Povežimo se

Bilje

Originalne biljke za ulaz u dom

Kažu da je prvi dojam najvažniji. A on se stvara čim netko ulazi u vaš dom. Sada nije vrijeme za druženje, ali možete se pripremiti za to kad ova kriza prođe. Pogledajte kakve su cvjetne kombinacije idealne za ulaz u dom.

Uz biljke je sve odmah ljepše i veselije, pa tako i ulaz u dom. Kažu da je prvi dojam najvažniji, pa zašto ga vaši gosti ne bi stekli i prije ulaska u vaš interijer? Tu će svakako biti od pomoći zeleni stražari na ulazu u dom.

soliterne-biljke-pojedinacne-ulaz-u-dom-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

 „Na ulazima se najčešće koriste takozvane soliterne biljke. One mogu biti različite forme – bonsai ili kugle na štapu, poput stablašica“, objašnjava Anita Surić-Klarić iz Iris MBM Vrtnog centra.

soliterne-biljke-pojedinacne-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Soliterne odnosno pojedinačne biljke najviše vole samoću jer se tako najbolje ističu. Preporučuje se da budu u niskim teglama, 50 – 60 cm visine. Iako vole biti same u tegli, možete im pridružiti i niže biljke. Riječ je o pokrivačima tla koji se sade kao podrast.

sadnja-podrasta-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Podrastom ćete pokriti površinu zemlje, a isto tako i naglasiti strukturu aranžmana. Iris MBM Vrtni centar ima široku ponudu cvatućeg i necvatućeg bilja kojim možete ukrasiti svoj ulaz u dom, a možete ga naručiti putem interneta i bit će dostavljen na vaš ulaz.

ponuda-tegli-za-sadnju-biljaka-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Savjeti za odabir idealne tegle za ulaz u dom

Nakon odabira bilja, treba odabrati i posudu u koje ćete ga posaditi. Ona neka bude usklađena s bojom fasade, ambijentom, ali isto tako i stilom u kojem je kuća građena.

„S obzirom na niske temperature zimi, najotpornije su tegle od tvrde plastike, to jest imamo različitih plastičnih materijala, tipa obična plastika ili plastika koja je dodatno pomiješana sa drugim materijalima. Uglavnom, to su tegle svakako koje moraju bit otporne na pucanje i na smrzavanje“, objašnjava Surić-Klarić.

Prirodni materijali dobro zadržavaju vlagu, ali pri nižim temperaturama često pucaju, pogotovo ako je riječ o terakoti. Zato se takve tegle ne preporučuju za kontinentalne uvjete.

kombinacija-biljaka-za-ulaz-u-dom-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Osim pojedinačnih biljaka, teglica na ulazu u dom može imati i kombinaciju biljaka.

Dinamika se postiže izborom različitih vrsta biljaka, od crnogorice, cvatućih grmova, cvatućih biljaka koje imaju raznobojne cvjetove, ili raznobojne listove.

Prepustite se mašti kod izbora biljaka, a nakon toga tegla, u kojoj će one biti, prilagođava se prvom odabiru.

buksuzi-u-crnoj-i-bijeloj-tegli-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Niže teglice biramo ako imamo više samostojeće biljke. Samim tim, ako nam je biljka dovoljno visoka, tegla nam može biti niska i obratno, ako imamo niže biljke, birat ćemo više tegle. Tako pri izboru buksus kugli, ako nam je kugla do 50 cm u promjeru, biramo tegle koje su visoke i idu prema tome da budu visine otprilike jedan metar“, objašnjava stručnjakinja iz Iris MBM Vrtnog centra.

buksuz-ulaz-u-dom-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

A upravo je buksus taj koji se najčešće bira da krasi ulaz doma. Zelen je cijele godine, te da možete oblikovati sukladno vašim željama. Želite li, pak, biti originalni, izbora ima na pretek. Ohrabrite se i sami osmislite idealan aranžman koji će plijeniti pažnju na ulazu u vaš dom.

Originalne biljke za ukrašavanje ulaza u dom donosimo vam u suradnji s Iris MBM Vrtnim centrom.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Njih je potrebno izbjegavati

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti pet takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

1. Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

2. Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

3. Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

4. Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

5. Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat..

Nastavite čitati

Bilje

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Toplo vrijeme volimo svi, pa i insekti…

Pravo je vrijeme za pripremu protiv najezde komaraca, a to možete učiniti tako da na vrijeme zasadite biljke koje će ih cijelo ljeto držati podalje od vaše kuće svojim mirisom.
Dobra je vijest da je izbor velik, mi donosimo popis biljaka koje se lako održavaju, a vi odaberite onu koja će se odlično uklopiti u vaš vrt.

1. Limunska trava

Možda se radi i o najpoznatijoj biljci koja tjera komarce, a sve zahvaljujući intenzivnom mirisu citrusa koji komarci jako ne vole. Ako niste spremni za sadnju limunske trave možete koristiti i svijeće koje nude isti miris i jednako dobro štite od komaraca.

2. Kadifa

Sade i radi predivnih boja ali i mirisa koji tjera komarce i druge insekte. Ova se biljka jednostavno održava, ali ako redovno odstranjujete stare svjetove i lišće ona će dugo cvjetati i štiti vas od insekata.

kadulja-biljka-domnakvadrat

3. Kadulja

Odličan je dodatak jelima ali i vašem vrtu ako se želite riješiti komaraca. Odlično uspijeva u vrtu i u povišenim gredicama, a možete je zasaditi uz biljke koje često napadaju životinje, a ona će ih štititi svojim intenzivnim mirisom.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

4. Ukrasni luk

Većina će cvjetati u proljeću, prije prave sezone komaraca, ali kako se temperature zraka mijenjaju iz godine u godinu, možemo lako računati da će se i oni pojaviti dok traje proljeće. Lako se održavaju ali pružaju jako zaštitu od insekata.

5. Pelargonija

Ona se često sadi u vrtu, a kako ima i citrusni miris, može vas štititi od komaraca. Najbolje ju je saditi blizu ulaza u kuću.

6. Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljak će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačih repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte. Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

7. Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite ekstra rastjerati dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažit će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

8. Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju. Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

9. Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu. Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode, i druge nametnike u zemlji.

10. Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisom otjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice