiti i visoke biljke ili pergole kao prirodne barijere. Pergole možete prekriti penjačicama poput loze ili ruža, što će stvoriti dodatnu hladovinu i ugodan ambijent za vježbanje. Postavljanjem biljaka u velikim teglama također možete stvoriti fleksibilne barijere koje možete premještati prema potrebi.

Osvjetljenje i sjena
Prirodna svjetlost: Trening na otvorenom pruža prednosti poput sunčeve svjetlosti koja je važna za sintezu vitamina D. Međutim, pretjerano izlaganje suncu, posebno tijekom ljetnih mjeseci, može biti štetno. Stoga je važno osigurati ravnotežu između izlaganja suncu i zaštite od prejakih zraka. Prostor u kojem planirate vježbati trebao bi imati prirodnu sjenu, bilo od drveća ili pergola. Ako u vrtu nemate dovoljno prirodne sjene, možete postaviti suncobrane, tende ili platna koja će vam pružiti zaštitu tijekom vrućih dana.
Umjetno osvjetljenje: Ako planirate vježbati rano ujutro ili navečer, trebat će vam adekvatno umjetno osvjetljenje. Postavljanje vanjskih svjetiljki na strateškim mjestima, poput rubova staze ili blizu vježbovnih zona, omogućit će vam sigurno kretanje i spriječiti nesreće. LED svjetiljke su energetski učinkovite i mogu se postaviti na solarni pogon, što je ekološki prihvatljivo rješenje.

Dodavanje opreme
Osnovna oprema za trening: Kada ste uredili osnovni prostor, možete razmisliti o dodavanju osnovne opreme za vježbanje. Vrt može biti opremljen jednostavnim rekvizitima koji ne zauzimaju puno prostora, ali značajno obogaćuju vaš trening. Primjerice, klupa za vježbanje može se koristiti za izvođenje različitih vježbi poput dipsa, sklekova ili za sjedenje i odmor. Šipka za zgibove može se postaviti između dva stabla ili na posebno izrađenom postolju.
Elastične trake i utezi: Elastične trake su izuzetno svestran rekvizit koji možete pričvrstiti na stabla, ograde ili pergole i koristiti za razne vježbe otpora. Slobodni utezi poput bučica ili girja također su izvrsni za vanjski trening. Ako nemate mjesta za skladištenje opreme u vrtu, razmislite o tome da napravite mali vanjski ormarić ili sanduk u koji ćete spremiti opremu kada je ne koristite.
Vanjska teretana: Ako imate više prostora i želite ozbiljnije pristupiti vježbanju, možete razmisliti o postavljanju mini vanjske teretane. To može uključivati jednostavne strukture poput monkey bars-a, konopa za penjanje ili male zidove za penjanje. Vanjske teretane postaju sve popularnije jer omogućuju kompleksne treninge s elementima crossfita ili funkcionalnog treninga.

Zelenilo i prirodni elementi
Biljke i cvijeće: Uključivanje prirodnih elemenata u prostor za vježbanje može stvoriti ugodan ambijent koji će vas motivirati na redovito vježbanje. Biljke poput lavande, ružmarina ili mente ne samo da su estetski privlačne, već i šire ugodan miris koji može pozitivno utjecati na vaše raspoloženje tijekom treninga. Cvjetne gredice ili ukrasni grmovi mogu poslužiti kao prirodna granica između različitih vježbovnih zona u vrtu.
Prirodne staze: Ako imate veći vrt, možete kreirati prirodne staze za trčanje ili hodanje. Staze mogu biti izrađene od šljunka, drvenih dasaka ili kamenja. Takve staze ne samo da olakšavaju kretanje, već mogu poslužiti i kao dio treninga. Na primjer, možete postaviti označene točke duž staze na kojima ćete izvoditi određene vježbe poput skokova, čučnjeva ili sprintova.
Ovi vrtlarski radovi u kolovozu važna su priprema vrta za jesen
Kamenje i drveni elementi: Prirodni elementi poput velikih kamenja ili drvenih trupaca mogu poslužiti kao dodatni rekviziti za vježbanje. Na primjer, možete koristiti kamenje za izvođenje vježbi poput sklekova na povišenju ili ih postaviti kao prepreke za preskakanje. Drveni trupci mogu poslužiti kao balansne grede ili za izvođenje vježbi snage poput dizanja trupaca.

Organizacija prostora
Podjela na zone: Kako biste osigurali funkcionalnost vrta za trening, možete razmisliti o podjeli prostora na različite zone. Na primjer, možete imati zonu za kardio aktivnosti (trčanje, preskakanje užeta), zonu za vježbe snage (sklekovi, čučnjevi, utezi) i zonu za istezanje ili jogu. Ovakva organizacija omogućava vam da lakše pratite svoj trening plan i održavate red u prostoru.
Estetska uređenja: Estetika prostora također igra važnu ulogu u motivaciji za vježbanje. Uređen vrt s pažljivo odabranim biljkama, stazama i osvjetljenjem ne samo da će vam pružiti funkcionalan prostor za vježbanje, već će vas i inspirirati da više vremena provodite na otvorenom. Razmislite o dodavanju dekorativnih elemenata poput fontana, kamenjara ili skulptura koje će dodatno uljepšati vaš prostor.

Održavanje prostora
Redovito održavanje: Da bi vaš vrt za vježbanje bio siguran i ugodan, važno je redovito održavanje. To uključuje košnju trave, obrezivanje biljaka, čišćenje staza i redovito provjeravanje opreme. Prostirke i gumene podloge treba redovito prati i provjeravati njihovu ispravnost kako biste izbjegli ozljede.
Prilagođavanje sezoni: Vrt je dinamičan prostor koji se mijenja s godišnjim dobima. Ljeti ćete možda trebati više sjene, dok zimi treba osigurati da površine nisu skliske od vlage ili snijega. Razmislite o sezonskim prilagodbama, poput postavljanja privremenih skloništa ili grijanja za hladnije mjesece, kako biste prostor mogli koristiti tijekom cijele godine.
Vježbe koje možete raditi u vrtu
Jednom kada ste uredili svoj vrt za vježbanje, vrijeme je da osmislite trening koji će vam omogućiti postizanje željenih ciljeva. Evo nekoliko vježbi koje su idealne za izvođenje u vlastitom vrtu.
Uredite mali kutak za opuštanje i odmor u svom domu
Trčanje i sprintovi
Ako imate dovoljno prostora, trčanje u vrtu je izvrstan način za poboljšanje kardio kondicije. Možete kombinirati lagano trčanje s intervalima sprinta kako biste pojačali intenzitet treninga. Također, trčanje po travi dodatno aktivira mišiće nogu jer zahtijeva veću stabilnost.

Čučnjevi
Čučnjevi su jedna od najvažnijih vježbi za jačanje donjeg dijela tijela. Možete ih izvoditi bilo gdje u vrtu. Za dodatni izazov, probajte izvođenje iskoraka ili skok-čučnjeva, koji će dodatno aktivirati mišiće i podići puls.
Sklekovi
Sklekovi su klasična vježba za jačanje mišića prsa, ramena i tricepsa. Možete ih raditi na ravnoj površini ili s rukama podignutim na klupi, što će smanjiti intenzitet vježbe i olakšati početnicima.
Iskoraci
Iskoraci su sjajna vježba za jačanje kvadricepsa, stražnje lože i gluteusa. Prostor u vrtu omogućuje izvođenje dinamičnih iskoraka, pri čemu ćete svakim korakom napredovati prema naprijed. Možete dodati i skok između iskoraka za veći intenzitet.
Plank
Plank je izdržajna vježba koja aktivira cijeli trup, poboljšava stabilnost i jača core mišiće. Izvodite plank na travi ili prostirci, a možete isprobati različite varijacije poput bočnog planka ili plank s podizanjem nogu.

Burpees
Burpees su kombinirana vježba koja uključuje sklek, čučanj i skok, što ih čini izuzetno zahtjevnim, ali i učinkovitim. Ova vježba poboljšava izdržljivost i sagorijeva mnogo kalorija, a može se lako prilagoditi različitim razinama kondicije.
Penjanje na klupu
Ako u vrtu imate klupu ili neki drugi povišeni objekt, možete izvoditi vježbu penjanja na klupu. Ova vježba jača noge i stražnjicu, a može se izvoditi i kao eksplozivna vježba skakanjem na klupu.
Skakanje preko užeta
Preskakanje užeta je jednostavna, ali vrlo učinkovita kardio vježba koja poboljšava koordinaciju i izdržljivost. U vrtu možete bez problema pronaći dovoljno prostora za ovu aktivnost.
Vježbe s otporom
Ako imate elastične trake, možete ih koristiti za različite vježbe otpora koje jačaju mišiće cijelog tijela. Na primjer, trake možete pričvrstiti za stablo ili ogradu i izvoditi vježbe za ruke, leđa ili noge.

Yoga i istezanje
Vrt je idealno mjesto za opuštajuće vježbe poput yoge ili istezanja. Ranojutarnja yoga u vrtu, dok se priroda budi, može biti nevjerojatno iskustvo koje će vam pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju fleksibilnosti.
Učinkovito vježbanje u vrtu
Da biste maksimalno iskoristili vježbanje u vrtu, obratite pažnju na nekoliko ključnih savjeta:
Planiranje treninga: Prije nego što počnete vježbati, osmislite plan treninga. Odredite koje ćete vježbe raditi i koliko će trajati svaki set. To će vam pomoći da ostanete fokusirani i učinkovitiji.
Hidratacija: Vježbanje na otvorenom, posebno tijekom toplijih mjeseci, može dovesti do dehidracije. Uvijek imajte sa sobom bocu vode i pijte dovoljno tekućine prije, tijekom i nakon treninga.
Kontinuitet: Vježbajte redovito, ali slušajte svoje tijelo. Ako osjetite bol ili nelagodu, prilagodite intenzitet ili zamijenite vježbu nekom manje zahtjevnom.
Change it up: Kako biste izbjegli monotoniju, redovito mijenjajte vježbe i intenzitet. Na taj način ćete zadržati motivaciju i stalno izazivati svoje tijelo da se prilagođava, postane jače.
Sigurnost: Prije svakog treninga, provjerite podlogu kako biste bili sigurni da nema nečega što bi moglo uzrokovati ozljede. Nemojte zaboraviti obratiti pažnju na vrijeme – izbjegavajte vježbanje po jakom suncu, visokim temperaturama ili mokroj površini po kojoj bi se mogli poskliznuti.
Zaključak
Vježbanje u vrtu može biti nevjerojatno korisno i motivirajuće iskustvo. Bez obzira na to jeste li početnik ili iskusni vježbač, vlastiti vrt može postati vaša osobna teretana na otvorenom. Kroz jednostavne prilagodbe prostora i raznovrsne vježbe koje uključuju kardio, snagu i fleksibilnost, možete postići izvrsne rezultate. Uživajte u prirodi, održavajte svoje tijelo zdravim i koristite vrt kao inspiraciju
Autor: dipl.oec. Valentina Sumpor – vlasnica i voditeljica centra SanaGravida za savjetovanje i vježbanje žena
Bilje
Menta: Ljekovita biljka koju možete uzgajati u vrtu ili na prozoru
Menta nije rezervirana samo za mojito – otkrijte sve njezine blagodati i načine kako je koristiti svaki dan

