Bilje
Originalne biljke za ulaz u dom
Kažu da je prvi dojam najvažniji. A on se stvara čim netko ulazi u vaš dom. Sada nije vrijeme za druženje, ali možete se pripremiti za to kad ova kriza prođe. Pogledajte kakve su cvjetne kombinacije idealne za ulaz u dom.
Uz biljke je sve odmah ljepše i veselije, pa tako i ulaz u dom. Kažu da je prvi dojam najvažniji, pa zašto ga vaši gosti ne bi stekli i prije ulaska u vaš interijer? Tu će svakako biti od pomoći zeleni stražari na ulazu u dom.
„Na ulazima se najčešće koriste takozvane soliterne biljke. One mogu biti različite forme – bonsai ili kugle na štapu, poput stablašica“, objašnjava Anita Surić-Klarić iz Iris MBM Vrtnog centra.
Soliterne odnosno pojedinačne biljke najviše vole samoću jer se tako najbolje ističu. Preporučuje se da budu u niskim teglama, 50 – 60 cm visine. Iako vole biti same u tegli, možete im pridružiti i niže biljke. Riječ je o pokrivačima tla koji se sade kao podrast.
Podrastom ćete pokriti površinu zemlje, a isto tako i naglasiti strukturu aranžmana. Iris MBM Vrtni centar ima široku ponudu cvatućeg i necvatućeg bilja kojim možete ukrasiti svoj ulaz u dom, a možete ga naručiti putem interneta i bit će dostavljen na vaš ulaz.
Savjeti za odabir idealne tegle za ulaz u dom
Nakon odabira bilja, treba odabrati i posudu u koje ćete ga posaditi. Ona neka bude usklađena s bojom fasade, ambijentom, ali isto tako i stilom u kojem je kuća građena.
„S obzirom na niske temperature zimi, najotpornije su tegle od tvrde plastike, to jest imamo različitih plastičnih materijala, tipa obična plastika ili plastika koja je dodatno pomiješana sa drugim materijalima. Uglavnom, to su tegle svakako koje moraju bit otporne na pucanje i na smrzavanje“, objašnjava Surić-Klarić.
Prirodni materijali dobro zadržavaju vlagu, ali pri nižim temperaturama često pucaju, pogotovo ako je riječ o terakoti. Zato se takve tegle ne preporučuju za kontinentalne uvjete.
Osim pojedinačnih biljaka, teglica na ulazu u dom može imati i kombinaciju biljaka.
Dinamika se postiže izborom različitih vrsta biljaka, od crnogorice, cvatućih grmova, cvatućih biljaka koje imaju raznobojne cvjetove, ili raznobojne listove.
Prepustite se mašti kod izbora biljaka, a nakon toga tegla, u kojoj će one biti, prilagođava se prvom odabiru.
„Niže teglice biramo ako imamo više samostojeće biljke. Samim tim, ako nam je biljka dovoljno visoka, tegla nam može biti niska i obratno, ako imamo niže biljke, birat ćemo više tegle. Tako pri izboru buksus kugli, ako nam je kugla do 50 cm u promjeru, biramo tegle koje su visoke i idu prema tome da budu visine otprilike jedan metar“, objašnjava stručnjakinja iz Iris MBM Vrtnog centra.
A upravo je buksus taj koji se najčešće bira da krasi ulaz doma. Zelen je cijele godine, te da možete oblikovati sukladno vašim željama. Želite li, pak, biti originalni, izbora ima na pretek. Ohrabrite se i sami osmislite idealan aranžman koji će plijeniti pažnju na ulazu u vaš dom.
Originalne biljke za ukrašavanje ulaza u dom donosimo vam u suradnji s Iris MBM Vrtnim centrom.
Bilje
Savjeti za jesensku sadnju maćuhica
Maćuhice cvjetaju tijekom proljeća i jeseni kada su noći hladne, a dani topli. Ako ste među onima sretnicima koji uživaju u blagim južnim zimama, možete uživati u bojama maćuhica posađenih na jesen tijekom cijele zime – čak ih ni mraz i lagano smrzavanje ne zaustavljaju
Idealne za jesenske vrtove, maćuhice nude šareni prikaz gotovo šest mjeseci. U jesen kada su posađene, tijekom zime za vrijeme sunčanih dana, i ponovno u proljeće! S toliko boja za uživanje na različite načine, jesenske i zimske maćuhice trebale bi biti neizostavan dio svakog vrta. Ove biljke donijeti će radost u vrt čak i tijekom hladnih, sumornih mjeseci.
Posadite maćuhice u listopadu kako biste uživali u njihovoj ljepoti tijekom jeseni i zime.
Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake
Sadnja maćuhica
Priprema: Odaberite mjesto za sadnju koje ima dobru drenažu i unesite 10-15 cm bogate organske materije. Maćuhice vole rahlo, plodno tlo. Idealno je tlo s pH vrijednošću od 5,5 do 6,0.
Sadnja: Pazite da ne sadite preduboko jer biljke mogu uvenuti, istrunuti, a korijenje se ugušiti. Iskopajte rupu malo veću od korijenove kugle maćuhice. Postavite biljku u rupu i nježno popunite tlo oko nje. Dobro pritisnite kako bi biljka bila stabilna.
Održavanje: Nakon sadnje, malčirajte i temeljito zalijte cvjetnjak. Provjeravajte biljke u prva tri tjedna nakon sadnje ili dok ne započne novi rast, kako biste osigurali odgovarajuću vlažnost potrebnu za zdrav rast. Kako ove biljke zahtijevaju vrlo malo njege, daljnje održavanje obično nije potrebno da bi dosegle svoj puni potencijal.
Maćuhice su otporne na hladnoću, ali ako očekujete izuzetno hladne noći, možete ih prekriti i plastičnim tunelom kako biste ih zaštitili
Maćuhice – šarolike biljke otporne na hladnoću
Gdje saditi maćuhice
Maćuhice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti za ukrašavanje različitih dijelova vašeg vrta ili krajolika. Evo nekoliko ideja za sadnju:
- Uz staze i zidove: Dodajte nježni niz maćuhica jedne boje ili masu miješanih boja kako biste uljepšali rub, ispod stabla ili uz ogradu, stazu, terasu ili zid.
- Vrtne gredice: Pokušajte posaditi pojedinačne biljke u gredice oko trajnica i grmlja koji su završili s cvjetanjem kako biste uljepšali inače sumorni dio krajolika i sakrili stariji, uveli rast.
- Kontejneri: Maćuhice također uspijevaju u posudama postavljenim na terasu ili dvorište, ili pored ulaza u vaš dom kako bi goste dočekale veselim bojama.
- Viseće košare: Pokušajte s maćuhicama u visećim košarama, koje možete čak unijeti unutra kako biste ih uživali kad je vrijeme prehladno za vrtlarstvo na otvorenom.
- Kao poklon: Mala posuda s jesenskim maćuhicama također može biti odličan dar za zimske praznike, rođendane ili samo za uljepšavanje dana nekome tko treba dodir boje u svom životu.
Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni
Bilje
5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih
Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom
Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.
Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.
1. Mirni ljiljan
Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.
Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.
Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.
2. Krizanteme
Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.
Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!
3. Engleski bršljan
Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.
Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.
Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.
4. Sanseverija
Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.
Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.
Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje
5. Aloe vera
Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.
Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.
You must be logged in to post a comment Login