Menta (Mentha piperita), metvica ili nana jedna je od najpoznatijih i najkorištenijih biljaka na svijetu. Njezin prepoznatljiv, osvježavajući miris budi osjetila, dok blagotvorna svojstva djeluju na tijelo i um. Bilo da je koristite u čaju, jelima, desertima ili kao ukras u vrtu, menta je biljka koja pruža mnogo više od okusa.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Botanički opis i porijeklo
Menta pripada porodici usnača (Lamiaceae) i poznata je po svojim karakterističnim tamnozelenim, nazubljenim listovima i uspravnim stabljikama koje mogu narasti do 60 centimetara visine.
Cvjetovi su sitni, ljubičaste do ružičaste boje, skupljeni u klasaste cvatove na vrhu stabljike. Porijeklom je iz Europe i Azije, a danas se uzgaja gotovo u cijelom svijetu zbog svojih ljekovitih i kulinarskih svojstava.
U prirodi raste na vlažnim livadama, uz potoke i rubove šuma, ali se vrlo lako prilagodila uzgoju u vrtovima i teglama.
Gdje se i kako može uzgajati menta?
Menta je iznimno jednostavna za uzgoj, zbog čega je omiljena među vrtlarima početnicima. Može se uzgajati na otvorenom u vrtu, gdje se vrlo brzo širi, pa je preporučljivo posaditi je u kontroliranom prostoru, primjerice u saksiji ukopanoj u zemlju, kako ne bi preuzela cijelu gredicu.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta
Uspijeva i u teglama na balkonu ili prozoru, gdje joj je potrebno mnogo svjetla, ali treba biti zaštićena od izravnog podnevnog sunca. Idealna je i za kuhinjski prozor jer je uvijek pri ruci za čaj ili jela. Voli vlažno, ali dobro drenirano tlo i redovito zalijevanje, a povremeno ju je dobro prihraniti organskim gnojivom. Kako bi se potaknuo gušći rast, potrebno je redovito obrezivati vrhove.

Razmnožavanje
Menta se najlakše razmnožava vegetativnim putem, odnosno dijeljenjem korijena ili reznicama. U proljeće ili jesen, dio korijena s izdancima jednostavno se presadi na novo mjesto. Također, reznice mente mogu se odrezati i staviti u čašu vode, a nakon što razviju korijenčiće, posaditi u teglu ili vrt. Ova metoda osigurava brzi rast i zdravu novu biljku.
Gdje se sve koristi menta?
Menta ima široku primjenu, kako u kulinarstvu, tako i u medicini i domu.
1. U kulinarstvu
Najčešće se koristi svježa ili sušena za pripremu čajeva koji smiruju želudac i olakšavaju probavu. Dodaje se u salate, umake i preljeve, kojima daje posebnu svježinu i aromu. Neizostavan je sastojak mnogih deserata poput sladoleda, čokolada i kolača, a koristi se i u pripremi koktela, poput popularnog mojita. U mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji rado se dodaje jelima s mesom i povrćem, posebice s janjetinom.
2. U medicini i aromaterapiji
Poznata je po svojim ljekovitim svojstvima. Čaj od mente smiruje probavne smetnje, grčeve i nadutost te ublažava mučninu, uključujući i onu kod putovanja. Menta osvježava dah i sastojak je mnogih prirodnih pasti za zube. Eterično ulje mente koristi se za ublažavanje glavobolje tako da se nekoliko kapi nanese na sljepoočnice i lagano umasira. Njezin miris bistri um i poboljšava koncentraciju, pa se često koristi u aromaterapiji za osvježenje prostora i jačanje fokusa.
3. U vrtu i domu
Osim kulinarske i ljekovite primjene, menta je idealna i za vrt ili dom. Svojim svježim zelenim listovima uljepšava svaki prostor, a snažan miris odbija mnoge insekte, poput komaraca i muha, pa se koristi kao prirodni repelent. Može se koristiti i za pripremu mirisnih vodica i sprejeva za osvježavanje prostorija, dok sušeni listići mente služe kao odličan dodatak mirisnim vrećicama za ormare i ladice, ostavljajući odjeću mirisnom i svježom.

Zašto je menta dobra za vas?
Menta nije samo aromatičan dodatak jelima i pićima, već i prava mala kućna ljekarna. Potiče probavu, smiruje želudac, osvježava dah i bistri um. Redovito uživanje u čaju od mente može smanjiti osjećaj napetosti i umora, dok eterično ulje mente pruža trenutnu svježinu i energiju, osobito tijekom napornih radnih dana.
Ako tražite biljku koja je korisna, ljekovita, dekorativna i jednostavna za uzgoj, menta je pravi izbor. Posadite je u vrtu, tegli na balkonu ili kuhinjskom prozoru i uživajte u svim blagodatima koje pruža – od okusa i mirisa do zdravlja i ljepšeg, svježeg doma.
Vrt
Spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu: Pevex bazeni za vrt
Potražite spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu

Ljeto nam se vratilo, a mnogi od nas još su uvijek u gradu. Kad temperature porastu, tražimo brzo i jednostavno rješenje za osvježenje – a sve više ljudi pronalazi ga u bazenu. Danas su dostupni modeli koje možete postaviti sami, bez građevinskih zahvata i uz prihvatljiv budžet.
U Pevexu su prepoznali potrebe modernih korisnika i u svoju ponudu uključili širok izbor bazena za različite prostore i stilove života.
Kako odabrati savršen vrtni namještaj? Savjeti stručnjaka iz Pevexa
Montažni bazeni: jednostavna rješenja za veliko osvježenje
„U našoj ponudi imamo tri vrste bazena. Bazeni na napuhavanje, hidromasažni i montažni“, ističe Maja Nujić, viša specijalistica razvoja asortimana iz Pevexa. Montažni bazeni posebno su popularni jer kombiniraju čvrstu konstrukciju i jednostavno postavljanje, a dolaze u okruglim i pravokutnim varijantama.

Zahvaljujući spoju stabilnog metalnog okvira i specijalne bazenske folije, izdržat će sve aktivnosti u vodi. Ovakav tip bazena savršen je za veća druženja pod suncem. S obzirom na veličinu, praktičan su izbor za veća dvorišta koja traže fleksibilna i brza rješenja.

Pevex bazeni na napuhavanje i hidromasažni modeli za brzo uživanje
Bazeni na napuhavanje nisu rezervirani samo za djecu – sve su češći izbor i za odrasle koji žele brzo i jednostavno rješenje. Okrugla ili ovalna konstrukcija s napuhanim prstenom omogućuje brzu montažu i demontažu te jednostavno spremanje izvan sezone.

Za one koji žele više od običnog kupanja, tu su hidromasažni bazeni – pravo kućno wellness iskustvo bez potrebe za građevinskim zahvatima. Dostupni su u različitim veličinama, a najčešće dolaze kao napuhani modeli s mogućnošću grijanja vode i opuštajućom masažom.

Održavanje i dodatna oprema
Iako nisu trajni objekti, bazeni na napuhavanje i montažni bazeni zahtijevaju redovito održavanje. U Pevexu su dostupni ručni i automatski usisavači, električne pumpe, filter ulošci te setovi za čišćenje. Neizostavan je i izbor bazenske kemije – za pravilan pH, dezinfekciju, zaštitu od algi i bistru vodu.
Idealna pH vrijednost vode je između 7,2 i 7,6, a redovito mjerenje i doziranje klora ili alternativnih sredstava sprječava razvoj bakterija i neugodnih mirisa.

Za dodatnu zabavu tu su i napuhane lopte, madraci, rukavice, prsluci i maske za ronjenje – jer uživanje u bazenu nije potpuno bez igre.
Paljenje kave je najjednostavniji način da otjerate komarce, a stvarno djeluje!

Bilo da želite osvježenje nakon posla, vikend opuštanje s prijateljima ili svakodnevnu zabavu za djecu, Pevex bazeni se lako postavljaju i postaju nezaobilazan dio ljetnog ugođaja u dvorištu.